Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #391  
Παλιά 13-08-14, 09:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αγαπητή Φανή, κανείς δεν μπορεί να ξέρει, καλύτερα από τον γιατρό σου.

Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, δείξτου εμπιστοσύνη.

Επίσης αν θέλεις άλλη γνώμη, ζήτα την από ιατρό που θα σε εξετάσει, όχι από τους περαστικούς ενός forum που δεν έχει ιατρούς και δεν θα μπορούσε να δώσει συμβουλή σε κανέναν.

Αρχική Δημοσίευση από fani381956 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ και δέκα χρονια πάσχω από ιδιοπαθη θρομβοκυτταρωση και τους τελευταίους μήνες σύμφωνα μτην οστεομυελική βιοψία έχω μετάπτωση σε μυελοίνωση. Δεν έχω σπληνομεγαλία είμαι στο αρχικίο στάδιο, ο γιατρός μου λέσει να μην ανησυχώ, όμως εγώ άλλα διαβάζω για την μυελοίνωση.Ας μου απαντήσει κάποιος αν ξέρει παρόμοιες περιπτώσεις
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 13-08-14 στις 09:57
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
fani381956 (13-08-14)
  #392  
Παλιά 13-08-14, 10:33
fani381956 Ο χρήστης fani381956 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-08-14 12:37
Όσον αφορά το ιατρικό κομμάτι είμαι πλήρως κατατοπισμένη. Σάυτές τις περιπτώσεις όμως κοιτάς από κάπου να γαντζωθείς. Μπορεί η κάθε περίπτωση να είναι διαφορετική όμως θέλεις να συζητάς με άτομα που είτε οι ίδιοι πάσχουν είτε συγγενείς από το οικογενειακό περιβάλον. Και εξ΄αλλου ορισμένα θέματα θέλεις να τα συζητάς απρόσωπα. γι΄αυτό και σας έγραψα. ευχαριστώ όμως που απαντήσατε.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην fani381956 για αυτό το μήνυμα:
Κατερινα (27-08-15)
  #393  
Παλιά 13-08-14, 11:16
fani381956 Ο χρήστης fani381956 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-08-14 12:37
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ καλωσήρθες..Που είναι η ερώτηση ;
αν ξερει καποιος κατι περισσότερο? τα αποτελέσματα της θεραπεία με το καινουργιο φάρμακο novartis και πότε πρεπει να αρχίιζει η θεραπεία με το συγκεκριμενο σκεύασμα? Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, όμως σάυτές τις περιπτώσεις από κάπου θέλεις να πιαστείς. με το γιατρό είμαι σε πλήρη επικοινωνία όμως θα ήθελα να γνωρίσω ανθρώπους πάσχοντες από την νόσο ή από το συγγενικόπ περιβαλον.
Απάντηση με παράθεση
  #394  
Παλιά 25-09-14, 00:50
George_Ch Ο χρήστης George_Ch δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-15 01:32
Αρχική Δημοσίευση από victoria1 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ, ΜΕ ΛΕΝΕ ΒΙΚΤΩΡΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕ ΕΡΥΘΡΑΙΜΙΑ Η ΘΡΟΜΒΟΚΥΤΤΑΡΩΣΗ ΜΕ ΜΕΤΑΛΑΞΗ JACK2 ΠΕΡΝΕΙ ΥΔΡΟΞΙΟΥΡΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ 62 ΧΡΟΝΩΝ ΕΝΕΡΓΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΝΟΣΟΣ.ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΡΑΙΩΝΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΑ ΜΑΛΙΑ ΤΟΥ.Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΣΠΑΝΙΟ ΑΛΛΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ.ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ Α ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ΓΙΑΙΡΝΕΙΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΦΑΡΜΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ.
Καλησπερα σε ολη τη παρεα...
Πρεπει να ξεκαθαριστει κατι πρωτα απο ολα..
Η υδροξυουρια ειναι χημιοθεραπευτικη αγωγη.. το οποιο σημαινει πως δρα και ανοσοκατασταλτικα.

Σκοτωνοντας λοιπον τα κακα κυτταρα σκοτωνονται δυστηχως αργα η γρηγορα και τα υγιη ριχνοντας την αμυνα του οργανσμου.

Η υδροξιουρια θεωρειτο απαρχαιωμενη αγωγη ΠΛΕΟΝ καταλαβετε το.

Υπαρχει λυση με την Αναγρελιδη (xagrid) η οποια καταπολεμα ΜΟΝΑΧΑ τα κυτταρα που λεγονται αιμοπεταλια, διχως να δημιουργουνται μακροχρονιες παρενεργειες στον οργανισμο.

Αλλα απο οσο καταλαβαινω ορισμενοι γιατροι δεν εχουν το σθενος να χορηγησουν στους ασθενεις τους ενα φαρμακο που κανει 420€ λ.τ. απο το να συνεχιζουν να δινουν την κλασσικη υδροξυουρια που αντε να κανει μαξιμουμ 20-30€.
Απάντηση με παράθεση
  #395  
Παλιά 25-09-14, 01:06
George_Ch Ο χρήστης George_Ch δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-15 01:32
Αρχική Δημοσίευση από katerinav Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας, με λένε Κατερίνα, και έχω διαγνωστεί με ιδιοπαθή θρομβοκυτταιμία πριν από είκοσι χρόνια και μεχρι τώρα δεν έχω πάρει κανένα φάρμακο. Τώρα είμαι 50 ετών. Έχει κάποιος γιατρός εξηγήσει πως ξεκινά αυτή η πάθηση? Έχω κάποιες υποψίες και θέλω να το συζητήσω με κάποιον.
Καλημερα Κατερινα...
Γιατρος δεν ειμαι παντως.

Το οτι δεν προσεχεις την ι.θ. αυτο μπορει να ειναι και λιιιγο επικινδυνο εεε;

Βιοχημικες εξετασεις αιματος ποτε εκανες τελευταια φορα ;

Σχετικα τωρα με την ερωτηση σου.

Κανενας Γιατρος δεν προκυτε να σου δωσει υγιη απαντηση διοτι δεν υπαρχει.

Λοιπον προσεξε με.

Υπαρχουν δυο κατηγοριες.

Πρωτοπαθης και Ιδιοπαθης.

Στη μεν πρωτη υπαρχει παντοτε καποιος λογος - εξωτερικος παραγοντας που προκαλει μια κατασταση.

Στη δε δευτερη περιπτωση της ιδιοπαθειας, απλα για καποιο λογο ο οργανισμος αντιδρα σε μια κατασταση που για καθε ανθρωπο ειναι ξεχωριστη.

Στην προκειμενη περιπτωση της ι.θ. στο μυελο των οστων συμβανει μια "ανωμαλια" που δημιουργει αυτην την κατασταση.

Να προσεχεις ομως την υγεια σου κανοντας εξετασεις που κ που εεεεε;;;
Απάντηση με παράθεση
  #396  
Παλιά 24-08-15, 11:24
irini5 Ο χρήστης irini5 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-07-16 10:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από kalamidas akis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σας λέγομαι καλαμίδας λαμπρος και είμαι 23 χρόνον.
Το έτος 2006 διαπίστωσα μετά από ιατρικές εξέτασης ότι έχω ιδιοπαθής θρομβοκυττάρωση.Κάποια στιγμή είχε φτάσει ο αιματοκρίτης "60" (ΤΑ ΑΙΜΟΠΕΤ’ΛΙΑ ΜΟΥ ΉΤΑΝ ΣΤΑ 1,000,000+) αυτήν την στιγμή είναι στο 51-53 και τα αιμοπετάλια μου στα μισά 500,000- 450,000.Περνώ καθημερινά "σαλοσπιρ" και "Hudroxyurea".Τον τελευταίο καιρό(3 μήνες) είχα κάποιες ενοχλήσεις στην καρδια(στιγμιαία δυνατά κτυπήματα)έκανα υπέρηχο καρδιας και καρδιογράφημα και όλα ήταν φυσιολογικά.Η γιατρός που με παρακολουθεί λέει ότι δεν είναι τίποτα,εγώ πάλι επειδή είμαι αγχωτικός τύπος και μερικές φορες το σκέφτομαι τι άλλο υπάρχει που θα έπρεπε να κάνω για να μου φυγή και εμενα από το μυαλό.

έκτον προτερων ευχάριστο.


Gia sas legomai kalamidas labros kai eimai 23 xronon.
To etos 2006 diapistosa meta apo iatrikes eksetasis oti exw idiopathis thromvokitarosi.Kapoia stigmi eixe ftasi o aimatokritis "60" (TA AIMOPETALIA MOU ITAN STA 1,000,000+) autin tin stigmi einai sto 51-53 kai ta aimopetalia mou sta misa 500,000- 450,000.Perno kathimerina "salospir" kai "Hudroxyurea".Ton teleutaio kairo(3 mines) eixa kapoies enoxlisis stin kardia(stigmiaia dunata ktipimata)ekana uperixo kardias kai kardiografima kai ola itan fisiologika.I giatros pou me parakolouthi leei oti den einai tipota,ego pali epidi eimai anxotikos tipos kai merikes fores to skeftomai ti allo iparxi pou tha eprepe na kano gia na mou figi kai emena apo to mialo.

ekton proteron euxaristo.


η μετατροπή έγινε με το http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp
αγαπητε Λάμπρο , πάσχω και εγώ απο την ίδια νόσο από πότε δεν ξέρω .Συμπτωματικά το είδα το 2001 μετά τη γέννηση του γιού μου. όλα βαίνουν ομαλά με θεραπεία σαλοσπιρ και ξαγκριντ. έχεις άγχος γιαυτό και οι ταχυπαλμίες.Γράψε μου , αν θέλεις , για την εξέλειξη της νόσου σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη irini5 : 24-08-15 στις 11:27
Απάντηση με παράθεση
  #397  
Παλιά 24-08-15, 11:43
irini5 Ο χρήστης irini5 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-07-16 10:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ιδιωπαθής θρομβοκυτταραιμία

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θεραπεία ακολουθείς ;
Αρχική Δημοσίευση από Lida Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ήθελα να συνομιλήσω με άλλα άτομα με το ίδιο πρόβλημα, που πιθανόν γνωρίζουν ή έχουν ανάλογη εμπειρία.
irini5. Lida γειά σου.έχω την ίδια νόσο ,από πότε δεν ξέρω , τυχαία το ανακάλυψα το 2001 μετά από την γέννα του πρώτου μου παιδιού. είχα 600.000 - 700,000 αιμοπετάλια .για 5 χρόνια δεν πήρα αγωγή όμως απο το 2006 και μετά με 1,000,000 αιμοπετάλια ξεκίνησα με salospir και xagrid. Με παρακολουθει πανεπιστημιακός γιατρός και όλα βαίνουν ομαλά.Είναι μία πάθηση σχετικά σταθερή με έλεγχο και προσοχή ( οχι τσιγαρο, ποτά , παχυσαρκία και ναι στην γυμναστική και σε υγιεινό τρόπο ζωής όλα θα πάνε μιά χαρα ) γενικά δεν έχει μεταπτώσεις ,αλλά και να παρουσιαστουν είναι ανώδυνες και επανέρχεσαι . Μετά την διάγνωση έκανα άλλο ένα παιδακι υγιέστατο και πανέξυπνο σύμερα δέκα χρονών . Ολα θα πάνε μια χαρα . πρόσεχε τον εαυτόν σου και μην αμελείς τα ραντεβού σου στον γιατρό σου . Οι θεραπείες που δίνουν είναι παντού οι ίδιες σε όλη την ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό που είχα ρωτησει πριν χρόνια. Αν θέλεις γράψε μου για την πορεία της υγεία σου.
Απάντηση με παράθεση
  #398  
Παλιά 24-08-15, 11:45
irini5 Ο χρήστης irini5 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-07-16 10:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ιδιωπαθής θρομβοκυτταραιμία

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θεραπεία ακολουθείς ;
Αρχική Δημοσίευση από Lida Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ήθελα να συνομιλήσω με άλλα άτομα με το ίδιο πρόβλημα, που πιθανόν γνωρίζουν ή έχουν ανάλογη εμπειρία.
irini5. Lida γειά σου.έχω την ίδια νόσο ,από πότε δεν ξέρω , τυχαία το ανακάλυψα το 2001 μετά από την γέννα του πρώτου μου παιδιού. είχα 600.000 - 700,000 αιμοπετάλια .για 5 χρόνια δεν πήρα αγωγή όμως απο το 2006 και μετά με 1,000,000 αιμοπετάλια ξεκίνησα με salospir και xagrid. Με παρακολουθει πανεπιστημιακός γιατρός και όλα βαίνουν ομαλά.Είναι μία πάθηση σχετικά σταθερή με έλεγχο και προσοχή ( οχι τσιγαρο, ποτά , παχυσαρκία και ναι στην γυμναστική και σε υγιεινό τρόπο ζωής όλα θα πάνε μιά χαρα ) γενικά δεν έχει μεταπτώσεις ,αλλά και να παρουσιαστουν είναι ανώδυνες και επανέρχεσαι . Μετά την διάγνωση έκανα άλλο ένα παιδακι υγιέστατο και πανέξυπνο σημερα δέκα χρονών . Ολα θα πάνε μια χαρα . πρόσεχε τον εαυτόν σου και μην αμελείς τα ραντεβού σου στον γιατρό σου . Οι θεραπείες που δίνουν είναι παντού οι ίδιες σε όλη την ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό που είχα ρωτησει πριν χρόνια. Αν θέλεις γράψε μου για την πορεία της υγεία σου.
Απάντηση με παράθεση
  #399  
Παλιά 24-08-15, 11:48
irini5 Ο χρήστης irini5 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-07-16 10:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
διάγνωση πριν 14 χρόνια με ιδιοπαθής θρομβοκυτταραιμία , απο πότε έχω νοσήσει δεν ξέρω. η διάγνωση τυχαία μετά από εξέταση αίματος.
Απάντηση με παράθεση
  #400  
Παλιά 26-08-15, 10:54
Κατερινα Ο χρήστης Κατερινα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-06-18 18:44
Φύλο: Γυναίκα
irini 5 γεια σου ειχα γινει μελος και μιλαγα για το μυελωμα που ειχε ο μπαμπας μου τον εχασα πριν απο 1 χρονο.και λιγο καιρο πριν μετα την γεννηση της κορης μου διαπθστωσα αυξημενα αιμοπεταλια.μου λεγαν οτι δεν ειναι κατι και το ψαχνω μονη μου εδω κ 1 χρονο. Εκανα τζακ 2 κ ηταν θετικο περιμενω βιοψιες και καρυοτυπο.εσυ τι εξετασεθς εχεις κανει,?ιδιοπαθη θρομβοκυταρωση μου ειπαν ειναι το ιδιο με το δικο σου?θα ηθελα πολυ νσ.μιλησουμε
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Κατερινα για αυτό το μήνυμα:
irini5 (08-09-15)
  #401  
Παλιά 27-08-15, 10:06
Κατερινα Ο χρήστης Κατερινα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-06-18 18:44
Φύλο: Γυναίκα
Υπαρχει καποιος που μπενει ακομα στο φορουμ???
Απάντηση με παράθεση
  #402  
Παλιά 28-08-15, 09:59
Κατερινα Ο χρήστης Κατερινα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-06-18 18:44
Φύλο: Γυναίκα
Η αληθεια ειναι πως με αγχωνει που δεν γραφει κανεις πια....
Απάντηση με παράθεση
  #403  
Παλιά 01-09-15, 15:02
Κατερινα Ο χρήστης Κατερινα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-06-18 18:44
Φύλο: Γυναίκα
Δεν υπαρχει κανεις με την ιδια παθηση να μιλησω?
Απάντηση με παράθεση
  #404  
Παλιά 07-09-15, 15:17
irini5 Ο χρήστης irini5 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-07-16 10:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Κατερινα Εμφάνιση μηνυμάτων
irini 5 γεια σου ειχα γινει μελος και μιλαγα για το μυελωμα που ειχε ο μπαμπας μου τον εχασα πριν απο 1 χρονο.και λιγο καιρο πριν μετα την γεννηση της κορης μου διαπθστωσα αυξημενα αιμοπεταλια.μου λεγαν οτι δεν ειναι κατι και το ψαχνω μονη μου εδω κ 1 χρονο. Εκανα τζακ 2 κ ηταν θετικο περιμενω βιοψιες και καρυοτυπο.εσυ τι εξετασεθς εχεις κανει,?ιδιοπαθη θρομβοκυταρωση μου ειπαν ειναι το ιδιο με το δικο σου?θα ηθελα πολυ νσ.μιλησουμε
από irini5: Κατερίνα γεία σου.Δεν είμαι γιατρός,αλλά έχω ασχοληθεί με το πρόβλημα υγείας μου για να είμαι, όσο γίνεται, γνώστης .Το μυελωμα είναι στην κατηγορία των μυελοδυσπλαστικών σύνδρομων ( κακοήθειες ) και έχει πάντα άσχημο τέλος, η ιδιοπαθής θρομβ. είναι στα μυελουπερπλαστικα σύνδρομα ( χρόνιες ασθένειες του μυελού ) ,που υπάρχουν , δεν γιατρέυονται ,και το προσδόκημο όριο ηλικίας είναι περίπου όσο και των αλλων ατόμων. Σπάνια , πολυ σπάνια γίνεται κάτι άλλο .Αν κρατάς τα όρια των αιμοπεταλίων έως 450.000 δεν έχεις κανένα πρόβλημα.Εγώ βρήκα αρνητική στο τζακ2 ,χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα.Έχει να κάνει με την αιτία της ασθένειας και όχι με την εξέλιξή της.Εχω κάνει παρακέντηση για κακοήθεια και κάνω κάθε 3-4 περίπου χρόνια .Αν και ο γιατρός μου μου έχει πεί ξεκάθαρα ότι το ποσοστό για να μεταπηδήσει σε κακοήθεια είναι ελάχιστός.Σπάνια γίνεται αυτό και λόγω ότι κάθε 3 μηνες πηγαίνω και με παρακολουθει με εξετάσεις ,αν γίνει κάτι θα είναι στην αρχή του και επιμένω στο ΑΝ γίνει κάτι.Ιδιωπαθής θρομβοκυττάρωση και θρομβοκυτταραιμία είναι το ίδιο. Με παρακολουθεί πανεπιστημιακός γιατρός στο Ρίο.Ελπίζω να σε διαφώτησα.Στείλε μου το mail σου για να επικοινωνίσουμε ή το τηλεφωνό σου.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην irini5 για αυτό το μήνυμα:
Κατερινα (08-09-15)
  #405  
Παλιά 07-09-15, 15:22
irini5 Ο χρήστης irini5 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-07-16 10:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από George_Ch Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα Κατερινα...
Γιατρος δεν ειμαι παντως.

Το οτι δεν προσεχεις την ι.θ. αυτο μπορει να ειναι και λιιιγο επικινδυνο εεε;

Βιοχημικες εξετασεις αιματος ποτε εκανες τελευταια φορα ;

Σχετικα τωρα με την ερωτηση σου.

Κανενας Γιατρος δεν προκυτε να σου δωσει υγιη απαντηση διοτι δεν υπαρχει.

Λοιπον προσεξε με.

Υπαρχουν δυο κατηγοριες.

Πρωτοπαθης και Ιδιοπαθης.

Στη μεν πρωτη υπαρχει παντοτε καποιος λογος - εξωτερικος παραγοντας που προκαλει μια κατασταση.

Στη δε δευτερη περιπτωση της ιδιοπαθειας, απλα για καποιο λογο ο οργανισμος αντιδρα σε μια κατασταση που για καθε ανθρωπο ειναι ξεχωριστη.

Στην προκειμενη περιπτωση της ι.θ. στο μυελο των οστων συμβανει μια "ανωμαλια" που δημιουργει αυτην την κατασταση.

Να προσεχεις ομως την υγεια σου κανοντας εξετασεις που κ που εεεεε;;;
irini5: ο γιατρός μου λέει ότι μπορεί να εκτέθηκα κάποια στιγμή σε ραδιενέργεια. Δεν γνωρίζουν το ακριβή αίτιο γιαυτό λέγεται και ιδιωπαθής . έγώ πάντος όταν έβρεχε 2 μέρες μετά το τσερνομπίλ , 10 χρόνων τότε ήμουν έξω και χόρευα στην βροχή.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:51.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.