Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #346  
Παλιά 02-11-12, 20:06
betty11 Ο χρήστης betty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-12-13 18:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
καλσπερα!! τι κανετε? χαθηκαμε!!....μαρακι το μωρο μου ειναι πλεον 3 μηνων!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #347  
Παλιά 12-11-12, 14:15
georgia_7984 Ο χρήστης georgia_7984 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-06-17 00:43
Φύλο: Γυναίκα
Γειά σας με λενε Γεωργία και είμαι 28 χρονών. Μόλις επέστρεψα απο τον αιματολόγο μου όπου μου ανακοινωσε πως πάσχω απο θρομβοκυτταρωση.. το έχω πάρει πολυ στραβά.. εγω έκανα εξετάσεις γιατι επιθυμώ να γινω μανούλα και τώρα μπήκε κάτι αλλο στη ζωή μου!!! Αυριο θα παω να κάνω μια εξέταση που την λένε JAK2. Γνωρίζει κανείς τι εξέταση ειναι αυτη? Τι επιπτώσεις έχει η θρομβοκυτταρωση γενικά!!!
Απάντηση με παράθεση
  #348  
Παλιά 22-11-12, 15:25
Primavera Ο χρήστης Primavera δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-11-12 15:53
Καλησπέρα σας. Είμαι η Δήμητρα και είμαι 29 χρονών. Διαβάζω συχνά το ρήμα "πάσχω" και δεν μπορώ να καταλάβω. Εδώ και 29 χρόνια ζω μια χαρά χωρίς να έχω απολύτως τίποτα χωρίς να παίρνω κανένα φάρμακο χωρίς να έχω νοσηλευτεί ποτέ μου για κανέναν απολύτως λόγο. Γι αυτο και δεν θυμάμαι να έχω παλαιότερες εξετάσεις αίματος. Τις προάλλες πήγα για στομαχόπονο στο νοσοκομείο μου δωσανε ενα φαρμακο πέρασε το στομάχι και μου κάνανε και εξετάσεις αίματος. 850 τα αιμοπετάλια ακολουθησαν κι άλλες εξετάσεις και αυτη τη στιγμή μου έχουν πεί για την jak2 την οποία ακόμη δεν την έχω κάνει. Δεν μπορω να καταλάβω όλους εσάς που λέτε οτι πάσχετε. Απο τί πάσχετε πραγματικά ποια είναι τα συμπτώματα της θρομβοκυττάρωσης?? Γιατί εγώ πραγματικά κοντεύω 30 και νιώθω υγιεστατη!
Απάντηση με παράθεση
  #349  
Παλιά 26-11-12, 18:20
betty11 Ο χρήστης betty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-12-13 18:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από georgia_7984 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας με λενε Γεωργία και είμαι 28 χρονών. Μόλις επέστρεψα απο τον αιματολόγο μου όπου μου ανακοινωσε πως πάσχω απο θρομβοκυτταρωση.. το έχω πάρει πολυ στραβά.. εγω έκανα εξετάσεις γιατι επιθυμώ να γινω μανούλα και τώρα μπήκε κάτι αλλο στη ζωή μου!!! Αυριο θα παω να κάνω μια εξέταση που την λένε JAK2. Γνωρίζει κανείς τι εξέταση ειναι αυτη? Τι επιπτώσεις έχει η θρομβοκυτταρωση γενικά!!!
καλησπερα σε ολους αν και δεν συναντιομαστε συχνα!!..λοιπον γεωργια,μην ταραζεσαι καθολου!!..εγω ειχα 1.000.000 αιμοπεταλια ,με την σωστη θεραπεια απτην αιματολογο μου,πριν 4 μηνες εκανα ενα υγιεστατο κοριτσακι...κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης εκανα κατι ενεσουλεσ και ολα καλα!!..η εξεταση για τον φιλο μασ τον jack2 ειναι αν θυμαμαι καλα ειναι εξεταση αιματος..ο jack ειναι ενα ενζυμο στα αιμοπεταλεια και κανοντας αυτην την εξεταση βλεπουμε για τυχον μεταλλαξη του!!!...
εγω προσωπικα ποτε δεν ειχα κανενα συμπτωμα και δυστυχως σταματησα την θεραπεια μολις γεννησα....εδω και 4 μηνεσ δεν εχω κανει τιποτα...ουτε απο εξετασεις ουτε απο φαρμακα...ολο το αμελλω!ντροπη μου βεβαια..αισιοδοξια και τιποτα αλλο!!!οτιδηποτ χρειαστεις στην διαθεση σου
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην betty11 για αυτό το μήνυμα:
georgia_7984 (02-12-12)
  #350  
Παλιά 02-12-12, 15:45
georgia_7984 Ο χρήστης georgia_7984 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-06-17 00:43
Φύλο: Γυναίκα
Απο ψυχολογία αυτές τις μέρες είμαι καλύτερα!!! Ελαβα τα αποτελέσματα απο την εξέταση και ήταν θετικά (JAK2). Προς το παρόν συνεχίζω με σαλοσπιρ και σε 20 μέρες θα κανω πάλι εξετάσεις... ωστοσο προσπαθούμε για παιδάκι... μακάρι φέτος ο Αγιος Βασίλης να μας φέρει ένα.. Τόσα χρόνια έκανα εξετάσεις αίματος (είμαι τυπική πάντα σε αυτά) όσοι μικροβιολόγοι και πάθολόγοι τις είχαν δει δεν μου έλεγαν τίποτα για τα ανεβασμένα αιμοπετάλια... ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ ΤΑ ΕΒΛΕΠΑΝ!!! Μόνη μου αρχισα να το ψάχνω!!! Καποιος τέλος παντων απο όλους αυτούς θα έπρεπε να με είχε στείλει σε έναν αιματολόγο!! Betty 11 σε ευχαριστώ πολύ!!! Μου δίνεις πολυ δυναμη και αισιοδοξία!!!
Απάντηση με παράθεση
  #351  
Παλιά 15-12-12, 19:15
betty11 Ο χρήστης betty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-12-13 18:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από georgia_7984 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο ψυχολογία αυτές τις μέρες είμαι καλύτερα!!! Ελαβα τα αποτελέσματα απο την εξέταση και ήταν θετικά (JAK2). Προς το παρόν συνεχίζω με σαλοσπιρ και σε 20 μέρες θα κανω πάλι εξετάσεις... ωστοσο προσπαθούμε για παιδάκι... μακάρι φέτος ο Αγιος Βασίλης να μας φέρει ένα.. Τόσα χρόνια έκανα εξετάσεις αίματος (είμαι τυπική πάντα σε αυτά) όσοι μικροβιολόγοι και πάθολόγοι τις είχαν δει δεν μου έλεγαν τίποτα για τα ανεβασμένα αιμοπετάλια... ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ ΤΑ ΕΒΛΕΠΑΝ!!! Μόνη μου αρχισα να το ψάχνω!!! Καποιος τέλος παντων απο όλους αυτούς θα έπρεπε να με είχε στείλει σε έναν αιματολόγο!! Betty 11 σε ευχαριστώ πολύ!!! Μου δίνεις πολυ δυναμη και αισιοδοξία!!!
μπραβο κοριτσι μου.....καλη ψυχολογια παντα!!!περσι 12/12 ...εμαθα οτι ειμαι εγκυος και τωρα το μωρο μου ειναι σχεδον 5 μηνων....και δεν αγχωνομαι για τιποτα αλλο περα απ αυτο......σου ευχομαι του χρονου το καλοκαιρακι να εχεισ και συ ενα μωρακι.....και θα το χεις αν σταματησεις να σκεφτεσαι θρομβοκυτταρωσεις και τζακ και αιμοπεταλια....ολα καλα να σου πανε
Απάντηση με παράθεση
  #352  
Παλιά 27-01-13, 10:18
Nio Ο χρήστης Nio δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-14 21:54
Κάποια καλά νέα αρχίζουν να ακουγονται...ξεκίνηση δειλά δειλά η κυκλοφορία του φαρμάκου για το jack 2!
Απάντηση με παράθεση
  #353  
Παλιά 07-02-13, 15:49
betty11 Ο χρήστης betty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-12-13 18:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
που το ακουσες?πες μας λεπτομερειες αν γνωριζεις!
Απάντηση με παράθεση
  #354  
Παλιά 13-02-13, 20:59
Nio Ο χρήστης Nio δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-14 21:54
Θα προτιμούσα λεπτομέρειες να πω με προσωπικό μήνυμα σε όποιον ενδιαφέρεται..
betty νομίζω σου έστειλα χτες αλλά κάτι "κόλλησε" , θα προσπαθήσω να ξαναστείλω!
Απάντηση με παράθεση
  #355  
Παλιά 27-02-13, 16:53
betty11 Ο χρήστης betty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-12-13 18:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
nio ωραια νεα!! αναμενουμε!!!παιδια απο τοτε που γεννησα...αμελλησα καθε θεραπεια...ουτε χαπια ουτε ενεσεις....και καμια εξεταση.....αμελεια!!!και βαρεθηκα....ειμαι παραδειγμα προς αποφυγην...προχτες ζαλιστηκα .επεσα και για δευτερολεπτα ειχα σπασμους...μετα ολα καλα!!...λετε να φταιει η θρομβοκυτταρωση???γιατι κατα τ αλλα ειμαι περδικι!!!...νιο σου εστειλα μνμ
Απάντηση με παράθεση
  #356  
Παλιά 06-03-13, 21:47
Nio Ο χρήστης Nio δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-14 21:54
μόνο σε μένα κολάει το παλιο acrobase?
Απάντηση με παράθεση
  #357  
Παλιά 19-03-13, 15:17
ΝΑΝΑ Ο χρήστης ΝΑΝΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-05-20 13:25
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από LITSA Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει κανείς άλλος με ιδιοπαθή θρομβοκυττάρωση
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΘΡΟΜΒΟΚΥΤΑΡΑΙΜΙΑ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ 550000 ΚΑι αιματοκριτη 47 και εκανα καιτο γονιδιο jak 2 και βρεθηκε μετάλαξη σε γονίδιο.απο θεραπεια παιρνω μονο σαλοσπιρ.
ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΝΑΝΑ : 19-03-13 στις 15:22
Απάντηση με παράθεση
  #358  
Παλιά 19-03-13, 15:23
ΝΑΝΑ Ο χρήστης ΝΑΝΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-05-20 13:25
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ΝΑΝΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΘΡΟΜΒΟΚΥΤΑΡΑΙΜΙΑ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ 550000 ΚΑι αιματοκριτη 47 και εκανα καιτο γονιδιο jak 2 και βρεθηκε μετάλαξη σε γονίδιο.απο θεραπεια παιρνω μονο σαλοσπιρ.
ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ?
Απάντηση με παράθεση
  #359  
Παλιά 20-03-13, 20:22
ΝΑΝΑ Ο χρήστης ΝΑΝΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-05-20 13:25
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nio Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα προτιμούσα λεπτομέρειες να πω με προσωπικό μήνυμα σε όποιον ενδιαφέρεται..
betty νομίζω σου έστειλα χτες αλλά κάτι "κόλλησε" , θα προσπαθήσω να ξαναστείλω!
ΠΕΣΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟ JAK2 ME ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!
Απάντηση με παράθεση
  #360  
Παλιά 26-03-13, 09:56
betty11 Ο χρήστης betty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-12-13 18:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
καλως ηρθεσ νανα..αν και εδω μεσα δεν θα βρεισ κανεναν τελικα!!!δεν ξερω γιατι αλλα ολοι μπαινουν πολυ αραια και που!!!...καλη ψυχολογια και ολα θα γινουν.....διαβασε και τα προηγουμενα ποστς..ισως σου λυθουν καποιες αποριες..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:49.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.