Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 01-12-10, 18:53
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Να με συγχωρείς, αλλά ο φίλος μου δεν έχει παιγνιδομηχανές. Δεν βλέπω Sun και Sparc στην λίστα.

Άστο καλύτερα μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.
Δεν είναι διαγωνισμός.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Qluser (02-12-10)
  #17  
Παλιά 01-12-10, 18:59
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
'Ολες τις πληροφορίες τις έχεις, στο machine-room, για το οποίο δεν ξέρω (στο λέω και δημόσια), γιατί το κατέβασες;
Δεν το κατέβασα, απλά έχασα το domain και σταμάτησε να είναι προσβάσιμο απ'έξω (εγώ το βλέπω ακόμα αν θέλω). Αλλά δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης: όλες οι πληροφορίες υπάρχουν πχ στη Wikipedia πλέον.

Αυτό που θα ήθελα να κάνω κάποια στιγμή θα ήταν να συγκεντρώσω όλες τις πληροφορίες σε κάποιο σχετικό έντυπο (πχ βιβλίο) αλλά κολλάω στο ζήτημα των πνευματικών δικαιωμάτων των φωτογραφιών: δε μπορώ να δημοσιεύσω screenshots, δε μπορώ να δημοσιεύσω αφίσες/διαφημίσεις, δε μπορώ να δημοσιεύσω λογότυπα, και μερικές εταιρείες (Apple, εσένα κοιτάω) το θεωρούν δυσφημιστική κίνηση ακόμα και να αναφερθείς στο ότι είχαν μηχανήματα με λιγότερους από δύο επεξεργαστές. Κοινώς: θα ήταν ο ευκολότερος τρόπος να φάω 30-40 μηνύσεις, και θα έπαιρνε δεκαετίες να έπαιρνα άδειες για όλο το υλικό.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-12-10, 19:06
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στελίνο δεν ξέρω για τη συλλογή του φίλου που αναφέρεις, αλλά αμφιβάλλω άν ξεπερνάει αυτή τη συλλογή!!

Θαρρώ πως είναι by far η μεγαλύτερη συλλογή! Αμφιβάλω εγώ λοιπόν αν υπάρχει όμοιά της!
Δείχνεις να σχετίζεσαι με την όλη, χμ, εκδήλωση. Ξέρεις τι ώρες λειτουργεί το Σαββατοκύριακο;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-12-10, 14:10
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το κατέβασα, απλά έχασα το domain και σταμάτησε να είναι προσβάσιμο απ'έξω
Πφ, δεν χρειάζεται δικό του domain αναγκαστικά, μπορείς να το στεγάσεις πχ σαν machine-room.bedroomlan.org. Αλλά το ξέρεις αυτό ;-)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-12-10, 14:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το κατέβασα, απλά έχασα το domain και σταμάτησε να είναι προσβάσιμο απ'έξω (εγώ το βλέπω ακόμα αν θέλω). Αλλά δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης: όλες οι πληροφορίες υπάρχουν πχ στη Wikipedia πλέον.
Eγώ πάντως θα στο ζητήσω σαν προσωπική χάρη, να το ανεβάσεις όπως λέει ο Λουκάς, μέσα στο bedroomlan.
Είναι αμαρτία τόση δουλειά, να πάει χαμένη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-12-10, 16:41
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Πφ, δεν χρειάζεται δικό του domain αναγκαστικά, μπορείς να το στεγάσεις πχ σαν machine-room.bedroomlan.org. Αλλά το ξέρεις αυτό ;-)
Πράγματι, εδώ και χρόνια το ξέρω αυτό. Αλλά θέλει λίγο redesign και recoding και δεν έχω βρει το χρόνο να το τελειώσω. Ευτυχώς πλέον υπάρχουν εξαιρετικά frameworks έτοιμα για κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-12-10, 03:48
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Βρέθηκα κι εγώ στο Retrosystems 2010 και πήρα μαζί μου και τη φωτογραφική μηχανή. Όσοι δεν πήγατε χάσατε μερικές πολύ ενδιαφέρουσες επιλογές από τις προσωπικές συλλογές αρκετών παλιών του χώρου.



























Θα βρείτε περισσότερες φωτογραφίες (και σχόλια) στο Flickr.
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Morgul For This Useful Post:
dimitrios83 (06-12-10), Qluser (06-12-10), vgiagias (06-12-10)
  #23  
Παλιά 06-12-10, 16:39
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Απο κονσόλες τίποτα; :-Ρ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-12-10, 16:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Φυσικά ο εις εκ των αρχαίων χρηστών Oric, δεν αμέλησε να φωτογραφίσει το αγαπημένο του μηχάνημα.

(Αλλά φωτογράφισε και το δικό μου αγαπημένο TI 99/4a
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-12-10, 16:59
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Εμένα πάλι μερικά απο τα αγαπημένα μου είναι στη παρακάτω φωτό (η φωτό είναι απο τον σύνδεσμο που παραθέτει ο Morgul):



(Απο τα αριστερά στα δεξιά): Nes-Master System-Master System II (η πρώτη μου κονσόλα)-Snes-Mega Drive-Mega Drive II

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 06-12-10 στις 17:12
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-12-10, 19:12
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά ο εις εκ των αρχαίων χρηστών Oric, δεν αμέλησε να φωτογραφίσει το αγαπημένο του μηχάνημα.

(Αλλά φωτογράφισε και το δικό μου αγαπημένο TI 99/4a
Αν δεις το Flickr θα δεις και τις άλλες φωτογραφίες, αυτές είναι λίγες για να μη σας φορτώσω. Τράβηξα ~350±10, έσβησα τις κουνημένες και τις διπλές/τριπλές/κλπ και έμειναν 49.

Αν υπάρχει Oric βγαίνει πάντα πρώτο. Είναι προσωπική παράδοση. Παρ'όλα αυτά μην ξεχνάς ότι ο πρώτος Η/Υ που δούλεψα σοβαρά και για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν ήταν Oric αλλά TI-99/4A (μήνες πριν τον Atmos).

Άλλωστε τράβηξα και δημοσίευσα δύο του TI-99 (κυρίως επειδή ήθελα να δείξω το speech synthesizer).

Από την άλλη, στη μέση συλλογή γεμάτη από κιτρινισμένα μπεζ κουτιά, μηχανήματα σαν τα Matra-Hachette Alice (κατακόκκινη έκδοση του TRS MC-10) και τον Oric Atmos (και Telestrat) με τα εντυπωσιακά τους, έντονα χρώματα, τραβάνε την προσοχή (και δεν αλλοιώνονται με τις δεκαετίες).

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο κονσόλες τίποτα; :-Ρ
Από τις δύο αγαπημένες μου κονσόλες (Atari VCS2600 και Vectrex), παρόν ήταν μόνο το Vectrex, το οποίο το τίμησα δεόντως. Δυστυχώς το κομμάτι με τις κονσόλες ήταν συνέχεια γεμάτο κόσμο και δεν είχα την ευκαιρία να βγάλω λεπτομερείς φωτογραφίες από όλα τα μηχανήματα, αλλά δε με απασχόλησε σοβαρά... δεν είναι ούτε η ειδικότητά μου ούτε η προτίμησή μου χρηστικά ή συλλεκτικά. Δεν είχα ποτέ κονσόλα και δε σκοπεύω ποτέ να πάρω καινούρια. Οι παιχνιδομηχανές μου πάντα ήταν και θα είναι προγραμματιζόμενες, ποτέ απλές τοστιέρες.

Εσύ πήγες;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-12-10, 20:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλωστε τράβηξα και δημοσίευσα δύο του TI-99 (κυρίως επειδή ήθελα να δείξω το speech synthesizer).
Έχω τα πάντα από τον ΤΙ, όλα του τα προγράμματα, το κουτί του άθικτο, τα πάντα, εκτός από το speech synthesizer, που δεν ξέρω που το έχω βάλει

Προ ημερών το είχα ανοίξει και έπαιζα
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-12-10, 21:50
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Και QL βλέπω, αν και το σχόλιο στη flickr σελίδα μου φαίνεται λίγο άστοχο όταν το QL της φωτογραφίας έχει προφανώς εξωτερικό drive :-b

Πάντως νομίζω ότι τα αστέρια της έκθεσης ήταν το Jupiter Ace, ο Αρχιμήδης και ο Kaypro(!)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-12-10, 23:16
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως νομίζω ότι τα αστέρια της έκθεσης ήταν το Jupiter Ace, ο Αρχιμήδης και ο Kaypro(!)
Ναι.. συγκινήθηκα λίγο βλέποντάς τα

Δυστυχώς το project αναβίωσης του δικού μου δεν ευτύχησε, οπότε λίαν προσφάτως περιορίστηκα στη μεταφορά δισκεττών (DS, *DD*!) σε πιο.. μοντέρνα μέσα.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-12-10, 23:43
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τις δύο αγαπημένες μου κονσόλες (Atari VCS2600 και Vectrex), παρόν ήταν μόνο το Vectrex
Το Atari VC2600 να υποθέσω πως είναι το γνωστό μας Atari 2600 ε; (Μα καλά να δώ πότε θα μάθω-επιτέλους-την "κανονική" του ονομασία :Ρ )

Υπήρχαν τόσα πολλά εκθέματα και απουσίαζε το ιστορικό και αγαπητό "Atari" ;

Δεν θυμάμαι άτομο που να έπαιζε video games και να μην είχε "ατάρι"! Μου κάνει εντύπωση τέτοια απουσία.

Δυστυχώς λόγω αγγλικών (διάβασμα) και έλλειψη παρέας (κυρίως το δεύτερο), δεν παρεβρέθηκα στην έκθεση αν και θα το ήθελα πολύ. Σε 3-4 άτομα που το πρότεινα, μάλλον τους ήταν αδιάφορη η ιδέα, ενώ να προσθέσω πως σήμερα το μεσημέρι, θυμήθηκα έναν γνωστό μου ο οποίος είναι άρρωστος με τους ρετρό υπολογιστές και πως του γνωστοποίησα τα περι ρετρό-εκθέσεως. Να πω λοιπόν πως ακόμα και πρίν λίγο δεν σταμάτησε να με "βρίζει" στον msn που δεν του τον ενημέρωσα για να πηγαίναμε μαζί. Ειλικρινά τον είχα ξεχάσει τελείως. Και με αυτόν θα πηγαίναμε σίγουρα.

Πάντως άν και ο μοναδικός ρετρο υπολογιστής που έχω ασχοληθεί μαζί του, είναι ο Spectrum (δεν θυμάμαι μοντέλο) λόγω ενός γείτονα, γενικά με πιάνει μια νοσταλγία βλέποντας τους retro computers ακόμα και άν δεν τους έζησα, αφού στην πλειάδα των συσκευών αυτών όταν κυκλοφορούσαν ήμουν ακόμα αγέννητο. Αλλά δεν ξέρω γιατί ακόμα και με αυτούς, με πιάνει μια γλυκιά νοσταλγία. Κρίμα που δεν μπόρεσα να πάω.

Kαι φυσικά μη ξεχάσω να εκφράσω το respect μου στο πιο ωραίο και καρανοσταλγικό flame-war στην ιστορία των video games, που δεν είναι άλλο απο το "Sega VS Nintendo" (μη δημιουργήσω flame με τυχόν amigo-φιλους, atari-όφιλους κτλ κτλ ε; ). Εποχές που αν μη τι άλλο, λείπουν σε πολλούς.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:48.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.