Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-04-10, 21:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Τα βιντεοπαιχνίδια νοητικής εξάσκησης «δεν προσφέρουν καμία βελτίωση»

Τα βιντεοπαιχνίδια εξάσκησης του εγκέφαλου που έχουν παρουσιαστεί τα τελευταία χρόνια δεν βελτιώνουν τις νοητικές επιδόσεις, δείχνει η μεγαλύτερη μέχρι σήμερα έρευνα για το θέμα, η οποία όμως δεν φαίνεται να πείθει όλους τους επιστήμονες.

Η μελέτη πραγματοποιήθηκε από το BBC σε συνεργασία με τη Μονάδα Γνωσιακών και Εγκεφαλικών Επιστημών του Κέμπριτζ. Συνολικά 11.430 άτομα που δήλωσαν εθελοντικά συμμετοχή στο πρόγραμμα χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες.

Η πρώτη ομάδα κλήθηκε να εξασκηθεί σε ένα online παιχνίδι που υποτίθεται ότι τη λογική, το σχεδιασμό και την επίλυση προβλημάτων, ενώ η δεύτερη κλήθηκε να παίξει ένα βιντεοπαιχνίδι του εμπορίου που υποτίθεται πως βοηθά τη μνήμη, την προσοχή και την αντίληψη του χώρου.

Η τρίτη ομάδα ήταν η ομάδα ελέγχου και κλήθηκε, για λόγους σύγκρισης, να ψάχνει στο Διαδίκτυο για να βρει απαντήσεις σε διάφορα δύσκολα ερωτήματα. Όλοι οι εθελοντές έπρεπε να ασκούνται για τουλάχιστον 10 λεπτά τρεις φορές την εβδομάδα, για συνολικό διάστημα έξι εβδομάδων.

Η ανάλυση έδειξε ότι οι εθελοντές των δύο πρώτων ομάδων είχαν μεν βελτιώσει τις επιδόσεις τους στα συγκεκριμένα βιντεοπαιχνίδια, ωστόσο οι επιδόσεις τους σε μια σειρά τεστ νοητικών λειτουργιών παρέμειναν στάσιμες.

«Πιστεύω ότι είναι εντελώς αβάσιμο να περιμένει κανείς ότι η εξάσκηση σε μια μεγάλη ποικιλία νοητικών εργασιών θα σε κάνει εξυπνότερο» σχολιάζει ο Αντριαν Όουεν, επικεφαλής της μελέτης, μιλώντας στο περιοδικό Nature που δημοσιεύει τα αποτελέσματα.

Υπάρχει όμως και ο αντίλογος, ο οποίος εστιάζεται στη μεθοδολογία της μελέτης: Πρώτον, η διάρκεια του πειράματος ήταν πολύ μικρή. Κανείς δεν θα περίμενε να αυξηθούν οι νοητικές ικανότητες των εθελοντών μέσα σε έξι μόλις εβδομάδες, σχολιάζουν νευροεπιστήμονες που αναπτύσσουν παιχνίδια αυτού του είδους.

Δεύτερον, το δείγμα της μελέτης ήταν σχετικά νέοι εθελοντές που δήλωσαν μόνοι τους συμμετοχή, και όχι οι ηλικιωμένοι άνθρωποι στους οποίους απευθύνονται αυτά τα προϊόντα.

Τρίτον, το γεγονός ότι τα δύο βιντεοπαιχνίδια που εξετάστηκαν δεν προσφέρουν οφέλη δεν σημαίνει ότι είναι γενικά αδύνατο να αναπτυχθούν αποτελεσματικά παιχνίδια.

Το ερώτημα τελικά παραμένει αναπάντητο, ωστόσο όσοι χρησιμοποιούν παιχνίδια εγκεφαλικής εξάσκησης ίσως δεν θα πρέπει να έχουν μεγάλες προσδοκίες...

Newsroom ΔΟΛ

Σχόλιο : Αν τους έβαζαν να διαβάσουν μερικά βιβλία, δεν ξέρω αν θα γινόντουσταν πιο έξυπνοι, αλλά κάτι θα μάθαιναν τουλάχιστον
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-04-10, 22:55
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
η διάρκεια του πειράματος ήταν πολύ μικρή.
Συμφωνώ.

Δεν ξέρω για τι είδους παιγνίδια κάνει λόγο το άρθρο αλλά τα adventure games (όταν λέω adventure δεν εννοώ Tomb Raider και Max Payne) βελτιώνουν την παρατηρητικότητα και οξύνουν τη συνθετική σκέψη. Βέβαια, το κάτα πόσο αυτά τα αποτελέσματα έχουν διάρκεια, δε μπορώ να το πω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-04-10, 00:39
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ξερουμε τι ειναι το adventure game genre

Βασικα αμφιβαλω κατα ποσο οφελουν σαν αποτελεσμα ακομα και τα adventures.

Πχ. το να φερνεις εξάρες με το ζάρι δεν αυξάνει την τύχη σου, έτσι και το να λύνεις γρίφους δεν σε "κάνει πιο έξυπνο"
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-04-10, 10:29
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχόλιο : Αν τους έβαζαν να διαβάσουν μερικά βιβλία, δεν ξέρω αν θα γινόντουσταν πιο έξυπνοι, αλλά κάτι θα μάθαιναν τουλάχιστον
Επιστήμονες είναι. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει ένας επιστήμονας όταν μελετάει κάτι είναι να ορίσει τους όρους του. (α) Τι είναι παίγνιο νοητικής εξάσκησης (εύκολο), (β) Τι είναι «έξυπνος».

Όποιος ορίσει το (β) θα κερδίσει Νόμπελ. Δυστυχώς είναι κάπως πιο δύσκολο από το «ον δίπουν, άπτερον» (αλλά εξίσου διασκεδαστικό να απαντάς στις μάταιες απόπειρες ορισμού).


Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω για τι είδους παιγνίδια κάνει λόγο το άρθρο αλλά τα adventure games (όταν λέω adventure δεν εννοώ Tomb Raider και Max Payne) βελτιώνουν την παρατηρητικότητα και οξύνουν τη συνθετική σκέψη.
Όλα τα παίγνια (με τη μαθηματική έννοια) έχουν περιορισμένο πεδίο που δε βρίσκει εφαρμογή σε πλατύτερα πεδία. Ένας καλός σκακιστής μπορεί να μάθει να παίζει καλό τάβλι, αλλά δεν είναι υποχρεωτικά και καλός στρατηγός ή μαθηματικός.

Η εξάσκηση σε ένα συγκεκριμένο παιχνίδι σε κάνει καλύτερο στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Ορισμός 1: εξυπνάδα: μονοδιάστατο μέγεθος ανάλογο του score σε παιχνίδι νοητικής εξάσκησης.

Τέλεια! Τώρα η μελέτη έβγαλε αποτελέσματα.


Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερουμε τι ειναι το adventure game genre
... Και μας λείπει.


Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Πχ. το να φερνεις εξάρες με το ζάρι δεν αυξάνει την τύχη σου, έτσι και το να λύνεις γρίφους δεν σε "κάνει πιο έξυπνο"
Κάπως ατυχής η αναλογία μια και η τύχη είναι εξωγενείς παράγοντες, αλλά βγάζει νόημα.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-04-10, 12:12
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
(β) Τι είναι «έξυπνος».

Όποιος ορίσει το (β) θα κερδίσει Νόμπελ. Δυστυχώς είναι κάπως πιο δύσκολο από το «ον δίπουν, άπτερον» (αλλά εξίσου διασκεδαστικό να απαντάς στις μάταιες απόπειρες ορισμού).
Θεωρώ τον χαρακτηρισμό "έξυπνος" πολύ συγκεκριμένο και σαφή και έχω και έναν ορισμό κατά νου, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

Απλώς μου αρέσει να κατηγοριοποιώ τους ανθρώπους σε πολύ, μέτρια ή λιγότερο έξυπνους (χωρίς υπόνοια υποβιβασμού) και να προσπαθώ να εντοπίσω τη δική μου θέση στην κλίμακα αυτή.

Γι' αυτό απόρησα με την άποψή σου.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-04-10, 14:15
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ.

(όταν λέω adventure δεν εννοώ Tomb Raider και Max Payne
Αυτά είναι action games.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-04-10, 14:33
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά είναι action games.
Μάλλον είχες στρέψει αλλού το βλέμμα όταν έκανα
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
που σήμαινε: δεν τις αντιλαμβάνονται όλοι αυτές τις διακρίσεις.

Με γεια το avatar, το προηγούμενο μου άρεσε περισσότερο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:04.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.