Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-10-06, 01:28
Το avatar του χρήστη konalkar
konalkar Ο χρήστης konalkar δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-10 18:22
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμβουλές της Cosmote κατά των ιών και των υποκλοπών στα κινητά

Πρακτικές οδηγίες για να αποφύγουν οι χρήστες κινητών τηλεφώνων την εγκατάσταση ιών και την υποκλοπή των συνομιλιών τους εξέδωσε τη Δευτέρα η Cosmote, με αφορμή τηλεοπτικές εκπομπές και δημοσιεύματα σχετικά με την ασφάλεια της κινητής τηλεφωνίας.

Όπως αναφέρει ανακοίνωσή της εταιρείας, το ενδεχόμενο εγκατάστασης ιού δεν αφορά τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας και τη λειτουργία των δικτύων τους, αλλά τη συμπεριφορά του ίδιου του χρήστη. Η εγκατάσταση ιού που υποκλέπτει συνομιλίες είναι δυνατή μόνο εφόσον ο ίδιος ο χρήστης εγκαταστήσει μόνος του ή μέσω τρίτων άγνωστο λογισμικό.

Η Cosmote συνιστά στους χρήστες:

* Να απενεργοποιούν τη λειτουργία Βluetooth όταν δεν την χρησιμοποιούν
* Να μην εγκαθιστούν εφαρμογές και να μην αποθηκεύουν άγνωστα αρχεία που δέχονται μέσω Βluetooth ή μέσω MMS.
* Να μην αποθηκεύουν αρχεία ή εφαρμογές στο κινητό τους τηλέφωνο από άγνωστες ιστοσελίδες WAP ή Internet.
* Να μην ανοίγουν και να μην αποθηκεύουν αρχεία που λαμβάνουν στο κινητό τους μέσω e-mail από αποστολείς που δεν γνωρίζουν.
* Να ελέγχουν συστηματικά τους λογαριασμούς τους για τυχόν χρεώσεις για μηνύματα SMS/MMS που δεν έχουν στείλει ή χρεώσεις για δεδομένα (GPRS/3G WAP, GPRS/3G Internet) που δεν έχουν κατεβάσει.
* Να μην αφήνουν το κινητό τους τηλέφωνο εκτεθειμένο σε τρίτους.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ τηλεοπτικής εκπομπής, είναι εύκολο κάποιος να στείλει στο κινητό ένα πρόγραμμα, το οποίο αφού εγκατασταθεί επιτρέπει την υποκλοπή συνομιλιών ακόμη και στην περίπτωση που η συσλευή είναι απενεργοποιημένη.

news.in.gr
__________________
Provehito in Altum
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-06, 13:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Άντε πάλι, νέα κόλπα!

Όσοι είδαν την περασμένη Τετάρτη την εκπομπή 'Αποδείξεις' θα κατάλαβαν. Με πήρε συγγενικό μου πρόσωπο έντρομο στις 12 την νύχτα, να με ρωτήσει αν αυτό είναι αλήθεια. Άνοιξα την τηλεόραση και είδα κάποια αποσπάσματα. Σε ένα απ' αυτό κατάφερναν καλώντας ένα κλειστό τηλέφωνο, να ακούνε τι λέει το 'θύμα'.

Συγκεκριμένα το θύμα ήταν ο Υφυπουργός κος Γιακουμάτος :-)

Υπέθεσα ότι μέσα στο κινητό κρύβουν κάποιο κώδικα σε hardware ή σε software, αλλά εγώ το κινητό μου ΔΕΝ το δίνω σε κανένα και ησύχασα, ότι δεν θα με παρακολουθεί ο ......Μίλτος :-)

Διαβάζοντας την ανακοίνωση της CosmoOTE που μας έστειλε ο Κωνσταντίνος, ομολογώ ότι τρόμαξα, αν είναι τόσο εύκολο να σου στέλνουν με το Βluetooth και με ΜΜS και όλα όσα αναφέρει, σε κόβει κρύος ιδρώτας.

Σε κατασκοπεύει το Ethelon σε κατασκοπεύουν από τα κέντρα κινητής τηλεφωνίας αλλά να σε κατασκοπεύει και ένας τρίτος πάει πολύ.

Ηθικό δίδαγμα, προτιμώ χίλιες φορές την ... παντόφλα κινητό που έχω (NOKIA 6210) χωρίς φρουφρού και αρώματα, παρά τα νέα λουλουδάτα έγχρωμα με την κάμερα των 5 Mpixels...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-06, 13:56
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το ξέρεις ότι και μόνο η λέξη Echelon που έγραψες (ούπς! Το έγραψα και εγώ) είναι λέξη που κάνει triggering το ίδιο το ακατανόμαστο;

Όσο για το κινητό, αν είναι αυτό το ασημί που κρατάει η μπαταρία του 365 μέρες, είναι παλιό! Πέτα το! Μόνο να μου πεις που και πότε!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-06, 14:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για το κινητό, αν είναι αυτό το ασημί που κρατάει η μπαταρία του 365 μέρες, είναι παλιό! Πέτα το! Μόνο να μου πεις που και πότε!
Μαύρο είναι το δικό μου, ήταν το καλύτερο κινητό της γενιάς του με μακράς πνοής μπαταρία κλπ

Αν ενδιαφέρεσαι, πουλάω το πρώτο μου μοτορολα (την βάρκα) :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-10-06, 14:22
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαύρο είναι το δικό μου, ήταν το καλύτερο κινητό της γενιάς του με μακράς πνοής μπαταρία κλπ
Το καλύτερο κινητό της γενιάς του. Αν μιλάμε για το ίδιο κινητό, είναι το καλύτερο επαγγελματικό κινητό που φτιάχτηκε ποτέ από οποιαδήποτε εταιρία και οποιασδήποτε γενιάς! Δεν μπορώ να καταλάβω τη βλακεία της Nokia που σταμάτησε να το κυκλοφορεί ενώ δεν το αντικατέστησε με κάποιο άλλο.
Μμμ... μήπως βγήκαμε λίιιιιγο offtopic όμως;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:02.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.