Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-08-11, 10:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Άρον το δεκανίκι σου και περιπάτει



Ισως πολύ πιο σύντομα απ' ό,τι πιστεύουμε, τα άτομα με κινητικά προβλήματα θα έχουν τη δυνατότητα να προσαρμόζουν στο σώμα τους ανθεκτικά ρομποτικά πόδια. Τότε θα είναι σε θέση να σηκωθούν και να κάνουν τα πρώτα τους βήματα.

Ο «εξωσκελετός» προσαρμόζεται στο σώμα, επιτρέποντας στα πόδια να κινηθούν με τη βοήθεια μικρών κινητήρων που κατευθύνονται μέσω υπολογιστή. Ορισμένα μοντέλα συνοδεύονται από πατερίτσες. Ο «εξωσκελετός» προσαρμόζεται στο σώμα, επιτρέποντας στα πόδια να κινηθούν με τη βοήθεια μικρών κινητήρων που κατευθύνονται μέσω υπολογιστή. Ορισμένα μοντέλα συνοδεύονται από πατερίτσες. Σιγά σιγά τα καροτσάκια θα αρχίσουν να αντικαθίστανται από έναν εξωσκελετό, όπως ονομάζεται, δηλαδή έναν εξωτερικό σκελετό κατασκευασμένο από ελαφριά υλικά. Ο σκελετός θα προσαρμόζεται στο σώμα, επιτρέποντας στα πόδια να κινηθούν με τη βοήθεια μικρών κινητήρων που θα κατευθύνονται μέσω υπολογιστή.

Με εξωσκελετό, όπως ο eLEGS, του Berkeley Bionics στις ΗΠΑ, ο ReWalk, της Argo Medical Technologies στο Ισραήλ, ο HAL, της Cyberdyne στην Ιαπωνία, ή ο Rex, της Rex Bionics στη Νέα Ζηλανδία, τα άτομα με κινητικά προβλήματα εφεξής θα αποκτήσουν καλύτερη ποιότητα ζωής. Σε αυτό το στάδιο οι εξωσκελετοί πωλούνται ή ενοικιάζονται μόνο σε κέντρα αποκατάστασης και νοσοκομεία, σύντομα όμως θα μπορούν να τους αποκτήσουν και ιδιώτες.

Χωρίς αμφιβολία, το καροτσάκι, όσο ελαφρύ, γρήγορο και ευφυές στη λειτουργία του κι αν είναι, εξακολουθεί να κρατάει το χρήστη καθηλωμένο και, εν πολλοίς, απογοητευμένο. Εξάλλου, ο κόσμος που μας περιβάλλει απευθύνεται σε άτομα που μπορούν να σταθούν και να περπατήσουν αγνοώντας τα άτομα με κινητικά προβλήματα. Για έναν άνθρωπο που είναι καθηλωμένος σε αναπηρικό καροτσάκι, και η πιο απλή ενέργεια (όπως το να κοιτάξει έξω από το παράθυρο του σπιτιού του) συνιστά μια δύσκολη και περίπλοκη υπόθεση. Μια απλή σκάλα σηματοδοτεί την απαγόρευση εισόδου σε κατάστημα, ενώ τα προϊόντα στα ψηλότερα ράφια θεωρούνται απρόσιτα. Για όλα αυτά τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα άτομα με πλήρη ή μειωμένη λειτουργικότητα των άκρων, η λύση ίσως είναι δύο ρομποτικά πόδια που θα τους επιτρέψουν να σηκωθούν, να περπατήσουν και να ανέβουν σκάλες και ράμπες.

Πηγή και πλήρες άρθρο στην Ελευθεροτυπία

Σχόλιο : Ειδικά στην χώρα μας, αυτός ο εξωσκελετός, είναι τουλάχιστον απαραίτητος. Στην χώρα της παντελούς περιφρόνησης των ατόμων με προβλήματα κίνησης, του παρκάρω όπου γουστάρω, ακόμα και στις ράμπες για καροτσάκια, θα έπρεπε με κάποιο τρόπο, να επιδοτείτε αυτό.

Έχω μιλήσει πολλές φορές, για τις εικόνες που αντιμετωπίζω στην Κυψέλη με το άσυλο ανιάτων. Έχω εξαγριωθεί με την γενική αδιαφορία και έχω καταλάβει τι νοιώθει ο άνθρωπος πάνω στο καροτσάκι, που δεν έχει τρόπο να περάσει στο πεζοδρόμιο. Έχω κολλήσει καμιά δωδεκαριά αυτοκόλλητα «είμαι γάιδαρος» σε αυτοκίνητα και μηχανές, έχω πλακωθεί σχεδόν με τέτοιους γαϊδάρους, έχω φωνάξει την άμεσο δράση, αυτό δεν είναι τίποτα, δεν αλλάζει η νοοτροπία.

Ο δήμος Αθηναίων για τους 250 τροφίμους του ασύλου ανιάτων και για να αποκτήσει κάποια έσοδα, δεν μπορεί να έχει κάποιον της δημοτικής αστυνομίας; Να αφαιρούν πινακίδες και να βάζουν χοντρά πρόστιμα; Τα είχα πει στον προηγούμενο δήμαρχο, τα έχω πει και στον καινούργιο, καμιά απάντηση, παντελής αδιαφορία.

Να μην μιλήσω τώρα για τις ειδικές πλάκες για τυφλούς που έχουν τοποθετηθεί, σε αρκετά πεζοδρόμια. Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει. Ο λαθρομετανάστης θα απλώσει την κουρελού του, ο περιπτεράς κάνα δύο ψυγεία ή κανένα σταντ, ποιος τους ελέγχει; Άστε τον τυφλό, τον ανάπηρο και τον ανήμπορο στην μοίρα του, σε μία εχθρική πόλη, σ΄ένα εχθρικό κράτος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Nikoscot (03-08-11)
  #2  
Παλιά 03-08-11, 20:34
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Ο αυτοκολλητάκιας της Κυψέλης. Μ' αυτά που κάνεις σε λίγο θα καταζητείσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-08-11, 20:43
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο αυτοκολλητάκιας της Κυψέλης. Μ' αυτά που κάνεις σε λίγο θα καταζητείσαι.
Σκηνή αυθεντική, διάλογος το ίδιο :

Γωνία Αγίας Ζώνης και Λέλας Καραγιάννη εν Κυψέλη. Κουρσάρα audi νέο μοντέλο, παρκαρισμένο πάνω στην ράμπα για καροτσάκια. Του κολλάω το αυτοκόλλητο στο δόξα πατρί και ξαφνικά εμφανίζεται ο driver.

Drver ύψος 1:90 με μπρατσάρες να με κάνει μια χαψιά.

- Τι κάνεις εκεί ρε!

(Το ρε είναι η αδυναμία μου)

Εγώ βγάζω το κινητό παίρνω το 100

- Τι έκανες εκεί ρε μ*****

Απτόητος εγώ μιλάω στο τηλέφωνο με γλώσσα αστυνομική : Θέλω έναν σταθμό τάδε δρόμο, ασυνείδητος οδηγός πάρκαρε σε μπάρα αναπήρων.

- Καλά ρε φίλε δεν είπαμε και έτσι, να φεύγω....

Καπνός ο μπρατσαράς....

Εγώ έτσι καθαρίζω
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:59.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.