Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 14-08-10, 11:58
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Διόρθωση: εσύ δεν τα λες Η/Υ.
Ο περισσότερος κόσμος θεωρεί Η/Υ κάτι που έχει πληκτρολόγιο, οθόνη, κεντρική μονάδα σε μέγεθος περίπου όσο ένα desktop (ή laptop ή έστω palmtop). Στην οθόνη έχει ένα κουμπί κάτω αριστερά που λέει πχ start, παίζει πασιέντζα, γράφει στο word, μπαίνει στο hotmail, στο facebook και κάνει και chat.

Προφανώς και άλλα μηχανήματα κάνουν το ίδιο πράγμα, αλλά απλά ο περισσότερος κόσμος (που δεν ξέρει και δεν ενδιαφέρεται να μάθει) δεν τα θεωρεί Η/Υ.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-08-10, 12:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Διόρθωση: εσύ δεν τα λες Η/Υ.
Το κινητό μου, που έχει επεξεργαστή rom ram πρόγραμμα πληκτρολόγιο λειτουργικό οθόνη κλπ, δεν το λέω ούτε εγώ, ούτε κανείς άλλος που ξέρω, ΗΥ ή PC, αλλά κινητό.

Ο λόγος είναι συναισθηματικός για σένα: δεν έχουν οθόνη, ή δεν έχουν πληκτρολόγιο, ή δεν τρέχουν Windows.
Αυτό ήταν κακία Να μου έλεγες DOS μάλιστα

Δεν υπήρξε μόνο Intel, Στέλιο. Πχ, τι ξέρεις για Zilog, Motorola, MIPS, AMD (bit slice processors — πολλά χρόνια πριν τους γνωστούς επεξεργαστές), SPARC, PA-RISC κλπ κλπ;
Δεν είπα το αντίθετο. Απλά είπα ότι όλοι οι μη Apple σημερινοί υπολογιστές, ξεκίνησαν από τον 8086, με συνεχείς αναβαθμίσεις, που σε κάποιο σημείο και μετά βελτιώθηκαν και εγκατέλειψαν την παλιά αρχιτεκτονική.

Όλοι όμως οι προαναφερόμενοι, δεν προήλθαν από παρθενογέννηση, ήταν τα σκαλοπάτια της εξέλιξης του 8086, φυσικά όπως αναφέρεις, με προσθήκες και από άλλους επεξεργαστές.

Και για του λόγου το αληθές, ο 4-core Intel ή AMD δε παίρνει τίποτα παρά μόνο πέδηση από τον 8086. Η αρχιτεκτονική και των νέων Intel και των νέων AMD βασίζεται στην superscalar 64-bit RISC αρχιτεκτονική της AMD (Intel EM64T = AMD64 = K8 — γύρισε ο τροχός τελικά), η οποία είναι άμεση απόγονος διαφόρων RISC CPUs της δεκαετίας του '80.
Συμφωνούμε απόλυτα, αλλά με διαφορετική έκφραση.
Για να φτάσουμε στους σημερινούς εκπληκτικούς επεξεργαστές, έπρεπε η τεχνολογία να βαδίσει τον δρόμο της.

Ξαδέρφια της νύφης του είναι, αλλά τους αρέσει να μοιάζουν με τον κουασιμόδο της οικογένειας και μεταμφιέζονται σ'αυτόν περιστασιακά.
Συννυφάδες ήταν
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-08-10, 12:26
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κινητό μου, που έχει επεξεργαστή rom ram πρόγραμμα πληκτρολόγιο λειτουργικό οθόνη κλπ, δεν το λέω ούτε εγώ, ούτε κανείς άλλος που ξέρω, ΗΥ ή PC, αλλά κινητό.
Πρώτον, για να ξεκαθαρίσουμε κάτι φαινομενικά απλό: Η/Υ και PC είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Όλοι οι PC είναι Η/Υ, δεν είναι όμως όλοι οι Η/Υ PC, ό,τι ορισμό του PC κι αν χρησιμοποιήσεις (PC = IBM Personal Computer compatible, ή PC = Προσωπικός Η/Υ)

Δεν έχει σημασία πώς αντιμετωπίζει τη συσκευή ο καταναλωτής! Σημασία εδώ έχει τι είναι η συσκευή. Στην τελική ανάλυση κάποτε κάποιος έλεγε τους Η/Υ «TV typewriters».

Σε κάποιες συσκευές, οι Η/Υ παίζουν βοηθητικό ρόλο. Πχ δε μπορείς να πεις το αυτοκίνητο Η/Υ, παρ'όλο που, πλέον, έχουν πάνω από 10 Η/Υ μέσα (σε δίκτυο). Οι διάφοροι Η/Υ παίζουν κρίσιμο (πχ χρονισμός μηχανής, πρόσκαιρη ενεργοποίηση φρένων για σταθεροποίηση, διάγνωση και λειτουργία αερόσακων, διαχείριση του ταμπλό) αλλά βοηθητικό ρόλο. Το ίδιο συμβαίνει σε ψυγεία, τηλεοράσεις (αν έχεις τηλεόραση LG, μάλλον τρέχει Linux), κλπ.

Μετά έχεις πιο «γκρίζες» καταστάσεις: πχ ένας εκτυπωτής με 256MB RAM, 80GB δίσκο, και πλήρη επεξεργαστή με Ethernet, WiFi και ερμηνεία γλώσσας προγραμματισμού Postscript λέγεται συμβατικά εκτυπωτής, αλλά στην ουσία είναι ένας Η/Υ που οδηγεί έναν χαζό εκτυπωτή. Το ίδιο συμβαίνει και με τις ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές και τους σκληρούς δίσκους: η βασική χρήση της συσκευής εξαρτάται απόλυτα από τον ενσωματωμένο Η/Υ, αλλά δύσκολα μπορείς να τις ονομάσεις Η/Υ λόγω της περιφερειακής χρήσης τους.

Και μετά έχεις συσκευές που είναι ξεκάθαρα Η/Υ, είτε ο κόσμος τα λέει κάτι τέτοιο είτε όχι. Σε ένα ψηφιακό κινητό ο Η/Υ δεν είναι βοηθητικός. Το GSM κομμάτι είναι ένα καθ'όλα συμβατικό ψηφιακό modem που οδηγείται από software. Η φωνή σου δε μεταδίδεται αναλογικά, ψηφιοποιείται από τον Η/Υ, κωδικοποιείται στην κατάλληλη κωδικοποίηση και μεταδίδεται 100% ψηφιακά μέσω του GSM ή 3G modem της συσκευής σου.

Αν σου δώσω μια διεύθυνση IP και σου πω να μπεις μέσα με SSH η SFTP και να πάρεις κάποια αρχεία, πώς αποκαλείς τη συσκευή στην οποία έχεις μπει μέσω TCP/IP δικτύου; Από προσωπική εμπειρία, εσύ την αποκαλείς server ή Η/Υ. Αν σου έδινα τη διεύθυνση του Nokia N900 μου χωρίς να σου πω τι είναι, με ποιο κριτήριο θα έλεγες ότι αυτή η συσκευή δεν είναι Η/Υ αλλά κινητό;

Άσε πώς το αποκαλεί το ευρύ κοινό. Το ευρύ κοινό λέει «κινητό» και το περιηγητικό Garmin GPS μου επειδή έχει αντίστοιχο σχήμα.


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είπα το αντίθετο. Απλά είπα ότι όλοι οι μη Apple σημερινοί υπολογιστές, ξεκίνησαν από τον 8086, με συνεχείς αναβαθμίσεις, που σε κάποιο σημείο και μετά βελτιώθηκαν και εγκατέλειψαν την παλιά αρχιτεκτονική.
Αλλιώς εκφράστηκες όμως. Είπες, ουσιαστικά ότι είναι άμεσοι απόγονοι.

Επίσης, δεν υπάρχουν μόνο PC και Mac στον κόσμο. Το γεγονός ότι εσύ δεν είδες ποτέ σου RISC workstations, servers, κλπ, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Έχω ένα υπόγειο γεμάτο SPARC workstations και servers, ένα 68020-based server, ένα SGI Indy, ένα Sun 3/160 (τεράστιο 68030-based server), και πολλά άλλα ισχυρά μηχανήματα, όλα εκ των οποίων έχουν απογόνους σε λειτουργία σήμερα, και κανένα εκ των οποίων δεν έχει την παραμικρή σχέση με τον 8086.

Εν τέλει ο 8086, όσο συναισθηματικός και να θέλεις να είσαι, ήταν πάντα υποδεέστερος επεξεργαστής από τους σύγχρονούς του.

Πχ δε θα αποκαλούσες τον 16-bit TMS9900 ή τον 32-bit MC68000 ανώτερο από τον 8086; Όλοι όσοι έχουν δουλέψει μαζί τους ξέρουν ήδη την απάντηση. Για ρώτα κάποιον τι πιστεύει για το segmented memory access του 8086 και δες τι ποσοστό θα φτύσει και μόνο στην ανάμνηση. Πρώτος πρώτος είμαι εγώ. Σκέτη αηδία ήταν!

Δες το έτσι: αυτή τη στιγμή ο 8086 CPU σου χρησιμοποιείται μόνο και μόνο για να ανάψει τους δίσκους σου, να φορτώσει το boot record, και να το τρέξει. Μερικά μικροδευτερόλεπτα μετά, ο επεξεργαστής σβήνει και παραμένει σβηστός όσο ο πραγματικός επεξεργαστής σου τρέχει.


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλοι όμως οι προαναφερόμενοι, δεν προήλθαν από παρθενογέννηση, ήταν τα σκαλοπάτια της εξέλιξης του 8086, φυσικά όπως αναφέρεις, με προσθήκες και από άλλους επεξεργαστές.
Ουχί! Δεν έχουν προέλθει από τον 8086. Περιέχουν έναν 8086 συμβατό (i686 για την ακρίβεια) ως ανεξάρτητο κύκλωμα. Οι ίδιοι οι επεξεργαστές που αγοράζεις είναι τελείως νέοι και καθ'όλα ασύμβατοι με τους x86.

Δεν ξέρω τι ξέρεις από βιολογία, αλλά ο 8086 στους σύγχρονους επεξεργαστές είναι σαν τα μιτοχόνδρια στα σύγχρονα κύτταρα ή σαν τη σκωληκοειδή υπόφυση στον άνθρωπο (άκυρο βέβαια, γιατί τελικά είναι χρήσιμο όργανο αυτό)

Κανείς δε λέει ότι τα κύτταρά μας είναι μετεξέλιξη των μιτοχονδρίων.

Απλά η θεωρία είναι ότι κάποτε ένα κύτταρο κατάπιε ένα πρωτόγονο μιτοχόνδριο-ειδές κύτταρο, και δημιουργήθηκε μια σχέση συμβίωσης.



Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνούμε απόλυτα, αλλά με διαφορετική έκφραση.
Για να φτάσουμε στους σημερινούς εκπληκτικούς επεξεργαστές, έπρεπε η τεχνολογία να βαδίσει τον δρόμο της.
Δε διαφωνώ σε αυτό, διαφωνώ στη θέση σου ότι ένας 4πήρυνος AMD Opteron πχ, είναι άμεση μεταξέλιξη του 8086. Η ένστασή μου είναι ότι δεν είναι ούτε άμεση ούτε μετεξέλιξη, αλλά κάτι τελείως νέο, βασισμένο σε αρχιτεκτονικές τελείως ξένες προς τον 8086, και το οποίο περιλαμβάνει έναν x86 στο τσιπ του για λόγους συμβατότητας.

Επίσης επιμένω στη θέση μου ότι όλο αυτό είναι τροχοπέδη στην εξέλιξη — αν δεν ήταν η ανάγκη να τρέχουμε DOS και Lotus 1-2-3 τις απαρχές του 21ου αιώνα, τώρα θα είχαμε πολύ φθηνότερους, ισχυρότερους επεξεργαστές γιατί δε θα είχαν την ανάγκη να περιλαμβάνουν έναν x86 + ένα σύγχρονο RISC επεξεργαστή σε κάθε πυρήνα.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-08-10, 12:34
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς και άλλα μηχανήματα κάνουν το ίδιο πράγμα, αλλά απλά ο περισσότερος κόσμος (που δεν ξέρει και δεν ενδιαφέρεται να μάθει) δεν τα θεωρεί Η/Υ.
Σαφώς. Εδώ όμως μιλάμε σε πιο τεχνικό επίπεδο (δεν είναι το club των εκλαϊκευμένων τεχνολογικών ειδήσεων, αλλιώς θα λέγαμε για «κομπγιούντερ» (kobyooderh) και «γκάτζετς» (gajetch), όχι για Η/Υ και παρόμοιες συσκευές) και ο Στέλιος δεν είναι ένας αδαής χρήσης που δεν έχει δει Η/Υ μέχρι το 2005.

(αυτή η συζήτηση με το Στέλιο έχει βαθύ background — από τότε που πήρε το πρώτο του κινητό αρνείται να παραδεχτεί ότι υπάρχουν Η/Υ στις συσκευές, και ως κλασσικός Χαμόδραξ είναι αδύνατο να τον πείσεις, ακόμα κι αν τρέξω Μέγιστο στο N900 μου και τον βάλω να κάνει login)
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-08-10, 12:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
(αυτή η συζήτηση με το Στέλιο έχει βαθύ background — από τότε που πήρε το πρώτο του κινητό αρνείται να παραδεχτεί ότι υπάρχουν Η/Υ στις συσκευές, και ως κλασσικός Χαμόδραξ είναι αδύνατο να τον πείσεις, ακόμα κι αν τρέξω Μέγιστο στο N900 μου και τον βάλω να κάνει login)
Παφ παφ παφ
Το ψυγείο σου που δουλεύει με επεξεργαστη, εσύ το λες υπολογιστή που αου παγώνει το νερό;

Μα τι Morgul θεέ μου
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-08-10, 13:18
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Παφ παφ παφ
Το ψυγείο σου που δουλεύει με επεξεργαστη, εσύ το λες υπολογιστή που αου παγώνει το νερό;

Μα τι Morgul θεέ μου
Βρε πουλάκι μου, διάβασες καν τι έγραψα; Εγώ φταίω που κάθομαι και γράφω τόσες σελίδες που δε διαβάζονται ποτέ, παρά μόνο για να χρησιμοποιηθούν 1-2 φράσεις απομονωμένα και χωρίς τα συμφραζόμενα.

Δείξε μου σε παρακαλώ ακριβώς το χωρίο στο οποίο είπα ότι ένα ψυγείο είναι Η/Υ ή ότι ένα αυτοκίνητο είναι Η/Υ. Συγκεκριμένα έχω μια ολόκληρη παράγραφο που λέω το αντίθετο.

Μα τι Χαμόδρακας!
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-08-10, 13:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα τι Χαμόδρακας!
Από τόσο δα -->| |<-- παιδάκι
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-08-10, 14:12
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ φταίω που κάθομαι και γράφω τόσες σελίδες που δε διαβάζονται ποτέ, παρά μόνο για να χρησιμοποιηθούν 1-2 φράσεις απομονωμένα και χωρίς τα συμφραζόμενα.
Άν σε ενδιαφέρει, εγώ διαβάζω τα γραφόμενά σου. (ούτε αυτο το λέω ειρωνικά)

Πολύ ειρωνικός ακούγομαι τελευταία...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:27.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.