Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-11-09, 18:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Η τεχνολογία δεν αποξενώνει τους χρήστες

Σε αντίθεση με μία δημοφιλή πεποίθηση, η χρήση της τεχνολογίας δεν οδηγεί στην κοινωνική αποξένωση, ενώ εκείνοι που χρησιμοποιούν το Ίντερνετ και τα κινητά τους τηλέφωνα έχουν μεγαλύτερα και περισσότερο ποικίλα κοινωνικά δίκτυα, σύμφωνα με νέα μελέτη.

«Όλα τα στοιχεία δείχνουν προς μία κατεύθυνση», επεσήμανε ο Κιθ Χάμπτον, επικεφαλής της μελέτης του ινστιτούτου Pew που δόθηκε πρόσφατα στη δημοσιότητα. «Οι κοινωνικοί κόσμοι των ανθρώπων ενισχύονται από τις νέες επικοινωνιακές τεχνολογίες».

«Είναι λάθος να πιστεύουμε ότι η χρήση του Ίντερνετ και τα κινητά τηλέφωνα ωθούν τους ανθρώπους σε μια δίνη αποξένωσης», δήλωσε ο Χάμπτον. Τα βασικά συμπεράσματα της νέας μελέτης «αμφισβητούν παλαιότερες έρευνες και φοβίες σχετικά με την επιβλαβή κοινωνική επίπτωση της τεχνολογίας». «Υπάρχει μία τάση να κατηγορούμε πρώτα την τεχνολογία όταν παρατηρούμε κάποια κοινωνική αλλαγή», εξήγησε ο Χάμπτον. «Όπως αποδεικνύεται», συνέχισε ο καθηγητής επικοινωνίας του πανεπιστημίου της Πενσιλβάνια, «εκείνοι που χρησιμοποιούν το Ίντερνετ έχουν εμφανή κοινωνικά πλεονεκτήματα. Οι άνθρωποι χρησιμοποιούν την τεχνολογία για να διατηρήσουν επαφές και να μοιραστούν πληροφορίες με τρόπους που τους κρατούν κοινωνικά ενεργούς και σε σύνδεση με τις κοινότητές τους».

Η μελέτη βρήκε ότι ως «κοινωνικά αποκλεισμένοι» μπορούν να οριστεί ποσοστό 6% των Αμερικανών, ποσοστό που δεν έχει μεταβληθεί σχεδόν καθόλου από το 1985. Η μελέτη εξέτασε τα δίκτυα συζητήσεων των ανθρώπων - με ποιους επιλέγουν αν συζητήσουν σημαντικά θέματα - και τους στενούς κύκλους - του πιο κοντινούς και σημαντικούς έμπιστους ανθρώπους. Βρήκε ότι, κατά μέσο όρο, το μέγεθος των δικτύων συζητήσεων είναι 12% μεγαλύτερο για τους χρήστες κινητών τηλεφώνων, και 9% μεγαλύτερο για εκείνους που μοιράζονται φωτογραφίες στο Διαδίκτυο.

Επιπλέον, η ποικιλομορφία των ανθρώπων στα βασικά δίκτυα τείνει να είναι 25% μεγαλύτερη για τους χρήστες κινητών, 15% για τους βασικούς χρήστες Ίντερνετ και ακόμη μεγαλύτερη για τους χρήστες που χρησιμοποιούν υπηρεσίες instant messaging ή μοιράζονται φωτογραφίες online.

Την ίδια ώρα, η μελέτη βρήκε ότι τα δίκτυα συζητήσεων των Αμερικανών έχουν συρρικνωθεί κατά ένα τρίτο από το 1985 και έχουν γίνει λιγότερο ποικιλόμορφα επειδή περιέχουν λιγότερα μέλη εκτός του οικογενειακού κύκλου. Σε μια τυπική χρονιά, οι άνθρωποι έχουν προσωπικές επαφές με άτομα του στενού τους κύκλου τις 210 ημέρες, κατά μέσο όρο. Επιπλέον, έχουν επαφές μέσω κινητού τηλεφώνου 195 ημέρες του χρόνου, μέσω του σταθερού 125 ημέρες και στέλνουν μηνύματα σε κινητά τις 125 ημέρες του χρόνου.

Επιπρόσθετα, έχουν επαφή με email 72 ημέρες, μέσω κάποιου κοινωνικού δικτύου στο web 39 ημέρες και μέσω ταχυδρομείου οκτώ ημέρες. Η μελέτη πραγματοποιήθηκε με τη μέθοδο τηλεφωνικών συνεντεύξεων σε 2.512 ενήλικες, το καλοκαίρι του 2009.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από Γαλλικό Πρακτορείο

Σχόλιο : Εμείς στην AcroBase, αυτό το καταλάβαμε πολλά χρόνια πριν, δεν είχαμε καμιά αμφιβολία, ότι η ηλεκτρονική επικοινωνία, φέρνει πιο κοντά τους ανθρώπους, δημιουργώντας σχέσεις και φιλίες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
Gildor (05-11-09)
  #2  
Παλιά 05-11-09, 18:24
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ετσι ακριβως. Πολυ κρατησε αυτη η καραμελα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-11-09, 18:45
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αντίθεση με μία δημοφιλή πεποίθηση, η χρήση της τεχνολογίας δεν οδηγεί στην κοινωνική αποξένωση....
Η "δημοφιλής πεποίθηση" υφίσταται μεταξύ των άσχετων, λογικό είναι να αισθάνονται αποξενωμένοι από τους σχετικούς
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-11-09, 11:26
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κλινική αποτοξίνωσης εθισμένων στο Ίντερνετ

Υπάρχει, όμως, και αντίλογος

Διαταραχές ύπνου, απώλεια της αίσθησης χώρου - χρόνου, δυσκολίες στην επικοινωνία με το περιβάλλον, άγχος και κατάθλιψη ανήκουν στα συμπτώματα του εθισμού. Θεραπεία για εθισμένους στο διαδίκτυο εφαρμόζει από αυτήν την εβδομάδα το Policlinico Gemelli της Ρώμης, μια εξάρτηση που παρατηρείται όλο και συχνότερα στους νέους, οι οποίοι βυθίζονται στον εικονικό κόσμο των βιντεοπαιχνιδιών και των chat σε σημείο που να χάνουν την επαφή τους με την πραγματικότητα.

«Ο εθισμός στο Ίντερνετ τείνει να γίνει μάστιγα της εποχής και σύμφωνα με ορισμένες έρευνες μπορεί να οδηγηθεί σ΄αυτόν ως και το 40% των χρηστών του διαδικτύου», εξηγεί ο υπεύθυνος του προγράμματος απεξάρτησης των εθισμένων στο διαδίκτυο, ψυχίατρος Φεντερίκο Τονιόνι.

Διαταραχές ύπνου, απώλεια της αίσθησης του χώρου και του χρόνου, δυσκολίες στην επικοινωνία με το περιβάλλον, άγχος και κατάθλιψη: τα συμπτώματα του εθισμού στο διαδίκτυο, όρος τον οποίο υιοθέτησε πρώτος ο νεοϋορκέζος ψυχίατρος Ιβάν Γκόλντμπεργκ, μοιάζουν με αυτά του εθισμού στα ναρκωτικά ή το αλκοόλ.

«Περνάω όλο μου το χρόνο στο Ίντερνετ, δε σταματώ παρά μόνο για φαγητό και ύπνο», δήλωσε ο 25χρονος Μάρκο, ένας από τους πρώτους ασθενείς που κατέφυγαν στον Δρ. Τονιόνι.

«Αυτό έγινε σταδιακά. Αφιέρωνα σιγά σιγά όλο και περισσότερο χρόνο στο Facebook, στο MSN και σε βιντεοπαιχνίδια ώσπου έγινε η μοναδική μου ασχολία», δήλωσε ο νεαρός αυτός φοιτητής των Οικονομικών.

Η ιδέα να επιστρέψει στην παλιά του ζωή, όταν παρακολουθούσε τα μαθήματά του και έπαιζε ποδόσφαιρο με τους φίλους του τού δημιουργεί έντονο στρες, όπως εξομολογείται ο ίδιος κρατώντας σφιχτά στα χέρια του ένα πακέτο τσιγάρα.

Η θεραπεία που προτείνει το νοσοκομείο Policlinico Gemelli, το μοναδικό στην Ιταλία, εφαρμόζεται σε στάδια. Αρχικά, ο ψυχίατρος εξετάζει, ύστερα από μια ή περισσότερες συνεδρίες με τον πάσχοντα, εάν ο εθισμός συνδέεται με μια άλλη λανθάνουσα ψυχιατρική νόσο που απαιτεί τη λήψη φαρμάκων. Στη συνέχεια, οι ασθενείς συμμετέχουν δυο φορές την εβδομάδα σε ομαδικές συνεδρίες μιάμισης ώρας.

«Η ανταλλαγή συναισθημάτων μεταξύ των ασθενών είναι πρωταρχικής σημασίας για τη θεραπεία. Τους δίνει τη δυνατότητα να μάθουν και πάλι να επικοινωνούν. Το Ίντερνετ είναι ένας εικονικός κόσμος πλούσιος σε αισθήσεις, αλλά φτωχός σε συναισθήματα.

«Οι πιο νέοι, που έχουν μεγαλώσει με το Ίντερνετ, έχουν αναπτύξει νέους τρόπους σκέψης και αντίληψης της πραγματικότητας. Για πολλούς από αυτούς, η ιδέα εξάρτησης από το Ίντερνετ είναι αδιανόητη. Το βρίσκουν πολύ φυσιολογικό να περνούν το χρόνο τους στο διαδίκτυο», δηλώνει ανήσυχος ο δρ. Τονιόνι.

Πηγή
__________________
Vis Imaginativa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chressida : 06-11-09 στις 11:29
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-11-09, 11:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βρίσκουν πολύ φυσιολογικό να περνούν το χρόνο τους στο διαδίκτυο», δηλώνει ανήσυχος ο δρ. Τονιόνι.
Θα ήθελα να ήξερα την ηλικία του δρ Τοτιόνι.

Ναι φυσικό είναι τα παιδιά να ασχολούνται, είναι φυσικά και θέμα γονέων και εκπαίδευσης.

Τα άλλα είναι φτηνές επαναλαμβανόμενες δοξασίες, που εκφράζουν, όσοι ποτέ δεν ασχολήθηκαν. Α! Ιντερνέτ, διαβολικά πράγματα., σατανιστές, παιδόφιλοι κλπ…

Θα σας πω μια ιστορία.

Αγόρασα modem για το PC μου το 1984. Τότε δεν υπήρχε πουθενά να συνδεθούμε, παρά μόνο στο εξωτερικό που κόστιζε ο κούκος αηδόνι. Τον μόνο που ήξερα με modem ήταν ένας αγαπημένος ξάδελφος μου, που έμενε στον επάνω όροφο.
Έτσι κάθε βραδάκι συνδεόμαστε μεταξύ μας και μιλάγαμε με τις ώρες.

Η Μητέρα του και η Μητέρα μου, έπιασαν μια κουβέντα, τα παιδιά μας κάτι έχουν, τα βράδια κάθονται μπροστά στον κομπιούτερ κάτι γράφουν και σκάνε στα γέλια. Παναγία μου λέει η άλλη και σε μένα το ίδιο κάνει... Τι πάθανε τα παιδιά μας; Να τα πάμε σε γιατρό;
Ήρθανε και μας το είπανε και σκασμένοι στα γέλια, τους δείξαμε πως κάθε βράδυ μιλάμε μεταξύ μας.

Όταν κάποιος δεν γνωρίζει το αντικείμενο, είναι λογικό να το παρερμηνεύσει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-11-09, 16:42
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Ίντερνετ είναι ένας εικονικός κόσμος πλούσιος σε αισθήσεις, αλλά φτωχός σε συναισθήματα.
Για επιστήμονας δείχνει να μην καταλαβαίνει πολύ απλές έννοιες όπως «κόσμος» και «συναίσθημα».

Ο κόσμος δεν έχει συναισθήματα πέρα από την φαντασία και τα όποια θρησκευτικά πιστεύω μας. Δεν γελάνε οι λίμνες, ούτε παίρνουν αντικαταθλιπτικά οι κορυφογραμμές.

Τα συναισθήματα προέρχονται από ανθρώπους. Το να λες ότι το Internet είναι ένας κόσμος χωρίς συναισθήματα είναι σα να λες ότι οι άνθρωποι δεν έχουν συναισθήματα επειδή ο αέρας που μεταφέρει τη φωνή τους δε μπορεί να κλάψει.

Παρερμηνεύει και παραπλανεί ο κύριος.

Κανείς ποτέ δεν κατηγόρησε τα ΕΛΤΑ για έλλειψη συναισθημάτων καθώς μεταφέρουν τα δακρύβρεχτα γράμματά μας. ΕΜΕΙΣ παράγουμε και καταγράφουμε τα συναισθήματα.

Απλά «Το Internet Είναι Το Θηρίο» και όλοι αρέσκονται να ρίχνουν ό,τι κακώς κείμενο βλέπουν σ'αυτό.

Εμείς, αν μη τι άλλο, θα'πρεπε να ξέρουμε ότι δεν είναι έτσι.
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 06-11-09 στις 17:38
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-11-09, 17:45
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανείς ποτέ δεν κατηγόρησε τα ΕΛΤΑ για έλλειψη συναισθημάτων καθώς μεταφέρουν τα δακρύβρεχτα γράμματά μας.
Ωραιο!!!

Παντως δικαιολογω τις ορολογιες του κυριου αυτου. Δεν μπορεις να συγκρινεις το Ιντερνετ με καποιο μεσο, οπως ειναι ο αέρας ή τα καλώδια. Το Ιντερνετ δεν είναι τα καλώδια, ακουμπάει στα καλώδια.

Ειναι κοσμος, με εναν τροπο με τον οποιο τα ΕΛΤΑ και ο ΟΤΕ δεν ειναι κοσμος. Δεν μπορείς να "επισκεφτείς" και να "μείνεις" στην Αλληλογραφία. Μπορείς όμως να επισκεφτεις και να μεινεις στο Ιντερνετ.

Δεν μπορείς να αναφερθείς σε "αλληλογραφο-χώρο" ούτε σε "τηλεφωνο-χώρο" αλλά μπορείς να αναφερθείς σε Κυβερνοχώρο

Χωρος -> "κόσμος"
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-11-09, 17:51
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων

Εμείς, αν μη τι άλλο, θα' πρεπε να ξέρουμε ότι δεν είναι έτσι.
Όχι, θα πρέπει να ξέρουμε ότι είναι και έτσι.

Εσύ Morgul πας να μας παραπλανήσεις με τα λογοπαίγνιά σου, όχι ο επιστήμονας.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-11-09, 20:52
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Η τεχνολογία δεν αποξενώνει, η χρήση της είναι εκείνη που θα φέρει το αποτέλεσμα της αποξένωσης ή όχι. Αυτό όμως έχει να κάνει με το άτομο και όχι με την τεχνολογία.


Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι η χρήση από τα παιδιά και το ότι αλλάζει πολύ γρήγορα.

Πριν 10 χρόνια το 90% - 95% περίπου των μαθητών Α Γυμνασίου δεν είχε υπολογιστή.
Τώρα το 90% - 95% έχει υπολογιστή και χρησιμοποιεί το διαδίκτυο. Αυτό που μου κάνει εντύπωση κ άλλαξε πολύ γρήγορα είναι το μεγάλο ποσοστό που έχει ανοιχτο msn ενώ διαβάζει. Δηλ μιλάμε για πιτσιρίκια ετών 12 που ενώ μελετούν ταυτόχρονα μιλάνε στο msn με άλλα γνωστά κ άγνωστα πιτσιρίκια.

Δεν έχω ακριβή ποσοστά να σας δώσω, σαν φαινόμενο όμως έχει ενταθεί και οι παραπάνω παρατηρήσεις είναι μέσα από την προσωπική μου ζωή και τη δουλειά. Ίσως τα ίδια τα ποσοστά αυτή τη στιγμή δεν προσφέρουν κάτι, συγκριτικά όμως λένε πολλά.

Αναρωτιέμαι τι είναι εκείνο που κάνει τα παιδιά να διαβάζουν κ ταυτόχρονα να κάνουν τσατ. Τα ίδια δηλώνουν ότι δεν είναι κάτι το παράξενο ή το σπουδαίο. Είναι απλό και φυσιολογικό να λένε καμιά κουβέντα με τους Online φίλους καθώς διαβάζουν.

Τώρα πόσο φυσιολογικό είναι αυτό και πόσο δεν δημιουργεί πρόβλημα, άλλοι είναι πιο ειδικοί να το κρίνουν. Εγώ προσωπικά αν είχα παιδί σε αυτή την ηλικία θα προτειμούσα να παίζει έξω στον αέρα και στον ήλιο παρά να μένει κολλημένο με τις ώρες στην οθόνη. Θα φρόντιζα γι' αυτό με άλλες δραστηριότητες και ερεθίσματα από πολύ πιο μικρή ηλικία. Με κουβέντες με γονείς πάντως, παρατήρησα ότι οι γονείς στην πλειοψηφία τους, δηλώνουν αδυναμία να καταλάβουν αυτή τη δραστήριότητα του παιδιού και πολύ περισσότερο αδυναμία να κατευθύνουν ή να ελέγξουν το παιδί σε σχέση με το διαδίκτυο και τη χρήση του. Έχουμε δηλαδή μια κοινωνία όπου το παιδί βρίσκεται μπροστά από τους γονείς σε κάποιους τομείς, γίνεται το ίδιο φορέας ακόμη και γνώσης που την μεταφέρει στους γονείς του.


Συμπληρωματικά στοιχεία: Δεν έχω χρόνο για να δώσω αναλυτικότερα στοιχεία προς το παρόν τα παρακάτω:

1. Μονάδα Εφηβικής Υγείας - Β' Παιδιατρική Κλινική Πανεπιστημίου Αθηνών
Νοσοκομείο Παίδων "Παν. & Αγλ. Κυριακού" - Χρήση - Κατάχρηση Διαδικτύου


2. Η Γραμμή Βοήθειας ΥποΣΤΗΡΙΖΩ του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου

Η Μονάδα Εφηβικής Υγείας (Μ.Ε.Υ.) της Β΄ Παιδιατρικής Κλινικής του πανεπιστημίου Αθηνών, που εδρεύει στο νοσοκομείο Παίδων «Π & A Κυριακού», διαχειρίζεται τη Γραμμή Βοηθείας ΥποΣΤΗΡΙΖΩ του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου.

Η Γραμμή αυτή, απευθύνεται σε εφήβους και τις οικογένειές τους, παρέχοντας υποστήριξη και συμβουλές για θέματα που σχετίζονται με τη χρήση του Διαδικτύου, του κινητού τηλεφώνου και των ηλεκτρονικών παιχνιδιών (παρενόχληση, εξάρτηση, επιβλαβές περιεχόμενο, παιδοφιλία, κ.α.).

Η Γραμμή Βοηθείας ΥποΣΤΗΡΙΖΩ (80011 80015 χωρίς χρέωση για αστικές και υπεραστικές κλήσεις, με την υποστήριξη του ΟΤΕ), στελεχώνεται από εξειδικευμένους παιδοψυχολόγους σε θέματα χρήσης - κατάχρησης Διαδικτύου για τα παιδιά και τους εφήβους. Λειτουργεί στη Μονάδα Εφηβικής Υγείας (Μ.Ε.Υ.), στο Παράρτημα του Νοσοκομείου Παίδων «Π. & Α. Κυριακού», Μεσογείων 24, Γουδή, Δευτέρα-Παρασκευή και ώρες 09:00-15:00.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 10-11-09 στις 21:02 Αιτία: συμπληρωματικά στοιχεία
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-05-10, 09:06
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
FAD

Όταν λέμε FAD εννοούμε Facebook Addiction Disorder, τοv εθισμό δηλαδή στην χρήση τοu Facebook με την καταναγκαστική ανάγκη για καθημερινή χρήση.

Το μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών του Facebook ξεπερνάνε κατά πολύ τη μια ώρα την ημέρα με αποτέλεσμα να αποδίδουν λιγότερο στην εργασία τους και να μην έχουν χρόνο για άλλες δραστηριότητες όπως διάβασμα και αθλητισμό.

Το σύνδρομο στέρησης , όταν η χρήση διακόπτεται παρουσιάζονται συμπτώματα άγχους και εκνευρισμού. Για παράδειγμα σκεφτείτε κάποιον που έχει βγει για ποτό και δεν ακούει καν τι του λέει ο συνομιλητής του, αλλά σκέφτεται με αγωνία τι έχει γραφτεί στον “τοίχο” του και βιάζεται για να πάει σπίτι αδιαφορώντας για τον άνθρωπο που τον συνοδεύει. Ο ίδιος άνθρωπος πιθανότατα να μπαίνει στο Facebook 3 και 4 φορές την ημέρα. Αναρωτιέμαι πραγματικά για το τι κοινωνικές δεξιότητες θα αποκτήσει ο συγκεκριμένος άνθρωπος που είναι πολύ πιθανόν να καταλήξει κοινωνικά ευνουχισμένος.

Άλλη μια ένδειξη εθισμού είναι όταν ο χρόνος της χρήσης ξεπερνάει τον επιθυμητό. Για παράδειγμα κάποιος που είχε σκοπό να μπει στο Facebook για μίση ώρα και καταλήγει να μένει άγρυπνος μέχρι το πρωί με αποτέλεσμα την επόμενη μέρα να είναι δυσλειτουργικός σε όλα τα επίπεδα.

Κατά την άποψη μου η πιο σημαντική ένδειξη ότι είναι κάποιος εθισμένος στο Facebook είναι όταν έχει πλήρη επίγνωση της ζημίας που του δημιουργεί ο εθισμός του αλλά παρόλα αυτά συνεχίζει τη χρήση.

Το Facebook πιθανότατα να εξελιχθεί σε ένα από τα πιο διαδεδομένα κοινωνικά φαινόμενα εθισμού της εποχής μας, εάν αναγνωρίζετε αυτά τα συμπτώματα στον εαυτό σας η σε κάποιον από το περιβάλλον σας ζητήστε βοήθεια προτού το πρόβλημα εξελιχθεί σε διαταραχή.

Πηγή
 
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-05-10, 09:25
mhtsos2007
Guest
 

η Ακρο ειναι προβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-05-10, 09:30
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
η Ακρο ειναι προβλημα?
Εγώ πάντως όπου facebook βάζω internet. Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-05-10, 09:35
mhtsos2007
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως όπου facebook βάζω internet. Για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο
πολυ σωστη
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-05-10, 09:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών του Facebook ξεπερνάνε κατά πολύ τη μια ώρα την ημέρα με αποτέλεσμα να αποδίδουν λιγότερο στην εργασία τους και να μην έχουν χρόνο για άλλες δραστηριότητες όπως διάβασμα και αθλητισμό.
Αν και είμαι πολέμιος του Facebook, πιστεύω ότι αυτές δοξασίες, είναι υπερβολικές.
Φέτος μερικά μέλη της Acro και εγώ, κλείσαμε 30 χρόνια, μπροστά σε μία οθόνη υπολογιστή.

Θα σας πω μια αστεία ιστορία που έχει πολύ γέλιο.

Όταν το 84 αγόρασα modem μαζί με τον ξάδελφο μου, που έμενε στον τρίτο όροφο της πολυκατοικίας μας, καθόμαστε τα βράδια, συνδεόμαστε modem με modem και συζητούσαμε με τις ώρες, γράφοντας στα τότε αρχαία chat. Δεν υπήρχε κάτι πουθενά να συνδεθούμε στην Ελλάδα και έτσι κάναμε χρήση της πανάκριβης συσκευής μας, για κουβέντα.

Μετά από καιρό, η μητέρα μου εξομολογήθηκε τον πόνο της στην μητέρα του ξαδέλφου. Της είπε κάθε βράδυ ο Στέλιος κάθεται μπροστά σ' αυτό το μηχάνημα, και γελάει και μετα σοβαρεύει και ξαναγελάει. Α λέει η ξαδέλφη της και εμένα τα ίδια κάνει ο γιος μου... Να μην μακρηγορώ το πόρισμα που έβγαλαν, ήταν ότι αυτά τα μηχανήματα κάνουν χαζούς τους ανθρώπους.

Ασφαλώς υπάρχει και η κακή χρήση, υπάρχουν και τα κολλήματα, ειδικά σε παιδιά νεαρής ηλικίας, εκεί πρέπει να υπάρχει μέτρο.
Πάντως αν οι γονείς μερικών συγκεκριμένων ατόμων, μελών και συντελεστών της AcroBase, είχαν διαγνώσει πρόβλημα στα παιδιά τους και δεν τους άφηναν να ασχοληθούν τόσο πολύ με τους υπολογιστές, σήμερα ο κόσμος δεν θα είχε στις τάξεις του, μερικά υπέρλαμπρα αστέρια στο κόσμο της πληροφορικής και των υπολογιστών.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-05-10, 09:55
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλά τα λες, Ξένιε, γιατί το να ανησυχούν οι γονείς είναι μάλλον φυσιολογικό, αφού συνήθως ανησυχούν πάντα και για το κάθε τι.

Αυτό που με ανησυχεί εμένα, πάντως, είναι το άλλο: όταν τα παιδιά αρχίζουν να βλέπουν επί καθημερινής βάσης τους γονείς τους να γελάνε, να κλαίνε, να τσαντίζονται μπροστά στην οθόνη

Ονόματα δε λέμε ...
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Chressida για αυτό το μήνυμα:
Archmage (26-05-10)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.