Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-09-12, 15:24
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Πρόβλημα με λάπτοπ

Καλησπέρα

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με ένα λάπτοπ : Ανοίγει κανονικά και μετά απο λίγο , χωρίς να έχει προλάβει να φορτώσει τα windows κλείνει όπως κλείνουν τα λάπτοπ όταν υπερθερμένονται. Το ανεμιστηράκι δουλεύει κανονικά. Δεν κλείνει πάντα στο ίδιο χρονικό σημείο, αν το προσπαθήσω 2-3 φορές θα κλείσει ακόμα πιο νωρίς. Του έριξα αέρα στις γρίλιες αλλά αυτό δεν βοήθησε. Έχει κάποιος κάποια ιδέα ;

Που θα προτείνατε να πάω να το κοιτάξω χωρίς να κινδυνεύω ότι θα μου τον πιάσουν ;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-12, 16:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Δεν είμαι ειδικός ούτε κάνω τον ειδικό.

Όταν πάει να σηκώσει το γραφικό περιβάλλον των παραθυριών, κλείνει ε;

Το έχεις δοκιμάσει να μείνει ανοικτό στο setup του;

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα στο τροφοδοτικό, κατά την γνώμη μου αυτό το έχω δει με χαλασμένες ή κακά τοποθετημένες μνήμες.

Ο ακριβός προηγούμενος υπολογιστής μου το είχε κάνει και δεν ήταν καν laptop αλλά desktop. Το ίδιο είχε κάνει στο laptop της ανιψιάς μου.

Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με ένα λάπτοπ : Ανοίγει κανονικά και μετά απο λίγο , χωρίς να έχει προλάβει να φορτώσει τα windows κλείνει όπως κλείνουν τα λάπτοπ όταν υπερθερμένονται. Το ανεμιστηράκι δουλεύει κανονικά. Δεν κλείνει πάντα στο ίδιο χρονικό σημείο, αν το προσπαθήσω 2-3 φορές θα κλείσει ακόμα πιο νωρίς. Του έριξα αέρα στις γρίλιες αλλά αυτό δεν βοήθησε. Έχει κάποιος κάποια ιδέα ;

Που θα προτείνατε να πάω να το κοιτάξω χωρίς να κινδυνεύω ότι θα μου τον πιάσουν ;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-12, 22:39
Parmenion Ο χρήστης Parmenion δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-09-12 22:46
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με ένα λάπτοπ : Ανοίγει κανονικά και μετά απο λίγο , χωρίς να έχει προλάβει να φορτώσει τα windows κλείνει όπως κλείνουν τα λάπτοπ όταν υπερθερμένονται.
Το πρόβλημά σου δείχνει, εκ πρώτης όψεως, να προκαλείται από αυξημένη θερμοκρασία.
Αν δεν έχεις την αυτοπεποίθηση να το ανοίξεις και να το καθαρίσεις και εφόσον το φύσημα δεν έκανε δουλειά,
δικίμασε να βάλεις την ηλεκτρική σκούπα στους αεραγωγούς ώστε να ρουφήξει σκόνες, χνούδια κλπ.

Επίσης θα μπορούσε να οφείλεται σε όχι καλά κουμπωμένα ή προβληματικά εξαρτήματα στο εσωτερικό του laptop, αλλά
μάλλον θα σου είναι δύσκολο να το διαπιστώσεις αυτό.

Μερικά εύκολα και ανέξοδα πράγματα που μπορείς να κάνεις πριν επισκευτείς κάποιο κατάστημα επισκευής είναι:

- Επιθεώρησε καλά το καλώδιο του τροφοδοτικού για τσακίσεις, κοψίματα κλπ.
- Δοκίμασε να το λειτουργήσεις μόνο με την μπαταρία, εφόσον είναι φορτισμένη ή με κάποια εφεδρική αν έχεις.
- Δοκίμασε να βγάλεις εντελώς την μπαταρία και να το λειτουργήσεις μόνο με το ρεύμα. Κάποια laptop παρουσιάζουν διακοπές όταν η μπαταρία τους είναι εξουθενωμένη, αλλά αυτο προϋποθέτει ότι το τροφοδοτικό σου είναι οκ.
- Αν μπορείς και προλαβαίνεις, μπες στο Bios του laptop και βρες τις θερμοκρασίες της cpu και όποια άλλα στοιχεία μπορείς.
Θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμα για μια διάγνωση.
- Bootαρε το laptop με ένα live cd και δες αν σου παρουσιάζει τα ίδια προβλήματα.
- Με την πλειοψηφία των live cds μπορείς να κάνεις και ένα memtest αν προλαβαίνεις.
- Χρησιμοποίησε, αν έχεις ή αν μπορείς να δανειστείς, μια βάση ψύξης με ανεμιστηράκια για laptop και δες αν υπάρχει βελτίωση.
- Κάποιες προχωρημένες διαγνωστικές απόψεις αναφέρουν ότι μπορείς να το βάλεις για 10 λεπτά στο ψυγείο και μετά να δεις αν δουλεύει αλλά προσωπικά δεν τις προτείνω :-)

Καλή επιτυχία και κράτα μας ενήμερους!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-09-12, 18:10
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο, η διάγνωσή σας ήταν ακριβής ! Πράγματι είχε πρόβλημα η τροφοδοσία, μια απο τις δυο πλευρές που κάνουν επαφή έχει πρόβλημα (ελπίζω όχι του υπολογιστή) με αποτέλεσμα να ήταν τελείως ξεφόρτιστη η μπαταρία. Όταν το άνοιγα λοιπόν κρατούσε για πολύ ελάχιστα και μετά παπαλα ! Πολύ απλό αλλά με μπέρδεψε, ευτυχως , με λίγο πάνω κάτω στο βύσμα φορτίζει !!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:02.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.