Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 2 Ψήφοι, 3,50 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #166  
Παλιά 23-06-12, 13:04
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημείωση: Η «Φοροκάρτα» δεν είναι ΚτΠ, αλλά σχετίζεται άμεσα και γι αυτό επιλέγω να την εντάξω σε αυτό το threadΠηγή: ΙΝστιτούτο ΚΑταναλωτών
Κάνω copy/paste το email που έλαβα από το no.reply@gsis.gr
με θέμα "Ενημέρωση για τη κάρτα Αποδείξεων" .



Αγαπητέ χρήστη του TAXISnet,

Η Κάρτα Αποδείξεων είναι ένα χρήσιμο εργαλείο στα χέρια του πολίτη για τη συλλογή των αποδείξεων, καθώς μας επιτρέπει κάθε στιγμή να γνωρίζουμε τι έξοδα έχουμε κάνει, αποφεύγοντας τη χρονοβόρο καταγραφή των αποδείξεων στο τέλος του έτους. Η χρήση της είναι προαιρετική και ασφαλής, καταγράφεται μόνο το συνολικό ύψος της κάθε απόδειξης και όχι τα είδη που αγοράστηκαν.

Η Κάρτα Αποδείξεων είναι ανώνυμη και συνδέεται με τον Α.Φ.Μ. του καταναλωτή, με μια εύκολη και ασφαλή διαδικασία, μέσω SMS ή διαδικτύου, χωρίς τη διαμεσολάβηση κάποιας τράπεζας ή τρίτου φορέα.

Η Κάρτα Αποδείξεων διατίθεται δωρεάν από τις συνεργαζόμενες στο πρόγραμμα Τράπεζες και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε κάθε συναλλαγή, ανεξάρτητα αν αυτή γίνεται με τη χρήση μετρητών, πιστωτικών καρτών ή άλλου τρόπου πληρωμής. Σήμερα, τα περισσότερα καταστήματα σε όλη την Ελλάδα, έχουν τη δυνατότητα χρήσης της Κάρτας Αποδείξεων, μέσω των ειδικά ενημερωμένων POS και e-POS που ήδη διαθέτουν.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα: http://link.minfin.gr/karta
Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ


ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε ηλεκτρονικό μήνυμα που σας στέλνουμε από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, εφόσον δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας, περιλαμβάνει στο πάνω μέρος του το όνομά σας και το όνομα χρήστη (Username). Εάν λάβετε μήνυμα που αναφέρει ότι προέρχεται από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων χωρίς να περιέχει τα στοιχεία αυτά και δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας μήνυμα, να το διαγράψετε μια και θα είναι πλαστό και πιθανώς να περιέχει κακόβουλο περιεχόμενο.
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 30-06-12, 10:52
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από Oasis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Κάρτα Αποδείξεων είναι ανώνυμη και συνδέεται με τον Α.Φ.Μ. του καταναλωτή
Αφελής ερώτηση: πώς είναι δυνατόν να ισχύουν και τα δύο; Ή το εννοούν με την Οργουελική έννοια;
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 21-11-12, 12:32
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ρόμπες ξεκούμπωτες.
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 09-12-12, 14:21
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Έλα... για να ζωντανέψουμε πάλι λίγο!

Δείτε αυτό:

Smart Card

__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 12-12-12, 13:06
Φοίβη Ο χρήστης Φοίβη δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-03-13 13:31
Φύλο: Γυναίκα
Η κάρτα του πολίτη, είναι στην ουσία ένα τσιπάκι που φέρει το "όνομα του αντιχρίστου". Υπάρχουν σκοτεινές δυνάμεις πίσω από πολλά πράγματα. Αυτοί που κυβερνούν τον κόσμο, υποστηρίζουν αιρέσεις και κάνουν πράγματα εξωφρενικά, εντελώς αντίθετα με τη δική μας ορθοδοξία. Στον κόσμο δίνουν την εντύπωση ότι πρόκειται για κάτι που αφορά μονάχα την κοινωνία και τον πολιτικό κόσμο. Όποιος πιστεύει στο Θεό θα πρέπει να αρνηθεί αυτό το "πράγμα" που θα τον ελέγχει για πάντα, αλλιώς θα είναι με το μέρος του "κακού". Άσε που από ιατρικής άποψης, αυτό μπορεί να προκαλέσει καρκίνο. Είναι βαθύτερο το νόημα, που θα πρέπει ο καθένας μας να το ψάξει. Μιλάω πάντα για το τσιπάκι που βάζουν πολλοί κάτω απο το δέρμα τους. Όπως και να έχει δεν θα βγει σε καλό, είναι είναι μέσα σε κάποιον, είτε το έχει στην τσέπη του ...
__________________
Η ζωή είναι ένα τίποτα, μα τίποτα δεν αξίζει όσο αυτή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Φοίβη : 12-12-12 στις 13:09
Απάντηση με παράθεση
  #171  
Παλιά 12-12-12, 15:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Φοίβη Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κάρτα του πολίτη, είναι στην ουσία ένα τσιπάκι που φέρει το "όνομα του αντιχρίστου".
Βασικά δεν φέρει το όνομα του Αντίχριστου, το όνομα του έφορου φέρει, που θα σου ζητήσει τον λογαριασμό.

Άσε που από ιατρικής άποψης, αυτό μπορεί να προκαλέσει καρκίνο.
Αυτό πάλι που το έμαθες; Δηλαδή αυτός που έχει βαλβίδα, καρφί στα κόκαλα, ή άλλο ξένο σώμα από εμφύτευση, εμφύτευμα δοντιού παθαίνει καρκίνο;

Αυτό που σκοτώνει πιο πολύ είναι η άγνοια και η ασχετοσύνη.

Είμαι φύση αντίθετος σε κάθε bigbrotheroποίηση της προσωπικής μας ζωής, αλλά για πιο σοβαρούς λόγους, απ' αυτούς που αναφέρει ο κάθε άσχετος.

Μην μπλέκεις την λατρεία σου για τον θεό της αγάπης και του ελέους, με τις δεισιδαιμονίες που περνάνε αγράμματοι άνθρωποι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 12-12-12, 18:49
Φοίβη Ο χρήστης Φοίβη δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-03-13 13:31
Φύλο: Γυναίκα
Επειδή εγώ έχω ζήσει σε πιο θρησκευτικό περιβάλλον, σε πληροφορώ ότι γνωρίζω πράγματα, που ούτε καν τα έχεις φανταστεί. Απλά καλό είναι να δεχόμαστε όλες τις απόψεις, επειδή στο τέλος μπορεί εσύ να αλλάξεις γνώμη. Το θέμα είναι να θέλει κανείς να το δει και από αυτή την πλευρά. Δεν μιλάω για μερικούς που βγαίνουν στις τηλεοράσεις και λένε ένα σωρό χαζομάρες, αλλά υπάρχουν πολλά πράγματα που μας κρύβει το κράτος και ζούμε μέσα στην απόλυτη άγνοια. Μας πλασάρουν αυτό που θέλουμε να δούμε και μας κάνουν ότι θέλουν. Επειδή πλέον έχουμε μάθει να ζούμε σε έναν υλικό κόσμο, έχουμε ξεχάσει ότι υπάρχει και Θεός. Εγώ προσωπικά πιστεύω, υποστηρίζω την άποψη μου και ξέρω πως αργά ή γρήγορα, αυτή η κάρτα του πολίτη, θα μας δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα. Α, και κάτι άλλο.. Οι αγράμματοι άνθρωποι, είναι αυτοί που γνωρίζουν καλύτερα τη ζωή, επειδή έχουν καθαρή ψυχή και βλέπουν καλύτερα από εσένα και από ΄μένα.
__________________
Η ζωή είναι ένα τίποτα, μα τίποτα δεν αξίζει όσο αυτή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Φοίβη : 12-12-12 στις 19:00
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 12-12-12, 19:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Φοίβη Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή εγώ έχω ζήσει σε πιο θρησκευτικό περιβάλλον, σε πληροφορώ ότι γνωρίζω πράγματα, που ούτε καν τα έχεις φανταστεί. Απλά καλό είναι να δεχόμαστε όλες τις απόψεις, επειδή στο τέλος μπορεί εσύ να αλλάξεις γνώμη.
Φοίβη απόψεις που δεν είναι τεκμηριωμένες δεν θα δεχτώ σε καμιά περίπτωση. Επίσης τις απόψεις σκοταδισμού, τις απορρίπτω χωρίς καν να το σκεφτώ.

Ο Χριστός μας μίλησε για την Αλήθεια και η αλήθεια είναι μία.

Υπάρχει διαφορά από το να έχεις ζήσει σ' ένα θρησκευτικό περιβάλλον, από το να έχεις ζήσει, σ΄ένα θρησκόληπτο.

Η επίσημη Ελλαδική Εκκλησία αλλά και το Οικουμενικό μας Πατριαρχείο, δεν έχουν ασχοληθεί, μ' αυτό το θέμα. Μπας και αυτοί είναι ύποπτοι;

Μόνο κάτι ακραίες παραεκκλησιαστικές οργανώσεις, έχουν ασχοληθεί με το θέμα. Αναρωτιέσαι το γιατί;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 13-12-12, 10:56
Φοίβη Ο χρήστης Φοίβη δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-03-13 13:31
Φύλο: Γυναίκα
Βασικά δεν είναι απόψεις σκοταδισμού, αλλά αλήθειες που μας αποκρύπτουν. Εγώ προσέγγισα το θέμα από τη θρησκευτική του πλευρά. Πιστεύω στον πάτερ Παϊσιο, έναν άνθρωπο άγιο, που θα είναι βλασφημία αν κάποιος τον κοροϊδέψει και τον κατακρίνει. Πιστεύω στα θαύματα που έκανε και στις προφητείες του, που έχουν βγει όλες όσες έχει αποκαλύψει. Αυτός ο άνθρωπος είναι από τους λίγους καλούς. Αναφέρει και την κάρτα του πολίτη. Πίστεψε με, δεν είμαι ανίδεη και γνωρίζω πράγματα. Άνοιξε την καρδιά σου και δες αυτή τη σελίδα..
http://orthodox-world.pblogs.gr/2010...oy-polith.html
__________________
Η ζωή είναι ένα τίποτα, μα τίποτα δεν αξίζει όσο αυτή!
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 13-12-12, 11:49
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για να κ΄νω το δικηγορο του διαβόλου.... ακόμα και στο κείμενο που παραθετεις, μιλαει για σφραγισμα στο μέτωπο ή εμφυτευση... η καρτα δεν ειναι διαβολική... το σφραγισμα στο μετωπο με λειζερ μπορει :-)
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 13-12-12, 14:01
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Παρέμβαση σημείωση:
Η Ιερά Σύνοδος έχει ασχοληθεί ενεργά με το θέμα, και είναι σε φάση επικοινωνίας με το κράτος προκειμένου να διευκρινιστεί τι ακριβώς θα περιέχει αυτή η ΚτΠ. Γιατί οκ, μπορεί να λένε ό,τι θέλουν πως θα περιέχει αυτή τη στιγμή, ό,τι λιγότερο, αλλά το σημαντικό είναι το τι μπορεί να περιέχει αργότερα. Τι δυνατότητες δίνονται.

Η εκκλησιαστική προσέγγιση του θέματος είναι ότι με την ΚτΠ περιορίζεται από λίγο έως πάρα πολύ η ελευθερία του ανθρώπου και αυτό είναι απολύτως θεολογικό από τη στιγμή που ο Θεός μας δημιούργησε ελεύθερους.
Κι αυτή η εκκλησιαστική προσέγγιση δε θα ήταν δυνατόν να απέχει πολύ από την προσέγγιση που κάνουν όλοι οι άνθρωποι, όταν με το νου τους και χωρίς παρωπίδες εξετάζουν το θέμα της ΚτΠ.
Όσο περισσότερες δυνατότητες δίνεις σε κάποιον να σε ελέγξει, τόσο πιο πιθανό είναι κάποια στιγμή να σε καπελώσει. Και με τον τρόπο που γίνεται πλέον αυτό, το ξε-καπέλωμα δε θα είναι εύκολη υπόθεση.

Πλέον ακούω πολύ συχνά γύρω μου το εξής:
Ας έχω λίγα λεφτάκια να ζήσω κι ας έχω πρωθυπουργό το διάολο.

Αλήθεια σας το λέω, το συναντώ συχνά.

Και στο επίπεδο αυτό, ευχαρίστως θα δεχτώ ο,τιδήποτε που θεωρώ ότι μου εξασφαλίζει μια "ήρεμη ζωούλα".

Όμως, είναι έτσι;

Εγώ, ο Χρήστος, αύριο, μπορεί και νωρίτερα, πεθαίνω. Κι αυτό είναι το τελευταίο μου μήνυμα.
Σε λίγες μερούλες, θα είσαστε στην εξόδιο ακολουθία μου. Και θα λέτε κλαίγοντας ή γελώντας, πόσο νέος έφυγε.

Ε, για ποια "ζωούλα" μιλάμε όταν δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει;

Το θέμα δεν είναι να κάνουμε μια ανάγνωση στα γραφόμενα του Γ. Παϊσίου και να πούμε ένα σχόλιο, έτσι στον αέρα. Καλή η ερώτηση του Ζέφυρου, αλλά θέλει λίγο περισσότερο ψάξιμο για να διατυπωθεί σωστά. Και με το ψάξιμο, παίρνει και την απάντηση του.
Θα στο πω αλλιώς.
Έχεις μια καμπύλη. Αν τη σπάσεις σε μικρά έως απειροστά κομματάκια, αυτά τα κομματάκια θα είναι μικρές ευθείες. Και τις αντιμετωπίζεις πιο γλυκά, όμορφα, πιο αγόγγυστα. Και προχωρώντας, κομματάκι κομματάκι, φτάνεις στο ποθούμενο.
Η ΚτΠ δεν ξέρω ποιο στη σειρά κομματάκι είναι. Πόσα κομματάκια έχουμε "φάει" ως τώρα. Αλλά ξέρω πως είναι χοντρή ιστορία.

Και γι αυτό, θέλει την προσοχή της.

Αν εγώ ή εσύ ή ο γείτονας, το βλέπει θεολογικά ή κοινωνικά, είναι δικό του θέμα. Ελεύθερος είναι να το δει όπως θέλει. Και σίγουρα, όπως θέλεις εσύ να τον αφυπνίσεις για να μην το βλέπει "μονόπλευρα", έτσι θέλει κι αυτός να σε αφυπνίσει για να μην το βλέπεις "ισοπεδωτικά".
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:45.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.