Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Health & Beauty
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-02-11, 02:15
Το avatar του χρήστη konstantin@
konstantin@ Ο χρήστης konstantin@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-06-14 11:59
Φύλο: Γυναίκα
Ε εδώ,Ε εκεί ,που είναι τα Ε?

Προσφέρθηκα να βοηθήσω σε μία εργασία ενος γνωστού μου ,και έπεσα απο τα σύννεφα (δεν έπαθα τίποτα) όταν ανακάλυψα τα εξής.Οι περισσοτεροι απο εμάς ίσως να τα μην τα ξέρουν ή να μην εχουν ασχοληθεί. Λοιπόν είστε έτοιμοί?
Ξεκινάμε. Η παρακάτω είναι μια λιστα χρωστικων ουσιών και προσθετέων για τρόφιμα που εκδόθηκε απο το νοσοκομειακο κεντρο Chaumont της Γαλλιας ,βασισμενη σε πληροφοριες που δοθηκαν απο το ερευνητικό νοσοκομείο του Villajuir , για να επιστησει την προσοχή των καταναλωτων στα αποτελέσματα των πρόσθετων που χρησιμοποιούντε απο την βιομηχανία τροφίμων.
Οταν τα διάβασα στεναχωρήθηκα ,θύμωσα και ας μην ταιριάζουν τα συναισθήματα μου με το Αβατάρ μου

Εχουμε και λέμε
Ε100 ακινδυνο
Ε 101 ακινδυνο
Ε102 επικυνδινο
Ε103 απαγορευμενο
Ε104 υποπτο
Ε105 απαγορευμενο
Ε110 επικινδινο
Ε111 απαγορευμενο
Ε120 επικυνδινο
Ε121 απαγορευμενο
Ε122 υποπτο
Ε123 πολυ επικυνδινο
Ε124 επικινδινο
Ε125 απαγορευμενο
Ε126 απαγορευμενο
Ε127 επικινδινο
Ε130 ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ
Ε131 καρκινογονο
και φυσικά η λίστα δεν ειναι μόνο αυτή,είναι ολόκληρο κατεβατό ,και φυσικά δεν μπορω να την γράψω
Οποιος/α θέλει μπορει να το κοιτάξει γκουγλάροντας όπως έκανα και εγω.
Αυτό ομως που μου κίνησε την περιέργεια ,δεν είναι μόνο αυτά που τρώμε τόοοοοοσα χρόνια τώρα αλλά κανονικά σύμφωνα με τους Νόμους της Ευρωπαικής Ενωσης (νομίζω δηλαδή) στα τρόφιμα μας που αγοράζουμε δεν αναγράφοντε πια τα Ε στις ετικέτες συσκευασίας Θα μου πειτε τώρα σιγά τα λάχανα ,πες μας κάτι που δεν το ξέρουμε ,και εγω θα σας πω βγάζοντας απο το ψυγείο μου τρόφιμα διαπίστωσα το εξής ,Καραγενανη ,τι σας λεει σαν όνομα?απολύτως τίποτε ,εκτος αν έχετε ασχοληθεί με Χημεία ,και εγώ θα σας απαντησω Καραγενάνη=Ε407 =Πεπτική διαταραχή. Και αλλο ενα παράδειγμα Κιτρικό Οξύ =Ε330 =Καρκινογόνο.
Εκει που θέλω να καταλήξω ειναι το εξης ,εχουν σταματήσει να αναγράφουν τα Ε και μας γράφουν ονομασίες διάφορες πάνω στις συσκευασίες .
Και τώρα θα μου πείτε αμάν Κωνσταντίν@ με τις απορίες σου ,μόνο μετα τις 12 το βράδυ τις σκέφτομαι.
__________________
Την ουσία δεν την βλέπεις με τα μάτια,
την βλέπεις με την καρδιά.
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to konstantin@ For This Useful Post:
maralin (15-02-11), vagia76 (22-05-11)
  #2  
Παλιά 15-02-11, 03:27
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Hoax (=απάτη) όπως εξηγεί εδώ.

Πάντως Wikipedia και Britannica συμφωνούν πως "Villajuir" δεν υπάρχει

υγ, Καταστατικό 6.3: Η ανάρτηση οποιασδήποτε άποψης ή πληροφορίας ή ιδέας δε συνιστά αποδοχή τους από τους διαχειριστές της AcroBase, ούτε υπόδειξη για την καταλληλότητά τους για οτιδήποτε, ούτε παρότρυνση για τη χρήση τους για οποιοδήποτε σκοπό από οποιονδήποτε. Οι χρήστες (εγγεγραμμένοι ή μη) αποδέχονται, απορρίπτουν ή επιλέγουν να χρησιμοποιήσουν το υλικό που αναρτάται στην AcroBase με δική τους αποκλειστική, προσωπική ευθύνη.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
konstantin@ (15-02-11)
  #3  
Παλιά 15-02-11, 13:58
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αν το κιτρικό οξύ ήταν καρκινογόνο/τοξικό στις ποσότητες που το καταναλώνουμε συνήθως [1], τότε στις λαϊκές τα εσπεριδοειδή θα είχαν προειδοποιητικά ταμπελάκια σαν τα τσιγάρα.

[1] Όλα τα στοιχεία είναι τοξικά. Η τοξικότητα εξαρτάται μόνο από την ποσότητα. Ακόμα και το νερό μπορεί να σκοτώσει αν πιεις πάνω από 10 λίτρα σε μια μέρα.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
konstantin@ (15-02-11)
  #4  
Παλιά 15-02-11, 22:43
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παντως το κειμενο το βρηκα και σε ενα σαιτ διαιτολογιας με υπογραφη καποιου dr ειδικου.

Δεν ξερω αν ο dr αυτος υπογραφει τη συγγραφη του αρθρου... η απλα την αναπαραγωγη
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gildor για αυτό το μήνυμα:
konstantin@ (15-02-11)
  #5  
Παλιά 15-02-11, 23:13
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...νομίζω πως όσα (καλώς ή κακώς) παίρνουν άδεια κυκλοφορίας από τις τοπικούς ελεγκτές (που διαφέρουν από χώρα σε χώρα), κάπως ''νομιμοποιείται'' η προώθηση/κατανάλωσή τους.

Σε μας εναπόκειται η μη κατάχρηση. πχ αναφέρουν οι εταιρείες συνήθως με μικρά γράμματα ''να μην καταναλώνεται σε μεγάλες ποσότητες'' το οποίο το καταλαβαίνουμε (συνήθως στομαχικές διαταραχές) κατόπιν εορτής...

Κι αν σε αυτά πρέπει να είμαστε σκεπτικιστές και καχύποπτοι για την δική μας υγεία (και των απροστάτευτων παιδιών μας - που από εμάς εξαρτώνται εν μέρει οι διατροφικές τους συνήθειες), δλδ το με τι υλικά χτίζουν το σώμα τους/και τι ενέργειες αποδίδουν αυτά (άρα και ψυχονευρωτικής φύσης), σε αυτό που πρέπει να αντιδράσουμε με ισχυρότερη θέληση, είναι τα μεταλλαγμένα.

Η greenpeace έχει εκδώσει οδηγό καταναλωτών, με ορθή υπόμνηση, ότι ό,τι τρώνε, τρώμε....

Η αρχική της, με κινητοποίηση στη σήμανση...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 15-02-11 στις 23:23
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mystakid για αυτό το μήνυμα:
konstantin@ (16-02-11)
  #6  
Παλιά 15-02-11, 23:38
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω αν ο dr αυτος υπογραφει τη συγγραφη του αρθρου... η απλα την αναπαραγωγη
Μπορεί να είναι ο καλύτερος dr αλλά... Villajuir δεν υπάρχει στον κόσμο

Κάποια από αυτά που έχει στη λίστα, όπως το Ε105, δεν υπάρχουν καθόλου στα επίσημα έγγραφα (πχ οδηγία 94/36/ΕΚ του 1994 ή οδηγία 128 του 2008).

Αντιθέτως, η λίστα δεν περιέχει πχ το Ε128 που είναι πρόσφατα απαγορευμένο (884/2007), πράγμα που ενισχύει την ιδέα ότι είναι απλό διαδικτυακό copy paste...
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
konstantin@ (16-02-11)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:03.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.