Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Διάστημα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-07-13, 19:53
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 08:20
Φύλο: Άντρας
Αστέρες νετρονίου «λούζουν» με χρυσό το Σύμπαν

Νέα έρευνα στηρίζει τη θεωρία ότι τα πάλσαρ είναι κοσμικά χρυσωρυχεία


Οι συγκρούσεις αστέρων νετρονίου ίσως παράγουν τεράστιες ποσότητες χρυσού. Credit: Dana Berry, SkyWorks Digital, Inc

Μασαχουσέτη

Τα τελευταία χρόνια στην επιστημονική κοινότητα εμφανίσθηκαν θιασώτες της άποψης ότι ο χρυσός και άλλα πολύτιμα μέταλλα όπως η πλατίνα δεν αποτελούν προϊόν γεωλογικών διεργασιών της Γης αλλά έφθασαν εδώ από το Διάστημα. Πρόσφατες θεωρίες κάνουν λόγο για έλευση του χρυσού και της πλατίνας με μετεωρίτες ή άλλα διαστημικά σώματα (αστεροειδείς, κομήτες) που έπεσαν στον πλανήτη μας και διέσπειραν αυτά τα μέταλλα στο εσωτερικό του. Πως όμως βρέθηκε στους αστεροειδείς και τους μετεωρίτες ο χρυσός;

Μια ιδέα που κερδίζει συνεχώς έδαφος είναι ότι η πηγή του χρυσού στο Σύμπαν είναι οι αστέρες νετρονίου και ειδικότερα οι συγκρούσεις που συμβαίνουν ανάμεσά τους. Μια νέα μελέτη έρχεται να στηρίξει αυτή τη θεωρία.

Τα άστρα νετρονίου


Τα άστρα νετρονίου ή πάλσαρ είναι σώματα υψηλής πυκνότητας, σχηματίζονται από άστρα τα οποία έχουν ολοκληρώσει τον κύκλο της ζωής τους και καταρρέουν. Ολα τα πάλσαρ εκπέμπουν δέσμες ακτινοβολίας από τους πόλους τους και καθώς περιστρέφονται γίνονται ορατά από τη Γη ως περιοδικές, σύντομες λάμψεις ραδιοκυμάτων. Ορισμένοι μάλιστα τα περιγράφουν ως «κοσμικούς ραδιοφάρους».

Οι χρυσές συγκρούσεις

Πριν από δύο χρόνια επιστήμονες του Ινστιτούτου Αστροφυσικής Max Planck στη Γερμανία πραγματοποίησαν προσομοιώσεις οι οποίες έδειξαν ότι οι συγκρούσεις αστέρων νετρονίων παράγουν χρυσό. Τώρα ερευνητές του Κέντρου Αστροφυσικής Harvard-Smithsonian προχώρησαν ένα βήμα περισσότερο όχι μόνο επιβεβαιώνοντας ότι οι συγκρούσεις των πάλσαρ παράγουν χρυσό αλλά υπολογίζοντας και την ποσότητά του.

«Εκτιμούμε ότι η σύγκρουση αστέρων νετρονίων παράγει και εκτοξεύει στο Διάστημα ποσότητα χρυσού που αντιστοιχεί στη μάζα δέκα σωμάτων σαν τη Σελήνη» αναφέρει ο Εντο Μπέργκερ, επικεφαλής της ερευνητικής ομάδας που έχει υποβάλει τη μελέτη της για δημοσίευση στην επιθεώρηση «Astrophysical Journal Letters».

Πηγή
__________________
Έως αν τον έτερον προπέσειν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη justin : 18-07-13 στις 20:23
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-07-13, 00:52
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Τώρα justin υποτίθεται ότι εσύ:

1. γνωρίζεις απο φυσική και κατ επέκτασην τι λέει το πάνω άρθρο και μας το ποστάρεις για να μας "ενημερώσεις";

2. δεν κατάλαβες και το ποστάρεις για να ζητήσεις διευκρινήσεις και βοήθεια πάνω στη φυσική

ή

3. απλώς το..ποστάρεις έτσι για να το ποστάρεις;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-07-13, 07:11
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 08:20
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα justin υποτίθεται ότι εσύ:
1. γνωρίζεις απο φυσική και κατ επέκτασην τι λέει το πάνω άρθρο και μας το ποστάρεις για να μας "ενημερώσεις";
2. δεν κατάλαβες και το ποστάρεις για να ζητήσεις διευκρινήσεις και βοήθεια πάνω στη φυσική
ή
3. απλώς το..ποστάρεις έτσι για να το ποστάρεις;
Η αναδημοσίευση ενός άρθρου από κάποια έγκυρη πηγή είναι υποχρέωση μου και αυτό κάνω.

Όσο για τις γνώσεις μου ναι γνωρίζω από φυσική, εσύ όμως είσαι άσχετος με αποτέλεσμα να προσβάλεις χωρίς - είμαι σίγουρος - να το καταλαβαίνεις.
Θα μπορούσα να διαγράψω τις παραπάνω ασυναρτησίες σου όμως το αφήνω να διαβάσουν και άλλοι τον χαραχτήρα σου.

Το έχεις ξανακάνει και παλαιότερα και επειδή το «δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού» Δεν θα υπάρξει Τρίτη...
__________________
Έως αν τον έτερον προπέσειν
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-07-13, 07:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα justin υποτίθεται ότι εσύ:
1. γνωρίζεις απο φυσική και κατ επέκτασην τι λέει το πάνω άρθρο και μας το ποστάρεις για να μας "ενημερώσεις";
2. δεν κατάλαβες και το ποστάρεις για να ζητήσεις διευκρινήσεις και βοήθεια πάνω στη φυσική
ή
3. απλώς το..ποστάρεις έτσι για να το ποστάρεις;
Δημήτρη δεν έχεις δικαίωμα να ελέγχεις τι ανεβάζουμε στα Club και να μας περνάς από εξετάσεις, αν γνωρίζουμε αυτά που ανεβάζουμε.

Δεν θέλω να επαναληφθεί.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-07-13, 13:50
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Όταν ποστάρουμε ένα άρθρο, το μοιραζόμαστε (δηλαδή το κοινοποιούμε) με τους άλλους (βρίσκεσαι σε φόρουμ) με σκοπό τη συζήτηση. Αυτό αν το κατάλαβες, πάμε παρακάτω.


Αρχική Δημοσίευση από justin Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχεις ξανακάνει και παλαιότερα και επειδή το «δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού» Δεν θα υπάρξει Τρίτη...
Δεν κατάλαβα· με απειλείς ότι δεν θα ξημερώσει Τρίτη για μενα; (Γιατί σήμερα έχουμε Παρασκευή) (απίστευτος)


Αρχική Δημοσίευση από justin Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αναδημοσίευση ενός άρθρου από κάποια έγκυρη πηγή είναι υποχρέωση μου και αυτό κάνω.
Εσύ ξέρεις ότι είναι έγκυρο αυτό που λες; (Θέλω απάντηση). Έχεις τις γνώσεις και είναι έγκυρο; Είσαι τίποτα επιστημονικός συνεργάτης; Και επίσης δεν κατάλαβα αυτή την "υποχρέωση"...είμαι σε κανα επιστημονικό forum που κάποιοι επιστήμονες αναλαμβάνουν να κοινοποιούν εργασίες (όπως πχ έκαναν καθηγητές μου απο Πανεπιστήμιο; ) Κάτι σαν να λέμε "άρθρα σε papers"? Μήπως είμαι σε κανα επιστημονικό forum και δεν πήρα πρέφα;


Και ξανά ρωτάω....ποιός ο σκοπός που ανέβασες αυτό το άρθρο; ΤΙ θέλεις να συζητήσουμε;; Έχεις καταλάβει γρι τι λέει αυτό το άρθρο; (Θέλω συγκεκριμένη ΑΠΑΝΤΗΣΗ σε αυτό που σε ρωτάω). Ξέρεις τι είναι τα άστρα νετρονίου; Ξέρεις τι είναι τα πάλσαρ; Ξέρεις τι είναι η πυκνότητα; Έχεις γενικά ιδέα τι άρθρο πόσταρες;; Και για να το ξαναπώ...αν δεν ξέρεις...γιατί το ποστάρεις; Περιμένω να μου πεις τζαστιν.


Εν κατακλείδη επειδή θεωρείς έγκυρο το άρθρο, απαιτώ να μου εξηγείς γιατί η εγκυρότητά του (επιστημονικά δηλαδή).


Αρχική Δημοσίευση από justin Εμφάνιση μηνυμάτων
..εσύ όμως είσαι άσχετος με αποτέλεσμα να προσβάλεις χωρίς - είμαι σίγουρος - να το καταλαβαίνεις.
Θα μπορούσα να διαγράψω τις παραπάνω ασυναρτησίες σου όμως το αφήνω να διαβάσουν και άλλοι τον χαραχτήρα σου.
lol.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 19-07-13 στις 13:54
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-07-13, 15:24
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 08:20
Φύλο: Άντρας
Έχεις μεγάλη Ιδέα για τον εαυτό σου και επίσης μεγάλη πλάκα να το πω έτσι απλά. Δηλαδή σε κάθε θέμα που ανεβάζω θα πρέπει να σου καταθέτω και διδακτορικό; Το κάνεις για να προσβάλεις χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος και αυτή είναι η τρίτη φορά. Η συμπεριφορά σου είναι κακή και σύμφωνα με τους όρους που κι' εσύ αποδέχθηκες κατά την εγγραφή σου μπορώ και το ξέρεις να σε αποκλείσω λόγω συμπεριφοράς (ban) όμως το αφήνω στους διαχειριστές, ας αποφασίσουν εκείνοι.
__________________
Έως αν τον έτερον προπέσειν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη justin : 22-07-13 στις 10:22
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-07-13, 15:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Δημήτρη λυπάμαι, γεια σου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:15.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.