Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-02-08, 11:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Η AcroBase στην εφημερίδα τα ΝΕΑ

Με την ευκαιρία της γιορτής των είκοσι χρόνων της AcroBase, έστειλα δελτία τύπου σε μερικές εφημερίδες και γενικά ΜΜΕ.

Τα ΝΕΑ μου τηλεφώνησαν και μιλήσαμε μαζί, μιας και θα έκανε ένα αφιέρωμα. Μάλιστα έστειλαν και φωτογράφο να φωτογραφίσει την γιορτή μας.

Σήμερα είδα το δημοσίευμα το οποίο και σας το παραθέτω εδώ.

Βέβαια δεν πρέπει να έχουμε και πολλές αξιώσεις για ένα αφιέρωμα σε μη ειδικό τύπο, αλλά θα περίμενε κανείς τουλάχιστον

1ον Να μην αλλάξει τα λόγια μου
2ον Να μην βάλει στο στόμα μου πράγματα που δεν είπα
3ον Να με ρωτήσει για την ηλικία μου και να μην προσπαθήσουν να με κάνουν να φαίνομαι και πολύ παππούς :-)
4ον Να αναφέρει το www.acrobase.gr
5ον Να μην παρουσιάσει την AcroBase σαν ένα καφενέ γερόντων.

Εμείς που είμαστε συνηθισμένοι στην αφάνεια, χωρίς μέσα προβολής της προσπάθειας μας, χωρίς να ξέρει κανείς ότι υπάρχουμε, δεν απαιτούμε τίποτα. Απλά για ένα χώρο που η ηλεκτρονική επικοινωνία στην χώρα μας, κάτι του χρωστάει, σε ένα χώρο που είναι ο μακροβιότερος στην ιστορία της Ελλάδος, θα απαιτούσαμε λίγο παραπάνω σεβασμό.

Παρ' όλα αυτά ευχαριστούμε την έγκριτη εφημερίδα "τα ΝΕΑ", για τον χρόνο που μας αφιέρωσε.

ΣΧ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-08, 13:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Άσχετα με το αν είμαστε ή όχι ευχαριστημένοι με τα λεγόμενα του δημοσιεύματος, για μας είναι χαρά να γινόμαστε πιο γνωστοί.

Μην ξεχνάμε ότι δεν είναι ειδικός τύπος που θα μιλούσε περισσότερο με καλύτερη ορολογία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-08, 16:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Μπήκαμε και στις ιστοσελίδες των Νέων

http://www.tanea.gr/Article.aspx?d=20080218&nid=7520246
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-08, 22:17
Το avatar του χρήστη hot
hot Ο χρήστης hot δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-22 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Ηλικια;

Βρε Στελιο μου, μπορει να εχω γερασει και να εχω ξεχασει αλλα εισαι 68 χρονων?
χι χι χι χι δεν νομιζω...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-02-08, 01:12
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μονο 68; Μπα; Λεμε και ψεμματάκια;
Αυτός δεν ήταν που ανακάλυψε το δυαδικό σύστημα;

Παντως το avatar του πάει πολύ. Τα Χριστούγεννα, ξέρετε, κόκκινο ρούχο και σκούφος.

Ωραία είναι να σε μαθαίνουν, έστω και αν η ενημέρωση δεν διέπεται από την απαιτούμενη ακρίβεια. Παντως, εμμέσως πιστεύω ότι υπάρχουν αναφορές στην Acrobase και αλλού. Προσωπικά έχω φροντίσει να βάλω ένα σύνδεσμο στα Ελληνόφωνα blogs μου, αρθράκι θα βρείτε εδώ, ενώ και ο Γιώργος (drdoom) έχει κάνει αναφορά στο blog του, και μπορείτε να τη βρείτε εδώ. Είμαι απόλυτα σίγουρος οτι υπάρχουν και άλλες, χωρίς να το googlάρω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-02-08, 01:14
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Α, και να συμπληρώσω οτι η Acrobase κατέχει πάντα μια θέση στο CV μου επειδή πάντα θεωρούσα σημαντικό asset να έχω περάσει από αυτή ως χρήστης - οργανωτής club - cosysop. (Ημουνα και απο αυτό για λίγο καιρό ενθυμούμαι!)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-02-08, 12:06
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αλήθεια, μπορούμε να έχουμε το κανονικό κείμενο τελικά;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-02-08, 13:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Τα επακόλουθα του δημοσιεύματος τα έζησα σήμερα.

Γείτονας και συμμαθητής μου από το Δημοτικό και αναγνώστης των Νέων, με σταμάτησε λίγο πριν στον δρόμο και μου είπε.

Βρε Στέλιο, εγώ ήρθα στο δημοτικό στην Βα τάξη. Εσύ πόσες χρονιές έμεινες στην Αη δημοτικού, για να είσαι σήμερα 68;

Σνιφ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-02-08, 13:04
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν δεν κάνεις 5-6 φορές την κάθε τάξη πως θα μάθεις καλά ότι είναι να μάθεις;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-02-08, 13:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν κάνεις 5-6 φορές την κάθε τάξη πως θα μάθεις καλά ότι είναι να μάθεις;
Mα ήμουν καλός μαθητής, το λέει και η φωτογραφία :-)

__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-02-08, 13:11
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Είναι πιο γαργαλιστικό για τον αναγνώστη να είσαι 68. αυτά έχει η δημοσιότητα. 60 δεν λέει τίποτα. Είσαι ο σούπερ παππούς που θα ήθελαν πολλοί να είναι αλλα …
__________________
Και είναι λέω ο παράδεισος για μας αγάπη μου μικρή να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί…
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-02-08, 10:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
To πλήρες δημοσίευμα των Νέων για την AcroBase



Οι παππούδες του Ίντερνετ

Οι πρόγονοι του Διαδικτύου δεν ξεχνούν την εποχή με τα ΒΒS κατά τη δεκαετία του ΄80

«Το 1980 σε ένα ταξίδι στο Λονδίνο γοητεύτηκα από ένα... κουτί στα ράφια ενός καταστήματος. Το αγόρασα αμέσως. Ήταν ο πρώτος μου υπολογιστής. Το 1984 αγόρασα το πρώτο μου μόντεμ. Για Ίντερνετ, ούτε λόγος εκείνη την εποχή. Ωστόσο, ήταν το έναυσμα για να δημιουργήσω χρόνια αργότερα- το 1988- την Αcrobase, μια από τις πρώτες «πολύγραμμες βάσεις».

«Μιλάμε για τον πρόγονο των σημερινών chat-rooms και forums στην Ελλάδα», λέει στα «ΝΕΑ» ο κ. Στέλιος Χαμόδρακας. Φέτος η Αcrobase κλείνει αισίως 20 χρόνια παρουσίας στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές εκατοντάδων μελών της. «Την εποχή της μεγάλης ακμής της, από το 1991 έως το 1996, είχε φτάσει ακόμα και τα 10.000 μέλη» σημειώνει ο κ. Χαμόδρακας. Προσθέτει μάλιστα, «τώρα έχουμε μείνει περίπου 1.600 και η βάση λειτουργεί απλώς για συναισθηματικούς λόγους.

Ωστόσο, με χαροποιεί ότι κάθε μέρα γύρω στους 2.000 ανθρώπους επισκέπτονται το φόρουμ, στο οποίο έχει μετεξελιχθεί».

Η «πολύγραμμη βάση» (ΒΒS, Βulletin Βoard System) ήταν η πρώτη δυνατότητα ηλεκτρονικής επικοινωνίας πριν εμφανιστεί το Ίντερνετ. Ήταν μόδα τη δεκαετία του ΄80 σε ολόκληρο τον κόσμο. Στη χώρα μας έκανε την πρώτη της εμφάνιση στα τέλη του 1987. Μέσα σε ελάχιστο διάστημα, «οι βάσεις ξεφύτρωναν... σαν τα μανιτάρια» όπως επισημαίνεται στην ιστοσελίδα της Αcrobase.

Πρωτοποριακές υπηρεσίες

Οι υπηρεσίες που προσέφεραν ήταν αρκετά πρωτοποριακές για την εποχή, ειδικά αν ληφθεί υπ΄ όψιν το γεγονός ότι δεν υπήρχε το Διαδίκτυο. Μερικές από αυτές ήταν το «τοπικού χαρακτήρα» ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, δηλαδή μόνο για τα μέλη της συγκεκριμένης βάσης, αλλά και δημόσια μηνύματα, αρχειοθήκες και τηλεσυνομιλίες.
Πλέον η Αcrobase είναι ο μακροβιότερος φορέας ηλεκτρονικής επικοινωνίας στην Ελλάδα.

Κατά τις δύο δεκαετίες της παρουσίας της διατηρεί αναλλοίωτο το κυρίαρχο χαρακτηριστικό της, «την παρεΐστικη διάθεση» όπως λέει ο εμπνευστής της. Από το 1990 μια ομάδα νέων τότε, με τεχνικές γνώσεις προστέθηκε στην αρχική παρέα και έδωσε στη βάση νέα ώθηση. Οι πρώτοι χρήστες της Αcrobase ήρθαν πραγματικά πιο κοντά και απέκτησαν στενούς φιλικούς δεσμούς, που έφτασαν ακόμη και μέχρι τον γάμο: 15 ζευγάρια γνωρίστηκαν, ερωτεύτηκαν και ένωσαν τις τύχες τους μέσω αυτής.

Γίναμε φίλοι

Ο κ. Στέλιος Χαμόδρακας έχει φτάσει πια τα 68 χρόνια του, όπως όμως τονίζει χαρακτηριστικά, η βάση και οι άνθρωποι που γνώρισε μέσω αυτής είναι μια από τις καλύτερες εμπειρίες της ζωής του. «Ζήσαμε μαζί τόσα πολλά. Τα συναισθήματα που νιώθω είναι δύσκολο να περιγραφτούν με λόγια. Είναι αμέτρητα τα βράδια που μέναμε ξύπνιοι και μιλούσαμε μέσω της Αcrobase για οτιδήποτε μας απασχολούσε, ευχάριστο ή λυπητερό, σοβαρό ή αστείο. Μέχρι και σήμερα βγαίνουμε και διασκεδάζουμε. Πριν από λίγες μέρες μάλιστα είχαμε πάει για ουζάκι με κάποια από τα νεώτερα μέλη μας».

Η κύρια μορφή λειτουργίας της Αcrobase δεν είναι πλέον η «πολύγραμμη βάση». «Την κρατήσαμε για να δείξουμε στα νέα παιδιά που χρησιμοποιούν το Facebook και το ΜSΝ πώς ήταν η προϊστορία της επικοινωνίας μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή και από πού ξεκίνησαν όλα. Φυσικά, και για να θυμόμαστε εκείνες τις ηρωικές εποχές».

Την πρώτη φορά που αντίκρυσε υπολογιστή ο κ. Χαμόδρακας σκέφτηκε, όπως εκμυστηρεύεται, πως «δίκαια τους κατηγορούν ότι απομονώνουν τους ανθρώπους».

Ωστόσο, η εμπειρία της βάσης του τον έκανε σύντομα να αλλάξει γνώμη και να ανακαλύψει τις «μοναδικές ευκαιρίες επικοινωνίας που μπορούν προσφέρουν».

Περίμεναν πότε θα ανοίξει η βάση

ΤΟ ΒULLΕΤΙΝ ΒΟΑRD SΥSΤΕΜ ήταν μεμονωμένο δίκτυο, σε αντίθεση με το Ίντερνετ που είναι «δίκτυο δικτύων» το οποίο λειτουργούσε όπως τα σημερινά φόρουμ.

Ο χρήστης συνδεόταν με μια τηλεφωνική γραμμή, παίρνοντας τηλέφωνο σε ένα τηλεφωνικό κέντρο όπου απαντούσε ένα μόντεμ. Αφού είχε συνδεθεί, «μιλούσε» γράφοντας ένα κείμενο στην οθόνη του Η/Υ του ή έπαιζε παιχνίδια με απλά- βέβαια γραφικά. Όσο περισσότερα μόντεμ είχε μια βάση τόσο περισσότεροι χρήστες μπορούσαν να συνδεθούν. Βέβαια, ο χρόνος ήταν περιορισμένος και σε συνάρτηση με το πότε θα άνοιγε το μόντεμ ο χειριστής της βάσης. Προς το τέλος της μόδας των ΒΒS, γύρω στο 1995, η βάση μπορούσε να συνδεθεί και στο Ίντερνετ και ο χρήστης είχε τη δυνατότητα να πλοηγηθεί και να κατεβάζει αρχεία. Η ανάπτυξη του Διαδικτύου έκανε ουσιαστικά περιττές τις «βάσεις» της δεκαετίας του ΄80...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:59.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.