Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Ελληνική παράδοση & Λαογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-03-11, 12:58
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
το έθιμο της χάσκας

Την τελευταία Κυριακή της αποκριάς τηρούσαμε το έθιμο της Χάσκας, που προέρχεται από το ρήμα χάσκω, δηλαδή έχω το στόμα ανοιχτό και γελώ(χαχανίζω)
Μόλις τελειώναμε το μεσημεριανό φαγητό, ο μπαμπάς έδενε στον πλάστη, μια κλωστή και στην άκρη κρεμούσε ένα βρασμένο αυγό καθαρισμένο.
Εμείς είχαμε τα χέρια μας δεμένα πίσω στην μέση και ανοίγαμε όσο μπορούσαμε περισσότερο το στόμα μας για να χάψουμε την χάσκα.
Εγώ σαν μικρότερη δεν τα κατάφερα ποτέ. Όταν μεγάλωσα τότε κατάλαβα ότι υπήρχε κάποια τεχνική.

Αυτό το έθιμο είχε την σημασία του, με αυγό λέγεται κλείνουμε την αποκριά και με αυγό ανοίγουμε το Πάσχα, όπου το Μεγάλο Σάββατο τρώμε το κόκκινο αυγό.
Ακολουθούσε βέβαια η νηστεία της Μεγάλης Σαρακοστής και την λέμε μεγάλη για να τιμήσουμε τα Πάθη του Χριστού. Σ'αυτή την νηστεία δεν τρώμε ούτε ψάρι.

Την επόμενη μέρα την Καθαρά Δευτέρα θυμάμαι με νοσταλγία,
πως ο αδερφός μου Στέλιος έφτιαχνε έναν πανέμορφο αετό, με τις οδηγίες του μπαμπά.
Όλη η μαεστρία του αετού ήταν στα λεγόμενα ζύγια, ώστε ο αετός να ισορροπεί και να μην γέρνει δεξιά ή αριστερά.
Το σπίτι μας βρισκόταν (εται) κοντά στην εξοχή και όλα τα παιδιά μαζί τρέχαμε να αμολύσουμε καλούμπα και να σηκώσουμε όσο το δυνατόν
υψηλότερα τον αετό μας. Παρακαλούσαμε να φυσήξει λίγο αεράκι για να μας βοηθήσει στην προσπάθεια μας.
Εκτός από αετούς όμως φτιάχναμε και τις λεγόμενες ψαλίδες, οι οποίες
σχεδόν ολόκληρες ήταν μια μεγάλη ουρά και το μπροστινό μέρος έμοιαζε με σαίτα γι' αυτό τις ονομάζαμε και σαίτες.

Το μεσημέρι μαζευόμασταν γύρω από το τραπέζι και τρώγαμε τα καθιερωμένα νηστίσιμα εδέσματα. Όμορφα χρόνια, όμορφες αναμνήσεις πολύ νοσταλγία.
Αγαπημένα πρόσωπα που δεν υπάρχουν πια. Αλλά, έτσι είναι η ζωή, ένας κύκλος που ανοίγει και κάπου κλείνει....
Σας εύχομαι καλή Σαρακοστή.
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to HelenA For This Useful Post:
Easty (10-03-11), Nikoscot (08-03-11), varthol (07-03-11)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:15.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.