Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Ελληνική παράδοση & Λαογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-12-09, 11:08
mhtsos2007
Guest
 

Ήτανε Χριστούγεννα



Παραμονές, κι η γιορταστική ατμόσφαιρα θύμιζε πως τούτα τα Χριστούγεννα θα γινόντουσαν όπως τα είχανε φανταστεί, όπως τα λαχταρούσανε χρόνια πολλά τώρα. Από τότε που οι βάρβαροι μπήκανε στο σπιτικό τους κι αρπάξανε το βιος τους μαζί και το Σταύρακα. Είπανε πως ήτανε κατάσκοπος ή παρτιζάνος, κάτι τέτοιο, που δεν κατάλαβε η μικρή Ανθούλα μηδέ κι η άμοιρη γυναίκα του.
Διαβήκανε 20 χρόνια και καμμιά είδηση· ούτε ζωντανό, μηδέ πεθαμένο τον βρήκανε. Είπανε πως τον πήγανε στο Άουσβιτς.
Στερέψανε τα δάκρυά τους κι ο πόνος τρύπησε το μεδούλι, γίνηκε πληγή αγιάτρευτη.
Το χωνέψανε πια, η μάνα πέταξε τα μαύρα κι ανάριεψε τους στεναγμούς.
Η Ανθούλα, προικισμένη από τη φύση όμορφη κοπελίτσα, είχε τελέψει το σκολειό, καιρός πια, να βρεθεί ένα καλό παλληκάρι, να την αγαπήσει.
Χριστούγεννα ανήμερα είχε πει πως θα ερχότανε.
Κι ήταν όλα στην εντέλεια. Στολισμένο το δέντρο, ασπρισμένο μετά από τόσα χρόνια το σπίτι, κι οι κουρτίνες, κι αυτές, εισαγωγής είπανε πως είναι, το καλύτερο ύφασμα.
Το τραπέζι γιορταστικό και πλούσιο φέτος, το κρασί από τότες, πριν φύγει, παλιωμένο χρόνια στο βαρέλι κάτω στο υπόγειο, και τα κεριά στο ασημένιο κηροπήγιο πέντε· κόκκινα. Για πρώτη φορά τούτο το χρώμα. Το καλούσε η περίσταση βλέπεις.
Είχανε βάλει κι ένα τραγούδι μοντέρνο στο κασετόφωνο, εκλογή της Ανθούλας, γίνηκε πιο χαρούμενο το σπίτι ολάκερο.
Ορθές κι οι δυο τον περιμένανε, κι οι ματιές τους, πονεμένες ξιφιές, σταυρώνανε μια στην πόρτα, και μια στο τηλέφωνο.
Χαλαρώσανε τ’ ακρόνευρα σαν ακούστηκε φρενάρισμα και μηχανής το σταμάτημα.
Γιόμισε η κάμαρη ανθούς, γκρεμιστήκανε τοίχοι, ταβάνια, ούλα γινήκανε ένα, μια λιόστρατη απλάδα, με το που προσπέρασε το κατωκάσι.
Αψηλός, όμορφος, μαυριδερός, από φτωχιά οικογένεια, στάθηκε άξιος, τον κόσμο όλο γύρισε, και καταστάλαξε στην πατρίδα των γονιών του, εδώ στην Αθήνα, καλοπληρωμένο στέλεχος μιας κομπανίας που σάζει δρόμους.
Γλυκομίλητος, έδειχνε πως αγαπούσε παθολογικά την Ανθούλα· και τη μάνα της. Την κυρά Γιασεμή.
Κάτσανε στο τραπέζι, είπανε τα γιορτινά και τα πρεπούμενα, πορπάτηξε η ώρα μαζί και το κρασί, φιλιώσανε πιότερο, είπανε χωρατά γελάσανε, ρωτήξανε και για τους γονείς του.
- Το καλοκαίρι θα τους γνωρίσετε, είπε ο Βύρωνας. Ο πατέρας μου ήτανε αιχμάλωτος, αλλά κατάφερε να τους ξεφύγει κι απόμεινε χρόνια κρυμμένος στη Γερμανία. Η μάνα μου Ζακυνθινιά. Εκεί με κάνανε.
- Κι ο δικός μου πατέρας, … τον πιάσανε οι Γερμανοί, μα…
- Ναι, το ξέρω. Τον είχε ανταμώσει. Σταύρακα δεν τον λέγανε;
Τα έγκατα της γης τιναχτήκανε, μάνα και κόρη βρεθήκανε μεσούρανα, κι απομείνανε κρεμασμένες στα χείλη του.
- Ο πατέρας μας;! Ζει;
Σοβάρεψε αυτός, ξετρύπωσε ένα μαυρισμένο σακκουλάκι από τη μέσα τσέπη, της το έδωσε.
- Αυτό, είπε, είναι το δικό μας αστέρι της Βηθλεέμ, που μ’ έφερε κοντά σου. Το είχε δοσμένο στον πατέρα μου λίγο πριν χωρίσουν.
Το πήραν στα τρεμάμενα χέρια τους μάνα και κόρη, το γιόμισαν φιλιά και δάκρυα.
Μέσα, είχε ένα χρυσό δαχτυλίδι και το φυλαχτό του.
Κι ο Βύρωνας, συνέχισε.
- Είχε πει στον πατέρα μου, «Αν ζήσεις δώσε τα στη Γιασεμή τη γυναίκα μου. Και στη κόρη μου, που θέλω να προκόψει».
Οι δυο γυναίκες σε μια πλημμύρα συναισθημάτων, με δυσκολία είπανε.
- Ευχαριστούμε.
- Τάχτηκα, συνέχισε ο νέος, να κάνω πράξη την τελευταία του επιθυμία.
Σταμάτησε για λίγο, και συνέχισε.
- Είμαι τυχερός που η Ανθούλα εκτός από κόρη του, είναι κι ένα θαυμάσιο κορίτσι.

www.emprosnet.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:42.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.