Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-10-08, 11:50
Το avatar του χρήστη Faneromianos
Faneromianos Ο χρήστης Faneromianos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-08-10 14:48
Η διαθεσή μου τώρα:
Η κάρτα γραφικών μου κρασάρει το σύστημα.

Πρίν από λίγες μέρες εγκατέστησα ένα παιχνίδι στον υπολογιστή μου. Το παιχνίδι έγραφε πως είχε απαιτήσεις επεξεργαστή 2.4 Ghz. Εγώ έχω έναν Athlon 64 3000+ στα 2.0 Ghz. Αφού έπαιξα για μισή ώρα περίπου το σύστημα κράσαρε και εμφανίστηκαν ρόζ πίξελ σε αρκετά μέρη της οθόνης. Έκανα επανεκκίνηση (όχι κανονικά το σύστημα είχε παγώσει εντελώς). Η οθόνη συνέχιζε να έχει αυτά τα πίξελ και όσο πηγαίνε εμφανίζοταν κι άλλα. Μετά όταν πήγαινε να φορτώσει τα windows ξαναμανά κρασάρισμα...μετά μπήκα σε ασφαλή λειτουργία και διεγράψα την κάρτα γραφικών μου και ευτυχώς τα windows φορτώνουν κανονικά τώρα.
Το θέμα είναι ότι δεν έχω κάρτα γραφικών! Όποτε πάω να την εγκαταστήσω κάνει τα ίδια ακριβώς..Πιστεύετε ότι υπάρχει περίπτωση να έχει <<καεί>>, αν ναί πώς είναι δυνατόν κάτι τέτοιο αφού ο επεξεργαστής δεν πληρούσε τις απαιτήσεις και όχι η κάρτα!
Το σύτημα μου αποτελείται από: PSU LC POWER 420W,AMD ATHLON 64 3000+
,ΜΒ ASUS K8V-X, 1024GB RAM, VGA POINT OF VIEW GEFORCE 6800GT 256MB,
OS WINDOWS XP HOME.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και αξιομνημόνευτη...Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-10-08, 12:08
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δηλαδη το προβλημα παρουσιαστηκε απο το παιχνιδι;; πριν ολα καλα;;

Εγω θα κοιταζα στη σελιδα της geforce μηπως υπαρχει καινουργιος driver της καρτας
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-10-08, 13:07
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Δεν νομίζω οτι η κάρτα γραφικών σου "κράσαρε" τον υπολογιστή . Πολλές φορές σε παιχνίδια απαιτήσεων η κάρτα γραφικών σηκώνει υψηλές θερμοκρασίες που μπορούν να της κάνουν ζημιά. Ψάχνεις για τον τελευταίο διαθέσιμο driver διαφορετικά θα χρειαστείς μία καινούργια κάρτα γραφικών. Αν η υπάρχουσα ειναι μέσα στην εγγύηση , όλα καλά :-)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-08, 00:27
Το avatar του χρήστη Faneromianos
Faneromianos Ο χρήστης Faneromianos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-08-10 14:48
Η διαθεσή μου τώρα:
Είδα κι αποείδα...κατεβάσα και τους πιό πρόσφατους drivers, αλλά πάλι τα ίδια ακριβώς. Μου φαίνεται πως δε θα τη γλιτώσω τελικά την αλλαγή της κάρτας. Το παιχνίδι είναι το Dark Messiah Might and Magic, είναι αρκετά παλιό παιχνίδι.. βέβαια δεν ξέρω αν πρέπει να κατηγορήσω και το παιχνίδι μιας και το έλεγε ότι είχε ανώτερες απαιτήσεις από το σύστημά μου.. όμως που να την περιμένω και 'γώ? Εδώ και ένα χρόνο παίζω το Call of duty 4 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, που έχει και περισσότερες απαιτήσεις..
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα ενημερώσω μετά την επισκευή για το ποιο ήταν το πρόβλημα τελικά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-10-08, 01:41
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Faneromianos
Το παιχνίδι είναι το Dark Messiah Might and Magic, είναι αρκετά παλιό παιχνίδι...Εδώ και ένα χρόνο παίζω το Call of duty 4 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, που έχει και περισσότερες απαιτήσεις..
Μη σε ξεγελάει το γεγονός πώς επειδή τρέχει ένα σύστημα ένα παιχνίδι μεταγενέστερο (και με περισσότερες απαιτήσεις προφανώς), θα τρέχει σώνει και καλά και σε παλαιότερα..Παρατηρήται ούκ ολίγες φορές το φαινόμενο σύγχρονες κάρτες γραφικών να "γονατίζουν" σε πολύ παλιά παιχνίδια...λόγω ακριβώς της πολυπλοκότητας των καρτών και της απλότητας των παιχνιδιών..

εχμ..για να μη το κουράσουμε και πολύ, δώσε βάση στα κατόθι αναγραφόμενα.(ωραία φράση ε; απο βιβλίο την πήρα!)

Οι drivers των σύγχρονων καρτών γραφικών επιτρέπουν να γίνουν ρυθμίσεις των προφίλ με τα 3D χαρακτηριστικά για κάθε παιχνίδι που τρέχεις.Ψάξε στους drivers κάτι που να χει σχέση με: "advanced 3D settings".
Σε αυτή λογικά θα υπάρχει ένας πίνακας με 3D χαρακτηριστικά (antiallasing,Anisotropic Filtering etc) καθώς και διάφορες τιμές, είτε αριθμητικές, (όπως 2x, 4x κτλ), είτε αναφορικές, (όπως none, medium, high κτλ).

Ακόμη θα πρέπει να υπάρχει άλλος ένας πίνακας με τίτλους παιχνιδιών και με ένα button, ώστε να κάνεις broswing.Πάτησέ το και βρές το .exe αρχείο του εν λόγω παιχνιδιού (θα βρίσκεται στο φάκελο όπου το εγκατέστησες).Μόλις προστεθεί στον πίνακα, επέλεξέ το.

Κατόπιν πήγαινε στον πίνακα με τις επιλογές 3D και απενεργοποίησε (off ή none) ή μείωσε στο χαμηλότερο δυνατό όλες τις διαθέσιμες ρυθμίσεις.

Κάνε apply και τρέξε το παιχνίδι σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 04-10-08 στις 15:22
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-10-08, 09:06
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο Dimitrios83 Καλα τα λεει...Με το Profile αυτο θα πρεπει να δουλεψει σωστα το συστημα....Αν ομως η καρτα χρησημοποιη τεχνικες "Κλεβω Ram και την κανω Video Ram" Καλα θα κανεις να κοιταξης να εισαι τουλαχιστον με δυο GB Ram και βεβαια τους τελευταιους Driver της καρτας γραφικων σου...
__________________
Varthol On Line

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 04-10-08 στις 09:18
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-08, 18:10
Το avatar του χρήστη Faneromianos
Faneromianos Ο χρήστης Faneromianos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-08-10 14:48
Η διαθεσή μου τώρα:
Γειά, καταρχήν ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.
Παιδιά ίσως να έχει γίνει παρεξήγηση...εγώ το συγκεκριμένο παιχνίδι δε θέλω να το ξαναδώ στα μάτια μου! Δεν υπάρχει περίπτωση να επιχειρήσω να το ξαναεγκαταστήσω...Εμένα το πρόβλημα μου είναι ότι μάλλον κάτι μου έχει κάνει στην κάρτα γραφικών...γιατί εγώ αυτή τη στιγμή είμαι χωρίς κάρτα! Κάθε φορά που φορτώνονται τα windows μου αναφέρει ότι αναγνωρίζει την κάρτα αλλά μόλις πάω να εγκαταστήσω τους drivers....πάλι τα ίδια κολάει εντελώς και πρέπει να μπώ σε safe mode και να την απεγκαταστήσω για να μπορέσω να μπώ σε κανονική λειτουργία των windows. Έχω δοκιμάσει και με τους πιό πρόσφατους drivers κατευθείαν από το site της nvidia! Υπάρχει περίπτωση να μου έχει καεί? Αλλά πάλι αν έχει καεί γιατί την αναγνωρίζει στην αρχή? Μήπως θα φτιάξει το θέμα με ένα format? Αύριο θα στείλω και mail στο support της nvidia να δώ τι θα μου πούνε και από 'κεί.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-11-08, 14:39
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Έχω παραπλήσιο πρόβλημα με την κάρτα γραφικών μου αυτή την περίοδο, ή τουλάχιστον πιστεύω ότι είναι στην κάρτα γραφικών (αποσταθεροποιεί εξαιρετικά το σύστημα αν κάνω συγκεκριμένα πράγματα με βαριά γραφικά, όπως παιχνίδια ή βίντεο).

Αρχική Δημοσίευση από Faneromianos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά ίσως να έχει γίνει παρεξήγηση...εγώ το συγκεκριμένο παιχνίδι δε θέλω να το ξαναδώ στα μάτια μου!
Από την εποχή του Commodore PET και μετά, τα προγράμματα που μπορούν να καταστρέψουν hardware είναι μύθος — αν το hardware σου πάθει ζημιά τρέχοντας οποιοδήποτε software, απλά φταίει το hardware ή εξωγενείς συνθήκες.

Το καλοκαίρι στην Ελλάδα είναι πολύ βαρύ για τα σύγχρονα PC που εκλύουν τόση θερμότητα. Πρέπει στην αρχή του καλοκαιριού να καθαρίζεις όλες τις ψύκτρες και να ελέγχεις την ομαλή λειτουργία των ανεμιστήρων (RPM, κλπ). Ακόμα κι έτσι, όταν μια κάρτα γραφικών δουλεύει σε 3D για μεγάλο χρονικό διάστημα, μπορεί να εκλύει περισσότερη θερμότητα απ'ότι μπορεί να απάγει το σύστημα ψύξης της.

Όταν το περιβάλλον είναι ήδη στους 35 βαθμούς, η θερμότητα που βγάζει μια κάρτα γραφικών μπορεί να ανεβάσει τη θερμοκρασία της αρκετά για να της κάνει ζημιά.

Τουλάχιστον αυτή είναι και η δική μου θεωρία, μια και το καλοκαίρι έπαιξα 1-2 παιχνίδια και δούλεψα πολύ στο PC μου (και ήταν το πρώτο του καλοκαίρι).


Αρχική Δημοσίευση από Faneromianos Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει περίπτωση να μου έχει καεί? Αλλά πάλι αν έχει καεί γιατί την αναγνωρίζει στην αρχή? Μήπως θα φτιάξει το θέμα με ένα format? Αύριο θα στείλω και mail στο support της nvidia να δώ τι θα μου πούνε και από 'κεί.
Το πιο πιθανό είναι ότι σου έχει πάθει ζημιά. Το ότι έχει «καεί» δε σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζεται. Το ρήμα «καίγομαι» είναι κάπως ανακριβές.

Συσκευές τόσο περίπλοκες όσο μια κάρτα γραφικών ή ένας Η/Υ δεν είναι σαν λάμπες πυρακτώσεως που είτε δουλεύουν είτε όχι. Σκέψου όλες τις διαφορετικές ζημιές που μπορεί να πάθει ένα αυτοκίνητο: αν τρυπήσει το ψυγείο, πχ, η μηχανή ανάβει, αλλά το αυτοκίνητο θα δυσλειτουργήσει σύντομα. Και ένας Η/Υ είναι πολύ πιο περίπλοκος.

Αν η κάρτα σου έχει πάθει ζημιά, μπορεί να την έχει πάθει σε ένα μόνο pipeline του 3D processor, μπορεί να έχει χαλάσει μόνο ένα bit μνήμης, ένα word μνήμης, ένα ολόκληρο chip μνήμης, μια ολόκληρη στήλη στη μνήμη (το 3ο bit κάθε word είναι μόνιμα αναμμένο/σβηστό/τυχαίο). Μπορεί να μην έχεις text mode και να'χεις γραφικά, μπορεί να μην έχεις κόκκινο χρώμα αλλά να λειτουργούν τα άλλα δύο. Μπορεί απλά να δυσλειτουργεί η σύνδεση με τον Η/Υ και να προκαλεί bus timeouts ή άλλα φρικαλέα. Τα πιθανά συμπτώματα είναι πάμπολλα (πχ η δική μου δεν έχει συμπτώματα που εμφανίζονται στην οθόνη, απλά κολλάει τον Η/Υ).

Με format μάλλον δε θα φτιάξει μια και δε δείχνει να είναι software ζήτημα.

Το support της nVidia μάλλον δε θα σε βοηθήσει πολύ, μια και χρειάζεσαι πιο ακριβείς πληροφορίες για κάτι τέτοιο...

Προσωπικά θα επενδύσω σε μία άλλη κάρτα γραφικών, κατά προτίμηση μία με καλύτερο thermal management (η τρέχουσα έχει παθητική ψύξη γιατί δεν αντέχω τόσο θόρυβο από ανεμιστήρες κοντά μου).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-11-08, 15:06
Το avatar του χρήστη volteros
volteros Ο χρήστης volteros δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-02-15 12:21
Φύλο: Άντρας
είμαι 99% σίγουρος ότι σου "έκαψε" κάτι πάνω στην κάρτα γραφικών.
Παρόμοιο πρόβλημα έχει συναντηθεί με παλιές κάρτες Nvidia σε laptop όπου λόγω κακού driver δεν ξεκινούσε το ανεμιστηράκι (για την extra ψύξη) όταν έπρεπε. έτσι τελικά "καιγόταν" η κάρτα (λέω "καιγόταν" γιατί δεν καιγόταν εντελώς. μπορούσες να κάνεις restart κτλ αλλά έβλεπες μωβ κάθετες γραμμές ΠΑΝΤΟΥ!)..

δεν ξέρω αν έφταιγε η ψύξη ή ο driver αλλά σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις (δηλ. κατώτερο επεξεργαστή) και σε συνδιασμό με κάτι δημοσιεύματα που έτυχε να πέσουν στα χέρια μου (συγκεκριμένα αν η κάρτα γραφικών είναι καλύτερη απο τον επεξεργαστή τότε το σύστημα καθυστερεί λόγω επεξεργαστή και η κάρτα δεν αποδίδει όπως θα έπρεπε) φαίνεται ότι το σύστημα "ΜΠΟΥΚΩΣΕ.. οπότε η κάρτα τα'παιξε"!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-11-08, 16:01
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από volteros Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξέρω αν έφταιγε η ψύξη ή ο driver αλλά σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις (δηλ. κατώτερο επεξεργαστή) και σε συνδιασμό με κάτι δημοσιεύματα που έτυχε να πέσουν στα χέρια μου (συγκεκριμένα αν η κάρτα γραφικών είναι καλύτερη απο τον επεξεργαστή τότε το σύστημα καθυστερεί λόγω επεξεργαστή και η κάρτα δεν αποδίδει όπως θα έπρεπε) φαίνεται ότι το σύστημα "ΜΠΟΥΚΩΣΕ.. οπότε η κάρτα τα'παιξε"!
Αντίστροφα το βλέπω. Αν ένα παιχνίδι είναι CPU-bound (βάρος στον επεξεργαστή) ή I/O-bound (βάρος στο I/O, πχ δίσκους), τότε το GPU της κάρτας γραφικών είναι περισσότερο στο «ρελαντί» γιατί δε βομβαρδίζεται με εντολές από τον επεξεργαστή. Ο Η/Υ περνάει περισσότερο χρόνο υπολογίζοντας τη νέα κατάσταση των γραφικών πριν τη στείλει στο GPU.

Σ'αυτή την περίπτωση θερμαίνεται και ζορίζεται περισσότερο το υποσύστημα που λειτουργεί περισσότερο: ο επεξεργαστής.

Μπορείς μήπως να αναφέρεις ποιες είναι οι πηγές σου; Δείχνει να αντιτίθεται με όσα ξέρω για πληροφορική και φυσική (και κοινή λογική).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-11-08, 10:37
Το avatar του χρήστη volteros
volteros Ο χρήστης volteros δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-02-15 12:21
Φύλο: Άντρας
στο προηγούμενο τεύχος του PC MAGAZINE (σ.σ. γενικά δεν διαβάζω και δεν ασχολούμε με τεχνικά, τυχαία έπεσε στα χέρια μου αυτό) ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ κάπου αναφέρει περί αναβαθμίσεων παλαιών συστημάτων..
κάπου εκεί χωρίς τεχνικές λεπτομέρειες λέει ότι δεν χρειάζεται να βάλουμε κάποια ακριβή κάρτα σε ένα παλιό σύστημα γιατί δεν θα κερδίσουμε τίποτα παραπάνω. κάπώς έτσι το λέει (σόρρυ δεν το έχω το τεύχος γιατί το διάβασα το σαβ/κο στο χωριό και το άφησα εκεί (του ξαδέρφου μου ήταν))..

σχετικά με το πρόβλημα σε κάρτες γραφικών nvidia σε laptop όμως το έζησα από πρώτο χέρι και μάλιστα η nvidia παραδέχεται επισήμως ότι έχει κάνει "χοντρή πατάτα" αλλά είναι αργά ..

για το πρόβλημα που δημιουργήθηκε με παλαιότερες κάρτες στα laptop (με κάρτα nvidia go geforce 7600) υπάρχουν πολλές μαρτυρίες εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-11-08, 12:13
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από volteros Εμφάνιση μηνυμάτων
κάπου εκεί χωρίς τεχνικές λεπτομέρειες λέει ότι δεν χρειάζεται να βάλουμε κάποια ακριβή κάρτα σε ένα παλιό σύστημα γιατί δεν θα κερδίσουμε τίποτα παραπάνω. κάπώς έτσι το λέει (σόρρυ δεν το έχω το τεύχος γιατί το διάβασα το σαβ/κο στο χωριό και το άφησα εκεί (του ξαδέρφου μου ήταν))..
Αλήθεια είναι (αρκεί να ξέρεις τι σημαίνει «ακριβή κάρτα» και «παλιό σύστημα»). Τραβηγμένο παράδειγμα:

Ένας Pentium II στα 500 MHz παίρνει (θεωρητικά) μέχρι 4 GB RAM. Αν πάρεις έναν Η/Υ με Pentium II και 32 MB RAM και του βάλεις Windows XP (υπεραπλουστεύω *— ξέρω ότι δεν είναι δυνατόν), θα σέρνεται και θα είναι I/O bound, δηλαδή θα δουλεύει συνέχεια ο δικος για virtual memory.

Μπορείς να επιταχύνεις τον Η/Υ βάζοντας μνήμη. Ας την πάμε στα 4GB (υπεραπλουστεύω πάλι, υποθέτοντας ότι υπάρχουν motherboards που το κάνουν αυτό). Τώρα ο Η/Υ δεν είναι πια I/O bound, όλο το λειτουργικό χωράει σε cache.

Συνεχίζει να σέρνεται όμως. Ενώ ο αργός δίσκος δε χρειάζεται πια να δουλεύει, και η γρήγορη μνήμη φροντίζει για όλες μας τις αποθηκευτικές ικανότητες, το σύστημα δεν επιταχύνθηκε ανάλογα με την ποσότητα μνήμης που του βάλαμε.

Κάπου χτυπήσαμε ένα «ταβάνι». Πριν ήταν η ταχύτητα του δίσκου. Τώρα είναι η ταχύτητα του επεξεργαστή: το σύστημα είναι CPU-bound.

Αν αλλάξουμε τον επεξεργαστή με μεγαλύτερους, το σύστημα θα γίνει όλο και πιο γρήγορο, μέχρι να γίνει πιο γρήγορο από την ταχύτητα της RAM, οπότε θα έχουμε memory-bound σύστημα.

Το ίδιο ισχύει και για τις κάρτες γραφικών. Ξανά υπεραπλουστεύοντας, ένας Η/Υ είναι τόσο γρήγορος όσο η αργότερη συσκευή του (προσοχή: δεν αληθεύει ακριβώς).

Τα upgrades πρέπει να είναι μελετημένα και συνδυασμένα ώστε να λύνουν το άμεσο πρόβλημα του συστήματος και να αφήνουν αρκετό χώρο για να φανεί το επόμενο ζήτημα.

Αυτό φυσικά ισχύει και για τις κάρτες γραφικών. Δεν έχει σημασία τι κάρτα έχεις. Αν ο επεξεργαστής δεν είναι αρκετά ισχυρός να υπολογίσει το State-of-the-World και να το στείλει στην κάρτα γραφικών για rendering, τότε δεν έχεις καλή εμπειρία σε παιχνίδια. Αν η RAM σου δεν έχει αρκετή ταχύτητα για να επιτρέψει στον επεξεργαστή να προσπελάσει τα δεδομένα που χρειάζεται για να υπολογίσει το State-of-the-World, έχεις το ίδιο. Αν ο δίσκος σου είναι αργός και δε μπορούν να διαβαστούν επιπλέον δεδομένα, το ίδιο. Και πάει λέγοντας.


Αρχική Δημοσίευση από volteros Εμφάνιση μηνυμάτων
σχετικά με το πρόβλημα σε κάρτες γραφικών nvidia σε laptop όμως το έζησα από πρώτο χέρι και μάλιστα η nvidia παραδέχεται επισήμως ότι έχει κάνει "χοντρή πατάτα" αλλά είναι αργά ..
Τα laptop είναι ειδικές περιπτώσεις λόγω (α) της ειδικής σχεδίασης κάθε συσκευής και (β) του ότι βάζουν θερμές συσκευές σε μικρά κουτιά χωρίς καλό εξαερισμό. Στο παλιό εταιρικό laptop μου είχε καεί η mini-PCI WiFi κάρτα από υπερθέρμανση. Και αυτές οι κάρτες δεν ανεβάζουν σοβαρή θερμοκρασία!
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:48.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.