Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θα στέλνατε το παιδί σας στο Κατηχητικό Σχολείο της ενορίας σας σήμερα;
Ναι, το Κατηχητικό πρόσφερε και προσφέρει και είναι αναγκαίο παρα ποτέ. 10 47,62%
Οχι, το Κατηχητικό είναι παρωχημένο, δεν έχει νόημα σήμερα 9 42,86%
Αδιαφορώ 2 9,52%
Ψήφισαν: 21. Η δημοσκόπηση είναι κλειστή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 21-03-07, 00:05
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να ξεφύγετε από τα θρησκευτικά που έχετε κολήσει θα αλλάξω την ερώτηση.

Θα στέλνατε το παιδί σας στους προσκόπους;
Θα στέλνατε το παιδί σας στην κατασκήνωση;
Θα βγάζατε το παιδί σας να αποφασίσει τι του αρέσει επί τέλους;
- Το έχω κάνει
- Το έχω κάνει
- ΝΑΙ, ΝΑΙ, ΝΑΙ!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-03-07, 11:21
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που μερικοί ονομάζουν, σαν προσηλυτισμό το κατηχητικό, είναι τουλάχιστον αστείο.
Η εικόνα του Ιησού μέσα στο χώρο του κατηχητικού μπορεί να θεωρηθεί προσηλυτισμός. Το ίδιο και το γεγονός πως ό,τι διδάσκεται είναι από παπά. Το ότι παίζεις μπάλα στο γήπεδο που "ευγενικά παρέχει η εκκλησία δια τας αναγκες της νεολαίας" είναι προσηλυτισμός.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-03-07, 11:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι παίζεις μπάλα στο γήπεδο που "ευγενικά παρέχει η εκκλησία δια τας αναγκες της νεολαίας" είναι προσηλυτισμός.
Όταν μου κολάνε στην μούρη το φυλάδιο των μαρτύρων του Ιαχωβά είναι προσηλυτισμός, όταν περνάω από την Ευαγγελική Εκκλησία στις στήλες του Ολυμπίου Διός και μου δίνουν ένα μάτσο βιβλία είναι προσηλυτισμός.

Το κατηχητικό δεν είναι υποχρεωτικό Κωστή και φυσικά ένας άθεος δεν θα στείλει το παιδί του εκεί, θα το στείλω εγώ όμως που είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος, όπως θα το πήγαινα να ανάψει ένα κεράκι, ή θα το μάθαινα να κάνει τον σταυρό του.

Απλά πράγματα γιατί τα μπλέκουμε;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-03-07, 12:22
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι παίζεις μπάλα στο γήπεδο που "ευγενικά παρέχει η εκκλησία δια τας αναγκες της νεολαίας" είναι προσηλυτισμός.
Και εγώ που έπαιζα μπάλα μικρός στο γήπεδο της ΑΕΚ έγινα αεκτζής (πολύ θα το ήθελε ο γαμπρός μου) και ψηφίζω πάντα Νέα Δημοκρατία γιατί εκείνη το έχτισε... Επίσης αγαπάω τους Αμερικάνους επειδή μου αρέσει η κόκα κόλα και μιας και οι γονείς μου μεγάλωσαν στην Αίγυπτο ανάμεσα σε τζαμιά έγιναν μουσουλμάνοι και με κάνανε και εμένα.
Επείσης ασχολούμαι με το Tai Ji Quan εδώ και κάποιο καιρό, οπότε να υποθέσω ότι σύντομα θα είμαι ένας Αεκτζής Κινέζος Αμερικανόφιλος Μουσουλμάνος που ψηφίζει Νέα Δημοκρατία.
Wo hen hao. Ni ne? Αλλάχ άγμπαρ dude!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-03-07, 13:28
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έλα βρε Διαμαντάκο... κατάλαβες τί εννοώ. Στις δύο φορές που είχα πάει κατηχητικό για να παίξω μπάλα, μπαίναμε στο γήπεδο δίπλα στην Αγ. Φωτεινή στη Ν. Σμύρνη και ο κόουτς έλεγε "κάνατε όλοι το σταυρό σας;"
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-03-07, 13:56
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στην ΑΕΚ πάλι η ερώτηση ήταν
"Κατεβάσατε όλοι τα καντήλια σας;" :P
Αυτό έπιασε στον γαμπρό μου και κάτι μουρμουράει για κιτρινόμαυρα φορμάκια και ζιπουνάκια με τον δικέφαλο πάνω...

Το να σε ρωτήσει κάποιος αν έκανες τον σταυρό σου και να πείς "Ναι μωρέ... παίζε μπάλα" δεν νομίζω ότι σε κάνει καλό Χριστιανό. Ούτε το που παίζεις μικρός, ούτε το τι βλέπεις. Και εμένα μου αρέσει ο δικέφαλος σαν φάτσα αλλά δεν θα τον παντρευτώ κιόλλας...
Λογικό είναι να μαθαίνουν τους πιτσιρικάδες στο κατηχητικό να κάνουν τον σταυρό τους όταν περνάνε απο εκκλησία, να μην βρίζουν τα Θεία, να διαβάζουν τη Βίβλο, να καίνε τις μάγισσες κλπ κλπ
Από ότι βλέπω όμως το ότι πήγες στο κατηχητικό δεν σε έκανε Torquemada.

Επείσης μην ξεχνάς ότι υπάρχουν κληρικοί και κληρικοί. Αν αυτός που είχες ήταν τόσο σπαστικός ώστε η κατήχησή του έφερε ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα από το αναμενόμενο δεν σημαίνει ότι μετά από 30 - 40 χρόνια το παιδί σου θα έχει τον ίδιο ή κάποιον με ανάλογη νοοτροπία... Και στην τελική αυτό είναι κάτι που μπορείς πολύ εύκολα να ελέγξεις.

Για κατηχητικό άλλωστε μιλάμε. Όχι για παιδικό σταθμό της Στάζι.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-03-07, 15:41
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνώ με το Διαμάντι! (είναι παντοτινά άλλωστε...)

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Για κατηχητικό άλλωστε μιλάμε. Όχι για παιδικό σταθμό της Στάζι.
Και μια και το ανέφερες, ίσως είναι χειρότερα αυτά που μπορούν να αφομοιωθούν από ένα τρυφερό μυαλό σε ένα παιδικό σταθμό, οπότε και θέλει περισσότερη προσοχή. Τουλάχιστον στο κατηχητικό, το παιδί είναι σε θέση πλέον να σου μιλήσει, να συζητήσεις μαζί του και να ξέρεις ανά πάσα στιγμή τι γίνεται και τι επίδραση έχει. Ούτως ή άλλως, δεν αφήνεις ένα παιδί στο κατηχητικό ή σε οποιαδήποτε δραστηριότητα, ακόμη και αθλητική ή εικαστική ή οτιδήποτε άλλο, χωρίς να φροντίζεις να μαθαίνεις τι γίνεται. Επαφή και συζήτηση με το παιδί και όλα μπορούν να είναι υπό έλεγχο και επιλογή.
(η χρήση του β' προσώπου δεν είναι προσωπική, είναι της γενικεύσεως)
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-03-07, 16:04
Το avatar του χρήστη kataki
kataki Ο χρήστης kataki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-22 11:37
Φύλο: Γυναίκα
Δεν συμφωνώ με την ιδέα του κατηχητικού γιατί πιστέυω ότι τις αρχές που διδάσκουν στα παιδιά κάλλιστα μπορύν να τις διδάξουν οι γονείς. ¨Εχω εμπειρία από φίλη μου που πήγαινε και μου έχει διηγηθεί γεγονότα που κάθε άλλο αρμόζουν σε κατηχητικό. η υποκρισία και το θάψιμο στο έπακρο. κατά τα άλλα βέβαια κρατούν το τυπικό της εκκλησίας (νηστεία, θεία κοινωνία κλπ)
__________________
τα πάντα ρει!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-03-07, 16:12
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Επαναλαμβάνω προηγούμενη απάντηση. Μη μένουμε αυστηρά στο θέμα "παπαδαριό" ή "εκκλησία" με την υλιστική του έννοια. Ας μην αντιμετωπίζουμε με φανατισμό το φανατισμό.

Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πάλι επιμένω ότι είναι θέμα χειρισμού του υπεύθυνου κατήχησης. Άλλο θέμα ο αυστηρός προσηλυτισμός, και άλλο θέμα η στάση ζωής. Αυτό το δεύτερο είναι που μ' ενδιαφέρει. Και φυσικά είναι θέμα οικογένειας, αλλά αν τα περιορίζαμε όλα μέσα στην οικογένεια, τότε δεν χρειαζόμαστε και το σχολείο - έτσι κι αλλιώς τουλάχιστον στο δημοτικό εμείς τα κάνουμε όλα! Προτιμώ να μη βλέπω τη θρησκεία σαν άσπρο - μαύρο, αλλά σα γενικότερη φιλοσοφία ζωής. Αυτή η φιλοσοφία, πιστεύω, έχει πολλά θετικά μηνύματα να μας περάσει.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-03-07, 16:31
Το avatar του χρήστη concul
concul Ο χρήστης concul δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-12 01:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
και ο κόουτς έλεγε "κάνατε όλοι το σταυρό σας;"

μηπως .. λεω μηπως...εμφανιζοσουνα πρωτος πρωτος και σε εβλεπε ξαφνικα;;
__________________
curiosity killed the cat
(skister emeritus)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-03-07, 17:05
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από concul Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως .. λεω μηπως...εμφανιζοσουνα πρωτος πρωτος και σε εβλεπε ξαφνικα;;
αξιος αναπληρωτης τη απουσια μου φιλτατε...
ευχαριστω τα μαλλα
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-03-07, 17:32
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα καλά... Δεν ντρέπεστε να τα βάζετε συνέχεια με τ' αδύναμα πλάσματα τ' ουρανού; Πάλι θα κλαίει!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-03-07, 17:45
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα στέλνατε το παιδί σας στο κατηχητικό;
Νομίζετε ότι θα αποκομίσει θετικά στοιχεία για την εξέλιξη της ποσωπικότητάς του;
Νομίζετε ότι έχει σχέση ή αντίθετα το κατηχητικό είναι ένα μέρος προσηλυτισμού;
Εφόσον ως Κατηχητικό νοείται σχολείο που διδάσκει/προωθεί μονόπλευρα κάποιες απόψεις, δε θα έστελνα το παιδί μου εκεί. Νομίζω ότι το καλύτερο είναι κάποιος να γνωρίσει όλες τις απόψεις, ώστε να μπορεί κάποια στιγμή να κρίνει μόνος του την καλύτερη.

Πιθανόν βέβαια ένα παιδί να αποκομίσει θετικά στοιχεία, στο βαθμό που η χριστιανική θεωρία πρεσβεύει πράγματα όπως αγάπη, ειρήνη, κλπ. Όμως δε θεωρώ αυτά ως αποκλειστικές ιδέες της, συνεπώς μπορεί να τις μάθει και αλλού. Άλλωστε, όλη η εκπαίδευση και η γενικότερη παιδεία αυτές τις ιδέες υποτίθεται ότι καλλιεργούν

Δε νομίζω ότι είναι μέρος προσυλητισμού, εφόσον οι γονείς, ως υπεύθυνοι κηδεμόνες, στέλνουν ελεύθερα τα παιδιά τους σε αυτό. Αν βέβαια υποχρεώνονται να το κάνουν (λόγω πχ κοινωνικής πίεσης) τότε ναι, είναι προσυλητισμός.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-03-07, 22:28
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων

Δε νομίζω ότι είναι μέρος προσυλητισμού, εφόσον οι γονείς, ως υπεύθυνοι κηδεμόνες, στέλνουν ελεύθερα τα παιδιά τους σε αυτό.
Βρε Δημήτρη, ακόμα και οι γονείς όταν στέλνουν "ελεύθερα" όπως λες, δεν ενεργούν με βάση τη δική τους επιλογή; Πώς ξέρουμε ποιά θα ήταν η ελεύθερη επιλογή του ίδιου του παιδιού; Δεν άκουσα πουθενά κάποιον πιτσιρικά να ζητάει επίμονα "γράψτε με στο κατηχητικό".
Εν πάση περιπτώσει, εγώ δεν θα το έστελνα το παιδί μου, όπως δεν πήγα κι εγώ. Και δεν νομίζω οτι αυτό με εμπόδισε να έχω προσανατολισμό, άποψη και θετικό προβληματισμό πάνω σε κάποια θέματα. Το κατηχητικό όμως, το έχω συνδέσει από παλιά με πειθαναγκασμό σε κάτι φοβερά ανιαρό και στενοκέφαλα ψυχοδηγητικό.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-03-07, 22:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Liria Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Δημήτρη, ακόμα και οι γονείς όταν στέλνουν "ελεύθερα" όπως λες, δεν ενεργούν με βάση τη δική τους επιλογή;
Εμένα δεν με έστειλε κανείς κατηχητικό, μόνος πήγα και εξήγησα και τους λόγους. Το να πεις στο παιδί σου να το δοκιμασει και αυτό και αν του αρέσει μένει, δεν είναι κανένας πειθαναγκασμός ε;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:41.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.