Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-09, 10:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ξεκινάει η νέα υπηρεσία της Google, Gdrive

Η Google ετοιμάζεται να λανσάρει μια νέα υπηρεσία, η οποία αναμένεται να προκαλέσει αίσθηση και να επισκιάσει ακόμη και τα καθιερωμένα πλέον στη συνείδηση του κοινού google.com και Gmail. Το πολυθρύλητο Gdrive πρόκειται να διατεθεί στο ευρύ κοινό εντός του 2009, αλλάζοντας τα δεδομένα στη χρήση των ηλεκτρονικών υπολογιστών.

Το Gdrive θα δώσει σε κάθε χρήστη τη δυνατότητα να αποθηκεύσει στους servers της εταιρείας τα περιεχόμενα του σκληρού δίσκου. Η καινοτομία έγκειται στο γεγονός ότι θα δημιουργείται μια ακριβής κόπια ολόκληρου του σκληρού δίσκου, με δυνατότητα συγχρονισμού. Αυτό σημαίνει ότι ο εκάστοτε χρήστης θα μπορεί να δημιουργεί ένα έγγραφο στον υπολογιστή του σπιτιού του, το οποίο θα αποθηκεύεται αυτόματα στο Gdrive. Στη συνέχεια, θα μπορεί να το επεξεργαστεί από οποιονδήποτε υπολογιστή έχει σύνδεση στο Internet και όταν επιστρέψει στο σπίτι του, το επεξεργασμένο αρχείο θα είναι ήδη αποθηκευμένο στον υπολογιστή του μέσα από τη διαδικασία συγχρονισμού.

Σε ύστερο στάδιο, η υπηρεσία θα προσθέσει επιπλέον χαρακτηριστικά, όπως τη δυνατότητα φόρτωσης του λειτουργικού συστήματος της Google στον υπολογιστή από το online drive.

Πηγή: e-pcmag.gr

Σχόλιο : Η φαντασία αυτών των ανθρώπων, δεν έχει προηγούμενο, είναι έτη φωτός μπροστά. Εκείνο όμως που αναρωτιέμαι είναι, ποιος θα εγγυηθεί την ασφάλεια των δεδομένων;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-09, 11:16
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσω ποτέ την υπόψη υπηρεσία. Νομίζω πως την ίδια άποψη έχει και οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος.

Να αποθηκεύσω τα δεδομένα μου στο διαδίκτυο; γιατί; για να έχω (λέει) πρόσβαση απ' οποιονδήποτε υπολογιστή, οπουδήποτε... βρε δεν είμαστε καλά! εδώ, τόσος κόπος γίνεται για να έχουμε μια βασική ασφάλεια, θα τα βγάλουμε στη φόρα;

Ευχαριστώ google, δεν θα πάρω. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να κάνω τη δουλειά μου, αν χρειαστεί, μακρυά απ' τον υπολογιστή μου. Υπάρχουν κι άλλες υπηρεσίες, αν αποφασίσω πως κάποια απ' αυτά (τα δεδομένα) θέλω να τα μοιραστώ.

Αυτή η υπόθεση, μού καρα-βρωμάει...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-09, 11:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσω ποτέ την υπόψη υπηρεσία. Νομίζω πως την ίδια άποψη έχει και οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος.
Και κάτι άλλο, αν ας πούμε εγώ θέλω να μεταφέρω τα 700gb δεδομένα από τον δίσκο μου, πόσες ώρες θα μου πάρει να το κάνω, με όποια ταχύτητα dsl σύνδεσης διαθέτω;

Δεν νομίζω ότι έχουν πονηρούς σκοπούς, μπορείς κάλλιστα να κωδικοποιήσεις τα δεδομένα σου.

Όμως με τις τιμές των φορητών δίσκων να έχουν πιάσει πάτο και τα 32gb usb μνήμη, να έχουν λιγότερο από μία κούτα τσιγάρα, δεν υφίσταται λόγος.
Είναι μάλλον ένα ακόμα τρόπος της google, απλά να πρωτοτυπεί, κυρίως για εμπορικούς λόγους, εν μέσω ύφεσης.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-09, 11:39
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσω ποτέ την υπόψη υπηρεσία. Νομίζω πως την ίδια άποψη έχει και οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος.

Να αποθηκεύσω τα δεδομένα μου στο διαδίκτυο; γιατί; για να έχω (λέει) πρόσβαση απ' οποιονδήποτε υπολογιστή, οπουδήποτε... βρε δεν είμαστε καλά! εδώ, τόσος κόπος γίνεται για να έχουμε μια βασική ασφάλεια, θα τα βγάλουμε στη φόρα;

Ευχαριστώ google, δεν θα πάρω. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να κάνω τη δουλειά μου, αν χρειαστεί, μακρυά απ' τον υπολογιστή μου. Υπάρχουν κι άλλες υπηρεσίες, αν αποφασίσω πως κάποια απ' αυτά (τα δεδομένα) θέλω να τα μοιραστώ.

Αυτή η υπόθεση, μού καρα-βρωμάει...
Θα συμφωνήσω με όλα!! Υπάρχει και μια ιδιωτικότητα που αν δεν διαφυλάξουμε νομίζω θα βρεθούμε στα...εξών συνετέθη! Σε όλα υπάρχει ένα όριο (ελπίζω!) και αυτό το όριο, στην προκειμένη περίπτωση, πρέπει και μπορεί να το βάζει (βάλει) ο καθένας μας.
Ίσως να "τύχει" ανταπόκρισης σε κάποιους αφενός, αφετέρου η "τύχη" (μας) στα χέρια μας...
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-01-09, 13:34
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχόλιο : Η φαντασία αυτών των ανθρώπων, δεν έχει προηγούμενο, είναι έτη φωτός μπροστά.
Σχόλιο στο σχόλιο: Φαντασία; Κάθε άλλο. Υπάρχουν στον web πολλές τέτοιες υπηρεσίες ήδη. Π.χ. το dropbox.

(Δεν ασχολούμαι καν με τις ανακρίβειες του αρχικού άρθρου. Π.χ. ακριβές αντίγραφο ολόκληρου του σκληρού δίσκου).


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκείνο όμως που αναρωτιέμαι είναι, ποιος θα εγγυηθεί την ασφάλεια των δεδομένων;
Ό,τι πληρώνεις, παίρνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-01-09, 15:12
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω με όλα!! Υπάρχει και μια ιδιωτικότητα που αν δεν διαφυλάξουμε νομίζω θα βρεθούμε στα...εξών συνετέθη! Σε όλα υπάρχει ένα όριο (ελπίζω!) και αυτό το όριο, στην προκειμένη περίπτωση, πρέπει και μπορεί να το βάζει (βάλει) ο καθένας μας.
Ίσως να "τύχει" ανταπόκρισης σε κάποιους αφενός, αφετέρου η "τύχη" (μας) στα χέρια μας...
Μα ο καθενας θα βαλει εκει περα ο,τι θελει, δεν τον υποχρεωνει κανενας να βαλει ολο το σκληρο, λειτουργικο συστημα και προσωπικα εγγραφα.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-01-09, 21:38
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω ότι έχουν πονηρούς σκοπούς, μπορείς κάλλιστα να κωδικοποιήσεις τα δεδομένα σου.
Υπάρχει μια ακόμα πτυχή που είναι αρκετά σημαντική: το google, έστω και αν δεν παρέχει καμία εγγύηση είναι σίγουρο οτι προσφέρει πολύ πολύ μεγαλύτερη αξιοπιστία από το πισί του μέσου χρήστη. Μ'άλλα λόγια τα πολύ σημαντικά δεδομένα είναι πιο ασφαλή στο google απ'ότι σε ένα τυχαίο μηχάνημα.

Όπως πολύ σωστά λες, μπορεί κανείς να κρυπτογραφήσει τα δεδομένα. Για την ακρίβεια, ήδη πληρώνω για μια τέτοια υπηρεσία τώρα, που παρέχει κρυπτογραφημένη και ασφαλή αποθήκευση για δεδομένα υψηλής σημασίας. Φαντάζομαι οτι αν η υπηρεσία του google με καλύπτει θα μπορούσα να τους αφήνω αντίγραφα μερικών αρχείων μου.

Τέλος, η δυνατότητα να διαβάσει κανείς τα αρχεία απο παντού μέσω δικτύου είναι πολύ βολική. Όσο μεγάλα και αν είναι τα usb, δεν παύει να είναι μπελάς ο συγχρονισμός τους, για να μην αναφερθώ σε θέματα αξιοπιστίας και ασφάλειας.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-01-09, 22:00
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως πολύ σωστά λες, μπορεί κανείς να κρυπτογραφήσει τα δεδομένα. Για την ακρίβεια, ήδη πληρώνω για μια τέτοια υπηρεσία τώρα, που παρέχει κρυπτογραφημένη και ασφαλή αποθήκευση για δεδομένα υψηλής σημασίας. Φαντάζομαι οτι αν η υπηρεσία του google με καλύπτει θα μπορούσα να τους αφήνω αντίγραφα μερικών αρχείων μου.
Μα, αν δεν κάνω λάθος, σε αντίστοιχο θέμα περί ασφάλειας δεδομένων σε σκληρούς δίσκους που έχουν «απαξιωθεί», συζητήσαμε το πόσο ανασφαλή είναι τα δεδομένα (υποθέτω και των κρυπτογραφημένων συμπεριλαμβανομένων), ώστε να χρησιμοποιούνται δραστικές μέθοδοι «καθολικής» απομαγνήτισης, με τη χρήση ειδικών (πανάκριβων) συσκευών.

Ας υποθέσουμε πως, λόγω (πρώην) επαγγέλματος, σκάρωνα κάποια μελέτη που περιελάμβανε απόρρητα στοιχεία και την έστελνα, έστω και κρυπτογραφημένη, στον Myst για αξιολόγηση, προτάσεις, διορθώσεις κλπ. αποθηκεύοντάς την στους server του google. Ε! αν με έπαιρναν χαμπάρι, θα είχα συνταξιοδοτηθεί με τον βαθμό του ...οπλίτη.

«Ευαίσθητα» δεδομένα στον υπολογιστή μου έχω. Αλλά είναι κρυπτογραφημένα (χρησιμοποιώ το Cryptainer), σε εξωτερικό δίσκο, ο οποίος συνδέεται όταν είμαι off line.

Θα μου πεις τώρα, σιγά τα αβγά. Αυτοί που έχουν λόγο, ποτέ δεν θα χρησιμοποιούσαν αυτό το σύστημα. Ξέρω 'γω; η βλακεία είναι διάχυτη στο διαδίκτυο (όπως άλλωστε και παντού). Φαντάζομαι σενάρια στρατιωτικής και βιομηχανικής (σ)κατασκοπείας. Έτοιμο σενάριο για Σπήλμπεργκ...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-01-09, 11:46
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα, αν δεν κάνω λάθος, σε αντίστοιχο θέμα περί ασφάλειας δεδομένων σε σκληρούς δίσκους που έχουν «απαξιωθεί», συζητήσαμε το πόσο ανασφαλή είναι τα δεδομένα (υποθέτω και των κρυπτογραφημένων συμπεριλαμβανομένων), ώστε να χρησιμοποιούνται δραστικές μέθοδοι «καθολικής» απομαγνήτισης, με τη χρήση ειδικών (πανάκριβων) συσκευών.
Ας μην μπερδεύουμε αξιοπιστία (που το google παρέχει) με ασφάλεια (που δεν παρέχει). Τα δεδομένα που είναι στους servers του Google μάλλον είναι απίθανο να χαθούν απο σφάλμα, ακόμα και αν καεί ένα ολόκληρο data center. Αντίθετα, δεν είπα οτι δε θα τα βλέπει κανείς.

Τέλος, το αν η κρυπτογράφηση που χρησιμοποιείς παραβιάζεται είναι ένα άλλο θέμα. Γενικά μιλώντας η κρυπτογράφηση που είναι ελεύθερα διαθέσιμη στους πολίτες είναι στρατιωτικών προδιαγραφών και πληρεί τα αντίστοιχα κριτήρια (NSA, ISO και δεν ξέρω και'γω τι άλλα certification). Αντίθετα, η υλοποίησή της σε πρακτικό επίπεδο και η τήρηση σε καθημερινή βάση των σχετικών κανόνων απαιτεί μεγάλη προσοχή και εκπαίδευση. Μέχρι τώρα, πάντως, δε νομίζω οτι κάποιος έχει καταφέρει σε λογικό χρόνο να παραβιάσει σύγχρονη κρυπτογράφηση.

Όπως έλεγα και σε άλλο μήνυμα, αν τα δεδομένα σου είναι κρυπτογραφημένα με σωστό τρόπο είναι μάλλον απλούστερο να βρεθείς στο Γκουαντανάμο ως φυσικό πρόσωπο παρά να παραβιαστούν χωρίς να το καταλάβεις.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-01-09, 16:15
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Ήδη χρησιμοποιώ τα έγγραφα της google και με έχουν βολέψει πολύ!
Αρκεί να έχω γρήγορη σύνδεση ίντερνετ όπου κ όποτε τα χρειάζομαι!
Φυσικά κάνω χρήση για έγγραφα που δεν με ενδιαφέρει το θέμα ασφάλεια κ ούτε θέλω να κατοχυρώσω πνευματική ιδιοκτησία. Είναι για "μοίρασμα" και χρήση και από άλλους.
Τώρα αν όντως με ενδιέφεραν τα παραπάνω, δεν θα χρησιμοποιούσα τέτοιου είδους υπηρεσία.
Η χρήση τέτοιων υπηρεσιών είναι ευθύνη του καθενός.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.