Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Ποιά πρέπει να είναι η στάση του δασκάλου εάν αντιληφθεί ενδοοικογενιακή βία
Να συζητάει με τους γονείς και αν δεν υπάρχει συμμόρφωση να το καταγγείλει 13 76,47%
Να συζητάει με τους γονείς και αν δεν υπάρχει συμμόρφωση να μην κάνει κάτι άλλο 1 5,88%
Να το καταγγέλει αμέσως 1 5,88%
Να μην κάνει τίποτα, δεν είναι δουλειά του 2 11,76%
Δεν με απασχολεί το θέμα 0 0%
Ψήφισαν: 17. Η δημοσκόπηση είναι κλειστή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 02-11-06, 14:49
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 18:46
Φύλο: Άντρας
για μενα παντως το ξυλο οταν το παιδι κανει αταξιες δεν εβλαψε ποτε κανεναν ουτε εμενα που μεγαλωσα ουτε κανενα δικο μου προσωπο βγηκαμε ολοι ΣΩΣΤΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
__________________
Life its...so simple
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-11-06, 19:53
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αποβολή από την τάξη λοιπόν είναι πολύ προτιμότερη από ένα χαστούκι γιατί στην ουσία υπονοεί το ότι "εφόσον δε μπορείς να συμμετέχεις σε ένα κοινωνικό σύνολο, πρέπει να αποχωρήσεις". Απλά. Και πήγαινε να κάνεις χαβαλέ ή ότι θες, αλλά μετά από κάποιον αριθμό απουσιών θα πρέπει να ξανακάνεις την τάξη γιατί μέχρι και το Λύκειο η κοινωνία σε υποχρεώνει να παρακολουθείς μαθήματα. Κάτσε κάτω και σκέψου. Εσύ επιλέγεις.
Συμφωνώ απολύτως, και αν ήμουν εκπαιδευτικός, σε αυτή τη μέθοδο θα κατέφευγα, εφόσον δεν υπάρχει περίπτωση να ασκήσω βία σε παιδί.

Η ψυχολογική τιμωρία, ο φόβος και η ντροπή είναι πολύ πιο αποτελεσματικές. Αλλά τί να σου κάνουν αν αμέσως μετά το τιμωρημένο παιδί, αν είναι απο τους 'δημοφιλείς' της τάξεις τύχει συμπαράστασης απο τους οπαδους του του στυλ 'δεν πειραζει ρε μεγαλε που σε εκανε ρομπα ο λακαμας, εμεις ειμαστε μαζι σου';

Δε σου είπα όμως και αυτή την παράμετρο: γονείς και διευθυντές, παραπονιόταν στον πατέρα μου επειδή τα παιδιά και φόρτωναν με απουσίες καί έμεναν πίσω στο σχολείο. Ο πατέρας μου τους εξηγούσε οτι ήταν το μοναδικό πράγμα (και καλύτερο) που μπορόύσε να κάνει, αλλά η απαίτηση εξακολουθούσε: καθηγητής είσαι, κάνε κουμάντο και φάει τον κ*λο σου να γίνεται το μάθημα σωστά.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 02-11-06 στις 20:08
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-11-06, 19:55
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Zerocool Εμφάνιση μηνυμάτων
για μενα παντως το ξυλο οταν το παιδι κανει αταξιες δεν εβλαψε ποτε κανεναν ουτε εμενα που μεγαλωσα ουτε κανενα δικο μου προσωπο βγηκαμε ολοι ΣΩΣΤΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
Εγω γιατί έχω την εντυπωση οτι το 99% των εγκληματιών έχουν φάει ξύλο μικροι;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 02-11-06 στις 20:02
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-11-06, 19:58
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλοι βλέπουμε τα αποτελέσματα της διαπαιδαγώγησης της μορφής ’Πάτα επί πτωμάτων’ και ’φάτους πριν σε φάνε’ που μεταδίδουν οι γονείς στα παιδιά τους.
Στην πρώτη δημοτικού, όταν παραπονιόμουν στη δασκάλα οτι με βαρούσε ένα απο τα άλλα 'αθώα αγγελούδια', μου ελεγε 'βάρα τον κι εσυ'
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-01-07, 18:34
Το avatar του χρήστη kataki
kataki Ο χρήστης kataki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-22 11:37
Φύλο: Γυναίκα
Angry

Δυστυχώς σήμερα επιβάλλεται περισσότερο από ποτέ να είμαστε ως εκπαιδευτικοί κοντά στα παιδιά. Βέβαια σε περιπτώσεις ενδοοικογενειακής βίας τα περιθώρια κίνησης είναι περιορισμένα. Πολλές φορες και τα ίδια τα ''θύματα'' αρνούνται να παραδεχθούν ότι υφίστανται κακοποίηση. Τελοσπάντων αυτο το κράτος που θέλει να λέγεται ''κράτος πρόνοιας'' τι κάνει σε τέτοιες περιπτώσεις; Ακόμη και το ίδιο το υπουργείο παιδείας νίπτει τα χείρας του ως άλλος ένας πόντιος πιλάτος!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-01-07, 19:16
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Βια versus Βιας

Είναι Κυριακή απογευματάκι, μόλις γύρισα από μια βόλτα στο Θησείο, όπου ο κοσμάκης πηγαινοερχόταν χαλαρός στη λιακάδα και τα νέα παιδιά (και όχι μόνο) σταματούσαν κάθε τόσο για να φιληθούν. Μπαλόνια, ποπ κορν και ψευδοκοσμήματα, κι ό,τι βάλει ο νους σας, έφτιαχναν μια εικόνα ηρεμίας και καλής διάθεσης. Νομίζετε!
Στο διπλανό τραπεζάκι, ένας πατέρας επαναλάμβανε για απειροστή φορά στο σπλάχνο του οτι δεν μαδάμε τα λουλούδια στο φράχτη του μαγαζιού. Του σπλάχνου, από το ένα αυτί του έμπαιναν κι από το άλλο του έβγαιναν. Συνέχισε να τσουρομαδάει την πρασινάδα και μάλιστα καρφώνοντας με το βλέμμα τον πατέρα του, σ' ένα στυλάκι "κοίτα-κοίτα, εγώ σε γράφω". Ο πατέρας προσπαθούσε να εφαρμόσει την μέθοδο της πειθούς δια λόγου, ενώ ανέλαβε δράση η μαμά που σηκώθηκε, άσραψε δυο ξανάστροφες και γύρισε να συνεχίσει τον καφέ της.
Ε, λοιπόν ήθελα να της σφίξω το χέρι. Ναι, εγώ που στη θεωρία είμαι κατά της πάσης μορφής σωματικής τιμωρίας στα παιδιά, είχα συγχιστεί μ' αυτό το σκασμένο κι ας με πείτε όπως θέλετε. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις το ίδιο και δεν είναι όλοι οι γονείς συλλήβδην απάνθρωποι. Όλοι καταδικάζουμε το ξύλο κι όλοι έχουμε ρίξει μερικά χαστούκια, έστω κι αν δεν το θυμούνται τα παιδιά μας. Δεν είμαστε βίαιοι. Κι ούτε ξεκίνησε έτσι αυτή η συζήτηση.
Αφορούσε την ενδοοικογενειακή βία, την άγρια μεταχείρηση του παιδιού. Αυτή που τραυματίζει την ψυχή του ανεπανόρθωτα. Κι αυτήν δεν έχουμε το δικαίωμα να την αποσιωπήσουμε. Η μη επέμβαση είναι συνενοχή τέτοιες ώρες. Το πράγμα δυσκολεύει στην εφαρμογή του διότι παίζουν άλλες παράμετροι που μας αναχαιτίζουν: Γνωρίζουμε καλά τους γονείς, άρα ντρεπόμαστε να τους "καταδώσουμε"/ δεν είμαστε σίγουροι για την προέλευση των σημαδιών πάνω στο παιδί, άρα λεπτό το θέμα και ποιός μας ξεπλένει σε περίπτωση λάθους/ φοβόμαστε μήπως χειροτερέψουμε την κατάσταση με την ανάμιξή μας κι ελπίζουμε πως αυτό δεν επαναλαμβάνεται... και...και...και...
Είτε δάσκαλοι είτε γείτονες είτε συγγενείς, δεν αισθανόμαστε άνετα. Πάω στοίχημα πως αν μπορούσαμε να παραμείνουμε ανώνυμοι, οι καταγγελίες θα ήσαν απείρως περισσότερες. Αν στα σχολεία ήταν καθιερωμένος ο θεσμός του μόνιμου ψυχολόγου που καθημερινά παρακολουθεί το παραμικρό κι ελέγχεται κι ο ίδιος, πάλι τα κρούσματα θα ήσαν μειωμένα.
Πιστεύω πως οι όποιες επιφυλάξεις θα κατέρρεαν αν δεν νοιαζόμασταν περισσότερο να προφυλάξουμε τη δική μας αμηχανία.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-01-07, 13:32
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-11-09 22:32
Φύλο: Άντρας
Φροντίδα και εκπαίδευση

Νομίζω ότι το μόνο που χρειάζεται ένα παιδί, επειδή ακριβώς είναι παιδί, είναι φροντίδα και εκπαίδευση. Καμία τιμωρία και καμιά βία ( το αντίτιμο της οποίας πληρώνουμε ως άνθρωποι καθημερινά ακριβά σε όλους τους τομείς), δεν επέλυσε κανένα -τουλάχιστον-παιδαγωγικής φύσης πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-01-07, 13:52
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτα τα οποια συζηταμε, οπως εχω πει σε ενα περασμενο μου μηνυμα, τα εχουν μελετησει και μελετουν ακομα, επι αιωνες, οι παιδαγωγοι και ψυχολογοι και εξακολουθουν να διαφωνουν επι διαφωνιων

Ουτε η Λιρια, ουτε ο Βαγγουρας εχουν δικιο, και φυσικα κανενας μας.

Απολυτο καλο και χρυση τομη φοβαμαι δεν προκειται να υπαρξει στον κοσμο μας, δηλαδη στην περιπτωση μας η αποφυγη βιας, και η καλη εκπαιδευση
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 15-01-07 στις 13:57
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-01-07, 17:18
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το ξύλο, τρώγεται;

Παρουσίασα ένα τυχαίο συμβάν, από τα πάμπολλά που λαβαίνουν χώρα κάθε τρεις και λίγο και που δολιμάζουν όχι μόνο τις αντοχές των γονιών αλλά που έχουν να κάνουν ενδεχομένως με την ακαριαία αντίδραση/πρόληψη. Θέλω να πω οτι τελείως διαφορετική λύση θα έβλεπα, αν το παιδί μου δεν έκανε καλά γράμματα ή έρριχνε ένα παιδάκι κατα λάθος.
Το κάθε επιχείρημα έχει το αντικρούον επιχείρημα: Φάε ξύλο για να μάθεις να μη βαράς τα άλλα παιδάκια; Φάε ξύλο για να δεις πώς είναι όταν χτυπάς;
Μου αντιμίλησες, άρα θα σε μάθω να με σέβεσαι; Ή όσο ακριβό ήταν το μουράνο που έσπασες, τόσο μεγαλύτερη η τιμωρία σου;
Αυτονόητο είναι οτι δεν καταφεύγουμε σε αυτές τις λύσεις. Αλλά επίσης αυτονόητο οτι εδώ, εμείς, απλώς συζήτηση κάνουμε. Δεν λύνουμε το θέμα. Το οπλύ πολύ να κάνουμε ένα λογοπαίνιο -όσο μας επιτρέπει η σοβαρότητα του αντικειμένου μας- και να πούμε: Τιμωρία; Τί μωρία!
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-01-07, 17:43
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η τιμωρία δηλαδή περιλαμβάνει μόνο... ξύλο;
Το βασικό δεν είναι να κάνουμε ένα παιδί να πονέσει ή να μας φοβηθεί. Είναι να του δώσουμε να καταλάβει ότι αυτό που έκανε είναι λάθος.
Τα περισσότερα παιδιά κάνουν πράγματα για να προσελκύσουν την προσοχή του γονέα. Μην ξεχνάμε ότι ο μόνος που έχουν για να επικοινωνήσουν για αρκετά χρόνια είναι ο γονέας τους. Μπορεί να τρέξουν να τον αγκαλιάσουν, να πετάξουν ένα παιχνίδι τους στο κεφάλι του, ένα βάζο, να ανοίξουν το ψυγείο και να παίζουν με τα αυγά, να πέσουν από το μπαλκόνι... Ότι μπορεί να προσελκύσει την προσοχή του γονέα.
Έτσι είναι στο χέρι του να αντιδράσει σωστά, όχι μόνο να μην του δώσει σημασία, αλλά να το βάλει να κάνει μία δουλειά, να σκουπίσει για παράδειγμα τα αυγά, ή να το βάλει μόνο του στο δωμάτιό του για 5-10 λεπτά, έτσι ώστε να καταλάβει ότι βρήκε λάθος τρόπο προσέγγισης. Έτσι απλά, χωρίς φωνές ή βία.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-01-07, 17:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εγώ θα μετάσχω ξανά στην συζήτηση χωρίς την ιδιότητα του παιδαγωγού, ούτε καν του γονέα, αλλά του απέξω και άντε να μου κολλήσω και έναν τίτλο, αυτό του θείου, που έχει ασχοληθεί αρκετά με τις ανιψιές του.

Θα ήθελα να βάλω μια παράμετρο που μέχρι τώρα δεν την έχω δει, το πότε και το γιατί της τιμωρίας και της ποινής. Η δίκαια τιμωρία στον σωστό χρόνο, από σφαλιάρα μέχρι αγριάδα και από παντοφλιά μέχρι στέρηση αγαπημένης λιχουδιάς, είναι άκρως παιδαγωγική και δεν δημιουργεί καμιά παρενέργεια στο παιδί. Ίσα ίσα του δημιουργεί την εικόνα του ορίου που αν το ξεπεράσει υπάρχει επίπτωση.

Το βγάζει από την εντύπωση ότι είναι το κέντρο του κόσμου, το βάζει σε ένα κόσμο κανόνων που πρέπει να υπακούει. Το εντάσσει στον κοινωνικό χώρο.
Αν το παιδί καταλάβει ότι μπορεί να κάνει ότι του καπνίσει, ή όπως η Ελένη λέει στο παράδειγμα της, να τσαντίσει τους πάντες και τα πάντα διαλύοντας τα λουλούδια, τότε πάει αυτό χάλασε καταστράφηκε. Εγώ προσωπικά θα το φύτευα μαζί με τα λουλούδια να δει τι ωραία που είναι να σε μαδάνε :-)

Το θανάσιμο λάθος στην τιμωρία είναι, η άδικη αντιμετώπιση, η τιμωρία επειδή έχουμε νεύρα σήμερα, η σπασμωδική τιμωρία που οδηγεί το παιδί στο πνίξιμο από την κατάφορη αδικία.

Πάντως πιστεύω ότι το παιδί θα πρέπει να κατευθύνεται ακόμα και από την κούνια, από τότε κατά την φτωχική μου γνώμη ξεκινάει να σχηματίζεται ο χαρακτήρας.
Από τον εκβιασμό του κλάματος για να το σηκώσετε (ακούς Μίλτο μέχρι εκεί που δεν φτάνει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-01-07, 18:49
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Λάθος μήνυμα πέρασα μάλλον

Αν από όσα έγραψα, καταλάβατε οτι είμαι υπέρ της σωματικής τιμωρίας, κάτι δεν 'εθεσα σωστά μάλλον. ΟΧΙ παιδιά. Ποτέ δεν συμφώνησα με τη θεωρία του πειθαναγκασμού, σε θεωρητικό επίπεδο. Και λέω θεωρητικό, γιατί όταν είσαι γονιός, αντιμετωπίζεις μοιραία και καταστάσεις που δεν έχεις προβλέψει, που δεν σε βρίσκουν έτοιμο ή που δεν έχεις την υπομονή να διαχειριστείς σωστά.
Και θέλω να θυμήσω οτι "τα ξανθά αγγελούδια με τα αθώα ματάκια" αποδεικνύονται μικροί τύραννοι σε πολλές περιπτώσεις. Επειδή βεβαίως εν αρχή ην ο λόγος, ξεκινάς πάντα με κείνο το¨"παιδάκι μου, πάψε να τσιρίζεις μεσ' στο μεσημέρι, η γιαγιά του κάτω πατώματος δεν χρωστάει τίποτα" αν το παιδί δεν σταματήσει, προσπαθείς ξανά και ξανά, σε φθίνουσα υπομονή όμως.
Εν ονόματι του να μην καπελώνουμε τα παιδιά μας, δεν αφήνουμε να μας καπελώνουν εκείνα. Αυτό είναι η μια άποψη. Εκείνο που με τρελλαίνει όμως, είναι και η στάση των γονιών που δεν χειροδικούν απαραιτήτως αλλά προσβάλουν το παιδί, ειδικά μπροστά σε συνομιλήκους του. Που το πληγώνουν με σχόλια μειωτικά, ειρωνικά ή απαξιωτικά. Που δεν καταφέρνουν να του τονώσουν τη συναισθηματική του ανάγκη για τρυφερότητα, αναγνώριση, στήριξη. Που δεν το αφήνουν να μεγαλώσει έστω και μέσα από κάποια λάθη του. Των γονιών που προβάλουν τις δικές τους ανασφάλειες ή προσδοκίες πάνω στο παιδί και απαιτούν από αυτό, να μην είναι ο εαυτός του.
Αυτούς τους γονείς, ποιός θα τους αναχαιτήσει; Ποιός θα φωνάξει στους μεγάλους που τσακώνονται, να μην το κάνουν μπροστά στο παιδί; Ποιός θα εμποδίσει έναν γονιό να κατηγορήσει τον άλλον στα μάτια των παιδιών τους, σε περιπτώσεις διαζυγίων ή οικογενειακής κόντρας; Ποιά΄μέριμνα λαμβάνεται για τη συναισθηματική κακοποίηση τόσων μικρών πλασμάτων;
Ξεκινήσαμε την κουβέντα, πάνω στην ενδοοικογενειακή βία. Δεν είναι οι κάποιες σφαλιάρες που θα κρατήσουν την προσοχή μας. Είναι η λουρίδα που βγαίνει ακόμα από κάποιους θερμοκέφαλους πατεράδες. Είναι η αυταρχική μάνα που ανατρέφει επιθετικά τα παιδιά της. Είναι η φτυσμένη από τον άντρα της, σύζυγος που ξεσπάει στους πιό ανυπεράσπιστους από αυτήν. Ακόμα και τα σκληρά αδέρφια που το παίζουν μικροτρομοκράτες στα μουλωχτά.
Πόσα από αυτά μπορεί να αντιμετωπίσει ένας δάσκαλος, ακόμα κι αν τα αντιληφθεί; Πόσος λόγος θα αναγνωρίσουν οτι του πέφτει; Το υπουργείο καλεί τους εκπαιδευτικούς να καταγγείλλουν τί απ' όλα; Το αν ο γονιός θα σβήσει το τσιγάρο του πάνω στο μικρό μπράτσο; Το αν το παιδί στέκεται αμίλητο και απόμακρο μέσα στην τάξη; Ωραία! Σε τί ποσοστό; Τί θα γίνει με τις υπόλοιπες περιπτώσεις που οι επιπτώσεις τους μόνο ύστερ' από χρόνια θα γίνουν ορατές;
Ούτε εσείς ούτε εγώ έχουμε ρετσέτες να προτείνουμε. Το ξεκίνημα ίσως πρέπει να γίνει από την επιμόρφωση, από την αποκατάσταση της ψυχοϊσορροπίας των ίδιων των γονιών. Και χωρίς να παραγνωρίζω την ανάγκη άμεσης επέμβασης του δασκάλου σε Χ περίπτωση, πιστεύω οτι η αυτογνωσία, η αυτοεκτίμηση,(η οικονομική σφάλεια, γιατί όχι), η ψυχική γαλήνη και το επίπεδο γενικά του γονιού, είναι τα πρώτα στοιχεία για την αποφυγή βίας μέσα στο σπίτι.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:50.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.