Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-10-06, 09:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
«Τεχνητή οπτασία» κάνει τα αντικείμενα αόρατα

Η πρώτη συσκευή που μπορεί να κάνει ένα αντικείμενο αόρατο παρουσιάστηκε από Αμερικανούς και Βρετανούς ερευνητές. Η πειραματική τεχνολογία, που καταργεί την ανάκλαση του φωτός και τη σκιά των αντικειμένων, «εξαφάνισε» έναν χάλκινο κύλινδρο διαμέτρου 15 εκατοστών.

Προς το παρόν, η περίπλοκη συσκευή δεν μπορεί να κρύψει αντικείμενα από το ανθρώπινο μάτι, καθώς λειτουργεί στην περιοχή των μικροκυμάτων και όχι στο ορατό φως. Στο μέλλον, όμως, νέα υλικά που κατασκευάζονται με μεθόδους νανοτεχνολογίας θα κάνουν τα αντικείμενα εντελώς αόρατα.

«Κατασκευάσαμε μια τεχνητή οπτασία που μπορεί να κρύψει ένα αντικείμενο από παρατηρητές σε οποιανδήποτε κατεύθυνση» αναφέρει ο Ντέιβιντ Σούριγκ του Πανεπιστημίου Duke, κύριος συγγραφέας της δημοσίευσης στο περιοδικό Science την Παρασκευή.

Τα αντικείμενα γίνονται ορατά όταν η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία (ορατό φως, ραδιοκύματα κλπ) που ανακλάται πάνω τους φτάνει στο μάτι του παρατηρητή ή σε συσκευές όπως το ραντάρ.

Η νέα συσκευή, κατασκευασμένη από υλικά που μοιάζουν με ηλεκτρονικά κυκλώματα, εκτρέπει το φως και το αναγκάζει να «τυλίξει» το αντικείμενο, όπως το νερό σε ένα ρυάκι κυλά γύρω από μια λεία πέτρα και μετά συνεχίζει την προηγούμενη πορεία του, εξηγούν οι ερευνητες.


Η διάταξη αυτή διαφέρει από την τεχνολογία stealth, η οποία δεν κάνει αόρατα τα πολεμικά αεροσκάφη, αλλά απλώς περιορίζει την επιφάνεια που ανακλά τα σήματα των ραντάρ.

Η συσκευή αποτελείται από δακτυλίους από φάιμπεργκλας καλυμμένους με χάλκινα «μεταϋλικά» -σύνθετα υλικά που μπορούν να αλλάζουν την κανονική πορεία του φωτός.

Για να είναι αποτελεσματικά, τα μεταϋλικά πρέπει να είναι μικρότερα από το μήκος κύματος της ακτινοβολίας στην οποία λειτουργούν.

Τα μικροκύματα έχουν αρκετά μεγάλο μήκο κύματος, γύρω στα 30 εκατοστά. Όμως στην περίπτωση του ορατού φωτός το μήκος κύματος είναι πολύ μικρότερο, λιγότερο από ένα μικρόμετρο, και η σημερινή τεχνολογία δεν επιτρέπει την κατασκευή τόσο μικρών στοιχείων από μεταϋλικά.

Οι επιστήμονες εκτιμούν ότι η νέα τεχνολογία απόκρυψης θα μπορεί να κρύβει αντικείμενα από το ανθρώπινο μάτι το νωρίτερο σε πέντε με δέκα χρόνια.

Πηγή : in.gr, Αssociated Press
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-10-06, 00:45
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πριν 1-2 χρονια ειχα διαβασει για "προβολη παρασκηνιου' πανω σε αντικειμενο με αποτελεσμα να φαινεται διαφανο. Η τεχνικη ομως ηταν εντελως πρωτογονη σε σχεση με αυτη
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-06, 16:34
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...πως θα ονομαζόταν και πως θα εξηγιόταν το ''φαινόμενο''... μπροστά στα μάτια μας να είναι κάτι (ακόμη και ευμεγέθες) και να μην το βλέπουμε, μέχρις ότου παρακαλέσουμε τον άγιο Φανούριο ή άγιο Μηνά... και μετά από λίγο να το δούμε;;; χωρίς βέβαια της παρέμβασης ούτε τεχνικών μέσων, για να γίνει αόρατο, ούτε πάλι τεχνικών μέσων... για να μας εμφανιστεί;

έχετε ακούσει για την ''αναδιπλωτική αρχή'' όπου το ορατό και το αόρατο εναλλάσσονται (αναδιπλούμενα) 24 φορές το δευτερόλεπτο, όπου με την βαρύτητα αντίληψης του οφθαλμού ''μοιάζει'' το αντικείμενο να είναι διαρκώς σταθερό και ορατό; ενώ δεν είναι;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 24-10-06 στις 16:38
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-10-06, 16:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
...πως θα ονομαζόταν και πως θα εξηγιόταν το ''φαινόμενο''... μπροστά στα μάτια μας να είναι κάτι (ακόμη και ευμεγέθες) και να μην το βλέπουμε, μέχρις ότου παρακαλέσουμε τον άγιο Φανούριο ή άγιο Μηνά... και μετά από λίγο να το δούμε;;; χωρίς βέβαια της παρέμβασης ούτε τεχνικών μέσων, για να γίνει αόρατο, ούτε πάλι τεχνικών μέσων... για να μας εμφανιστεί;
Η Μητέρα μου και η Γιαγιά μου έταζαν πίτες στον Άγιο Φανούριο για να βρουν κάτι που έχασαν.

Εγώ επειδή είμαι πολύ ακατάστατος και συνέχεια χάνω πράγματα, λογικά θα έπρεπε να δίνω ότι έχω και δεν έχω στο να φτιάχνω πίτες:-) (ή να αποκτήσω μερίδιο στον ζαχαροπλάστη της γειτονιάς μου).

Βέβαια μερικοί τάζουν στον Άγιο πχ να τους βρει μια καλή δουλειά, άλλος να τους φανερώσει ένα πρόσωπο, δεν μπορούμε όλα να τα ανάγουμε στο θαύμα, μερικά ίσως να έχουν βάση, αλλά όχι τα περισσότερα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-10-06, 19:28
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...Ήμουν συγκεκριμμένος για την ''όραση'' και την παρεμβολή ή την άρση των μεταϋλικών τεχνηέντως (από τους επιστήμονες) - φυσικώς (από τους αγίους) και όχι ως αναγωγή ανεύρεσης... γαμπρού ή νυφούλας ή ό,τι χαμένου... με μπαξίσι :-))) κατά την σκωπτική σου παρατήρηση....
Απλά ήθελα αγαπητέ μου Στέλιο, να παρατηρήσω πως δεν είναι το ανεξέλεγκτο ''παιχνίδι'' του φωτός και το κρυφτούλι που μοιάζει να μας παίζει, αλλά η ''παιδαγωγική'' (με μέτρο) γνώση της φύσης του... πρώτα του φυσικού γιαυτό και ανέφερα για την αναδιπλωτική αρχή (ζητώντας κάποιον ειδικό από την κοινότητα, να μας πει κάτι σχετικό).... και ύστερα του Υπερφυσικού δι ευχών των αγίων!

Το σε ποιο ''σημείο'' θα συντονιστεί και θα μετέχει η ''όρασή'' μας, στην αριστερή (αόρατη) επίγνωση και πνευματική πραγματικότητα, την άλλη όψη του νομίσματος ή την δεξιά (ορατή) επίγνωση της φυσικής μας καθημερινότητας, είναι άλλο θέμα (που εκτιμώ διαπραγματεύεται με τις κινήσεις του νοός, το κεφάλαιο ''φυσική - μεταφυσική και φωτισμός'').

Ο Einstein έλεγε, πως η ύλη και το πνεύμα, είναι οι δύο όψεις του αυτού νομίσματος...

Τώρα, αν όλα ΔΕΝ ανάγονται στον Θεό, που είναι η Αρχή και μακάρι το αίσιο τέλος, το Α και το Ω, το ΦΩΣ που άρχει - ΧΡΙΣΤΟΣ (όπως φαίνεται και στο avatar, ΑΡΧΩ...) τι να πω; υπάρχει περίπτωση άνθρωπος να βρει γνώση... έξω από την Παντογνωσία Του;;; επιστημονική αλήθεια και σοφία, έξω από την Πανσοφία Του; κατ' εμέ όχι. Ο προβληματισμός μου όμως είναι, αν αυτή η γνώση που θα κατατεθεί επιστημονικώς και θα γίνει πλέον από αστάθμητη, σταθμητή και πειραματικώς επαναλαμβανόμενη, θα είναι προς όφελος του συναθρώπου, θα είναι μέσα στο θέλημα του Αγαθού Θεού;

Θάναι μέσα στην γνώση και τη δύναμή Του! αλλά θα είναι μέσα στην Αγάπη και σύμφωνο με το θέλημά Του;;; εκεί είναι ο φύλαξ της Οικουμένης Σταυρός!

Εκεί όμως από την άλλη όψη, μοιάζουν τα πράγματα να είναι δυσοίωνα ... βλέπω πρώτοι οι ισχυροί (κατά κόσμον) στρατοί να βιάζονται να ''εκμεταλλευτούν''' την επίτευξη για ίδιον όφελος! να γίνουν ''αόρατοι'' στους εχθρούς τους, για να καταφέρνουν ακόμη πιο καίρια πλήγματα στους αντιπάλους... ώστε οι δύστυχοι και φτωχοί του κόσμου, να μην ξέρουν από που τους ήρθε η κατραπακιά...

Κύριε ελέησον! Ο τους φτωχούς και περιφρονημένους συνάγων και υπό την σκέπην Του φυλάττων... Κύριε δόξα Σοι! η πίστη, η ελπίς, η αγάπη μας!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 24-10-06 στις 20:18
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-10-06, 20:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
...Ήμουν συγκεκριμμένος για την ''όραση'' και την παρεμβολή ή την άρση των μεταϋλικών τεχνηέντως (από τους επιστήμονες) - φυσικώς (από τους αγίους) και όχι ως αναγωγή ανεύρεσης... γαμπρού ή νυφούλας ή ό,τι χαμένου... με μπαξίσι :-))) κατά την σκωπτική σου παρατήρηση....
Φοβάμαι ότι υποβιβάζομαι τα θαύματα σε όσα ασήμαντα γίνονται στην καθημερινότητα μας. Χάσαμε το μολύβι μας; ήταν κρυμμένο κάτω από το πληκτρολόγιο; Το βρήκαμε και αυτό είναι θαύμα;

Αν ήταν έτσι θα προτιμούσα τα θαύματα να τα κρατάγαμε για πιο σημαντικές περιπτώσεις, για τα παιδιά που πεινάνε και πεθαίνουν στην Αφρική, για τα παιδιά του Λιβάνου που κομματιάζονται από τις βόμβες διασποράς, για τον πόνο και την δυστυχία που υπάρχει στον κόσμο.

Αυτά τα θαύματα γιατί δεν γίνονται Κώστα;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-10-06, 20:45
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοβάμαι ότι υποβιβάζομαι τα θαύματα σε όσα ασήμαντα γίνονται στην καθημερινότητα μας. Χάσαμε το μολύβι μας; ήταν κρυμμένο κάτω από το πληκτρολόγιο; Το βρήκαμε και αυτό είναι θαύμα;

Αν ήταν έτσι θα προτιμούσα τα θαύματα να τα κρατάγαμε για πιο σημαντικές περιπτώσεις, για τα παιδιά που πεινάνε και πεθαίνουν στην Αφρική, για τα παιδιά του Λιβάνου που κομματιάζονται από τις βόμβες διασποράς, για τον πόνο και την δυστυχία που υπάρχει στον κόσμο.

Αυτά τα θαύματα γιατί δεν γίνονται Κώστα;
Εκτιμώ πως ο υποβιβασμός στο θαύμα, είναι παράλληλη κίνηση υποβιβασμού (από πλευράς των ανθρώπων) και Του Λόγου και του λόγου...

λένε ότι παληά, 2-3 μιλούσαν για Χριστό και γινόντουσαν χιλιάδες χριστιανοί... αυτής της πίστης και των λόγων των αποστόλων, ακολουθούσαν σημεία και τέρατα. Στην σημερινή εποχή, μιλούν χιλιάδες κόσμος για Τον Χριστό και ζήτημα να γίνουν 2-3 χριστιανοί. Τι άλλαξε;;;

Βέβαια, το θέμα είναι περί ''όρασης'' και σε βλέπω να παρασέρνεσαι... όπου mistake... εκεί και θεολογικό πουρκουά;;; περί πόνου. Αφού σου έδωσα δεσμό... του γέροντα Παϊσίου! τι να πω εγώ παραπάνω;

επέτρεψέ μου να εμμείνω στην (επί του θέματος) αίτησή μου... αν κάποιος από την κοινότητα, γνωρίζει κάτι παραπάνω για την αναδιπλωτική αρχή, παρακαλούμε να μας φωτίσει!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:49.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.