Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-01-08, 13:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
"Εθισμός" στο διαδίκτυο από παιδιά;

Έρευνα σε σχολεία της Αττικής για τον «εθισμό» στο Διαδίκτυο

Δεν υπάρχει ομοφωνία μεταξύ των επιστημόνων για το κατά πόσο υπάρχει πραγματικός εθισμός στο Διαδίκτυο
Associated Press

Αθήνα: Σήμα κινδύνου για την υπερβολική χρήση του Διαδικτύου από έφηβους εκπέμπουν καθηγητές του Πανεπιστημίου Αθηνών που πραγματοποίησαν σχετική έρευνα σε σχολεία της Αττικής.

Ενημερώνοντας την επιτροπή Έρευνας και Τεχνολογίας, που ασχολήθηκε με το θέμα «νοσηλεία νέων με εξάρτηση από τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές», οι καθηγητές παρουσίασαν έρευνα σύμφωνα με την οποία, το 1% των εφήβων παρουσιάζει εθισμό στο Διαδίκτυο, ενώ το 20% ανήκει σε ομάδα υψηλού κινδύνου για κατάχρηση του Διαδικτύου.

Αν και δεν υπάρχει ομοφωνία μεταξύ των επιστημόνων για το κατά πόσο υπάρχει πραγματικός «εθισμός» στο Διαδίκτυο, οι ερευνητές όρισαν ως εθισμό τη χρήση του Internet για πάνω από 5 ώρες ημερησίως.

«Η χρήση του Διαδικτύου περισσότερο από 10 ώρες εβδομαδιαίως θέτει σε κίνδυνο το παιδί για εθισμό, για αυτό και δεν πρέπει να ασχολείται πάνω δύο ώρες ημερησίως», είπε η Αρτεμη Τσίτσικα, επιστημονική υπεύθυνη Μονάδας Εφηβικής Υγείας του Νοσοκομείου Παίδων «Αγλαΐα Κυριακού».

Όπως ανέφερε η κ. Τσίτσικα και ο διευθυντής της Μονάδας Δημήτρης Καρατζαφέτης, τα στοιχεία δείχνουν ακόμα ότι το 4% των παιδιών έχουν δεχθεί παρενόχληση μέσω του Διαδικτύου.

Σε γενικές γραμμές τα αγόρια φαίνεται ότι προτιμούν τα παιχνίδια με βίαιους χαρακτήρες, ενώ τα κορίτσια ασχολούνται κυρίως με ψώνια και δωμάτια συζήτησης.

Τη Μονάδα Εφηβικής Υγείας έχουν επισκεφθεί μέχρι σήμερα 20 παιδιά με συμπτώματα εθισμού στο Διαδίκτυο, τα οποία ζουν, στο μεγαλύτερο μέρος τους, σε μονογονεϊκές οικογένειες με χαμηλό κοινωνικοοικονομικό προφίλ.

Όσο αφορά τους λόγους που κάνουν έναν έφηβο να παθιάζεται με το Διαδίκτυο, οι ερευνητές επιρρίπτουν ευθύνες στις οικογένειες που δεν προσφέρουν στα παιδιά ευκαιρίες για εκτόνωση της ενεργητικότητάς τους.

Pathfinder.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-01-08, 13:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εμένα να με συγχωρέσουν οι διακεκριμένοι επιστήμονες, αλλά δεν θεωρώ αρρώστια την χρήση του διαδικτύου.
Δεν είναι μαγουλάδες, δεν είναι κοκίτης, δεν είναι ίωση.
Δεν είναι βόας δεν είναι κροταλίας ….

Φυσικά και ο γονιός σε κάποιες ηλικίες, θα πρέπει να έχει επίβλεψη και να ξέρει τι παρακολουθεί το παιδί του.

Όμως από την άλλη, ξέρω μερικούς "μικρούς" που έτρωγαν ώρες πάνω στους υπολογιστές και σήμερα είναι τα πολύ μεγάλα μυαλά, είναι εξαιρετικοί προγραμματιστές, ή έχουν βρει επαγγελματικές διεξόδους, που δεν θα το περίμενε κανείς.

Όλα είναι σε μέτρο, αλλά πολύ φοβάμαι ότι όπως όλα τα βλέπουμε στην Ελλάδα υπερβολικό και κάνουμε την τρίχα τριχιά, έτσι και εδώ θα έχουμε υπερβολές. Άλλωστε οι δημοσιογράφοι, μπρος και στην απειλή, όλοι να ενημερώνονται από το διαδίκτυο και όχι από τις φυλλάδες τους, θα βρουν την ευκαιρία, να γεμίσουν εφημερίδες και δελτία ειδήσεων με την μεγάλη απειλή.
Το τρίπτυχο πια θα γίνει σατανιστές, παιδοφιλία, εθισμός...
Έλεος.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-01-08, 13:53
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Είναι πασίγνωστο το πόσο απειλητικό βρίσκουν το Internet οι δημοσιογράφοι.

Άλλωστε τίποτα δεν αρέσει περισσότερο στον τύπο από την καθημερινή καταστροφολογία. Οι Νέοι Εθισμένοι Στου Παγκούσμιου Δίκτυου Ιντερνέτ! Το Τέλος Της Δημοκρατίας Έρχεται! Γέννησε Η Πάνια! Μη Χάσετε Το Ράμπο 3 Στις 9!


Και για να προσθέσω κάτι ουσιαστικό, όταν κάποιος λέει ότι οι νέοι περνάνε πολλές ώρες online, το λέει με το ίδιο σκεπτικό που λέει «οι νέοι βλέπουν πολλή τηλεόραση».

Τολμώ να επιμείνω ότι άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Ακόμα κι αν περνάς όλη μέρα βλέποντας ηλίθια βίντεο στο YouTube, τουλάχιστον έχεις επιλογή, έχεις μια εμπειρία με ανάδραση, δεν είσαι παθητικός τηλεθεατής.

Και θα μπορούσα να αναφέρω δεκάδες εφαρμογές του Internet που, αν δεν γίνονταν στο Internet, θα θεωρούνταv από όλους εξαιρετικά υγιείς και δημιουργικές.

Παράδειγμα: δεν άκουσα ποτέ να μιλάνε για εθισμό στα ημερολόγια. Κάποιος που κρατάει ένα ημερολόγιο online όμως μπορεί να είναι «εθισμένος» σε ανθυγιεινές δραστηριότητες. Ούτε άκουσα ποτέ να λένε ότι κάποιος είναι αηδιαστικά εθισμένος στην έρευνα ή στην τέχνη. Όταν τα ίδια πράγματα γίνονται online, όμως, είναι αηδιαστικά, δείγμα ότι το τέλος του κόσμου έρχεται (29 Ιουνίου 2008, 2:35μμ).

Είναι φανερό ότι μελέτες τέτοιας μορφής συγκεντρώνονται στο μέσον, αγνοώντας τις δραστηριότητες.
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 17-01-08 στις 14:02
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-01-08, 14:08
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε γενικές γραμμές τα αγόρια φαίνεται ότι προτιμούν τα παιχνίδια με βίαιους χαρακτήρες, ενώ τα κορίτσια ασχολούνται κυρίως με ψώνια και δωμάτια συζήτησης.
Αν κάτι πρέπει να μας τρομοκρατήσει είναι ότι προγραμματίζουμε τη νέα γενιά να είναι είτε ψωνάρες κουτσομπόλες της Ερμού είτε φαντάροι, σφίχτες τσαμπουκαλήδες.

Κι αυτό το πρόβλημα δεν είναι στο Internet. Είναι στο ότι στην Ελλάδα οι ρόλοι των φύλων είναι εξαιρετικά πολωμένοι (με αποτέλεσμα το γνωστό μίσος που έχουν τα δύο φύλα μεταξύ τους), και ότι δε σπρώχνουμε τη νέα γενιά σε πιο δημιουργικές ασχολίες (ασχέτως του μέσου όπου αυτές διεξάγονται).

Άντρες = ξύλο, γυναίκες = ψώνια. Μόνο σε μένα φαίνεται αηδιαστικό αυτό;
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-01-08, 14:15
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Άντρες = ξύλο, γυναίκες = ψώνια. Μόνο σε μένα φαίνεται αηδιαστικό αυτό;
Κάτι ανάλογο με το Άντρες = σφίχτες, Γυναίκες = pinup girls των 40 κιλών.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-01-08, 14:40
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
οι ερευνητές όρισαν ως εθισμό τη χρήση του Internet για πάνω από 5 ώρες ημερησίως
Υποθέτω τον υπόλοιπο χρόνο χρησιμοποιούν για έρευνα άβακα και κιμωλίες
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-01-08, 14:46
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ είμαι σε τελικό στάδιο... Ασχολούμαι με το Internet για πάνω από 15 ώρες ημερησίως...
Βέβαια φτιάχνω σελίδες οπότε μάλλον θεωρούμαι από τους ηθικούς αυτουργούς! Ανέβασα και path of corruption τελευταία o παλιοσετίτης...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-01-08, 14:48
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποθέτω τον υπόλοιπο χρόνο χρησιμοποιούν για έρευνα άβακα και κιμωλίες
Ε ναι. Άλλωστε τι σχέση έχει το Internet με ακαδημαϊκές ασχολίες; Ποιος σοβαρός επιστήμονας θα είχε πρόσβαση στο Internet;

Προς όσους δε γνωρίζουν: αυτό ήταν ειρωνεία.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-01-08, 15:20
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αχαΐρευτοι! Χαραμοφάϊδες! Δεν πατε να κάνετε καμιά δουλειά και ασχολείστε συνέχεια με αυτό το ιντερνέτι!

Τι να πω εγώ που η αγαπημένη ασχολία της κόρης μου είναι να μιλάει στο msn και στα πεταχτά...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-01-08, 18:27
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αναφερω οτι και το παιχνιδι του αυτοστραγγαλισμου, το θεωρησαν 'παιχνιδι του ιντερνετ' και το κατεταξαν στην ιδια κατηγορια με τον εθισμο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-01-08, 18:35
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναφερω οτι και το παιχνιδι του αυτοστραγγαλισμου, το θεωρησαν 'παιχνιδι του ιντερνετ' και το κατεταξαν στην ιδια κατηγορια με τον εθισμο
Έχω την απορία αν οι «εμπειρογνώμονες» που τα γράφουν αυτά έχουν καν ραδιόφωνο.

(δε θα ρωτήσω αν έχουν τηλεόραση ή Η/Υ, γιατί στα 97 τους μάλλον δεν τους αρέσουν αυτοί οι νεωτερισμοί)
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-01-08, 12:50
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 19:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αποτοξίνωση από την βλακεία χρειάζονται αυτοί που κάθονται και δημοσιεύουν τέτοιοες μπούρδες και προσπαθούν να πείσουν και τον κόσμο ότι έκαναν και "σοβαρή έρευνα"
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.