Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Health & Beauty
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-12-06, 10:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Μεγαλώνουμε αλλά μοιάζουμε νέοι

3 στους 5 καταναλωτές ισχυρίζονται ότι οι σαραντάρηδες είναι οι νέοι τριαντάρηδες

2 στους 5 Έλληνες απαντούν θετικά ως προς το ενδεχόμενο πλαστικής αισθητικής επέμβασης

Μια νέα τάση: είναι απολύτως αποδεκτό να μένει κανείς με τους γονείς του μέχρι λίγο πριν τα τριάντα

Σύμφωνα με την τελευταία παγκόσμια διαδικτυακή έρευνα της ACNielsen, κατά την οποία ρωτήθηκαν πάνω από 22,000 καταναλωτές σε 41 χώρες, το 52% των Ευρωπαίων πιστεύουν ότι οι 60άρηδες αποτελούν τη νέα μέση ηλικία, ενώ παγκοσμίως 3 στους 5 καταναλωτές ισχυρίζονται ότι οι 40άρηδες είναι οι νέοι 30άρηδες.
“Στη δεκαετία των 40άντα «γιορτάζουμε» ότι μπορούμε να είμαστε άνετοι και βέβαιοι για την οικονομική και προσωπική μας κατάσταση, μιας και πολλοί από τους παγκόσμιους καταναλωτές πιστεύουν ότι η ζωή ξεκινάει στα 40άντα!” σχολίασε η Μάρθα-Ματίνα Μπάδα, Διευθύνουσα Σύμβουλος, ACNielsen Ελλάδας. “Εντούτοις,” προσθέτει, “αυτό δεν σημαίνει ότι οι καταναλωτές θέλουν να δείχνουν 40άρηδες ή μεγαλύτεροι.”

Πλαστική αισθητική

Αντίθετα, η έρευνα της ACNielsen αποκαλύπτει ότι η πλαστική αισθητική επέμβαση έχει γίνει μια επικρατούσα τάση και η ‘γοητεία’ του χειρουργικού νυστεριού είναι αρκετά υψηλή σε κάποιες χώρες, μεταξύ των οποίων και στην Ελλάδα. 48% των Ρώσων, το υψηλότερο ποσοστό παγκοσμίως, ισχυρίζονται ότι θα σκεφτόντουσαν την πλαστική αισθητική επέμβαση για να διατηρήσουν την εμφάνισή τους – στη δεύτερη θέση κατατάσσονται οι Έλληνες (37%), και ακολουθούν οι Ιρλανδοί (31%), οι Ιταλοί και οι Πορτογάλοι (28%) και οι Άγγλοι (27%).
Η πλαστική αισθητική επέμβαση έχει γίνει κοινωνικά αποδεκτή και οικονομικά προσιτή. Αν οι καταναλωτές συνεχίσουν να την αποδέχονται ως μια επικρατούσα λύση ενάντια στη γήρανση, ίσως σε 20 χρόνια η επίσκεψη στον πλαστικό χειρούργο να θεωρείται τόσο φυσιολογική όσο και η επίσκεψη στον κομμωτή.

Σε αντίθεση, οι Ασιάτες και οι Σκανδιναβοί είναι οι πιο αρνητικοί στην πλαστική αισθητική επέμβαση ως λύση ενάντια στη γήρανση. Η πιο αρνητικές χώρες είναι το Χονγκ Κονγκ (94%) και ακολουθούν η Ιαπωνία και η Μαλαισία (91%).

Συμφέρει να ζεις με τους γονείς

Μια άλλη τάση που επιβεβαιώνεται από την έρευνα της ACNielsen αφορά την παγκόσμια αποδοχή του να μένει κανείς με τους γονείς του μέχρι λίγο πριν τα 30άντα: οι μισοί από τους παγκόσμιους καταναλωτές (53%) θεωρούν το παραπάνω απολύτως φυσιολογικό. Μια μεγάλη έκπληξη της έρευνας ήταν ότι το 64% των Αυστραλών και των Άγγλων συμφωνούν με αυτή την τάση – ποσοστό μεγαλύτερο των Ελλήνων και των Ιταλών (55%) που έχουν την φήμη ότι μένουν με τους γονείς τους μέχρι να παντρευτούν.

Τα υψηλά νούμερα αποδοχής για τους Αυστραλούς και τους Άγγλους είναι αποτέλεσμα οικονομικών συγκυριών, μιας και τα ενοίκια ή η αγορά σπιτιού έχουν ακριβύνει πολύ.

Ιστορικά και πολιτιστικά, το να μένουν τα παιδιά με τους γονείς τους μέχρι να παντρευτούν θεωρείτε φυσιολογικό στην Ασία. Στη Δύση όμως, που η ελευθερία και η ανεξαρτησία εκτιμούνται ιδιαίτερα από τους νέους, το να μένουν με τους γονείς τους μέχρι λίγο πριν τα 30άντα τους αποτελεί μια νέα σχετικά τάση.

Οι χώρες που διαφωνούν περισσότερο με την παραπάνω τάση είναι η Γαλλία (79%), η Ελβετία (77%), η Νορβηγία (83%), η Δανία (75%) και η Φινλανδία (74%).

“Οι επιχορηγήσεις των Σκανδιναβικών χωρών καθιστούν οικονομικά εφικτό για έναν νέο να μετακομίσει από το σπίτι των γονιών του, καθώς επίσης η αγορά εργασίας προσφέρει περισσότερες ευκαιρίες για πλήρη ή μερική απασχόληση. Αντίθετα, σε χώρες όπως η Ιταλία όπου η μερική απασχόληση για σπουδαστές είναι σπάνια, ή όπως η Αυστραλία και η Αγγλία που οι φοιτητές πρέπει να πληρώσουν το πανεπιστήμιο, οι άνθρωποι αναγκάζονται για οικονομικούς λόγους να μένουν πιο πολύ καιρό από ότι θα ήθελαν με τους γονείς τους.

Η παγκόσμια διαδικτυακή έρευνα καταναλωτή που διεξάγεται δύο φορές το χρόνο από την ACNielsen, είναι η μεγαλύτερη του είδους της και συμμετείχαν πάνω από 22,780 άτομα – χρήστες του διαδικτύου - σε 41 αγορές της Ευρώπης, της Ασίας, τις Βαλτικές Χώρες και της Βορείου Αμερική

Πηγή : kathimerini.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-09-08, 17:23
froixos Ο χρήστης froixos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-10-08 18:21
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αμάν πιά ! Πότε θα ενηλικιωθούμε ? Δεν είναι τόσο τρομερό να είσαι σαραντάρης...εκτός και αν ακόμη νομίζεις ότι είσαι εικοσάρης !
Ενηλικίωση ΤΩΡΑ !!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-09-08, 19:39
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
καλά καλά, αλλά ο 40αρης = με 2 εικοσάριδες
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-09-08, 20:24
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν προκειται μονο για φιλαρεσκεια και ματαιοδοξια αλλα και γενικοτερα για ταση σε συμπεριφορα.

Τα ψυχολογικα νιατα κρατανε πιο πολυ, οι ρολοι των ηλικιων εχουν χαλαρωσει, οι αποστασεις εχουν μικρυνει. Πλεον ο κοσμος δεν επιθυμει το 'στατους' της ηλικιας. Ο στρατος που (συνειδισιακα) αποτελει 'τελετη ενηλικιωσης' εχει χασει αυτο το ρολο. Η 'ηλικια γαμου' δεν υπαρχει. O 30αρης δε θα αφησει μουστακι για να απαιτει σεβασμο απο τους μικροτερους η να τον παρουν σοβαρα οι λιγο μεγαλυτεροι

Μου αρεσει ολο αυτο!!
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 14-09-08 στις 21:07
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-09-08, 20:27
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου αρεσει ολο αυτο!!
Δεν έχω αναλύσει αν μου αρέσει ακόμα... αλλά σίγουρα με συμφέρει!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:30.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.