Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Πολιτιστικά Νέα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-06-07, 18:34
geosid Ο χρήστης geosid δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-05-08 17:08
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνείτε με την δίωξη που υπέστη ο δ/ντης της έκθεσης "Art Athina" ;

Το θέμα έχει ως εξής:

"Στον εισαγγελέα οδηγήθηκε την Κυριακή ο υπεύθυνος και γενικός διευθυντής της έκθεσης σύγχρονης τέχνης, κατηγορούμενος για παράβαση του νόμου περί ασέμνων και προσβολή συμβόλων του ελληνικού κράτους.

Μετά την ποινική δίωξη που ασκήθηκε σε βάρος του αφέθηκε ελεύθερος ενώ ορίστηκε ρητή δικάσιμος για τη Δευτέρα οπότε και θα παρουσιαστεί στο δικαστήριο.

Ο γενικός διευθυντής της έκθεσης -και όχι γενικός διευθυντής του Εκθεσιακού Κέντρου όπως εκ παραδρομής αναφέρθηκε- συνελήφθη στο Έκθεσιακό Κέντρο Helexpo στον Μαρούσι όταν μετά από καταγγελία η Αστυνομία μετέβη στο χώρο και διαπιστώθηκε ότι σε αίθουσα γινόταν προβολή DVD το οποίο παρουσίαζε άσεμνη σκηνή με μουσική υπόκρουση τον Εθνικό Ύμνο.

Το επίμαχο έργο κατασχέθηκε, ενώ αναζητείται και η δημιουργός του.

Ο υπουργός Πολιτισμού Γιώργος Βουλγαράκης δήλωσε: «Η Art Athina είναι ένας σπουδαίος θεσμός, που τελεί υπό την αιγίδα του ΥΠΠΟ και έχει την υποστήριξή του. Το συγκεκριμένο έργο δεν είναι σύμφωνο ούτε με την αισθητική ούτε με τις αρχές μου, πλην όμως, κάθε καλλιτέχνης φέρει το βάρος της υπογραφής του και υποστηρίζει το έργο του. Συνεπώς, μέσα στο πλαίσιο αυτό, οι καλλιτέχνες έχουν την δυνατότητα και την ελευθερία της δημιουργίας και οι πολίτες το δικαίωμα να απορρίπτουν ή όχι ό,τι πιστεύουν πως προσβάλει τα εθνικά μας σύμβολα».

Έντονη, πάντως, ήταν η αντίδραση του τμήματος Πολιτισμού του Συνασπισμού, ο οποίος με ανακοίνωσή του έκανε λόγο για «νέο κρούσμα έμπρακτης λογοκρισίας συνοδευόμενης από διώξεις των καλλιτεχνικών συντελεστών».

O ΣΥΝ, αφού αναφέρεται στα γεγονότα, διαμαρτύρεται για «όλες τις παραπάνω ενέργειες που μαρτυρούν σκοταδιστική νοοτροπία και πρακτική, ενώ ταυτόχρονα εκθέτουν διεθνώς τη χώρα μας»." (Πηγή: in.gr)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-07, 19:17
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από geosid Εμφάνιση μηνυμάτων
"Στον εισαγγελέα οδηγήθηκε την Κυριακή ο υπεύθυνος και γενικός διευθυντής της έκθεσης σύγχρονης τέχνης, κατηγορούμενος για παράβαση του νόμου περί ασέμνων και προσβολή συμβόλων του ελληνικού κράτους.
Από την στιγμή που υπάρχει νόμος που ο κύριος τον παρέβηκε, ναι, συμφωνώ.
Ιδιωτικός χώρος είναι και το αυτοκίνητό μου, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν φοράω ζώνη και είμαι νομοταγής επειδή γουστάρω. Όταν υπάρχουν νόμοι πρέπει να τηρούνται.

Αρχική Δημοσίευση από geosid Εμφάνιση μηνυμάτων
O ΣΥΝ, αφού αναφέρεται στα γεγονότα, διαμαρτύρεται για «όλες τις παραπάνω ενέργειες που μαρτυρούν σκοταδιστική νοοτροπία και πρακτική, ενώ ταυτόχρονα εκθέτουν διεθνώς τη χώρα μας»." (Πηγή: in.gr)
Να έκανε και κάτι άλλο ο ΣΥΝ καλά θα ήτανε... Έχει καταντήσει ανέκδοτο (δυστυχώς).
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-06-07, 20:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Δεν συμφωνώ σε καμιάς μορφής δίωξη.

Αν δεν τους αρέσει να το κατεβάσουν, αλλά μέχρι εκεί.

Αυτές οι διώξεις δεν έχουν θέση σε μια ευνομούμενη δημοκρατική χώρα.

Άσχετα από αυτό ο "καλλιτέχνης' κατάφερε να γίνει ντόρος με το όνομα του. Αυτό δεν το καταλαβαίνουν οι θερμοκέφαλοι και το βλέπουμε να επαναλαμβάνεται.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-06-07, 22:05
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν συμφωνώ σε καμιάς μορφής δίωξη.

Αν δεν τους αρέσει να το κατεβάσουν, αλλά μέχρι εκεί.

Αυτές οι διώξεις δεν έχουν θέση σε μια ευνομούμενη δημοκρατική χώρα.

Άσχετα από αυτό ο "καλλιτέχνης' κατάφερε να γίνει ντόρος με το όνομα του. Αυτό δεν το καταλαβαίνουν οι θερμοκέφαλοι και το βλέπουμε να επαναλαμβάνεται.
Ποιοί είναι Στέλιο οι θερμοκέφαλοι, που με τις παρεμβάσεις τους επαναλαμβάνεται η ίδια ιστορία;

Ποιά είναι η συγκεκριμένη "καλλιτέχνης"; ποιά είναι η γενικότερη παρουσίας της στα εικαστικά πράγματα; γιατί να έχει ανάγκη του ντόρου; δεν νομίζω ότι ήταν αυτός ο σκοπός της.

Από την μια μεριά λέμε πώς έχουμε νόμους που τα καλύπτουν όλα, αλλά δεν υπάρχει διάθεση/πρόθεση εφαρμογής τους. Από την άλλη, δεν συμφωνούμε με τις διώξεις. Θέλουμε τελικά τους νόμους που προστατεύουν το Σύνταγμα και την λειτουργία του Δημοκρατικού Πολιτεύματος και την εφαρμογή τους, ή όχι (χμ... μακρυά το πήγα...).

Προσωπικά θεωρώ πως στη συγκεκριμένη περίπτωση, καλώς ασκήθηκαν διώξεις. Υπόψη και όλα όσα είπαμε από το πρωϊ στο θέμα: όρια του καλλιτέχνη, μιας και χωρίσαμε τη συζήτηση στα δυο...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 05-06-07 στις 22:08
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-06-07, 22:25
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Oι νομοι υποτιθεται πρωτα προστατευουν τον πολιτη και μετα τα υπολοιπα :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-06-07, 23:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιοί είναι Στέλιο οι θερμοκέφαλοι, που με τις παρεμβάσεις τους επαναλαμβάνεται η ίδια ιστορία;
Είναι όλοι αυτοί που φωνάζουν για τις βλακείες του Πανούση που κάνει δωρεάν διαφήμιση προκαλώντας ιερά και όσια.

Είναι αυτοί που καίνε τα βιβλία του γνήσιου εκφραστή της θολοκουλτούρας Ανδρουλάκη.

Είναι αυτοί που γυρίζουν το μαγγάνι όλων αυτών, που προκαλούν επί σκοπό, για ένα και μόνο λόγο. Δωρεάν προβολή και διαφήμιση.

Η πλήρης αδιαφορία είναι το χειρότερο γι αυτούς.

Έχω βαρεθεί να βλέπω τους γνωστούς κηφήνες της γνωστής κομματικής προέλευσης, να βγαίνουν και να μας μιλάνε για φρουφρου και αρώματα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-06-07, 10:28
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
(Καταρχήν αν μπορεί κάποιος να διορθώσει το ορθογραφικό στον τίτλο, γιατί στην αρχή ψιλομπερδέυτηκα )

Φυσικά και συμφωνώ. Προτείνω μάλιστα να τον κρεμάσουν δημοσίως στην πλατεία Συντάγματος όπου ο κόσμος θα μπορεί να του πετάει αυγά, ντομάτες, να τον φτύνει, να τον βρίζει κλπ.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-06-07, 12:10
geosid Ο χρήστης geosid δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-05-08 17:08
Η διαθεσή μου τώρα:
"Μέτρον, άριστον". Τα πάντα περικλύονται στις δύο αυτές λέξεις τις οποίες με τόση σοφία διατύπωσαν οι αρχαίοι ελλήνες δύο χιλιάδες και χρόνια πριν. Αν χαθεί η αίσθηση του μέτρου από μια κοινωνία (δεν πιστεύω να αμφιβάλει κανείς ότι έχει χαθεί στην Ελλάδα του σήμερα), τότε αυτή είναι καταδικασμένη. Πιστεύω στην ελευθερία οποιασδήποτε μορφής έκφρασης αλλά με μέτρο. Αν δεν υπάρχει μέτρο, η ελευθερία γίνεται ασυδοσία.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-06-07, 12:12
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ποιος ορίζει "τί είναι μέτρο" ;;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-06-07, 12:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος ορίζει "τί είναι μέτρο" ;;
Σε ένα ευνομούμενο κράτος το ορίζει ο Καταστατικός Χάρτης και οι νόμοι.

Έχω ξαναπεί ότι είμαι κάθετα αντίθετος σε κάθε είδους δίωξη, σ αυτά τα θέματα. Όπως όμως λέει και ο Γιώργος όλα έχουν τα όρια τους.

Η πρόκληση εθνικών συμβόλων ως μέσο ταραχής αναμπουμπούλας και δωρεάν προβολής, είναι παλαιός και γνωστός.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 06-06-07 στις 13:04
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-06-07, 12:38
geosid Ο χρήστης geosid δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-05-08 17:08
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος ορίζει "τί είναι μέτρο" ;;
Το "μέτρο" σε μια δημοκρατική κοινωνία κατά τη γνώμη μου, το ορίζουν:

ι) Οι νόμοι και των κανόνες τους οποίους οι ίδιοι οι πολίτες (μέσω των αντιπροσώπων τους) έχουν θεσπίσει.

ιι) Η οικογένεια (κυρίως οι γονείς) μέσω της αγωγής που δίνουν στα παιδία τους

ιιι) Η παιδεία, η οποία προετοιμάζει ουσιαστικά και διαμορφώνει τους αυριανούς πολίτες μιας κοινωνίας.

Αν ενά από τα τρία αυτά στοιχεία αδυνατεί να επιτελέσει σωστά τα ρόλο του, τότε είναι βέβαιο ότι σίγα σιγά το μέτρο από αυτή την κοινωνία θα χαθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-06-07, 12:48
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από geosid Εμφάνιση μηνυμάτων
ι) Οι νόμοι και των κανόνες τους οποίους οι ίδιοι οι πολίτες (μέσω των αντιπροσώπων τους) έχουν θεσπίσει.
Αυτο ισχυει σε ουτοπικα καθεστωτα... στην πραγματικοτητα ο πολιτης φύσει αδυνατεί να ειναι υπευθυνος για τον εκλεγόμενο εφοσον αυτοι που ψηφιζονται κατα 70% παρουσιαζουν αλλο προσωπο προεκλογικα... επισης ο πολιτης δεν ειναι υπευθυνος αν ο εκλεγμενος 'αλλαξει γνωμη' μετα την εκλογη του

Αν ειναι ετσι, οι ιδιοι οι πολιτες ψηφιζουν αυξηση φορων, αυξηση μισθου βουλευτων, μειωση αποδοχων στους εαυτους τους, παρακολουθηση στους δρομους κλπ :Ρ

Οι πολιτες ψηφιζουν η ιδεολογιες ή πρόσωπα, ελπιζοντας (και μονο) να τους υπηρετησουν... δεν ψηφίζουν νόμους. Τους νομους τους ψηφιζουν οι εκλεγμενοι και μονο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 06-06-07 στις 12:54
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-06-07, 12:55
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από geosid Εμφάνιση μηνυμάτων
Το "μέτρο" σε μια δημοκρατική κοινωνία κατά τη γνώμη μου, το ορίζουν:

ι) Οι νόμοι και των κανόνες τους οποίους οι ίδιοι οι πολίτες (μέσω των αντιπροσώπων τους) έχουν θεσπίσει.

ιι) Η οικογένεια (κυρίως οι γονείς) μέσω της αγωγής που δίνουν στα παιδία τους

ιιι) Η παιδεία, η οποία προετοιμάζει ουσιαστικά και διαμορφώνει τους αυριανούς πολίτες μιας κοινωνίας.

Αν ενά από τα τρία αυτά στοιχεία αδυνατεί να επιτελέσει σωστά τα ρόλο του, τότε είναι βέβαιο ότι σίγα σιγά το μέτρο από αυτή την κοινωνία θα χαθεί.
Για δώσε μου ένα παράδειγμα όπου στην Ελλάδα υπάρχει μέτρο που ορίζεται ταυτόχρονα και από τα τρία αυτά.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-06-07, 13:05
geosid Ο χρήστης geosid δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-05-08 17:08
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ισχυει σε ουτοπικα καθεστωτα... στην πραγματικοτητα ο πολιτης δεν μπορει να ειναι υπευθυνος για αυτον που ψηφιζει εφοσον αυτοι που ψηφιζονται κατα 70% παρουσιαζουν αλλο προσωπο προεκλογικα... επισης ο πολιτης δεν ειναι υπευθυνος αν ο εκλεγμεος 'αλλαξει γνωμη' μετα την εκλογη του
Σε αυτή την περίπτωση δεν θα τον ξαναψηφίσει. Στο κάτω, κάτω της γραφής το δικαίωμα της ψήφου που πολύς κόσμος το πέρνει εντελώς "αψήφιστα" (βλέπε ποσόστα αποχής) είναι ένα καθήκον που πρέπει να γίνεται κατόπιν ώριμης σκέψης και κρίνοντας πάντα τις ατομικές ικανότητες των υποψηφίων και όχι βάση κομματικών κριτηρίων (όπως δυστυχώς γίνεται σήμερα). Για μένα πάντως στον ορισμό του "μέτρου", πιο πολύ βαρύτητα έχουν "η οικογένεια" και η "παιδεία" παρά "οι νόμοι και οι κανόνες". Με σώστη αγώγη από την οικογένεια και σωστή παιδεία (λέξη δυστυχώς άγνωστη στην Ελλάδα), είναι βέβαιο ότι οι πολίτες που θα βγούν από αυτή τη διαδικασία θα έχουν αναπτυγμένη την άισθηση του "μέτρου" σε κάθε πράξη τους.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-06-07, 13:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Για δώσε μου ένα παράδειγμα όπου στην Ελλάδα υπάρχει μέτρο που ορίζεται ταυτόχρονα και από τα τρία αυτά.
Στην Ελλάδα του μπάχαλου και της τσαπατσουλιάς, όντως δεν θα έχει παράδειγμα να σου δώσει. Αυτό όμως από την άλλη δεν θα πρέπει και να επιβραβεύεται.

Έτσι και γίνει και κανένα δικαστήριο, φωτιά στα μπατζάκια μας, θα πλακώσει όλη η πλέρια θολοκουλτούρα και θα κτυπιούνται σε τηλεόρασεις και στα παραθύρια.

Σε κανένα μέρος του κόσμου προσβολή εθνικού συμβόλου δεν περνάει ατιμωρητη, αλλά εκεί είπαμε δεν είναι τόσο κάργα προοδευτικοί, δεν έχουν τον κουναλακισμό στα κανάλια τους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:30.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.