Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-06, 12:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Στατιστικά Λειτουργικού και Browser των μελών μας

Το να μαζέψεις δεδομένα χύδην να ταξινομήσεις και να φτιάξεις και στατιστικούς πίνακες δεν είναι και πολύ εύκολη υπόθεση.

Αλλά μιας και λατρεύω την στατιστική και επειδή μου είχε ήδη δημιουργηθεί μια εντύπωση, τα ήθελα αυτά τα στοιχεία και θα τα μοιραστώ μαζί σας.

Ένα χρήσιμο στοιχείο είναι ότι τα μέλη της AcroBase στην πλειοψηφία τους χρησιμοποιούν browser διαφορετικό της MSIE.

Στο σύνολο όμως των χρηστών, επισκεπτών και μελών, ο MSIE περνάει πρώτος με αυτοδυναμία :-)

Για να δούμε τον σχετικό πίνακα.



Και τώρα περνάμε στα λειτουργικά που είναι διηγώντας τα να κλαις.

Που πήγαν οι linuxάδες βρε παιδιά; Στην παλιά άκρο έφταναν και το 15-20%.
Έγινε ένα λειτουργικό μόνο για την ελίτ των guru; Το λέω χρόνια και φοβάμαι ότι θα επιβεβαιωθώ, η ανάγκη εύκολης εγκατάστασης του λειτουργικού αυτού, το κάνει δύσκολο στο να το βάλει κανείς και όταν ακόμα το βάλεις θα πρέπει να ξεκινάς να κάνεις εκτενέστατο RTFM για να σου δουλέψει κάτι.

Το φωνάζω χρόνια, απλουστεύστε τις διαδικασίες, οι περισσότεροι δεν θέλουν να ασχοληθούν για να μάθουν τι κάνει το λειτουργικό, θέλουν ένα μηχάνημα να κάνουν την δουλειά τους, να γράψουν ένα κείμενο, να ακούσουν μουσική, να αντιγράψουν ένα cd, να σερφάρουν στο internet, δεν έχουν χρόνο να κάτσουν να κάνουν αναζήτηση πως θα βάλουν το ένα και το άλλο.

Δείτε τα χάλια



Και τώρα μπορείτε να μου επιτεθείτε όλοι μαζί και κατά μέτωπο :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-06, 16:03
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλά... Δεν είμαι ο μόνος που χρησιμοποιεί Mozilla. Πως και είμαι ο μόνος που τσακίζει τον server όταν μπαίνω;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-06, 17:22
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 23:38
Φύλο: Άντρας
Φίλε Στέλιο και εγώ χρησιμοποιώ εκτός από windows και linux(SuSE 9.0).Απλά internet μπαίνω μέσω windows επειδή στο linux έχω κάποιο πρόβλημα.Άρα δε σημαίνει ότι όποιος μπαίνει στην acrobase δε χρησιμοποιεί linux...
Τώρα,όσον αφορά τον browser,έχω κόψει σχεδόν και την καλημέρα με τον ΙΕ από τότε που έβαλα firefox...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nontasg : 12-10-06 στις 17:25
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-10-06, 20:51
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω πάντως στην Acrobase μπαίνω αποκλειστικά και μόνο με Firefox.
Σημερα που δοκίμασα να μπώ με MSIE ανακάλυψα ότι το redirection μετά το login δεν λειτουργεί! (μπορεί να είναι τυχαίο γιατι χρησιμοποιώ και privoxy και μπορει να το κόβει αυτός -ο privoxy).
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-10-06, 23:21
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λέω χρόνια και φοβάμαι ότι θα επιβεβαιωθώ, η ανάγκη εύκολης εγκατάστασης του λειτουργικού αυτού, το κάνει δύσκολο στο να το βάλει κανείς
Τι σε κανει να πιστευεις οτι ειναι δυσκολη η εγκατασταση; Την εχεις δοκιμασει ποτε μονος σου;

Προκληση: πηγαινε και κατεβασε πχ ενα Ubuntu 6.10 ή ενα Fedora 6 (αυτα τα δυο κυκλοφορησαν αυτη τη βδομαδα και ειναι φρεσκοτατα), γραψτο σε CD και κανε εγκατασταση στο δευτερο δισκο σου. Σου φανηκε πιο δυσκολη απο εγκατασταση Windows;

Το μονο (συγχρονο) λειτουργικο συστημα που εχει ευκολοτερη εγκατασταση ειναι το MacOS X, αλλα η συγκριση μ'αυτο δεν ειναι δικαιη καθως το τελευταιο χρειαζεται να ανιχνευσει και να υποστηριξει πολυ περιορισμενο hardware.

και όταν ακόμα το βάλεις θα πρέπει να ξεκινάς να κάνεις εκτενέστατο RTFM για να σου δουλέψει κάτι.
Ισως (αν και αυτο ειναι αρκετα σπανιο πια), αλλα στο τελος θα σου δουλεψει. Ενα απο τα πραγματα που με εντυπωσιαζουν στο Linux ειναι το ποσο καλη υποστηριξη εχει για το περισσοτερο hardware, χωρις τις περισσοτερες φορες την παραμικρη βοηθεια απο τους κατασκευαστες (δεν μιλαμε να γραψουν drivers, οι περισσοτεροι ουτε προδιαγραφες των συσκευων δεν δινουν).

Φανταζεσαι πως θα ηταν η ζωη του μεσου παραθυρα αν η Microsoft ηταν αναγκασμενη να μυριζει τα νυχια της για να βρει πως δουλευει το καθε τσιπακι και να γραφει ολους τους drivers μονη της;

Το φωνάζω χρόνια, απλουστεύστε τις διαδικασίες, οι περισσότεροι δεν θέλουν να ασχοληθούν για να μάθουν τι κάνει το λειτουργικό, θέλουν ένα μηχάνημα να κάνουν την δουλειά τους, να γράψουν ένα κείμενο, να ακούσουν μουσική, να αντιγράψουν ένα cd, να σερφάρουν στο internet, δεν έχουν χρόνο να κάτσουν να κάνουν αναζήτηση πως θα βάλουν το ένα και το άλλο.
Κανε την εγκατασταση, και πες μας τι απο τα παραπανω δεν μπορεις να κανεις.

Αντε, κι αν εισαι τεμπελης μπορεις απλα να 'καψεις' το Ubuntu CD και να το bootαρεις (ειναι και 'live' CD ταυτοχρονα) και να το τρεξεις χωρις να το στησεις στο δισκο.

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-06, 00:32
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 23:38
Φύλο: Άντρας
Έχει δίκιο ο φίλος μας....Πριν λίγες μέρες κατέβασα το Ubuntu 6.06 και το έτρεξα από το live cd που είναι και install cd συγχρόνως.Πραγματικά πολύ εύχρηστο.Και η εγκατάσταση φαίνεται εύκολη.Ακόμα δεν έχω επιχειρήσει εγκατάσταση,αλλά είμαι στα σκαριά....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nontasg : 27-10-06 στις 00:39
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-10-06, 01:37
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ενα δυσκολο στο Λινουξ ειναι το... να το βρεις. Ειδικα πριν μερικα χρονια οπου οι ευρυζωνικες συνδεσεις δεν ηταν διαδεδομενες ακομα

Το οτι ειναι δωρεαν ειναι το προβλημα: δεν το βρισκεις σε μαγαζια

Φυσικα ΣΗΜΕΡΑ που ολοι εχουν adsl η εχουν τουλαχιστον εναν φιλο να εχει, αυτο δεν ισχυει
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.