Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Ελληνική παράδοση & Λαογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-12, 21:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Τι γίνεται με το θέμα του Άγιου Βασίλη;

Γράφει η παιδοψυχολόγος Φωτεινή Ξενάκη

Όσο το παιδάκι μας πιστεύει στην ύπαρξή του, όλα βαίνουν καλώς.

Μόλις όμως κλονισθεί αυτή η αθώα πίστη και σας πρωτορωτήσει, πριν πανικοβληθείτε ή στενοχωρηθείτε, σκεφτείτε: το μικρό παιδί ακόμα έχει τη δυνατότητα να ζει σε φανταστικούς κόσμους, να φαντάζεται ιπτάμενους ταράνδους, να ανησυχεί για την έλλειψη καμινάδας στο δικό του σπίτι (και πώς θα 'ρθει ο Άγιος Βασίλης) και αντίστοιχα, να μην περνάει από το μυαλό του πώς τα ρούχα του δεν λερώνονται , για να μην αναφέρουμε το θέμα του σωματότυπου και πώς χωράει, καν, στις καμινάδες!

Χρειάζεται συναισθηματική ωριμότητα για να χρησιμοποιήσει τη λογική.

Μήπως, λοιπόν, το ότι ρωτάει σημαίνει ότι αρχίζει να τολμάει να αμφισβητήσει; Ίσως άκουσε κάποιο παιδί να λέει πως δεν υπάρχει, ίσως, ακόμη, να αναρωτήθηκε πώς γίνεται να βρίσκεται ο Άγιος Βασίλης σε κάθε κατάστημα και στο δρόμο ταυτόχρονα. Αυτές οι σκέψεις , τα ερωτηματικά δεν θα κλονίσουν το 3χρονο παιδάκι, αν όμως μας ρωτήσει μεγαλύτερο παιδί, μάλλον σημαίνει ότι θέλει να μάθει, ότι κάτι δεν του 'κολλάει' πια στην ιστορία.

Σ' αυτή τη στιγμή υπάρχουν πολλά συναισθήματα: αυτά του παιδιού που θέλει να μάθει, ή που ίσως γνωρίζει αλλά ακόμη δεν είναι έτοιμο να αφήσει αυτό που πίστευε μέχρι χθες, αλλά και των γονιών που, ίσως, λυπούνται που το παιδί τους αφήνει τη φάση του παραμυθιού και της απέραντης πίστης και μεγαλώνει. Γι' αυτό, η συζήτηση που θα ακολουθήσει θέλει αγάπη, σεβασμό και τρυφερότητα, αλλά και ωριμότητα των γονιών, ώστε να μη θολώνει την κουβέντα η δική τους λύπη.

Αρχικά, η ιδέα είναι να πούμε στο παιδί την αλήθεια, χωρίς να του γκρεμίσουμε την πίστη, όχι στον Άγιο Βασίλη, αλλά στην δική μας αξιοπιστία. Άρα, να του ειπωθούν λόγια που θα εξηγούν και θα δικαιολογούν τη μέχρι τώρα 'πραγματικότητα'. Όταν οι ερωτήσεις μας δυσκολεύουν, απαντάμε με την ερώτηση "εσύ, τι νομίζεις, τι πιστεύεις;" κι έτσι έχουμε την ευκαιρία να καταλάβουμε πού βρίσκεται, σε ποιο πλαίσιο κινείται η αναζήτησή του και να απαντήσουμε όπως αρμόζει.

Κάποια στοιχεία που μπορεί να βοηθήσουν:

*υπήρξε στ' αλήθεια ο Μέγας Βασίλειος, με πολύ ενδιαφέρουσα και συγκινητική ιστορία για το έθιμο της βασιλόπιτας,

*το τελετουργικό γύρω από τον Άγιο Βασίλη είναι ένας τρόπος να εκφράσουμε τη χαρά της προσφοράς, της αγάπης και της έννοιας για τους άλλους,

*ψάξτε να δείτε με τα παιδιά ένα, κατά τη γνώμη μου, εξαιρετικό έργο του 1991 που λέγεται "Yes, Virginia, there is α Santa Claus" με τον Charles Bronson σε φοβερά συγκινητικό ρόλο. Είναι αληθινή ιστορία.

*αν τύχει ένα μικρούλι να αναγνωρίσει τον θείο του κάτω από τη στολή, και ταραχτεί, μπορείτε να πείτε πως ο Άγιος Βασίλης τον διάλεξε για βοηθό του γιατί ο ίδιος δεν προλαβαίνει, π.χ.

*κάντε κάτι για κάποιον που έχει ανάγκη μαζί με το παιδί αυτές τις μέρες και φροντίστε να χαρεί το ότι προσφέρει και όχι επειδή θα πάρει κάτι σε αντάλλαγμα.

Καλές γιορτές, ακούτε προσεκτικά τα παιδιά σας και αναγνωρίστε τα συναισθήματα που υπάρχουν σε κάθε σημαντική ανθρώπινη συναλλαγή.

Πηγή

Σχόλιο : Εμένα μου άρεσε ο μύθος του Άι Βασίλη. Ακόμα και όταν σε ηλικία μόλις 4 ετών, ο κατά πέντε χρόνια, μεγαλύτερος μου αδελφός, φρόντισε να μάθω την πικρή αλήθεια, εγώ το έπαιζα αθώο και άβγαλτο...

Για τον ίδιο λόγο, είχα πάρει από νωρίς την μεγαλύτερη ανιψιά μου και της είχα εξηγήσει, γιατί δεν έπρεπε να πει τίποτα στις μικρότερες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-12-12, 18:53
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
I am doomed...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.