Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Ελληνική παράδοση & Λαογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-10, 11:52
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μάρτυρας σε μια ... ανασκαφή

Είναι μια εμπειρία που δε θα την ξεχάσω ποτέ. Πριν κανένα χρόνο, πήγαινα στο σούπερ μάρκετ στην παλιά μου γειτονιά, τη Νέα Σμύρνη, και στην Αγίας Σοφίας έσκαβαν για το φυσικό αέριο. Σε ένα σημείο, λοιπόν, είδα πολύ κόσμο μαζεμένο να κοιτάζει κάτι.

Πλησιάζω κι εγώ και αυτό που βλέπω ξεπερνάει κάθε φαντασία!!! Εκεί που έσκαβαν, σε πολύ μικρό βάθος, "χτύπησαν" κάτι και σταμάτησαν. Κι επειδή αυτό το κάτι έμοιαζε με αρχαίο φώναξαν και την αρχαιολογική εταιρεία.

Αυτό που βρήκαν ήταν ένας κανονικότατος τάφος μικρού κοριτσιού. Τη στιγμή που έφτασα εγώ, οι αρχαιολόγοι είχαν ήδη έρθει, είχαν καταφέρει να αφαιρέσουν το καπάκι του τάφου, είχαν μπει μέσα και πολύ προσεχτικά με διάφορα μικροσκοπικά εργαλεία, προσπαθούσαν να αφαιρέσουν το χώμα από το εσωτερικό του τάφου. Και σιγά - σιγά άρχισε να αποκαλύπτεται μπροστά στα μάτια μας ένας άθικτος σκελετός.

Ήταν μεσημέρι και τρέχω να πάρω τα παιδιά από το σχολείο. Επιστρέφουμε στο σημείο και καθόμαστε και χαζεύουμε με τις ώρες. Η μία αρχαιολόγος ήταν και αρκετά ομιλητική. Μας έλεγε τις πρώτες εκτιμήσεις της. Ότι πρόκειται για τουλάχιστον 2.500 ετών εύρημα, ότι ο σκελετός είναι παιδιού και διάφορα άλλα. Κάποια στιγμή βρήκαν και ένα καθρεφτάκι, τα κτερίσματα που μαθαίναμε στην ιστορία. Οπότε βεβαιωθήκαμε ότι επρόκειτο για κοριτσάκι.

Δύσκολο να περιγράψω τα αισθήματά μου εκείνη την ώρα. Πέρα από τα αισθήματα, όμως, μου έκανε μεγάλη εντύπωση η "ευλάβεια" με την οποία οι αρχαιολόγοι έφερναν στο φως ένα προς ένα κάθε κοκαλάκι του σκελετού.

Έβγαλα κι εγώ μια - δυο φωτογραφίες, πάνω από κεφάλια. Αυτές εδώ όμως είναι πολύ καλύτερες
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Chressida For This Useful Post:
Hilonp (31-12-11), Jelipop (19-03-10), Xenios (19-03-10)
  #2  
Παλιά 19-03-10, 12:09
Το avatar του χρήστη Jelipop
Jelipop Ο χρήστης Jelipop δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-03-10 12:23
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ανατρίχιασα ... !!! Όχι απο φόβο όμως .. !! Απο την χαρά κ την τιμή που ειμαι Ελληνίδα !!!
__________________
Χαμογελάτε ... κάνει καλό ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:39.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.