Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-12, 03:46
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προικοδοτήριο στο Ρέθυμνο το 1875

"Προικοδοτήριο στο Ρέθυμνο το 1875
Filed under: Εκκεκάκης Γεώργιος — Άγονη Γραμμή @ 9:40 πμ
Tags: Λαογραφία



Τα προικοδοτήρια ή προικοσύμφωνα ήταν κάποτε απαραίτητα πριν από κάθε γάμο.

Σ’ αυτά καταγράφονταν με κάθε λεπτομέρεια τα ακίνητα και τα κινητά πράγματα με τα οποία οι γονείς προικοδοτούσαν την κόρη τους υποψήφια νύφη. Αυτές ακριβώς οι λεπτομέρειες είναι που κάνουν σήμερα απολαυστική την ανάγνωση των εγγράφων αυτών. Έχω υπόψη μου, για παράδειγμα, ένα τέτοιο προικοσύμφωνο όπου, μεταξύ άλλων, η νύφη (φτωχή κοπέλα, προφανώς), έπαιρνε και τα εξής (τα μεταφέρω κατά γράμμα):

… Ζεύγη καρτσόνια δυο, το εν σχεδόν άφορον (= αφόρετο), το άλλο ολίγον εμβαλωμένον. Και πιο κάτω: Τσατσάρα μία, της λείπουν δόντια τέσσαρα (sic).



Τέτοια προικοδοτήρια υπάρχουν κάμποσα στο αρχείο μου και τα περισσότερα προέρχονται από δημοπρασίες. Αυτό που παρουσιάζεται εδώ αφορά πρόσωπα της πόλης μας τα οποία θα έλεγα ότι ανήκαν στη μεγαλομεσαία τάξη. Ο πεθερός είχε τον επίζηλο τίτλο του Χατζή, είχε δηλαδή καταφέρει, εκείνους τους δύσκολους για τις μετακινήσεις καιρούς, να πάει και να προσκυνήσει στους Αγιους Τόπους. Ο υποψήφιος γαμπρός, ο Ιωάννης Τερζιδάκης ήταν τότε στα 31 του. Είχε μόλις ανοίξει καφεποτοπωλείο και είχε καλή φήμη στην κοινωνία της πόλης. Ήξερε αρκετά γράμματα και συνήθιζε να βοηθά τους ψάλτες του Καθεδρικού Ναού.

Το κείμενο και ο κατάλογος καταλαμβάνουν 4 σελίδες διαστάσεων 34X21, αλλά έχουν παραλειφθεί αρκετά. Η γραφή είναι εξαίσια (όχι όμως και ευανάγνωστη), ενώ η ορθογραφία ακολουθεί αλάνθαστα τους κανόνες της εποχής (την οποία και αφήνομε ως έχει). Τα σχόλια που θα μπορούσε να κάμει κανείς είναι πολλά, αλλά τα αφήνομε και αυτά για τους αναγνώστες. Να πούμε μόνο ότι το επώνυμο “Τερζιδάκης”, γνωστό και σήμερα παραπέμπει σε κάποιο τερζή, δηλαδή “λεβεντοράφτη” (ειδικό στις ανδρικές παραδοσιακές φορεσιές).




Εν ονόματι

της Αγίας Αδιαιρετου Τριάδος

Προικοδοτήριον

Δια του παρόντος γίνεται δήλον ότι αφ’ ενός μεν ο Κος Χ” Ιωάννης Καλούδης μετά της συζύγου του Μαγδαληνής και αφ’ ετέρου ο Κος Ιωάννης Ι Τερζιδάκης, άπαντες κάτοικοι της πόλεως Ρεθύμνης συμφώνησαν ως ακολούθως:

Ο μεν Κος Χ΄΄Ίωάννης Καλούδης μετά της συζύγου του Μαγδαληνής εδήλωσαν ότι προκειμένου να υπανδρεύσωσι την γνησίαν και νόμιμον αυτών θυγατέρα Ζαχαρένιαν μετά του Κυρίου Ιωάννου Τερζιδάκη δίδουν τω ειρημένω ως προίκα της συζύγου του και θυγατρός των εξ ιδίας αυτών περιουσίας τα ακόλουθα:

- Μίαν οικίαν … επ’ ονόματι της θυγατρός μας

- Ένα γραμμάτιον εις βάρος της υπογραφής της εκ του χωρίου Βακαλοχώρι Ακετές του Γιουσουφαγά Κλαψαράκη, κατοίκου ήδη ενταύθα, εκ γροσίων οκτώ χιλιάδων και τετρακοσίων τριάκοντα εννέα αριθ. 8439, με υποθήκην κατά το επί Κάδη εφένδη Χοτζάκη, και υπό ευθύνης μου.

- Ένα γραμμάτιον εις βάρος της υπογραφής εμού του Χ’Ίωάννου Καλούδη εκ γροσίων χιλίων πεντακοσίων εξήκοντα ενός αριθ. 1561.

- Μετρητά γρόσια πέντε χιλιάδας αριθ. 5000.

Κινητά πράγματα

- Μιαν εικόνα της Υπεραγίας ημών Θεοτόκου

- Ένα κρεβάτι σιδηρούν

- Δύο στρώματα γεμάτα κρεβατιού

- Μία μαξελαρομάνα γεμάτη

- Ένα πάπλωμα μεταξωτόν

- Ένα όμοιον τσήτινον

- Τρεις πατανίαις

- Μία κουνουπιέρα λευκή

- Εξ προσκέφαλα κεντητά γεμάτα

- Τέσσαρα όμοια εύκαιρα

- Εν ζεύγος σινδόνια μεταξώφαντα

- Εν ζεύγος σινδόνια μάλλινα

- Τριάκοντα όμοια κιναράτα [ = με ρίγες] βαμβακερά

- Ένα γύρον του κρεβατιού κεντητόν

- Δυο μεντέρια του καναπέ σπιτίσια γεμάτα

- Ένδεκα μαξιλαράκια του καναπέ από δαμάσκο

- Διακόσιες πήχαις πανί χάσικον δια υποκάμισα γυναικεία

- Δέκα εξ υποκάμισα ερραμένα γυναικεία

- Δέκα τέσσαρα κομμάτια μεσοφόρια

- Εξ καμηζόλαις νυκτεριναίς κεντημέναις

- Δώδεκα ζεύγη γυναικείαις κάλτσαις

- Τρία μαντήλια κεντητά της χειρός

- Τρία όμοια λινά σκέτα Εν σάλι μάλλινον

- Εν όμοιον μετάξης (μποξάς)

- Εν ζεύγος σκολαρίκια σμαλτένια χρυσά

- Εν ζεύγος χρυσά σκολαρίκια καμπάναις

- Ένα κορδόνι χρυσουν

- Μία χρυσή καρφίτσα

- Εν δακτυλίδιον αδαμάντινον

- Εξ υποκάμισα ανδρικά χασένια

- Εξ ζεύγη ανδρικαίς κάλτσαις

- Εν ζεύγος παντόφλαις ανδρικές

- Εξ τραπεζομάνδηλα σπιτίσια

- Πεντήκοντα δύω πέτσαις (=πετσέτες) του τραπεζιού

- Δέκα οκτώ όμοιες μακρές του προσώπου

- Οκτώ όμοια μικρά

- Εξ πέτσαις χονδρές

- Δύο σακκούλαις σπιτίσιαις

- Τέσσαρες βούργιαις σπιτίσιες

- Τέσσαραις κουρτίναις λευκαίς

- Πέντε όμοιες τσίτινες

- Δύο τραπέζια … καρυδιάς

- Εν μπαούλον

- Μία κασσέλα ξύλινη Σύρου

- Ένα ξύλινον καναπεδάκι της κάμαραςμε την στρώσιν του

- Δύο δίσκους του καφέ εξ ων ο ένας πρότζινος

- Εξ γυαλένιους βάζους του γλυκού

- Μία δωδεκάδα ποτήρια αγγλικά του νερού

- Μία δωδεκάδα κρασιού όμοια

- Εξ ποτηράκια ρακιού όμοια

- Μία δωδεκάδα φλιτζάνια του καφέ

- Εν ζεύγος πιατάκια γυάλινα

- Δώδεκα αργυρά χουλιάρια του γλυκού

- Εν κεντητόν δισκομάνδηλον

- Εν ζεύγος ομοίως πρόνζινα

- Εν ζεύγος λάμπαις



- Εν τραπέζι ξύλινον

- Τρεις δωδεκάδες πιάτα Αγγλίας

- Τέσσαρες πιατάντσαις

- Μία σουπιέρα

- Μία δωδεκάδα χουλιάρια της σούπας αζαμηλακινά (από αλπακά)

- Μια χουλιάρα όμοια

- Μία δωδεκάδα πιρούνια

- Μία δωδεκάδα μαχαίρια

- Μία δωδεκάδα καθέκλαις λουγράδαις οξιά

- Τρεις κουμπαράδαις χάλκινους

- Ένα μπουγαδοτσούκαλο όμοιο

- Δύο ταψιά όμοια

- Ένα μαγκάλι χάλκινον

- Ένα μπρίκι καφέ χάλκινο

- Μία καραβάνα χάλκινη

- Ένα τηγάνι ατσαλένιον

- Ένα χαβάνι πρόντζινο

- Ένα θυμιατό πρόντζινο

- Τρία σίδερα υποκαμίσων

- Ένα κουτί του καφέ τενεκεδένιο

- Εξ καθέκλαις ξύλιναις

Ο δε κύριος Ιωάννης Τερζιδάκης εδήλωσεν ότι μετ’ ευχαριστήσεως παραδέχεται άπαντα τα ανωτέρω προικώα της συζύγου του, ότι παρέλαβε ταύτα σώα και ανελλιπή και ότι δεν έχει να επιφέρη παρατήρησιν τινά επ’ αυτών, αναδεχόμενος από τούδε πάσας τας περί προικός υποχρεώσεις.

Προς πίστωσιν όθεν εγένετο το παρόν εις διπλούν όπερ αναγνωσθέν ευκρινώς και μεγαλοφώνως εις επήκοον πάντων υπεγράφη παρά των συμβαλλομένων και των μαρτύρων.

Εν Ρεθύμνη τη ογδόη του μηνός Νοεμβρίου του χιλιοστού οκτακοσιοστού εβδομηκοστού πέμπτου σωτήριου έτους:

Οι Μάρτυρες Οι Συμβαλλόμενοι

Ν.Γ. Δρανδάκης Χ” Ιωάννης Καλλουδης

[όνομα Τούρκου, δυσανάγνωστο]

Κοσμάς Σωτήρχος Ιωάννης Α.[;] Τερζιδάκης



Και μόνο από τα ονόματα των ευυπόληπτων μαρτύρων φαίνεται πόσο καλή ήταν η θέση των “συμβαλλομένων”.

Ο Ν.Γ. Δρανδάκης ήταν λαδέμπορος με καταγωγή από το Ζουρίδι και είναι ο παππούς του επίτιμου δικηγόρου κ. Γεωργίου Β. Δρανδάκη. Του Τουρκορεθεμνιώτη το δυσανάγνωστο όνομα έχει την κατάληξη -ζαδές, κάτι που δείχνει τη σημαντικότητα του. Όσο για τον Κοσμά Σωτήρχο, να πούμε πως ήταν ο πατέρας του καθηγητή των Γαλλικών Εμμανουήλ Σωτήρχου και του εμπόρου Νικολάου.

Ας δούμε τώρα την εξέλιξη που είχε το ζεύγος: Ο γαμπρός Ιωάννης Τερζιδάκης έγινε γρήγορα αριστερός ψάλτης στον Καθεδρικό Ναό, ενώ εξελίχτηκε και στο επαγγελματικό πεδίο. Από καφεποτοπώλης έγινε ο ποτοποιός με την καλύτερη φήμη στην αγορά.

Με τη σύζυγο του Ζαχαρένια, το γένος Χατζή Ιωάννη Καλουδη (του οποίου η καταγωγή ήταν, προφανώς, από τον Πρίνε Ρεθύμνης) ξέρομε ότι απόκτησε γρήγορα (το 1876 ή 77) ένα γιο τον Στυλιανό, ο οποίος συνέχισε επάξια την επιχείρηση του πατέρα, διατηρώντας το καλό όνομα στην κοινωνία. Έγινε και αυτός ψάλτης στη λεγόμενη “Μεγάλη Παναγία” και οι συμπολίτες του τον εξέλεξαν Δημοτικό Σύμβουλο (τουλάχιστον το 1925). Ο Σ.Ι. Τερζιδάκης πέθανε την 8η Οκτωβρίου του 1928.

Τις παραπάνω πληροφορίες για τους παλιούς αυτούς συμπολίτες μας δε δυσκολεύτηκα να τις αντλήσω από το βιογραφικό λεξικό που προσπαθώ να καταρτίσω (ελπίζω με τη βοήθεια των συμπολιτών), το οποίο, για μια ακόμα φορά, φάνηκε χρήσιμο. Ατυχώς, δε βρέθηκαν φωτογραφίες για τα πρόσωπα που αναφέρονται στο δημοσιευόμενο προικοσύμφωνο. Είναι όμως σχεδόν βέβαιο πως κάπου πρέπει να υπάρχουν, ίσως σε κάποιο ξεχασμένο σεντούκι. Το αμφίβολο είναι αν μπορούμε σήμερα να ταυτίσαμε τα πρόσωπα των φωτογραφιών που τραβήχτηκαν πριν από 100 και πλέον χρόνια, στην περίπτωση που δεν υπάρχουν σημειώσεις πίσω από τη φωτογραφία.

Ψάχνοντας τις αταύτιστες πρωτότυπες φωτογραφίες του δικού μου αρχείου, είδα ότι υπάρχει ξεχωριστός φάκελος με την ένδειξη “Άγνωστες Ρε-θεμνιώτισες νύφες” (sic)! Από τον φάκελο ακριβώς αυτόν επέλεξα να παρουσιάσω τρία πορτρέτα, βγαλμένα όλα από το φωτογραφείο του Κ.Χ. Κούνουπα. Εύχομαι κάποιος συμπολίτης να αναγνωρίσει σε κάποια απ’ αυτές τη… γιαγιά του!

Θα ήταν ευχής έργο – όσο είναι καιρός – κάτι να κάμομε για τα ξεχασμένα αυτά ντοκουμέντα που, πλέον, αποτελούν ιστορικό αρχειακό υλικό, το ενδιαφέρον του οποίου ξεπερνά το πλαίσιο μιας οικογένειας.

Πρώτη δημοσίευση στην εφημερίδα Ρέθεμνος 14-6-2008"

Πηγή: agonigrammi.wordpress.com

Σημείωση: άλπακα
χουλιάρια = κουτάλια (αλλά και ξύλινα κουτάλια που τα χρησιμοποιούσαν οι χορευτές για να κρατάνε τον ρυθμό, χτυπώντας τα (δύο σε κάθε χέρι))
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikoscot : 11-01-12 στις 03:56
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Nikoscot For This Useful Post:
Easty (11-01-12), vgiagias (11-01-12), Xenios (11-01-12)
  #2  
Παλιά 11-01-12, 23:18
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εδώ είναι και άλλο ένα προικοδοτήριο από την Σύρο...Εν έτι 1671

"Με αφορμή το προικοσύμφωνο που διάβασα εδώ και έχει γίνει αναδημοσίευση από εδώ θυμήθηκα ότι στο συρτάρι μου βρίσκεται ένα. Το οποίο δεν έχω ιδέα που το βρήκα, αξίζει όμως να το διαβάσουμε. Περιγράφει ήθη και έθιμας μιας εποχής που πέρασε ανεπιστρεπτί.

Ανευρέθη κατ'αυτάς εις τα αρχεία της Νομαρχίας το ακόλουθον προκοσύμφωνον.
Το παραθέτομεν ακέραιον όπως έχη σπαραριστόν εις γραφικότητα εκφράσεων και...ακριβολεξίαν.

Εν έτι 1671 μηνί Ιανουαρίω ημέρα δεκάτη εν Σύρω. εν ονόματι της Αγίας Τριάδος και της Κοκκίνης προστάτιδος της νήσου Σύρου Προκοσύμφωνον της πρώτης μας κόρης και της θυγατρός του Κωστάκη και της Σμαράγδας και της μακαρίτισσας της γυναικός μου Πιπινίτσας ήτις θα πάρη νόμιμον σύζυγον τον Ντεμογιαννάκη του Κωνσταντάκη της Πιπινίτσας Πηνελόπης Βαρβαρίτσας.
Και εγώ και η μακαρίτισσα η γυναίκα μου Πιπινίτσα δίδομεν την συγκατάθεσίν μας εις το να πάρη η κόρη μας Κατή, νόμιμον σύζυγον και να τον έχη να τον νέμεται μέρα νύκτα, τον Ντεμογιαννάκη Μανωλάκην του Κωνσταντάκη και της Πιπινίτσας Πηνελόπης Βαρβαρίτσας.
Εν πρώτοις δίδομεν από τα φύλλα της καρδιάς μας την ευχήν να τρισευτυχήσουν και να πολυχρονίσουν.
Δεύτερον δε τέσσαρα εικονίσματα το πρώτον ευς ξύλον δυνατόν και χονδρόν δύο δάκτυλα και τα άλλας εις αχιβάδα.
Τρία υποκάμισα τα δύο μικρά και το ένα μεγάλο, δύο μικρά αποκατινά (εσώβρακα) παστρικά, ατρύπητα και ολόγερα.
Δύο μισοφόρια ολόγερα και μπουγαδιασμένα.
Ενάμισυ ζευγάρι κάλτσες εως ότου να γίνη ο γάμος έχη καιρόν να πλέξη και την άλλη για να γίνουν δύο ζευγάρια.
Ενα φουστάνι από τσίτι ριγωτό, άλλο ένα από σακονέτα της μακαρίτισσας της γιαγιάς μου.
Ενα μανδύλι του λαγιού και δύο μανδοσαλάμια
Μια φασκιά για τα καλορίζικα
Δύο ζεύγη παπούτσια το ένα μπαλωμένο
Σαράντα πήχες βρακοζώνα και μετά τον θάνατο του παπού μας άλλη τόση.
Του γαμβρού μια σκούφια να την φορή βραδιά παρά βραδιά δια να μη του τρυπήση γρήγορα.
Δύο τσουκάλια κάστρινα της καραίτισσας της γιαγιάς μου
Δύο φλυτζάνια του καφέ χωματίνια.
Το αμελέτητο με δύο χέρια νεροπαστρικό και άπιαστο
Τρείς βελόνες της κάλτσας.
Ενα ζάρφι χωματένιο
Ενα στρώμα μπαλωμένο της μακαρίτισσας της γιαγιάς μου από φύλλα καλαμόφυλλα.
Ενα λύχνο χωματένιο και άλλον έναν από ντενεκέ
Ενα κλειδί
Μια ψυράγγα (χωράφι) ίθα με μιά παλέστρα του γαϊδάρου
Τρία ρεάλια, πέντε παράδες και επτά άσπρα.
Κοντά με όλα αυτά που τους κάμαμεν τους νοικοκυραίους της Σύρου την μίαν κάμαραν του σπιτικού που καθούμαστε και άμα πεθάνω εγώ και ο παππούς της Κατής όλο το σπίτι. Ακόμη δε και αυτά 2 κόττες ένα πετεινό, είκοσι αυγά, ένα κόσκινο, μία μπιρμπιτσέλια σπητίσια μακαρόνια, και αν προφθάσουμεν θα κάνουμε άλλα τόσα.
Δέκα οκάδες ελιές και πέντε οκάδες χαμάδα, 2 βάζα κάπαρι, δύο ντουζίνες χήνους, σαράντα κοπόνια κρομμύδια όλα αυτά να τα κάμουν θάλασσα να τρών και να πίνουν όλο το οκταήμερο γαμβρός και νύμφη και όλο το συμπεθεριό και οι ποιό κοντά γειτόνοι.
Εις τον γαμβρόν, την Κατή με τα ούλα της.

Ο πενθερός
Κωνσταντάκης της Σμαράγδας
Εν Σύρω τη 10 Ιανουαρίου 1671

Η ανάπτυξη της Σύρου δεν είχε αρχίσει ακόμη..."

Πηγή: http://wx-to-mati-mou.blogspot.com/2...g-post_20.html
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-01-12, 19:27
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Τι ωραία που είναι αυτά, να τα ανακαλύπτεις και να τα διαβάζεις!
Ωραίος Νίκο!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-01-12, 20:51
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Είδα κι εγώ συμμετοχή της Nelly κι είπα (εγώ ο βιαστικός και κακοπροαίρετος):
"Θα ξεκίνησε πάλι τα φεμινιστικά της!!!"

Κι όμως!!!!! Δεν τα ξεκίνησε!!!! Ακόμη...
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:02.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.