Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 23-03-08, 13:20
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Θα μου επιτρέψετε να πω εγώ.
Θεωρώ τιμή μου που έχω γνωρίσει ιερείς που ήταν ψαράδες και συνεχίζουν να είναι, τιμώντας το ράσο. Έχω γνωρίσει ιερείς αγρότες που τιμούν το ράσο. Θέληση και επινοητικότητα να υπάρχει και βρίσκονται τρόποι.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-03-08, 13:25
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από eleftherios Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρεμπιπτόντως, θα αναφέρω το εξής. Έχω γνωστό έναν ιερέα ο οποίος εργαζόταν ως καθηγητής στη Λεόντιο (ξέρετε, που έχει καθολική διοίκηση).
Για τον παπα-Λουκά λες;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-03-08, 13:39
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Όχι. Τον ξέρω κι αυτόν, αλλά δεν είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-03-08, 13:44
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ο αρχιμανδριτης Χρυσοστομος τοτε (αλλον δεν ξερω)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-03-08, 16:22
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Στην ''έκφραση της Ορθοδόξου Εικονογραφίας'' του Φώτη Κόντογλου, αναφέρεται και το πως και το γιατί της παραστάσεως, συγγράμματα (2 τόμοι), που μάλλον δεν έχουν διαβάσει οι προτείνοντες

Όσον αφορά την αναπαράσταση (απεικόνιση) η Εκκλησία αδίκως θεωρείται αναχρονιστική και εκτός εποχής. Μία μικρή απόδειξη, ο άγιος νεομάρτυς Γεώργιος εξ Ιωαννίνων* αλλά και πολλοί άλλοι νεομάρτυρες, που η ''Εκκλησία'' δεν τους έντυσε όπως τους παλαιότερους αγίους, αλλά όπως άρμοζε στην εποχή τους. Όπως ήταν. Με φουστανέλλα.

----

έστω και ετεροχρονισμένα ανεβάζω/προσθέτω σήμερα (27Ιαν2011) και την παρακάτω:

για την ιδιότυπη παράσταση των αγίων του, (ακόμη και με κοστουμάκι) που όχι μόνο ΔΕΝ υπολείπονται αγιασμού, αλλά αποδεικνύουν την ανοιχτή αγκαλιά του Θεού στους αγαπώντες Τον. Αντιδοξάζοντας αυτούς που Τον δοξάζουν, με τον τρόπο που πραγματικά Κύριος οίδε... ( πηγή )

--------------

* ανέβασα την πρώτη ανευρεθείσα εικόνα από τον γούγλη
ΥΓ. τελικά, ποιος είναι ο κύριος προβληματισμός μας, μήπως και αγιάσει σήμερα κανείς με γραβάτα και του βάλει η Εκκλησία μεσαιωνικό κολλάρο; ή βυζαντινό ένδυμα; Η ερώτηση είναι πιο καίρια. Τολμά κανείς την σήμερον ημέρα τον αγιασμό; ή ο προβληματισμός του εξαντλείται φιλολογικά ή κοροϊδευτικά (τάχα για το αναχρονιστικό ''πνεύμα'' της Εκκλησίας) στην παράσταση - απεικόνιση...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 27-01-11 στις 16:45
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-03-08, 14:51
mhtsos2007
Guest
 

πολύς λόγος για το περιτύλιγμα...αλλού όμως είναι η ουσία, όπως λέει ο Κώστας!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-03-08, 21:35
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Γι' αυτό, λέω κι εγώ, να προσέξουμε την ουσία και να κρατήσουμε και το "περιτύλιγμα".
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-03-08, 22:54
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
...είναι η ''ουσία'' και η ''περι-ουσία'' μας (αντί της λέξεως περιτύλιγμα) που καλό θάναι να μην χάσουμε, ΚΑΝΕΝΑ από τα δύο. Η δε περιουσία μας, είναι η ευλογημένη παράδοση, που δεν προήλθε από ένα ''άτομο'' αλλά από εμπειρία συλλογική, βασιζόμενη σε αγιοπνευματικό λειτουργικό (σωτηριώδες) βίωμα.

Ναι, μπορεί να βαδίζουμε προς το Ω αλλά δεν ξεχνάμε το Α, ούτε κόβουμε τις σχέσεις, υποτιμώντας την ζωντανή αλυσίδα που μας έφτασε μέχρι εδώ, ως ανούσια. Από εκεί και πέρα, ο καθένας καλείται να εναρμονίσει τα δεδομένα, να επιλέξει, ακολουθήσει, τον ορθό - ορθόδοξο προσανατολισμό και το ''μέτρο''. Από την άλλη, να αποφύγει το δυσαρμονικόν της εμμονής υπέρμετρα στο ένα από τα δύο και συγχρόνως απαξιωτικά ή με φόβο, στο άλλο.

Συνοδοιπορούμε με τον Α και Ω Χριστό, (Πορευθέντες λοιπόν μαθητεύσατε πάντα τα έθνη, βαπτίζοντες αυτούς εις το όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος, διδάσκοντες αυτούς να φυλάττωσι πάντα όσα παρήγγειλα εις εσάς· και ιδού, εγώ είμαι μεθ' υμών πάσας τας ημέρας έως της συντελείας του αιώνος. Αμήν. Ματθ. κη'19-20) τον Ην, Ων και Ερχόμενο, που καμμία χωροχρονική ιδιότητα (διαχρονική είσοδο στον κόσμο, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑ ΜΑΣ) δεν αναιρεί ή αντιτίθεται - αντιμάχεται, την άλλη.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-03-08, 13:45
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ολοκληρώνοντας τον Κύκλο Πληροφόρησης που άνοιξε ο Κωστας με την ΕΚΦΡΑΣΗ του Κόντογλου, σημειώνω για τους αγγλόφωνους εξ ημών το θαυμάσιο βιβλίο για την σημασία και την θεολογία των Εικόνων των Λοσσκυ και Ουσπένσκυ, εδώ
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-03-08, 13:49
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ενα μικρό δείγμα απο την ορθόδοξη και οικουμενικα αποδεκτη θέση του καθ.Ουσπένσκυ:

Η θεολογία της εικόνας στην ορθόδοξη εκκλησία, Λεωνίδα Ουσπένσκυ.


Ξεκινώντας από την ορατή μορφή ο νους και η σκέψη μας υψώνονται προς την επιθυμία και την αγάπη για το θεό, να προσκυνούμε όχι ένα αντικείμενο αλλά τη θέα και την μορφή της ωραιότητας της θεϊκής αυτής εικόνας.
Η εικόνα θεωρείται σαν ένας σύνδεσμος της παρούσας ζωής με τον μέλλοντα αιώνα, τούτο διότι η αγάπη που διεγείρει προς το αναπαριστάμενο είναι τέτοιας φύσης ώστε να ενώσει την γήινη ζωή μ' εκείνο όπου τα σώματα των αγίων θα είναι λαμπερά περισσότερο από τον ήλιο.
Ένας αληθινός εικονογράφος οφείλει να βρίσκεται σε επικοινωνία με το αναπαριστάμενο πρόσωπο - πρωτότυπο όχι μόνο δια της συμμετοχής του στο σώμα της εκκλησίας αλλά και με τη δική του εμπειρία εξαγιασμού οφείλει να είναι ένας δημιουργός ζωγράφος που δέχεται και αποκαλύπτει την αγιότητα ενός άλλου μέσα από τη δική του εμπειρία. Από την πνευματκή εμπειρία του ζωγράφου τον βαθμό κοινωνίας με το πρωτότυπο, είναι που εξαρτάται η δημιουργική ενέργεια στο έργο του.
Η εξωτερική ομορφιά της εικόνας είναι συνώνυμη της πνευματικής ομορφιάς και η αισθητή αντίληψη αυτής της ομορφιάς οφείλεται στην προσευχή του νου.
Στην ορθόδοξη εκκλησιαστική τέχνη το κύριο θέμα για να μην πούμε το μοναδικό, είναι ο άνθρωπος. Καμιά τέχνη δεν δίνει τόση προσοχή, καμιά δεν τον υψώνει στο επίπεδο που τον υψώνει η εικόνα. Όλα όσα αναπαριστά αναφέρονται στον άνθρωπο, το τοπίο, τα ζώα, τα φυτά... Στην ιεραρχία των όντων ο άνθρωπος έχει την κυριαρχούσα θέση, είναι το κέντρο της οικουμένης και ο κόσμος που τον περιβάλλει, παρουσιάζεται στην κατάσταση που του μεταδίδει η αγιότητά του.
Στη Βυζαντινή Τέχνη ο όρος "style" αποδίδεται με την λέξη "τρόπο" και όχι "ύφος" γιατί του ύφος αφορά κύρια τον γραπτό λόγο. Γενικότερα η ορθόδοξη εκκλησιαστική ζωγραφική, ζωή και σκέψη, δεν χαρακτηρίζεται από ένα ύφος αλλά από έναν τρόπο δεδομένου ότι το ύφος έχει έντονα ατομικό χαρακτήρα. Ίσως η ιδεοκρατική ζωγραφική, η ζωγραφική που δουλεύεται πάνω σε ιδέες, να μπορεί να εκφράσει ένα ύφος όπως ρομαντικό, κλασσικό, συμβολικό, όχι πάντως η εκκλησιαστική ζωγραφική. Το "Βυζαντινό ύφος" θ' αποτελούσε την τραγική αλλοίωση μιας διακοσμητικής ζωγραφικής φολκλορικού τύπου, της ζωντανής και έμπλεης Θείας Χάριτος εκκλησιαστικής μας ζωής, χαρακτηριστικό της οποίας είναι ο πραγματιστικός και εμπειρικός τρόπος ζωής και σκέψης.
Τα παραπάνω προσδιορίζουν σε γενικές γραμμές τα όρια της Βυζαντινής Τέχνης.

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ.
Λεωνίδα Ουσπένσκυ, Η θεολογία της εικόνας στην ορθόδοξη εκκλησία,
Μετάφραση Σπυρίδων Μαρίνης, εκδ.
Αρμός.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:23.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.