Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 17-05-08, 23:14
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...σε κάθε πρόβλημα, σε κάθε λαβύρινθο, όπου στα σταυροδρόμια της ζωής μας, μας αναπτύσσονται προς ακολούθηση, πέραν της μιας επιλογής, (αφού είμαστε ελεύθεροι) προσφέρεται ή ένας ''μίτος'' εξόδου από τους επαϊοντες ή απορρίπτεται ''εγωιστικά'' (από τον καθένα που ''σκέφτεται'' έτσι, για τους δικούς του λόγους). Λογικό όμως είναι, σε ιατρικό πρόβλημα να απευθυνόμαστε στον κατάλληλο ιατρό, μαθηματικό σε μαθηματικούς, νομικό σε δικηγόρους... στατικό - κατασκευαστικό, σε αρχιτέκτονες, ηλεκτρολογικό; φορολογικό; σε ηλεκτρολόγους, φοροτεχνικούς κλπ αντίστοιχα εμπιστοσύνης. Σε πνευματικά;

...κάπως έτσι δεν εξήλθε ο Θησέας από τον λαβύρινθο; φυσικά και θα μπορούσε να μην ακολουθήσει το ''μίτο'' της ιέρειας Αριάδνης, αλλά τον λογισμό του.

Αν κυκλοφορούσε σε χώρο ''άγνωστο'' τη στιγμή μάλιστα που ήξερε πως παραμόνευε ο Μινώταυρος, πόσο λογικό και φυσικό θα ήταν να περιφέρεται μια από εδώ και μια από εκεί, εμπιστευόμενος με πείσμα ΜΟΝΟ τον εαυτό του; σε μια τέτοια περίπτωση, ή δεν θα είχε την συναίσθηση του πραγματικού κινδύνου ή αν (κάπως) τον γνώριζε, μάλλον θα υποτιμούσε τον αντίπαλο, υπερτιμώντας τον εαυτό ή ελπίζοντας στην επέμβαση της θεάς τύχης...

Κι η Ελλάδα, ''δίδαξε'' πως εξήλθε (ο Θησέας και διαχρονικά πως να εξέλθει ο κάθε Θησέας που το επιθυμεί) νικητής δια του μίτου [από το παράλογο (υπόγειο, σκοτεινό λαβύρινθο), στο λογικό (επίγειο φως)].
Στη συνέχεια όμως του ταξιδιού... ξέχασε τον ''πατέρα'' του, και δεν αντικατέστησε τα μαύρα πανιά...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 17-05-08 στις 23:16
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 11-07-08, 09:34
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Και κάποια άλλα στοιχεία τα οποία τα είχα (αντι)γράψει από καιρό:

Η έντονη αυτή στους αρχαίους Έλληνες θεανθρώπινη προσδοκία προβάλλει στην εποχή του Σωκράτη ακόμη πιο ξεκάθαρη και διδάσκεται απ’ αυτόν με πληρέστερη και καταπλήσσουσα διατύπωση.
Κατά τον Σωκράτη, η προσεχής κάθοδος του Θεού στους ανθρώπους υπό μορφή ανθρώπου είναι τόσο αναγκαία, ώστε πρέπει να αναμένεται με ανεπιφύλακτη βεβαιότητα. Η βεβαιότητα αυτή σιγοκαίει και μεγαλύνει την εκ μέρους των Ελλήνων ασίγητη νοσταλγία προς ενατένιση του θεανθρώπου λυτρωτού, ως του πραγματικού ιστορικού Προσώπου που προσδοκάται.
Έτσι στην απολογία του φέρεται ο Σωκράτης υπό του Πλάτωνος να λέγει προς τους δικαστές του:

την υπόλοιπη ζωή σας θα την περάσετε στον πνευματικό λήθαργο, εάν ο Θεός δεν στείλει κάποιον άλλον προς εσάς, φροντίζοντας για εσάς
[1]

Αν και αυτός ο προσδοκώμενος θεόπεμπτος, ο οποίος θα εγκαινιάσει στον κόσμο περίοδο αφύπνισης και εγρήγορσης, θα είναι δικαιότατος και μέχρι τον θάνατό του αμετακίνητος στην δικαιοσύνη, όμως θα θεωρηθεί από τους ανθρώπους άδικος και θα υποστεί ταπεινώσεις, εξευτελισμούς και μαρτυρικό θάνατο με ανασκολοπισμό, ήτοι δια καρφώματος πάνω στον σκόλοπα, πάνω σε ψηλό ξύλο. Ιδού επί λέξει το επίσης καταπληκτικό χωρίο του Πλάτωνος, η ανάγνωση του οποίου υπενθυμίζει τις περί δικαιοσύνης του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού και του πάθους Του παραστατικές προφητείες του Ησαΐου, κεφ. 40 ε.

Ας τον απογυμνώσουμε λοιπόν από όλα τα άλλα, εκτός από τη δικαιοσύνη… έτσι χωρίς να έχει κάμει ποτέ την παραμικρότερη αδικία, ας τον θεωρούν για τον χειρότερο κακούργο, για να περάσει η αρετή του από τις μεγαλύτερες δοκιμασίες… και ας μη παραστρατήσει από τον δρόμο του, ώσπου να πεθάνει, έτσι που να περνά σ’ όλη του τη ζωή για άδικος, ενώ αυτός ήταν ο πιο δίκαιος άνθρωπος… Και έτσι συμπεριφερόμενος ο δίκαιος θα μαστιγωθεί, θα στρεβλωθεί, θα ριχτεί στις φυλακές, θα τυφλωθεί με πυρωμένο σίδερο και τελευταία, αφού περάσει απ’ όλα τα βασανιστήρια, θα ανασκολοπιστεί
[2]

Η πρώτη Χριστιανική Γραμματεία θεώρησε αυτό το χωρίο ως σαφώς μεσσιανικό:

Τι δε; Δεν λέει παραπλήσια και η Γραφή; Ας απομακρύνουμε από μας τον δίκαιο, γιατί μας είναι δύσχρηστος. Ο Πλάτων προφητεύοντας, όχι μόνο τη σωτήρια οικονομία, στο δεύτερο (βιβλίο) της Πολιτείας λέγει τα εξής: «Και έτσι συμπεριφερόμενος ο δίκαιος θα μαστιγωθεί, θα στρεβλωθεί, θα ριχτεί στις φυλακές, θα τυφλωθεί με πυρωμένο σίδερο, και τελευταία, αφού περάσει όλα τα βασανιστήρια, θα ανασκολοπιστεί (=παλουκωθεί)»
[3]

Καταπληκτική για το θέμα μας είναι και η μεταξύ Σωκράτους και Αλκιβιάδη στιχομυθία στο «Αλκιβιάδης δεύτερος» του Πλάτωνος [XIII-XIV, 150D ε.] που είναι αφιερωμένο στο θέμα της προσευχής. Ο Σωκράτης αναπτύσσει τις εξής αλήθειες: α) ότι οι προσευχόμενοι δεν γνωρίζουν ποιο είναι το πραγματικό τους συμφέρον, ώστε αυτό να ζητούν από τους θεούς, γι’ αυτό πολλές φορές ζητούν αυτά που δεν είναι για το συμφέρον του, μεταξύ των οποίων ζητούν και το κακό των άλλων, β) ότι η προσευχή δεν μπορεί να είναι αποτελεσματική, εάν η υλική θυσία δεν προσφέρεται από ψυχή ευσεβή και δίκαιη: «καθόσον μάλιστα θα ήταν φοβερό αν οι θεοί μας απέβλεπαν στα δώρα και στις θυσίες, και όχι στην ψυχή, αν δηλαδή κάποιος είναι ενάρετος και δίκαιος» και γ) ότι, τούτων ούτως εχόντων, η δια της προσευχής επικοινωνία με τον Θεό δεν είναι τόσο εύκολη, όσο φαίνεται, δεν είναι απαλλαγμένη από σφάλματα και κινδύνους και δεν είναι πάντοτε αποτελεσματική. Από αυτά συνάγει ο Σωκράτης το συμπέρασμα, ότι στον άνθρωπο δεν υπολείπεται τίποτε άλλο παρά κατ’ ανάγκη να περιμένει μέχρι να φθάσει ο καιρός να διδαχθεί από κάποιον πώς να συμπεριφέρεται προς τους θεούς και τους ανθρώπους,

Είναι λοιπόν αναγκαίο να περιμένει κανείς, μέχρις ότου μάθει πως πρέπει προς τους θεούς και τους ανθρώπους να συμπεριφέρεται
Στη συμπερασματική αυτή διαπίστωση ο Αλκιβιάδης ερωτά:

Πότε λοιπόν θα ’ρθεί αυτός ο χρόνος, ω Σωκράτη, και ποιος είναι αυτός που θα τα διδάξει; Διότι πάρα πολύ ευχάριστα, νομίζω, θα έβλεπα αυτό τον άνθρωπο ποιος είναι
Στην ερώτηση αυτή ο Σωκράτης απαντά, ότι ο Αναμενόμενος Διδάσκαλος είναι:

αυτός ο οποίος φροντίζει και για σένα
Η φροντίδα για όλους τους ανθρώπους είναι το έργο του Αναμενόμενου Διδασκάλου της Ανθρωπότητας. Για να τον γνωρίσει όμως εκείνος που θέλει, οφείλει πρώτα να αφαιρέσει από την ψυχή του την αχλύ (την πυκνή ομίχλη) με τον τρόπο, σύμφωνα με την αφήγηση του Ομήρου, που και η Αθηνά αφαίρεσε από τα μάτια του Διομήδη την αχλύ,

ώστε καλά να ξεχωρίζεις τον θεό από τον άνθρωπο
[4]

Επ’ αυτών λέγει ο Αλκιβιάδης:

Ας τα αφαιρέσει λοιπόν, είτε το θάμπωμα θέλει, είτε οτιδήποτε άλλο˙ γιατί εγώ είμαι προδιατεθειμένος να μην αποφύγω τίποτε από όσα με διατάξει εκείνος, όποιος τυχόν κι αν είναι ο άνθρωπος αυτός, αν βέβαια πρόκειται να γίνω καλύτερος
Με την ομολογία αυτή ο Αλκιβιάδης εκδηλώνει α) το πόθο του να γίνει καλύτερος του εαυτού του β) την εκ των προτέρων πεποίθησή του, ότι η βελτίωση του θα γίνει μόνο δια του Αναμενόμενου Διδασκάλου και γ) την εσωτερική του προετοιμασία για αποδοχή του Διδασκάλου χωρίς αντιρρήσεις.
Στο άκουσμα της τριπλής αυτής ομολογίας ο Σωκράτης επαναλαμβάνει, ότι ο μελλοντικός Διδάσκαλος, ο Αναμενόμενος,

είναι βέβαιο ότι θα επιδείξει αξιοθαύμαστη προθυμία για σένα
έχει (τουτέστι, είναι βέβαιο ότι θα επιδείξει˙ είναι προφητική η χρήση του ενεστώτα) αξιοθαύμαστη φροντίδα για τον Αλκιβιάδη, δηλ. για τον κάθε άνθρωπο. Ήδη και πριν την εμφάνισή του στον κόσμο ο Αναμενόμενος έχει υπό πλήρη φροντίδα του όλους τους ανθρώπους.
Σ’ αυτήν την περίπτωση – λέει ο Αλκιβιάδης, συμφωνούντος και του Σωκράτη – πρέπει να αναβάλλουμε την προσφορά θυσίας «μέχρι τότε», δηλ. μέχρι του χρόνου, κατά τον οποίο ο Αναμενόμενος Διδάσκαλος θα μας διδάξει περί του πως πρέπει να προσευχόμαστε. Και ο Αλκιβιάδης παρατηρεί συμπερασματικά:

«στους θεούς δε και τα στεφάνια και όλα τα άλλα που ταιριάζουν, τότε θα τα προσφέρουμε, όταν δω να φθάνει εκείνη η μέρα. Θα έλθει δε όχι μετά από πολύ, εφ’ όσον αυτοί (οι θεοί) το θέλουν». Στο τέλος δε του διαλόγου ο Σωκράτης λέγει, ότι διατρέχουν περίοδο «κλύδωνος».

Παραπομπές:
[1]: Πλάτωνος, Απολογία Σωκράτους 18 (31Α).
[2]: Πλάτωνος, Πολιτεία Β΄ IV-V, 361 (-362Α).
[3]: Κλήμεντος, Αλεξανδρέως, Στρωματείς, 5, 14, PG, 9, 164Β.
[4]: Ιλ. Ε΄, 128
__________________
Aslan is on the move...
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 13-07-08, 18:28
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οπως ξερουμε ολοι, και γινεται εδω, συχνα γινεται συγκριση του Χριστιανισμου με αλλες θρησκειες, συνηθως με την αρχαια Ελληνικη, προκειμενου (να μου επιτραπει η λεξη) να ενισχυθει το μηνυμα του. Φυσικα δε λειπουν και οι συγκρισεις με τα φιλειρηνικα μηνυματα του Γκαντι, της αχίμσα κλπ

Η απορια μου ειναι: ειναι πολιτικα ορθο να συγκρινουμε το Χριστιανισμο με εντελως αλλες θρησκειες. Βλεπω ομως να αποφευγεται συγκριση της ορθοδοξιας με αλλες εννοιες, που παραδοξως ειναι πιο συγκενικες

Ο Σωκρατης, ο Πλατωνας, ο Γκαντι και δεν ξερω ποιος αλλος εχει πιο πολλα να μας πει απο πχ τα γραπτα της Αγιας Θηρεσιας, τις διδασκαλιες του Αγιου Φραγκισκου η τις ιδεες του Παστορα Λουθερ Κίνγκ;

Καποιοι αγαπουν πιο πολυ τους 'ειδωλολατρες' απο τους αλλους Χριστιανους;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 13-07-08 στις 18:32
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 13-07-08, 19:20
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως ξερουμε ολοι, και γινεται εδω, συχνα γινεται συγκριση του Χριστιανισμου με αλλες θρησκειες, συνηθως με την αρχαια Ελληνικη, προκειμενου (να μου επιτραπει η λεξη) να ενισχυθει το μηνυμα του. Φυσικα δε λειπουν και οι συγκρισεις με τα φιλειρηνικα μηνυματα του Γκαντι, της αχίμσα κλπ

Η απορια μου ειναι: ειναι πολιτικα ορθο να συγκρινουμε το Χριστιανισμο με εντελως αλλες θρησκειες. Βλεπω ομως να αποφευγεται συγκριση της ορθοδοξιας με αλλες εννοιες, που παραδοξως ειναι πιο συγκενικες

Ο Σωκρατης, ο Πλατωνας, ο Γκαντι και δεν ξερω ποιος αλλος εχει πιο πολλα να μας πει απο πχ τα γραπτα της Αγιας Θηρεσιας, τις διδασκαλιες του Αγιου Φραγκισκου η τις ιδεες του Παστορα Λουθερ Κίνγκ;

Καποιοι αγαπουν πιο πολυ τους 'ειδωλολατρες' απο τους αλλους Χριστιανους;
Κατ' αρχάς δεν καταλαβαίνω πως συνδέεται η έννοια του "πολιτικώς ορθού" με αυτά που συζητάμε εδώ τώρα. Γενικά στο μυαλό μου έχει συνδεθεί με άλλα "πράγματα" και θέματα και πάντως όχι με τις "ομοιότητες θρησκειών".

Ακόμα, θα ήθελα να προσθέσω, ότι όσα παραθέτω είναι μεν όλα για τους Έλληνες αλλά αυτό το κάνω επειδή "προκλήθηκα" στην αρχή (βλέπε τα αρχικά ποστ του Diamond). Αν έχω χρόνο θα παραθέσω και από άλλες θρησκείες. Αναφέρομαι στο "αποκλειστικά με ειδωλολάτρες".

Επίσης, μιλάμε για την ύπαρξη του Θεανθρώπου και πως τον περίμεναν (αν τον περίμεναν) κάποιοι λαοί ή τέλος πάντων κάποιοι πνευματικοί άνθρωποι της εποχής τους, μη έχοντες σχέση με τον Χριστιανισμό. Σε αυτήν την περίπτωση δεν βρίσκω γιατί να πούμε για τους Καθολικούς, εφόσον (τέλος πάντων) πιστεύουν τον Χριστό ως Θεό. Το θέμα δηλαδή (με αυτό ασχολήθηκα εγώ) είναι, πώς άνθρωποι προ Χριστού περίμεναν Αυτόν που θα τους σώσει.
__________________
Aslan is on the move...
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 13-07-08, 19:41
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αααα με παρεξηγησες. Δεν εκανα σχολιο σε οσα ειπες, στα οποια λιγο πολυ συμφωνω και τα βρισκω ενδιαφεροντα, ουτε σε κατηγορησα, ουτε ειπα να κανουμε καποιο ειδος 'συγκριση' μεταξυ Ορθοδοξιας-Καθολικισμου-Προτεσταντισμου.

Απλα εκανα ενα σχολιο στο παρον thread γενικοτερα, ως συμπερασμα σε διαφορα που βλεπω ανα καιρους... οταν δηλαδη (σωστα η οχι) επικαλουνται συμβατα εξω-χριστιανικα στοιχεια για την υποστηριξη του Χριστιανισμου, η ακομα και τα παρατιθενται ως διδαχες, ενω γενικοτερα ξερω οτι αποφευγεται καθε αναφορα σε Χριστιανικα ετεροδοξα στοιχεια (προφανως λογω δατηρησης της αγνοτητας της παραδοσης). Δεν ξερω κατα ποσο εχει σχεση με τη συζητηση που εχουμε, αλλα μου εφερε στο νου αυτο το μικρο παραδοξο και το εξεφρασα.

Πιστευω οτι παραθεσεις και για αλλες θρησκειες θα ειναι ενδιαφερουσες.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 13-07-08 στις 19:52
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 13-07-08, 19:58
Το avatar του χρήστη eleftherios
eleftherios Ο χρήστης eleftherios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-08 18:56
Φύλο: Άντρας
Αν πούμε ότι ο Χριστιανισμός χρειάζεται στηρίγματα "εξω-χριστιανικά", νομίζω ότι θα ήταν σφαλερό. Απλώς, πιστεύοντας ότι κάθε άνθρωπος είναι εικόνα του Θεού, είναι λογικό να έχει, ο άνθρωπος, τον πόθο να ενωθεί με αυτό που αγνοεί. Μου φαίνεται αυτό είναι. Γι' αυτό, από μερικούς ειλικρινούς αναζητητές (ω, εύχομαι να ήμουν τέτοιος!) εκφράστηκαν αυτά τα καταπληκτικά πράγματα (όπως ο Σωκράτης).
__________________
Aslan is on the move...
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 14-07-08, 21:53
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τί να χοντρύνετε παληκάρια μου ? Δέν είμαι θρησκόληπτος αλλά ξεσκίσατε το θέμα . Τί σχέση έχει η φιλοσοφία μέ ένα θαύμα ? Είναι το Θαύμα ο μαθητής του Νηπιαγωγείου ή η Φιλοσοφία ? Ξέρω ότι οι Ένδοξοι Παντογνώστες Πρόγονοίμας Φιλοσοφούσαν για να φθάσου το θαύμα ! Μέχρι που το θαύμα που δεν μπόρεσαν να φθάσουν ήλθε σε αυτούς στο πρόσωπο τών Αποστόλων !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.