Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-04-11, 13:55
goofy Ο χρήστης goofy δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-05-11 08:25
Αυτοεκτίμηση. Το παρεξηγημένο προσόν!

Πριν κάποια χρόνια ένας φίλος μου είπε το εξής. Όλοι οι άνθρωποι εκπέμπουμε ένα φως. Όσο πιο κάλα νιώθουμε με τον εαυτό μας, τόσο
πιο πολύ φως εκπέμπουμε. Και οι υπόλοιποι άνθρωποι είναι σαν τις μύγες...πλησιάζουν έκει που έχει περισσότερο φως.
Αυτό που άλλοι δηλαδη ονομάζουν ανθρώπινη γοητεία πηγάζει τελικά από μέσα μας ή όχι? Εγώ πάντως, μετά από πολλά ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα κατέληξα ότι ναι, είμαστε αυτό που νιώθουμε και αυτό ακρίβως βλέπουν και οι γύρω μας.

Εσεις???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-04-11, 15:40
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ανταποδειξη: οι ψωνάρες
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-04-11, 16:13
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται και ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται... (άλλο πράμα βέβαια η κίβδηλη ταπεινολογία, κι άλλο η απαραίτητη ''λογική'' στο μέτρο της αυτογνωσίας, αυτοεκτίμηση ή ευστοχότερα αυτοπεποίθηση, δλδ τι μπορώ και τι δεν μπορώ, στο μέτρο του σταθμητού και του κεκτημένου, για να μην αποδίδονται ασόφως ΟΛΑ στο αστάθμητο...).

Πάντως σίγουρα, όποιος είπε μεγάλες κουβέντες, τα βρήκε και μπαστούνια, ή αυτός που έχει άπλετη (και μονοδιάστατη) εμπιστοσύνη στον εαυτό, τελικά δυσκολεύτηκε (για να μάθει, το ''άλλο'' προσόν, που πραγματικά λείπει)....

Επειδή υπάρχουν φώτα και φώτα, γοητείες και γοητείες, οι περιτριγυρίζοντες, κάποια ένδειξη θα δείξουν στον άνθρωπο που θέλει πλησίασμα άδολης ''αγάπης'' κι όχι απλά ευκαιριακής εκμετάλλευσης, φίλαρχου και άμετρα αυτοεκτιμώμενου ατόμου που μάλλον θέλει να του χαϊδεύουν τα αυτιά για τη μεγαλοσύνη και εγωπάθειά του....

Μάλλον, καλύτερα πεταλουδίτσες, που κι αυτές έλκονται από το Φως, παρά ''μύγες'' που έλκονται από το φως....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 21-04-11 στις 19:30
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-04-11, 09:23
TOMMY Ο χρήστης TOMMY δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-09-11 19:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από goofy Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν κάποια χρόνια ένας φίλος μου είπε το εξής. Όλοι οι άνθρωποι εκπέμπουμε ένα φως. Όσο πιο κάλα νιώθουμε με τον εαυτό μας, τόσο
πιο πολύ φως εκπέμπουμε. Και οι υπόλοιποι άνθρωποι είναι σαν τις μύγες...πλησιάζουν έκει που έχει περισσότερο φως.
Αυτό που άλλοι δηλαδη ονομάζουν ανθρώπινη γοητεία πηγάζει τελικά από μέσα μας ή όχι? Εγώ πάντως, μετά από πολλά ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα κατέληξα ότι ναι, είμαστε αυτό που νιώθουμε και αυτό ακρίβως βλέπουν και οι γύρω μας.

Εσεις???
Ναι. Πραγματικα το εχω διαπιστωσει και εγω πολλες φορες. Οπως ακριβως νιωθουμε, αυτο ακριβως εκπεμπουμε και αυτο λαμβανουν και οι γυρω μας. Το να εκτιμαμε και να σεβομαστε τον ευατο μας ειναι το πρωτο μεγαλο βημα για μια υγιη δυνατη προσωπικοτητα. Καλημερα σε ολους
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-04-11, 09:58
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η αυτοπεποίθηση εκπέμπεται στους γύρω μας από έξω προς τα μέσα , αλλά προκύπτει από την επιρροή του "έξω" εαυτού μας προς τα μέσα . Για παράδειγμα αν θεωρούμε ότι έχουμε πάρει κιλά , ότι το κούρεμα που έχουμε δεν μας κολακεύει κτλ , δεν έχουμε αυτοπεποίθηση και αυτό είναι όντως αντιληπτό .

Γι'αυτό η προσωπική μου άποψη είναι πως για να αποκτήσουμε αυτοπεποίθηση θα πρέπει να την προσφέρουμε στον εαυτό μας , με το να ασχολούμαστε με αυτόν και να τον αγαπάμε.
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:04.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.