Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Κινητή τηλεφωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-10-10, 16:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
NOKIA C5-03



Ενα από τα πιο οικονομικά smartphone της πρόκειται να λανσάρει στην αγορά η Nokia το τελευταίο τρίμηνο του 2010. Το Nokia C5-03 είναι ένα έξυπνο κινητό που αξιοποιεί τα δίκτυα 3G και υποστηρίζει τη ασύρματη δικτύωση μέσω Wi-Fi, που επιτρέπει τη δωρεάν χρήση των χαρτών Ovi Maps με φωνητική μάλιστα πλοήγηση σε 80 χώρες και e-mail στο δωρεάν Ovi Mail, το Yahoo! Mail και το Windows Live Hotmail. Το κινητό Symbian^1 (δηλαδή Symbian S60 5th edition) θα πωλείται στα 170 ευρώ, χωρίς φόρους ή επιδοτήσεις.

Το Nokia smartphone C5-03 ενσωματώνει τις υπηρεσίες Ovi και προσφέρει την δυνατότητα σύνδεσης μέσω Wi-Fi και δικτύου 3G. Σύμφωνα με τη Nokia, 200.000 άνθρωποι εγγράφονται καθημερινά περισσότεροι από 200.000 καινούριοι χρήστες στις υπηρεσίες χαρτών, μουσικής, ανταλλαγής μηνυμάτων και στο διαδικτυακό κατάστημα Ovi, το οποίο είναι τώρα διαθέσιμο σε περισσότερες από 190 χώρες.

Το Nokia C5-03 είναι ένα full-touch smartphone, το οποίο διατίθεται σε μια ποικιλία χρωμάτων και προσφέρει δωρεάν τα Ovi Maps με την φωνητική πλοήγηση σε περίπου 80 χώρες. Η τελευταία έκδοση των Ovi Maps (αρχικά διαθέσιμη μέσω του Nokia Beta Labs) περιλαμβάνει νέες πληροφορίες για τα μέσα μαζικής μεταφοράς, καθώς και χαρακτηριστικά που επιτρέπουν στους χρήστες να κάνουν “check in” σε δημοφιλείς κοινωνικούς προορισμούς του Facebook, του Ren Ren και άλλων παρόμοιων δικτυακών τόπων.

«Το νέο Nokia C5-03 smartphone προσφέρει στους χρηστές την δυνατότητα να απολαύσουν το σύνολο των πλεονεκτημάτων που προσφέρουν οι υπηρεσίες της Nokia στην πλοήγηση, τα email, τη μουσική κ.α. σε προσιτή τιμή – ένας συνδυασμός που θα λατρέψουν όλοι οι χρήστες , όλων των ηλικιών. δήλωσε ο Jo Harlow, head of smartphones Nokia. «Πρόκειται για μια κομψή συσκευή αφής, η οποία θα αποδειχθεί εξαιρετικά χρήσιμη τόσο στους έφηβους που αγαπούν τη μουσική και είναι οπαδοί της κοινωνικής δικτύωσης όσο και στους γονείς που χρειάζονται την υπηρεσία πλοήγησης για τις μετακινήσεις τους»

Το smartphone Nokia C5-03 με λογισμικό Symbian. Η αρχική οθόνη του προσαρμόζεται στις ανάγκες του κάθε χρήστη για γρήγορη πρόσβαση στις επαφές, στα email και στην μεγάλη ποικιλία των εφαρμογών που είναι διαθέσιμες μέσω του Nokia Ovi Store. Οι κάτοχοι του Nokia C5-03 μπορούν επίσης να ρυθμίσουν εύκολα το Ovi Mail, τον δωρεάν λογαριασμό email που προσφέρει η Nokia, καθώς και έναν αριθμό από άλλους δημοφιλής λογαριασμούς email, συμπεριλαμβανομένων των Yahoo!Mail και Windows Live Hotmail.

Η διάθεση του Nokia C5-03 αναμένεται να ξεκινήσει εντός του τέταρτου τριμήνου του 2010 με εκτιμώμενη τιμή στα €170, χωρίς να υπολογίζονται φόροι και πιθανή επιδότηση συσκευής.

In.gr Τεχνολογία
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 04-01-11 στις 16:25
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-11, 16:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Η αλήθεια είναι ότι το περίμενα 2-3 μήνες, συνέχεια διάβαζα σχόλια και τεχνικά στοιχεία και λίγο αφού κυκλοφόρησε, έγινε το νέο μου κινητό.

Τελικά μαζι με φπα ήρθε στην Ελλάδα από 215-225 ευρώ τιμή.

Φυσικά μιλάμε για το φρέσκο smartphone της Nokia, το C5-03, στην πιο ανταγωνιστική τιμή της αγοράς, για την κλάση του.

Λίγο πριν η NOKIA βγάλει το νέο βαρύ πυροβολικό της μετά το Ν900, με το νέο open source λειτουργικό (νομίζω Meego), αυτό το φτηνό smartphone, είναι το καλύτερο κινητό στην σχέση τιμής απόδοσης.

Είχα ένα πρόβλημα με τις επαφές μου, που οι μισές ήταν επί εποχής 6128 και οι άλλες μισές από Ν72. Το backup που είχα πάρει στο N72 δεν ανέβασε σωστά τις επαφές, στο C5.

Όμως ανάκαλυψα, ότι το C5-03 έχει επιλογή εγκατάστασης δεδομένων μέσω bluetooth με τα nokia κινητά. Του στέλνει ένα προγραμματάκι, το N72 το τρέχει ... και κάνεις πλήρη μεταφορά δεδομένων και νέα μορφοποίηση στο C5-06. Ομολογώ ότι κάτι τέτοιο δεν το περίμενα και ολίγον ... κουφάθηκα

Για μένα είναι όλα αυτά είναι καινούργια και βρίσκομαι στην διαδικασία του RTFM.... Οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-11, 16:30
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως ανάκαλυψα, ότι το C5-03 έχει επιλογή εγκατάστασης δεδομένων μέσω bluetooth με τα nokia κινητά. Του στέλνει ένα προγραμματάκι, το N72 το τρέχει ... και κάνεις πλήρη μεταφορά δεδομένων και νέα μορφοποίηση στο C5-06. Ομολογώ ότι κάτι τέτοιο δεν το περίμενα και ολίγον ... κουφάθηκα
Σύμφωνα με τον έτερο N900-ομανή της εταιρείας (που επίσης έχει Symbian-based Nokia), δε χρειάστηκε καν software για να συγχρονίσει το δικό του Symbian κουνητό με το N900 — απλά τα έκανε pair και όλες οι επαφές τραβήχτηκαν εύκολα και γρήγορα.

Επίσης, εσύ που έχεις Windows, μπορείς να μεταφέρεις εύκολα όλα σου τα δεδομένα μέσω του PC. Το σχετικό πρόγραμμα της Nokia είχε κακή φήμη παλιά, αλλά είναι καλούτσικο τώρα: απλά κάνεις drag & drop μεταξύ κινητών. (προφανώς χρειάζονται είτε σύνδεση με το καλώδιό τους, είτε σύνδεση Bluetooth)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-11, 16:38
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα ένα πρόβλημα με τις επαφές μου, που οι μισές ήταν επί εποχής 6128 και οι άλλες μισές από Ν72. Το backup που είχα πάρει στο N72 δεν ανέβασε σωστά τις επαφές, στο C5./
Τόσα χρόνια έχεις Symbian κινητό. Κάνε ένα export τις επαφές σου σε CSV, βάλ'τες στο αγαπημένο σου πανάκριβο spreadsheet, φτιάξε τα ονόματα κλπ, και ξανακάνε import. Υπάρχουν πάμπολλα onboard και offboard εργαλεία για αυτή τη δουλειά!

Όπως λέω σε υπερβολικά πολλούς χρήστες smartphone, δεν έχει νόημα να έχεις τέτοια τεχνολογία και να τη χρησιμοποιείς σαν ένα από τους τσιμεντόλιθους της δεκαετίας του '90.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-11, 17:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τόσα χρόνια έχεις Symbian κινητό. Κάνε ένα export τις επαφές σου σε CSV, βάλ'τες στο αγαπημένο σου πανάκριβο spreadsheet, φτιάξε τα ονόματα κλπ, και ξανακάνε import. Υπάρχουν πάμπολλα onboard και offboard εργαλεία για αυτή τη δουλειά!
Μόνο που το ξέρω. Απλά από το 6128 στο N72, μεταφέρθηκαν εντελώς λάθος τα δεδομένα και από SCV στο νέο, είχαν χαθεί όλα τα τηλέφωνα, που είχα βάλει στο 6128.

Για να σου φύγει η απορία, έκανα backup στο Nokia Suite, κάθε μήνα και φυσικά το ίδιο θα κάνω στο νέο Nokia Οvi Suite.

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως λέω σε υπερβολικά πολλούς χρήστες smartphone, δεν έχει νόημα να έχεις τέτοια τεχνολογία και να τη χρησιμοποιείς σαν ένα από τους τσιμεντόλιθους της δεκαετίας του '90.
Και εσύ είσαι λίγο υπερβολικός
Ο καθένας έχεις τις ανάγκες του και τις προτεραιότητες του.
Δεν μπορείς να απαιτήσεις σπό κάποιον με μηδενικές γνώσεις σε υπολογιστές, να χειρίζεται ένα smartphone, όπως εσύ. Θα μου πεις γιατί το πήρε; Ομολογώ ότι αυτήν την απορία την έχω και εγώ Βλέπω γνωστό μου, να έχει το δικό σου Ν900, επειδή ήταν το καλύτερο και να μην ξέρει να στέλνει SMS.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-11, 20:30
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εσύ είσαι λίγο υπερβολικός ;)
Ο καθένας έχεις τις ανάγκες του και τις προτεραιότητες του.
Δεν μπορείς να απαιτήσεις σπό κάποιον με μηδενικές γνώσεις σε υπολογιστές, να χειρίζεται ένα smartphone, όπως εσύ. Θα μου πεις γιατί το πήρε; ;) Ομολογώ ότι αυτήν την απορία την έχω και εγώ ;) Βλέπω γνωστό μου, να έχει το δικό σου Ν900, επειδή ήταν το καλύτερο και να μην ξέρει να στέλνει SMS. :D
Δεν είμαι υπερβολικός. Όταν ο άλλος αγνοεί απλά τηλέφωνα και διαλέγει το ισχυρότερο smartphone της αγοράς με 32GB solid state δίσκο, χιλιάδες εφαρμογές και το χρησιμοποιεί μόνο για τηλέφωνα (με το default ringtone, χωρίς contact groups) και για SMS, και επιμένει ότι μόνο αυτό το τηλέφωνο κάνει για εκείνον, τότε έχω κάθε δικαίωμα να ρωτήσω γιατί το αγόρασε αφού δεν ξέρει να το χρησιμοποιήσει.

Η διαφορά μας Στέλιο είναι ότι εσύ μιλάς απόλυτα, εγώ μιλάω σχετικά. Δεν έχω την απαίτηση να έχει ο άλλος τις δικές μου ανάγκες και τις δικές μου λύσεις για αυτές τις ανάγκες. Το αντίθετο μάλιστα. Δεν επιβάλλω σε κανέναν τις δικές μου προτιμήσεις (αν ήταν έτσι, δε θα έπρεπε να έρθω να σου βάλω Debian;). Αλλά όταν μου κάνει φιγούρα με το κινητό του με τον αισχρότερο τρόπο, μου δίνει το δικαίωμα να τον ρωτήσω ποιες ανάγκες του καλύπτει η τεχνολογία που χρησιμοποιεί, γιατί τη χρειάζεται, και γιατί δεν τον βόλευε κάτι μικρότερο.

Εν ολίγοις, όταν κάποιος μένει Κυψέλη, δουλεύει Σύνταγμα και δεν ταξιδεύει ποτέ, δεν έχει λόγο να αγοράσει Ferrari. Αν την αγοράσει, δεν είμαι υπερβολικός αν τον ρωτήσω γιατί την αγόρασε.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-01-11, 20:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
τότε έχω κάθε δικαίωμα να ρωτήσω γιατί το αγόρασε αφού δεν ξέρει να το χρησιμοποιήσει.
Σου είπα ότι έχω και εγώ κάνει την ερώτηση και έχεις δίκαιο. Έλα στο δημόσιο δημοτικό σχολείο της γειτονιάς μου, αν δεν έχει iphone4, ένα παιδάκι, νοιώθει μειονεκτικά...

(αν ήταν έτσι, δε θα έπρεπε να έρθω να σου βάλω Debian.
Μια χαρά είμαι με το ubuntu

Εν ολίγοις, όταν κάποιος μένει Κυψέλη, δουλεύει Σύνταγμα και δεν ταξιδεύει ποτέ, δεν έχει λόγο να αγοράσει Ferrari. Αν την αγοράσει, δεν είμαι υπερβολικός αν τον ρωτήσω γιατί την αγόρασε.
Aν πας στο Κολωνάκι θα δεις μερικά hammer παρκαρισμένα, να πιάνουν δύο λωρίδες. Αμφιβάλω αν τα έχουν οδηγήσει ποτέ σε χώμα ...

Ο Slashiσμός (τι σου θυμίζω τώρα), πάντα θα υπάρχει, όσο υπάρχει η ανοησία στον κόσμο.

(Πριν λίγο μίλησα με skype από το κινητό, μέσω του δικού μου δικτύου, είχε πλάκα )
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-01-11, 23:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Οι μέχρι τώρα εντυπώσεις μου από το C5-3 της Nokia, είναι κάτι παραπάνω από εξαιρετικές.

Πρώτα απ' όλα το GPS είναι εξαιρετικό, εκπληκτική ενημέρωση χάρτη και πορείας, που δεν το έχω δει σε μεγάλα GPS. Πλήρης επίγεια ενημέρωση, με κάθε είδους πληροφορία.

Πληθώρα δωρεάν εφαρμογών, όλων των ειδών.

Πάνω απ' όλα η γνωστή ευχρηστία της Nokia, σε τιμή που σε τηλέφωνα .... γνωστής εταιρείας, αγοράζεις ένα εξάρτημα του
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:48.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.