Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-08-10, 18:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
29 μόλις χρόνια πριν ...

Το 1981, η ΙΒΜ κυκλοφορεί στην αγορά τον πρώτο προσωπικό ηλεκτρονικό υπολογιστή (PC), στην τιμή των 1.565 δολαρίων.

Τουλάχιστον το 99% των σημερινών υπολογιστών, είναι μετεξέλιξη εκείνου.



Τι είχε εκείνος ο υπολογιστής;

Λειτουργικό σύστημα : IBM BASIC / PC-DOS 1.0, CP/M-86

Επεξεργαστής : Intel 8088 @ 4.77 MHz

Μνήμη : 16 Κbytes ~ 256 Kbytes

Ήχος : 1-channel PWM

Αν η τιμή σας φαίνεται ακριβή, δεν είναι και τόσο.
Το 1975 η IBM είχε βγάλει το IBM 5100, με κόστος πάνω από $20,000 δολ.

Η IBM έπρεπε να απαντήσει στους άλλους κατασκευαστές, που ήδη έβγαζαν μηχανήματα σε λογικές τιμές σαν τα Commodore PET, Atari 8-bit family, Apple II and Tandy Corporation's TRS-80s αλλά και τον Texas TI-99/4A.

Ποιος ήταν ο λόγος, που έκανα τον 8086 να επικρατήσει των άλλων και ουσιαστικά να τους εξαφανίσει (πλην του Apple).

Υπάρχουν εδώ πολύ πιο καλοί γνώστες για να απαντήσουν.

Εγώ με την προσωπική μου μικρή εμπειρία, θα έλεγα ότι ήταν η ύπαρξη των περίφημων συμβατών υπολογιστών με τον 8086 και τους απογόνους του.

Αυτό έφερε στον πολύ κόσμο, έναν πολύ άσχημο υπολογιστή, έναν υποδεέστερο των ανταγωνιστών του, που όμως πέτυχε 1000%.

29 χρόνια μας χωρίζουν από την κυκλοφορία του 8086.
Η διαφορά με ένα σημερινό υπολογιστή, είναι όσο η γη από τον ουρανό. Πάντα σκεφτόμουν, τι θα γινόταν, αν πήγαινα με το μικρό μου netbook, σε μια έκθεση υπολογιστών στο Λονδίνο το 1981 ή το 1982. Θα μπορούσα να το πουλήσω 100.000 δολάρια.

29 μόλις χρόνια ή 30-35 από τους παλαιότερους ολοκληρωμένους υπολογιστές, που δεν χρειάζονται φορτηγά, για την μεταφορά τους... Είναι λίγος χρόνος...

Πετύχανε και πετύχαμε πολλά, νοιώθω τυχερός που έζησα αυτή την επανάσταση από το 1980 και μετά.

Τροχός, μηχανή εσωτερικής καύσης, υπολογιστές, είναι μερικοί από τους τεχνολογικούς σταθμούς του ανθρωπίνου γένους ή μπας και τα παραλέω;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 13-08-10 στις 18:26
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
Elrik (11-08-10), Gildor (11-08-10)
  #2  
Παλιά 11-08-10, 19:03
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 14:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
και εγώ ξεκίνησα με τον ZX SPECTRUM αλλά ο Στέλιος έχει τα πρωτεία. Το πρώτο κείμενό του το έγραψε σε πλάκα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-08-10, 20:41
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειμαι πολυ περιεργος για το πως ηταν το λειτουργικο του συστημα. Ειχε καμια σχεση με το MS-DOS; ηταν βασισμενο στην BASIC?

ΥΓ. Κειμηλιο ξε-κειμηλιο, περναμε με κανα πανακι το πληκτρολογιο μια φορα στα 29 χρονια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-08-10, 20:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειμαι πολυ περιεργος για το πως ηταν το λειτουργικο του συστημα. Ειχε καμια σχεση με το MS-DOS; ηταν βασισμενο στην BASIC?
Tο PC Dos είναι αυτό που αγόρασε η Microsoft και έβγαλε την επόμενη έκδοση που την ονόμασε MS DOS.

Σε μια παλιά δισκέτα έχω το PC Dos.

Ο Αλέξιος θα μπορεί να μας διαφωτίσει περισσότερο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-08-10, 22:47
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Έχω δουλέψει σ´ αυτό το PC. Είχε βέβαια ένα floppy κι ένα σκληρό δίσκο των 20 MB.

Το πληκτρολόγιο, για τα δικά μου γούστα, αξεπέραστo σε αίσθηση, ειδικά για τυφλό σύστημα (χε χε, ξέρω κι απ´ αυτό).

Δούλεψα και στον διάδοχο του, το PC AT.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-08-10, 00:15
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω δουλέψει σ´ αυτό το PC. Είχε βέβαια ένα floppy κι ένα σκληρό δίσκο των 20 MB.

Το πληκτρολόγιο, για τα δικά μου γούστα, αξεπέραστo σε αίσθηση, ειδικά για τυφλό σύστημα (χε χε, ξέρω κι απ´ αυτό).

Δούλεψα και στον διάδοχο του, το PC AT.
Θυμάσαι και το park πριν κλείσει το μηχάνημα;;
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-08-10, 00:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πληκτρολόγιο, για τα δικά μου γούστα, αξεπέραστo σε αίσθηση, ειδικά για τυφλό σύστημα (χε χε, ξέρω κι απ´ αυτό).
Έχω σε αρίστη κατάσταση ένα πληκτρολόγιο IBM PC XT/AT.
Κανένα άλλο, δεν ήταν σαν και αυτό. Το βάρος του έδειχνε την ποιότητα κατασκευής του. Αξεπέραστο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-08-10, 09:54
tm@VR Ο χρήστης tm@VR δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-08-10 09:54
Μια χαρά μηχανήματα ήταν και σίγουρα πολλά έχουν επιβιώσει.
Με δυο δισκέτες ήταν αρκετά ποιο χρήσιμοι από ότι με μια, στην οποία περίπτωση συνήθως είχες το πρόγραμμα στη μια και τα data στην άλλη :-)

Το πληκτρολόγιο όντος καλό αλλά το επόμενο πληκτρολόγιο της ΙΒΜ που κυκλοφόρησε με τη σειρά PS2 θα έλεγα ότι είναι το αγαπημένο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-08-10, 10:27
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειμαι πολυ περιεργος για το πως ηταν το λειτουργικο του συστημα. Ειχε καμια σχεση με το MS-DOS; ηταν βασισμενο στην BASIC?
PC-DOS είναι η ονομασία της IBM για το MS-DOS. Απέφευγαν το «MS» για λόγους marketing. Εσωτερικά, το λειτουργικό δεν έχει καμμία διαφορά από την αντίστοιχη έκδοση MS-DOS.

Δεν ήταν βασισμένο σε BASIC, και μάλιστα δεν είχε καν BASIC interpreter! Όλοι οι απόγονοι του PC μέχρι και τα PS/2 (!) είχαν ROM BASIC (το PS/MS-DOS είχε εντολές που έτρεχαν τη ROM BASIC, γι'αυτό δεν είχε δικό του interpreter). Στον IBM PC που είχε και θύρα κασετοφώνου, η ROM BASIC μίλαγε και στο κασετόφωνο και μπορούσες (θεωρητικά) να αγοράσεις το μηχάνημα χωρίς floppies. Αλλά κανείς δεν το έκανε, και η θύρα κασετοφώνου εξαφανίστηκε από το επόμενο μοντέλο, το XT.

Δυστυχώς ούτε η έννοια της ROM BASIC ούτε η θύρα κασετοφώνου εξαφανίστηκε από το λειτουργικό για 20 χρόνια. Ακόμα και τη δεκαετία του '90 μπορούσες να δεις motherboards να πετάνε το φοβερό μήνυμα NO ROM BASIC όταν κάθε άλλη προσπάθεια boot είχε αποτύχει (και φυσικά τα PC clones που αγοράζαμε δεν είχαν ROM BASIC).

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Tο PC Dos είναι αυτό που αγόρασε η Microsoft και έβγαλε την επόμενη έκδοση που την ονόμασε MS DOS.
Στέλιο, σκέφτεσαι το QDOS (χωρίς παύλα), Quick & Dirty Operating System, πιο γνωστό ως 86-DOS, το (λίγο) CP/M compatible λειτουργικό που αγόρασε η Microsoft για κάπου $100.000 πριν το πουλήσει στην IBM ως MS-DOS.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-08-10, 10:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέλιο, σκέφτεσαι το QDOS (χωρίς παύλα), Quick & Dirty Operating System, πιο γνωστό ως 86-DOS, το (λίγο) CP/M compatible λειτουργικό που αγόρασε η Microsoft για κάπου $100.000 πριν το πουλήσει στην IBM ως MS-DOS.
Ουπς, ναι έχεις δίκαιο!
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-08-10, 10:43
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τουλάχιστον το 99% των σημερινών υπολογιστών, είναι μετεξέλιξη εκείνου.

[...]

Ποιος ήταν ο λόγος, που έκανα τον 8086 να επικρατήσει των άλλων και ουσιαστικά να τους εξαφανίσει (πλην του Apple).
Δε συμφωνώ μαζί σου. Η συντριπτική πλειονότητα Η/Υ σε χρήση αυτή τη στιγμή δεν είναι IBM PC compatible, και δεν τρέχουν καν σε Intel CPUs.

(α) Στο σπίτι σου έχεις ένα ή δύο PC, αλλά με μια πρόχειρη καταμέτρηση βγάζω τουλάχιστον έξη Η/Υ που δεν είναι PC. Κινητά τηλέφωνα, ασύρματα τηλέφωνα, ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές, routers, flat screen τηλεοράσεις — όλα αυτά είναι Η/Υ. Και μάλιστα οι πιο συνηθισμένοι επεξεργαστές στον πλανήτη είναι ARM (τα πιο πολλά κινητά έχουν δύο απ'αυτούς, αρκετά έχουν περισσότερους), MIPS και PowerPC, ενώ υπάρχουν ακόμα και πολλές συσκευές με Z80 συμβατούς! (δεν χρειάζονται όλοι οι Η/Υ τεράστια ταχύτητα) Το ότι δεν έχουν ποντίκι και Windows δεν τα κάνει λιγότερο Η/Υ: εσύ κι εγώ έχουμε δουλέψει Η/Υ με μικρότερες δυνατότητες και πιο περιορισμένο I/O, και αυτές τις συσκευές τις λέγαμε Η/Υ.

(β) Ακόμα και αυτά που λες PC, πλέον δεν έχουν καμμία (ή περιορισμένη) συμβατότητα με το αρχικό PC (τελείως διαφορετική αρχιτεκτονική) και δε μπορούν να τρέξουν DOS χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. DOS τρέχουμε συνήθως σε virtual machines, μια και ο επεξεργαστής είναι το μόνο που έχει παραμείνει μερικώς συμβατό. Κι αυτό όμως γίνεται τεχνητά: ο επεξεργαστής του επιτραπέζιου Η/Υ σου είναι 64-bit CPU συμβατός με AMD που διαθέτει μερικές έξτρα μονάδες εξομοίωσης του 16-bit Intel 8086.
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 12-08-10 στις 10:45
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-08-10, 10:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
(α) Στο σπίτι σου έχεις ένα ή δύο PC, αλλά με μια πρόχειρη καταμέτρηση βγάζω τουλάχιστον έξη Η/Υ που δεν είναι PC. Κινητά τηλέφωνα, ασύρματα τηλέφωνα, ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές, routers, flat screen τηλεοράσεις — όλα αυτά είναι Η/Υ.
Όλα αυτα που αναφέρεις, μπορούν να έχουν επεξεργαστές, μνήμες και προγράμματα, αλλά δεν τα λέμε ΗΥ ή PC.

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
(β) Ακόμα και αυτά που λες PC, πλέον δεν έχουν καμμία (ή περιορισμένη) συμβατότητα με το αρχικό PC (τελείως διαφορετική αρχιτεκτονική) και δε μπορούν να τρέξουν DOS χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.
Τώρα αν μου πεις, ότι θα υπήρχε ο τετραπύρινος Intel ή AMD ή όποιος άλλος, χωρίς τα σκαλιά που ανεβήκαμε από τον 8086 και μετά, θα σου πω ότι κάνεις λάθος.

Είναι μετεξέλιξη εκείνου, άσχετα αν μετά από ένα διάστημα, δεν κράτησαν την συμβατότητα με το 8086.
Είναι παιδιά του ή εγγόνια του, είναι τα σκαλοπάτια για να φτάσουμε εδώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-08-10, 15:42
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντα σκεφτόμουν, τι θα γινόταν, αν πήγαινα με το μικρό μου netbook, σε μια έκθεση υπολογιστών στο Λονδίνο το 1981 ή το 1982. Θα μπορούσα να το πουλήσω 100.000 δολάρια.
Έχεις τρελαθεί;!; Πρόσθεσε 3 μηδενικά για να πλησιάσεις την πραγματική του αξία εκείνη την εποχή.

Το netbook σου (υποθέτω Atom N270) βγάζει απόδοση 2.1 GFLOPS. Το 1981-1982 απλά δεν υπήρχε κάτι αντίστοιχο. Το 1984 ο (βελτιωμένος) Cray X-MP έβγαζε περίπου τη μισή απόδοση, έπαιρνε μέχρι 128MB RAM και κόστιζε 15.000.000 USD (χωρίς τους δίσκους). Α, και φυσικά ήθελε ειδικές και ακριβές εγκαταστάσεις για να το στεγάζουν, να το ταίζουν και να το κρατάνε δροσερό (έκαιγε γύρω στα 60KW).
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Qluser για αυτό το μήνυμα:
Xenios (13-08-10)
  #14  
Παλιά 13-08-10, 19:02
Το avatar του χρήστη konstantin@
konstantin@ Ο χρήστης konstantin@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-06-14 11:59
Φύλο: Γυναίκα
Εγώ δεν ξέρω να σας πώ για το λειτουργικό συστημα του υπολογιστή,ή να μιλήσω για τον επεξεργαστή του.Εχω δηλώσει οτι είμαι άσχετη στους υπολογιστές και στο παρελθόν και απο οτι βλέπω και στο μέλλον.Ολα αυτα δεν το κρύβω οτι μου φαίνονται Κινέζικα.
Αυτό όμως που μπορώ να πω με βεβαιότητα ειναι οτι ήμουν απο τα τυχερά παιδιά που είχαμε Υπολογιστή στο Γυμνάσιο που πήγαινα.Και εχω την εντύπωση πως ήταν αύτης της μάρκας.
Βεβαια τότε για εμας και για την ηλικία μας ήταν κάτι πρωτόγνωρο αφού κανένα παιδί δεν είχε σπίτι του Υπολογιστη.
Ημασταν απο τα πρώτα Γυμνάσια στην Αθήνα που σε πειραματικό στάδιο μας είχαν φέρει Υπολογιστές.Δυστηχώς κάναμε απο το 2 τρίμηνο και μετα ,για 1 ωρα την εβδομάδα.
Θυμάμαι ακόμη και τον καθηγητή που μας έκανε μάθημα.
__________________
Την ουσία δεν την βλέπεις με τα μάτια,
την βλέπεις με την καρδιά.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-08-10, 11:31
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα αυτα που αναφέρεις, μπορούν να έχουν επεξεργαστές, μνήμες και προγράμματα, αλλά δεν τα λέμε ΗΥ ή PC.
Διόρθωση: εσύ δεν τα λες Η/Υ.

Ο ορισμός του Η/Υ από μνήμης: a computer is collection of resources including digital electronic processing devices, stored programs and sets of data which, under the control of the stored programs automatically inputs, processes and outputs the data, and may also reach conclusions about the processing it carries out.

Ο λόγος είναι συναισθηματικός για σένα: δεν έχουν οθόνη, ή δεν έχουν πληκτρολόγιο, ή δεν τρέχουν Windows.

Πχ πολλά router τρέχουν είτε κάποιο BSD Unix είτε Linux (άλλα δέχονται Linux με χακιές). Αυτό δεν τα κάνει Η/Υ; Κι αν όχι, τι ακριβώς τα κάνει να μη είναι Η/Υ βάσει του παραπάνω ορισμού;

Τον TI-99/4A τον έλεγες Η/Υ, αλλά το τρέχον τηλέφωνό σου έχει περισσότερη ROM, περισσότερη RAM, γρηγορότερους και περισσότερους επεξεργαστές (32-bit μάλιστα), σημαντικά καλύτερο I/O, και καλύτερα γραφικά από τον TI.

Και μην πεις «δεν τρέχει Excel», γιατί στο κινητό μου τρέχω Windows 98 αν θελήσω, και καμμιά 20ρια διαφορετικά emulators. Βασικό αξίωμα της πληροφορικής: δε μπορείς να εξομοιώσεις έναν Η/Υ σε συσκευή που δεν είναι Η/Υ. Ο Turing το είπε.


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα αν μου πεις, ότι θα υπήρχε ο τετραπύρινος Intel ή AMD ή όποιος άλλος, χωρίς τα σκαλιά που ανεβήκαμε από τον 8086 και μετά, θα σου πω ότι κάνεις λάθος.
Δεν υπήρξε μόνο Intel, Στέλιο. Πχ, τι ξέρεις για Zilog, Motorola, MIPS, AMD (bit slice processors — πολλά χρόνια πριν τους γνωστούς επεξεργαστές), SPARC, PA-RISC κλπ κλπ; Μην κάνεις το λάθος να νομίζεις ότι επειδή κάτι πουλιέται ως αντικατάσταση ενός προϊόντος, σχετίζεται με αυτό το προϊόν: η Apple το έκανε πολύ επιτυχώς με την αλλαγή από Motorola 68000 σε PowerPC (G5) σε Intel (Core Duo). Το μηχάνημα δείχνει ίδιο, η εμπειρία του χρήστη ίδια, αλλά δε μπορείς να πεις ότι τα σύγχρονα iMac είναι άμεσοι απόγονοι του Macintosh του 1984, γιατί δεν έχουν καμμία σχέση — απλά καλύπτουν την ίδια αγορά. Κι αυτό δεν αρκεί τεχνολογικά.

Και για του λόγου το αληθές, ο 4-core Intel ή AMD δε παίρνει τίποτα παρά μόνο πέδηση από τον 8086. Η αρχιτεκτονική και των νέων Intel και των νέων AMD βασίζεται στην superscalar 64-bit RISC αρχιτεκτονική της AMD (Intel EM64T = AMD64 = K8 — γύρισε ο τροχός τελικά), η οποία είναι άμεση απόγονος διαφόρων RISC CPUs της δεκαετίας του '80.

Οι Core Duo και οι Opteron έχουν πιο πολλά κοινά σημεία με τον Motorola 68000 και τον MIPS Rx000 παρά τον Intel 8086!

Αν μη τι άλλο, η πρόοδος των επεξεργαστών πάντα είχε ως τροχοπέδη την συμβατότητα με τον 8086, που πλέον εισάγεται ως ξένο σώμα στην αρχιτεκτονική του επεξεργαστή: όλοι οι νέοι επεξεργαστές με 8086 συμβατότητα στην ουσία έχουν δύο CPUs μέσα στο τσιπάκι: τον πραγματικό επεξεργαστή, έναν 80486, και ένα μηχανισμό που επιλέγει ποιος από τους δύο τρέχει.


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι μετεξέλιξη εκείνου, άσχετα αν μετά από ένα διάστημα, δεν κράτησαν την συμβατότητα με το 8086.
Όχι πια. Ο τελευταίος επεξεργαστής που ήταν όντως μετεξέλιξη του 8086 ήταν ο Intel Pentium IV. Και δεν είμαι καν σίγουρος γι'αυτόν. Ίσως να ήταν ο τελευταίος Pentium II.

Όλοι οι άλλοι (συμπεριλαμβανομένων όλων των K5, K6 κλπ της AMD) ήταν τελείως νέες αρχιτεκτονικές. Ο μόνος λόγος που τρέχουν προγράμματα για 8086 είναι επειδή έχουν ένα κέλυφος εξομοίωσης. Ο χρήστης (εσύ) δε μπορεί να δει τη διαφορά, γι'αυτό και δυσπιστεί όταν του την περιγράφουν. Αλλά για τον προγραμματιστή οι διαφορές είναι απίστευτες.


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι παιδιά του ή εγγόνια του, είναι τα σκαλοπάτια για να φτάσουμε εδώ.
Ξαδέρφια της νύφης του είναι, αλλά τους αρέσει να μοιάζουν με τον κουασιμόδο της οικογένειας και μεταμφιέζονται σ'αυτόν περιστασιακά.
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 15-08-10 στις 11:56
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Xenios (14-08-10)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:24.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.