Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #46  
Παλιά 16-05-07, 11:21
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η προσβολή του περί πίστεως αισθήματος, ξεκινάει από την ύβρη των ιερών συμβόλων, των βανδαλισμών, της προσβολής του Χριστού με χαρακτηρισμούς που υποβιβάζουν καθαρά προσβλητικούς για τους πιστούς Του.
ΟΚ. Έστω λοιπόν ότι ο Ιησούς ήταν 100% υπαρκτό πρόσωπο και 100% κύρηκας Αγάπης και Ειρήνης, άσχετα με το τί πιστεύω εγώ προσωπικά και σεβόμενος τη δική σου πίστη, που ξεκινάει η ύβρης ιερών συμβόλων και που η έκφραση αντίθετων και αρνητικών απόψεων;

Για παράδειγμα, εγώ θεωρώ ότι ο Σαούλ (a.k.a Απόστολος Παύλος) ήταν κυριολεκτικά κύρηκας μίσους και αυτά που δίδασκε προσέβαλαν το ανθρώπινο πνεύμα και τη λογική. Ταυτόχρονα ήταν αυτός που "ίδρυσε" τον Χριστιανισμό σε πολλά σημεία του τότε γνωστού κόσμου. Πώς μπορούμε να κάνουμε διάλογο πάνω σε αυτή την άποψή μου;

Τί είναι Ιερό σύμβολο; Άμα μιλάμε για ένα σύμβολο, που στο όνομά του σφαγιάστηκε και συνεχίζει να σφαγιάζεται κόσμος (δε μιλάω μόνο για το Σταυρό... μιλάω και για Δαβιδο-αστέρια και για ημισέληνους), γιατί να μην έχω το δικαίωμα να το προσβάλλω;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-05-07, 11:27
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων

Τί είναι Ιερό σύμβολο; Άμα μιλάμε για ένα σύμβολο, που στο όνομά του σφαγιάστηκε και συνεχίζει να σφαγιάζεται κόσμος (δε μιλάω μόνο για το Σταυρό... μιλάω και για Δαβιδο-αστέρια και για ημισέληνους),
Μα δεν έχεις πρόβλημα με το σύμβολο, έχεις πρόβλημα με αυτούς που το χρησιμοποιούν και προσπαθούν να του δώσουν άλλη διάσταση.
Αν για παράδειγμα κάποια φυλή έκανε θυσία στο όνομα του Ήλιου , δεν μπορεί να κατηγορείς τον ήλιο για αυτό!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 16-05-07, 11:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Τί είναι Ιερό σύμβολο; Άμα μιλάμε για ένα σύμβολο, που στο όνομά του σφαγιάστηκε και συνεχίζει να σφαγιάζεται κόσμος
Διάβασε αυτό που σου γράφει ο Μίλτος. Εγώ έχω στο σπίτι μου ένα σφυρί. Το κλέβει κάποιος και κοπανάει έναν τρίτο και τον σκοτώνει.

Γιατί να φταίω εγώ και ακόμα πιο πολύ το ... σφυρί;

Το τι βλακείες έκαναν οι δήθεν και οι κάργα Χριστιανοί μεταγενέστερα, είναι κατακριτέα και αξιόποινα και αξιόπτυστα και βδελυρά και καλώς η ιστορία τα έχει χαρακτηρίσει σκοταδιστικά. Ο Χριστός που φταίει;

Τι από όσα δίδαξε Εκείνος, οδήγησαν στις βαναυσότητες που ακολούθησαν;
Αφού ανέφερες τον Απόστολο των Εθνών, Παύλο, τι απ’ όσα είπε, είχαν τα αποτελέσματα που ακολούθησαν μετά από πέντε αιώνες;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 16-05-07, 12:05
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ΟΚ... Περί συμβόλων. Δεν αντιλέγω ότι σημασία έχουν οι πράξεις και όχι το καθεαυτώ σύμβολο και γι' αυτό ουδέποτε είχα καμία σχέση με σύμβολα. Απαντήστε μου όμως τις εξής ερωτήσεις:

Ο αγκυλωτός σταυρός είναι φυσικά αρχαιότατο σύμβολο που ουδεμία σχέση είχε με αυτό που συνδέθηκε στην πρόσφατη ιστορία, κλπ κλπ. Για πήγαινε στο Ισραήλ φορώντας έναν αγκυλωτό σταυρό. Τί αποτέλεσμα θα είχε;

Αφού το σύμβολο δεν έχει τόση σημασία όσο οι πράξεις αυτών που το υψώνουν, γιατί σας κόφτει τόσο πολύ κάθε φορά που καίνε πχ την ελληνική σημαία;


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού ανέφερες τον Απόστολο των Εθνών, Παύλο, τι απ’ όσα είπε, είχαν τα αποτελέσματα που ακολούθησαν μετά από πέντε αιώνες;
Όλα τα αρνητικά της επιβολής μια μονοθεϊστικής θρησκείας σε μία ανθρώπινη κοινωνία. Το συγκεκριμένο μπορούμε να το αναλύσουμε σε διαφορετικό θέμα μιάς και έχει πολύ περιεχόμενο και δεν αφορά το παρόν.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 16-05-07, 15:24
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα δεν περιμένω να προσβληθείς εσύ Δημήτρη μου, εσύ δεν πιστεύεις στον Χριστό
Βλέπεις ότι είσαι προκατειλλημένος και διαβάζεις πίσω από τις γραμμές; Πού έχω γράψει τέτοιο πράγμα, εκτός ίσως από "τρόπο του λέγειν", χάριν παραδείγματος;

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
εμένα όμως με πατάει, θεωρώ αν μην τι άλλο ντροπή, να αποκαλούν τον άνθρωπο αν θες Ιησού, που κήρυξε την αγάπη και το αγαπάτε τους εχθρούς ημών, κήρυκα μίσους.
Κατανοητό μέχρι εδώ. Σε παρακαλώ λοιπόν να απαντήσεις στα εξής:

Σε ενοχλεί να αποκαλείται ο Χριστός "Υιός του Θεού", ναι ή όχι;

Σε ενοχλεί να θεωρείται η Καινή Διαθήκη ανάξια λόγου, ναι ή όχι;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 16-05-07, 15:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενοχλεί να αποκαλείται ο Χριστός "Υιός του Θεού", ναι ή όχι;
Όχι φυσικά

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενοχλεί να θεωρείται η Καινή Διαθήκη ανάξια λόγου, ναι ή όχι;
Καθόλου, περί ορέξεως ουδείς λόγος. Σέβομαι αυτή την άποψη.

Ακόμα και αν μου έλεγες ότι θεωρείς ανούσιο το έργο του Πλάτωνα "Η απολογία του Σωκράτη" ή την τραγωδία του Σοφοκλή "Αντιγόνη". Μπορούσα μέσα μου να θεωρήσω κάποιον ανόητο, που θεωρεί ανούσια αυτά τα κορυφαία έργα, αλλά δεν θα με ενοχλούσε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 16-05-07, 17:16
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενοχλεί να αποκαλείται ο Χριστός "Υιός του Θεού", ναι ή όχι;
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι φυσικά
Περίφημα. Άρα δε θα πρέπει να σε ενοχλεί ούτε κάποια άλλη αντίστοιχη έκφραση θρησκευτικής αλήθειας, πχ "ο Αλλάχ είναι ο μόνος αληθινός θεός και ο Μωάμεθ ο προφήτης του".

Αυτό που νομίζω αναρωτήθηκε ο Kiwi (κι εγώ κατ'επέκταση) είναι πού σταματούν αυτές οι ανώδυνες φράσεις και συμβολισμοί. Υπάρχουν εκείνοι οι χριστιανοί που πιστεύουν ότι όσα γράφονται στη Βίβλο (δηλ. πολλά από αυτά που παρατέθηκαν στο πρώτο μήνυμα εδώ) είναι κυριολεκτικά αληθινά. Πώς θα κάνεις διάλογο με κάτι τέτοιο; Ιδιαίτερα μάλιστα αν η οποιαδήποτε υποψία ότι δε δέχεσαι όσα γράφονται ανάγεται αυτομάτως σε αμφισβήτηση της θρησκευτικής τους ελευθερίας;

Να στο κάνω πιο συγκεκριμένο: Μου επιτρέπεις να ποστάρω σε μήνυμα στην Ακροβάση τα γνωστά καρτούν του Μωάμεθ που ξεσήκωσαν παγκόσμια θύελλα αντιδράσεων και εξ αιτίας των οποίων πέθαναν άνθρωποι μόλις ενάμιση χρόνο πριν; Σκέψου επίσης αν θα απαντούσες το ίδιο πριν γίνει η φασαρία...

Αντίστροφα, με τους αρνητικούς χαρακτηρισμούς, όπου υπάρχει και το μεγαλύτερο περιθώριο παρεξήγησης:

Θα μπορούσε ένας αρχαιοελληνιστής να χαρακτηρίσει το χριστιανισμό ως "ιουδαϊκή αίρεση" ή θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει αυτούσιες φράσεις από τα ευαγγέλια για να δείξει ότι συντέλεσαν αποφασιστικά σε αυτό που θεωρεί πολιτιστική καταστροφή;

Θα μπορούσε ένας πιστός εβραίος να γράψει στην Ακροβάση τη φράση "ο Χριστός είναι κίβδηλος"; Αν ναι, γιατί πειράζει που ο αρχαιοελληνιστής τον χαρακτηρίζει "κήρυκα μίσους"; Αν όχι, πώς θα του απαγορέψεις να εκφράσει μια βασική αρχή της πίστης του;

Προσωπικά βρίσκω το θέμα απίστευτα μπερδεμένο αλλά και πολύ ενδιαφέρον. Νομίζω ότι θα αποτελεί με το πέρασμα του χρόνου όλο και μεγαλύτερο πρόβλημα, εκτός κι αν μας φωτίσει ο όποιος θεός και συμφωνήσουμε ότι μερικά πράγματα είναι λιγότερο σημαντικά από όσο νομίζουμε..
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 16-05-07, 21:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Να στο κάνω πιο συγκεκριμένο: Μου επιτρέπεις να ποστάρω σε μήνυμα στην Ακροβάση τα γνωστά καρτούν του Μωάμεθ που ξεσήκωσαν παγκόσμια θύελλα αντιδράσεων και εξ αιτίας των οποίων πέθαναν άνθρωποι μόλις ενάμιση χρόνο πριν;
Δεν είμαι όπως καλά ξέρεις φονταμενταλιστής, ακόμα και αν θα ήμουν Μωαμεθανός. Για τον Χριστό γράφτηκαν χειρότερα και ουδέποτε αντέδρασε κανείς εκτός των θρησκόληπτων.

Δεν πιστεύω στην Παλαιά διαθήκη, γιατί αυτή γεννήθηκε για τροποποιήθηκε για καθαρά σοβινιστικούς λόγους. Φυσικά και ο δικός μας Χριστός, έχει δέσιμο με την παλαιά πίστη, σαν Γιος του Θεού του Αβραάμ, αλλά μέσα εκεί έχουν γραφτεί τόσα παραμυθάκια, που εγώ δεν θα ήθελα να την διδάσκονται τα παιδιά μου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.