Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-11-07, 12:43
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Lightbulb Αχ να είχα μια μηχανή του χρόνου

Σας έχει τύχει ποτέ να θέλετε να ξαναζήσετε μια στιγμή από την ζωή σας;

Φοβάμαι ότι τα νέα παιδιά δεν θα έχουν και πολλές τέτοιες τάσεις, είναι κυρίως γνώρισμα των μεγάλων ηλικιών. Επίσης συμβαίνει σε όσους έχουν χάσει, πολυαγαπημένα τους πρόσωπα, που είναι δεμένα με τις αναμνήσεις μας.

Ο πιο διακαής μου πόθος είναι να ανακαλύψουν την μηχανή του χρόνου και να γυρίσω πίσω, για να ξαναζήσω κάποιες στιγμές που είναι γραμμένες με ανεξίτηλα γράμματα στην μνήμη μου. Δεν ζητώ να επέμβω, να αλλάξω κάτι, απλά να το ξαναζήσω.

Ας σας περιγράψω μια απ αυτές τις επιθυμίες.

Ρυθμίζω το ρολόι της μηχανής του χρόνου στον Δεκέμβριο του 1955, παραμονές Χριστουγέννων. Στην κουζίνα του παλιού μας σπιτιού, επικρατεί ένας χαμός. Η Γιαγιά εξετάζει όλα τα υλικά με τα οποία θα φτιαχτούν τα περίφημα Σμυρναϊκά τσουρεκάκια, αυτά που εσείς οι απ’ έξω ονομάζεται κακώς Σμυρναϊκά Κουλούρια.
Το κύριο υλικό για την τελική επιτυχία είναι το βούτυρο γάλακτος μέσα σε μεγάλες γυάλες. Οι τέσσερις κόρες της Γιαγιάς μου, περιμένουν με αγωνία το πόρισμα της ειδικού μητέρας τους. Τελικά το βούτυρο παίρνει το τελικό ok και ο έλεγχος συνεχίζεται στο αλεύρι που το είχαν κοσκινίσει σε ένα τεράστιο πήλινο δοχείο.

Όταν όλα βρίσκονται στο τελικό στάδιο η Γιαγιά ζητάει από τα παιδιά, να φέρουν, δώδεκα ταβάδες (μεγάλα τετράγωνα ταψιά των φούρνων). Τα παιδιά γκρινιάζουν, αλλά η υπόσχεση για ένα χαρτζιλίκι, τα κάνει να βγάλουν φωτιές στα πόδια.

Ξεκινάει η διαδικασία του ανακατέματος του βουτύρου με την ζάχαρη που πρέπει να γίνει πολύ προσεκτικά μέχρι να διαλυθεί και ο τελευταίος κρύσταλλος ζαχάρεως. Η μυρωδιά από το βούτυρο αρχίζει να απλώνεται σε όλο το σπίτι και να σπάει μύτες.

Ξεκινάει το ζύμωμα και εκεί η Γιαγιά ελέγχει κάθε φορά πόσο αλεύρι θέλει ακόμα, ώστε η ζύμη να γίνει αφράτη. Η Γιαγιά υπενθυμίζει : προσοχή μην μου τα κάνετε κουραμπιέδες, τσουρεκάκια κάνουμε…

Τελικά δίνεται το τελικό οκ και από τις 4 γαβάθες με την ζύμη και αρχίζει το πλάσιμο σε τρια μπαστουνάκια που ενώνονται στις άκρες. Οι κοπέλες βοηθοί έχουν πλύνει καλά τους ταβάδες και τους έχουν λαδώσει ελαφρά με βούτυρο. Ενώ άλλοι με πινέλο αλείφουν τα τσουρεκάκια αυγό.

Οι συστάσεις της Γιαγιάς εδώ είναι αυστηρές στα παιδιά. Να πείτε στον Κώστα (ο φούρναρης) να μην διανοηθεί να μου τα αφήσει άψητα ή να μου τα κάψει, ρόδινα τα θέλω.

Σε δύο ώρες μετά φόβου γυρίζουμε τα ψημένα τσουρεκάκια στο σπίτι. Θα ήθελα πολύ να ξαναμυρίσω αυτό το άρωμα.

Η Γιαγιά κάνει έλεγχο σε κάθε ταψί και εγκρίνει ότι είναι εντάξει. Μας χαμογελάει ευχαριστημένη και από την δικιά μας συνεισφορά, μας δίνει από δύο τσουρεκάκια το χαρτζιλίκι μας, ένα ολόκληρο τάλιρο στον καθένα και με την σειρά μας γινόμαστε εμείς ευτυχισμένοι.
Οι κόρες μοιράζονται τα τσουρεκάκια για τις οικογένειες τους και η μέρα τελειώνει εδώ.

Θα ήθελα να τους ακουμπούσα όλους και ας μην με έβλεπαν, να νοιώσω λίγο την παρουσία τους, που τόσο πολύ μου έχει λείψει.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-11-07, 13:20
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κι εγω απο παλια ηθελα να ειχα μια χρονομηχανή αλλά για άλλους λόγους. Παραδόξως όλες οι αναμνήσεις που θέλω να ξαναζήσω έχουν να κάνουν με εξωτερικούς χώρους, βόλτες, επισκέψεις και ταξίδια και όχι συγκεκριμένες στιγμές του σπιτιού. Θα ήθελα να ξαναεπισκευτώ κάποιες στιγμές και κάποια μέρη όπως ήταν τότε.

Θυμάμαι νοσταλγικά τις πρώτες βόλτες με τον κολητό στην Πατησίων όταν ήμασταν 18, όπως και τις εξόδους μου στο στρατό... θα ήθελα να ξανακάνω τις ίδιες διαδρομές, να θυμηθώ αν άλλαξε κάτι, να δω με τα σημερινά μου μάτια τί φορούσε ο κόσμος, τί μαγαζιά υπήρχαν και τώρα άλλαξαν ή έκλεισαν, τί στύλ είχαν τα κορίτσια που χαζεύαμε, με τί διαφημίσεις ήταν στολισμένοι οι δρόμοι, τί κομμάτια ακούγονταν περνώντας έξω απο τα μαγαζιά, τί ήχους, αρώματα και ατμόσφαιρα υπήρχε ακριβώς εκεί, ακριβώς τότε...

και αν τα ιδια ερεθισματα και συνδυασμοι ανθρωπων, αρωματων και 'ενεργειας' μου εδιναν τα ιδια συναισθηματα ενθουσιασμου ή απορίας
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 01-05-13 στις 22:51
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-11-07, 19:07
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ναι για να πω σ' αγαπώ σε κάποιον που δεν πρόλαβα να το πω..........τελευταία φορά....
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-11-07, 11:10
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στέλιο μου,αφού η επιθυμία σου είναι αγνή και χωρίς προσπάθεια να αλλάζης κάτι,τότε είναι σίγουρα απρόβλεπτη!Δεν έχη ψυχολογική εξήγηση παρεκτός την συνηδητοποίηση του δυνητικού τέλους μιας διαδρομής.Ο νευρολόγος μου κάποτε σε περεμφερή δική μου προσπάθεια πισωγυρίσματος,που ήθελα στο ταξίδη και αλλαγές με έστειλε κατα Αιγινήτιο μεριά......Για αυτό σου λέω κάθε Σάββατο που όλοι μας,μιλάω για τους παλιούς,έχουμε καιρό καλό θα ήταν ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΙΩΜΑΣΤΕ για ένα φτωχό καφεδάκι κάπου.Το έχω εφαρμόσει με παλιούς γνωστούς μου στην πλατεία Αργεντινής δημοκρατείας στο Παλιό "ΘΕΜΙΣ" Ετσι το επόμενο Σάββατο και κάθε Σάββατο απο τούδε σας περιμένω για έκπληξη όλους για καφεδάκικαι κουβεντούλα οσό για συνταγή γιατρού αυτό ας το αναλάβη ο SPIN.
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-11-07, 18:56
DD65 Ο χρήστης DD65 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-11-07 21:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα ηθελα να βρεθω μια φορα ξανα στο σπιτι των γονιων μου τοτε που μεγαλωναμε παιδια ανεμελα και που δεν φανταζομασταν τους δρομους που θα ακολουθουσε ο καθενας μας. Τοτε που ολα ηταν πιο απλα και πιο αληθινα γιατι νομιζω και μεις ειμασταν πιο απλοι και πιο αληθινοι.
__________________
I attract whatever I desire...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-11-07, 20:52
Το avatar του χρήστη hot
hot Ο χρήστης hot δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-22 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
αν γυριζε ο χρονος πισω....

Θα ηθελα να γυριζα τον χρονο πισω για να προλαβω να πω στον πατερα μου ποσο πολυ τον αγαπουσα, για να του δωσω μια σφιχτη αγκαλια και να τον ευχαριστησω για ολα οσα μου προσφερε στην ζωη ... και για ολα οσα εκανε για εμενα σιωπηλα χωρις ποτε να το μαθω.
Να μυρισω το αρωμα του και να τον ακουσω να εκτελει την ιδια πρωινη διαδικασια τοσων χρονων. Τον ακουγα να ξυριζεται και να ετοιμαζεται για την δουλεια και καθε πρωι μολις εμπαινα στο μπανιο υπηρχε χαρακτηριστικα η μυρωδια απο το αρωμα του.
Να του δειξω ποσο καλα τα καταφερα και εγω και ο αδελφος μου με την δουλεια που μας αφησε, και ολο υπερηφανεια να του παρουσιαζα τον εγγονο που ποτε του δεν γνωρισε και που εχει το ονομα του.
Να νοιωσω την φωνη του να με καθησυχαζει και να με στηριζει σε καθε μου αποφαση, να με συμβουλευει και να με οδηγει με τον τροπο του, χωρις να ειναι ποτε πιεστικος.
Μα πανω απ'ολα να ακουσω το τρανταχτο γελιο του που ξεσηκωνε παντα την παρεα και τον εκανε να ξεχωριζει αναμεσα σε ολους.

Μην χανετε τον χρονο και μην τον αφηνετε να φευγει.... αυτο που εχετε να πειτε στους ανθρωπους που αγαπατε να το πειτε τωρα, το αυριο ειναι πολυ μακρυα και ηδη εχει γινει παρελθον.
Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-11-07, 02:00
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ολοι είστε συγκινητικοί.

Αλλωστε και η Αγια Γραφη μας προτρέπει να "εξαγοράζομεθα τον καιρόν"

Ας μη χανουμε χρόνο.

Εγω θα χρειαζόμουν αρκετο για να ζητησω συγγνωμη απο όσους άθελα πληγωσα, αδίκησα και απογοητευσα. Και επειδη δεν τον εχω (το χρόνο) μου μενει μόνο να κοιτξω μπροστα.

Αύριο ειναι η τελευταία μερα της ζωής μου.

Ας τη ζησω συνειδητα.Ως άνθρωπος και όχι ως κτηνος.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-11-07, 04:36
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν είχα μια μηχανή του χρόνου...
θα την έσπαγα γιατί, με μόνη εξαίρεση τις γέννες των παιδιών μου, δεν αξίζει τον κόπο να γυρίσω πουθενά.
Αν είχα μια μηχανή του χρόνου...
θα ήθελα να επιμηκύνει το χρόνο που έχω πλέον μπροστά...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-11-07, 18:55
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω θα ήθελα να έχω μια ....μηχανή ....του χρόνου. Για φέtος θα χρησιμοποιώ αυτή του Corsair.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-11-07, 23:07
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχω πολύ καλή μνήμη, θυμάμαι μυρωδιές και εικόνες πεντακάθαρα. Και τη γενική αίσθηση, ειδικά τη γενική αίσθηση. Επίσης τείνω να ξαναβρίσκω παρελθοντικές στιγμές στο παρόν, γύρω μου ξαφνικά "μυρίζει" μια στιγμή του παρελθόντος, το παρόν γίνεται μαλακό και διάφανο και το παρελθόν μπαίνει μέσα.

Παρ' όλα αυτά αν μου έκαναν δώρο μια μηχανή του χρόνου δεν θα έλεγα όχι. Για αλλαγές δεν το συζητώ, το όλο θέμα με το αίτιο-αιτιατό είναι αρκετά πολύπλοκο, οι μεταβλητές πάρα πολλές, δεν ξέρω τι θα μπορούσε να συμβεί αν κουνούσα το παραμικρό τουβλάκι, κι έτσι δεν θα ήθελα να αλλάξω τίποτα, ούτε αυτά που με οδήγησαν σε πόνο. Γιατί; Γιατί είμαι ευτυχισμένη, άρα έχω πολλά να χάσω αν αλλάξω επίπονα πράγματα του παρελθόντος και η πορεία ξεφύγει και πάει προς κάπου αλλού [δεν μπορώ να είμαι σίγουρη πως θα βγω σε αυτό ακριβώς το σημείο που είμαι τώρα αν "με γλυτώσω" από κάποιους πόνους]. Κάποιους μήνες παλιότερα θα προσπαθούσα να αλλάξω πράγματα, διότι το σημείο στο οποίο βρισκόμουν ήταν στον πάτο κι έτσι δεν είχα τίποτα να χάσω [κι αν άλλαζα πράγματα ίσως να μην συνέβαιναν οι ανατροπές που συνέβησαν, και να μην έφτανα ποτέ σε αυτό το ευτυχισμένο μέρος τώρα...]. Όταν δεν έχεις τίποτα να χάσεις τα ρίσκα είναι πανεύκολη υπόθεση.

Θα ήθελα λοιπόν τη μηχανή του χρόνου απλώς για βολτούλες, για επισκέψεις στην παιδική μου ηλικία και σε περασμένες ευτυχισμένες στιγμές.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-11-07, 00:49
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω πολύ καλή μνήμη, ....
Λόγια μικρή μου. Ας δοκιμασουμε όμως: Τι έφαγες το μεσημέρι της 18.12.2003;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-11-07, 15:04
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ήταν ο χρόνος που ήμουν στις Σέρρες. Δεν έφαγα τίποτα, διότι μαγείρευα σαν τρελλή απ' το πρωί για το βράδυ, είχα καλέσει αρκετούς φίλους [ουσιαστικά τους συμπαίκτες μου σε ένα RPG που παίζαμε εκείνο τον καιρό, και κάποιους τότε συμφοιτητές] στο σπίτι για φαγητό και κρασί [είναι τα γενέθλιά μου στις 18/12, αλλά αυτό μάλλον το ξέρεις από το προφίλ μου για να ρωτάς γι αυτή τη μέρα]. Μαγείρεψα κοτόπουλο μπύρας με πατάτες στο φούρνο, μια λίγο περίεργη καρμπονάρα δικής μου επινόησης, και μια σούπα, αλλά δεν θυμάμαι τι ακριβώς σούπα, ήταν αυτοσχεδιασμός. Επίσης είχα κάνει γαλακτομπούρεκο, και ο τότε φίλος μου είχε φέρει μια τούρτα από το Plaisir. Είχαμε μόνο πλαστικά ποτηράκια γιατί είχα απηυδήσει με το να πλένω άπειρα ποτήρια κάθε φορά που είχαμε session για το RPG. Επίσης είχαμε ήδη στολισμένο δέντρο. Αυτά θυμάμαι, αλλά δεν ήταν και τα πιο "αξέχαστα" γενέθλια που έχω περάσει. Μάλιστα μου πήρε κάποια ώρα να τα θυμηθώ, ευτυχώς ήρθαν κάτι μυρωδιές και μια δυο εικόνες πλαστικών ποτηριών και δέντρου και των παιδιών και με βοήθησαν.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-11-07, 15:17
Το avatar του χρήστη elafaki
elafaki Ο χρήστης elafaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-08 12:54
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν είχα μια μηχανή του χρόνου... θα ταξίδευα λίγες ώρες πίσω και θα εσβηνα το λάθος (χωρίς πρόθεση βεβαια) στον τρόπο έκφρασης μου...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-05-13, 20:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πόση τρυφεράδα και νοσταλγία περιλαμβάνει αυτό το θέμα!!!

Ναι είμαστε στην Μεγάλη εβδομάδα και η ίδια επιθυμία μου έρχεται στο μυαλό.

Να μπορούσα να κοιτάξω, να μυρίσω, να ακούσω, να γευτώ, να ακουμπήσω.

Να δω αγαπημένα πρόσωπα, που διατηρούσαν τα ήθη και τα έθιμα, από την μεγάλη τους καταγωγή, ενός πολιτισμού μοναδικού.

Ήμουν τυχερός που τις έζησα, που τις βίωσα, θα ήθελα να ρίξω μια ματιά τώρα, με το κριτήριο της εμπειρίας που όλοι οι άνθρωποι, αποκτάνε με τα χρόνια.

Θα ήθελα να τους δώσω μια τεράστια αγκαλιά και να τους πω, ένα μεγάλο ευχαριστώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
Easty (21-01-17), justin (01-05-13)
  #15  
Παλιά 01-05-13, 21:04
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 08:20
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόση τρυφεράδα και νοσταλγία περιλαμβάνει αυτό το θέμα!!!
Να σου κάνω παρέα για ένα δευτερόλεπτο μιας και έβαλες τη μηχανή σε λειτουργία. Σε άλλη κατεύθυνση όμως, στην Κρήτη.
Σε όσους πίκρανα συγνώμη να ζητήσω κι’ αν άφησα λίγη χαρά να την ποτίσω…
__________________
Έως αν τον έτερον προπέσειν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:18.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.