Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-11-11, 20:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
BBC: Αντιμετωπίζοντας την αυτοκτονία ως κοινωνικό πρόβλημα της Ελλάδας

Η Ελλάδα που παρουσίαζε έναν από τους χαμηλότερους δείκτες αυτοκτονιών στην Ευρώπη παρουσιάζει πια αύξηση της τάξης του 40% σε λίγους μόνο μήνες.

Ο Γιώργος Μπαρκούρης, ένας 60χρονος άνεργος, σίγουρος ότι στην Ελλάδα με την ανεργία στο 17% να αυξάνεται διαρκώς, δεν θα μπορούσε να βρει στο μέλλον δουλειά και χωρίς να μπορεί να στηριχτεί σε συγγενείς και φίλους μετρούσε τις μέρες μέχρι την έξωσή του από το διαμέρισμα που νοίκιαζε στην Αθήνα.

«Οι νύχτες ήταν οι χειρότερες», δήλωσε. «Άρχισα να σκέφτομαι τι μέλλον μπορώ να έχω. Θα ήταν καλύτερο να πέθαινα απλώς στον ύπνο μου αλλά αυτό δεν συνέβη οπότε άρχισα να σκέφτομαι την αυτοκτονία.»
Μπήκε στο ίντερνετ να βρει εύκολους τρόπους να βάλει τέλος στη ζωή του. Ευτυχώς για αυτόν το πρώτο που του έβγαλε η έρευνα ήταν η γραμμή παρέμβασης για την αυτοκτονία της οργάνωσης Κλίμακα.

Οι εθελοντές της Μη Κυβερνητικής Οργάνωσης παραδέχονται ότι τα τηλεφωνήματα έχουν τετραπλασιαστεί από την αρχή της κρίσης και αυτή τη χρονιά η αύξηση ήταν ραγδαία με τις περισσότερες περιπτώσεις να οδηγούνται στην αυτοκτονία λόγω οικονομικής ανασφάλειας.

Τον περασμένο μήνα ο υπουργός Ανδρέας Λοβέρδος ανέφερε ότι οι αυτοκτονίας στην Ελλάδα παρουσίασαν αύξηση της τάξης του 40% τους πρώτους μήνες του 2011.

Οι ειδικοί της οργάνωσης όπως η ψυχολόγος Ελένη Μπεκιάρη επισημαίνουν το έντονο κοινωνικό στίγμα που σχετίζεται με την αυτοκτονία αφού το συνδέουν με την άρνηση της ορθόδοξης εκκλησίας να θάψει τους αυτόχειρες. Για αυτό και όπως εξηγεί πολλοί επιλέγουν τρόπους αυτοκτονίας που να μοιάζουν με ατύχημα στα μάτια της κοινωνίας και της οικογένειας.

Υπάρχουν βέβαια και διαφορετικές περιπτώσεις όπως αυτή του επιχειρηματία που αυτοπυρπολήθηκε τον περασμένο μήνα μπροστά σε μία τράπεζα στη Θεσσαλονίκη. Μετά από την άρνηση της τράπεζας για ένα ακόμα δάνειο δήλωσε πως ένιωσε τόσο απελπισμένος που απλώς έχασε το μυαλό του. Λούστηκε με βενζίνη έξω ακριβώς από την τράπεζα και έβαλε φωτιά. Ευτυχώς μεταφέρθηκε γρήγορα στο νοσοκομείο όπου και του χορηγήθηκε βοήθεια. Οι εξωτερικές πληγές μπορεί να γιατρεύονται αλλά για τον ίδιο αυτές που τον κάνουν να υποφέρει είναι οι εσωτερικές αφού είναι άνεργος ο ίδιος, η γυναίκα του και ο γιος του και συχνά δεν διαθέτουν ούτε τα αναγκαία για να ζήσουν.

Η ρεπόρτερ του BBC Chloe Hadjimatheou αναφέρει επίσης την περίπτωση του επιχειρηματία Μιχάλη Κριάδη, Γενικού Διευθυντή μεγάλης διαφημιστικής εταιρίας που έπεσε από τον τέταρτο όροφο του γραφείου του στο κενό αφήνοντας πίσω του σημειώματα αυτοκτονίας προς την οικογένεια και τους υπαλλήλους του. Ο φίλος του δημοσιογράφος Κώστας Καβαθάς αναφέρει ότι «ο Μιχάλης δεν δανείζονταν ποτέ χρήματα και πάντα πλήρωνε τους φόρους του στην ώρα του» ενώ εξηγεί ότι «τελευταία οι επιχειρηματίες νιώθουν εντελώς απελπισμένοι. Τέσσερις στην Κρήτη, ένας στην Καλαμάτα και άλλος ένας στην Σπάρτη αυτοκτόνησαν γιατί αδυνατούσαν να πληρώσουν τα χρέη τους».

Η πίεση για όσους διοικούν επιχειρήσεις είναι πράγματι τεράστια αφού ακόμα και ότι η εταιρία είναι επιτυχημένη μπορεί να τύχει να μην έχουν έσοδα για μήνες. Το σύστημα αυτό μέσα στα χρόνια γέννησε τις ετεροχρονισμένες επιταγές. Μόνο λίγες τέτοιες επιταγές μπορούν να φτάσουν μία εταιρία στο σημείο να μην μπορεί να αντεπεξέλθει στις ανάγκες τις μισθοδοσίας της ή να πληρώνει το ενοίκιό της.

Η ψυχολόγος της Κλίμακας κ. Μπεκιάρη αναλύει το φαινόμενο των αυτοκτονιών σαν κοινωνικό φαινόμενο και επισημαίνει την ανάγκη ενός εθνικού σχεδίου πρόληψης αυτοκτονιών που θα μπορεί να προσφέρει πολλές και ουσιαστικές υπηρεσίες. Η ελληνική κυβέρνηση ωστόσο δεν προχωράει σε καμία επιπλέον χρηματοδότηση της τηλεφωνικής γραμμής στήριξης παρά την αυξημένη ανάγκη και αδυνατεί να εφαρμόσει συνολικά νέες πολιτικές πρόνοιας και πρόληψης.

Ο 60χρονος Γιώργος Μπαρκούρης που σώθηκε χάρη στο τηλεφώνημα στην Κλίμακα είναι σήμερα εθελοντής στον ραδιοφωνικό σταθμό της οργάνωσης που επικεντρώνεται στην κατάθλιψη και τον κοινωνικό αποκλεισμό. Για πρώτη φορά χαμογελάει και παραδέχεται ότι πια έχει ένα λόγο να φεύγει από το σπίτι του το πρωί ενώ νιώθει ένα χρήσιμο μέλος της κοινωνίας ξανά.

Πηγή: BBC

Σχόλιο : Αφορμή για να ψάξω αυτό το θέμα, μου έδωσε μια εικόνα από μία έρευνα του MEGA.

Ο Γιώργος Μπαρκούρης, είναι φίλος, παλιό επίλεκτο μέλος και οργανωτής της AcroBase και αυτή η είδηση με έχει συγκλονίσει. Δεν είναι απλά ένας έμπειρος παραγωγός ραδιοφώνου με πολλά χρόνια καριέρας, έχει τεράστιες γνώσεις στους υπολογιστές, έχει δουλέψει πολύ σοβαρά σαν IT administrator και είναι να κτυπάς το κεφάλι σου, που ένας τόσο ικανός άνθρωπος, έφτασε εκεί.
Φίλε Γιώργο γερά, αν με διαβάζεις θέλω να τα πούμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
kostasx (17-12-11)
  #2  
Παλιά 30-11-11, 20:46
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Διαβασα το ονομα στην αρχη και μου χτυπησε καμπανακι μεχρι που διαβασα το σχολιο σου τον ηξερα ελαχιστα. Ευχομαι ο,τι καλυτερο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-12-11, 20:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πρώτη η Ελλάδα σε αυτοκτονίες στην Ευρώπη

Στην οικονομική κρίση οφείλεται η αυξητική τάση των αυτοκτονιών στην Ελλάδα. Μόνο το πρώτο πεντάμηνο του έτους, η αύξηση περιστατικών άγγιξε το 40%. Διαβάστε τι "λένε" τα στοιχεία αναλυτικά

Σύμφωνα με στοιχεία της εθελοντικής οργάνωσης "Get Involved", του τμήματος Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, η χώρα κατατάσσεται στην πρώτη θέση της λίστας με τις ευρωπαϊκές χώρες, που παρουσιάζουν αύξηση των αυτοκτονιών.

Ειδικότερα, μόνο το πρώτο πεντάμηνο του 2011 καταγράφεται ποσοστό αύξηση που αγγίζει το 40%.

Οι ειδικοί πάντως επισημαίνουν ότι τα αίτια της αυτοκτονίας δεν είναι πάντα, ή μόνο, οικονομικά, καθώς συνήθως συνυπάρχουν ή προηγούνται άλλοι παράγοντες, όπως κατάθλιψη ή προβλήματα στις οικογενειακές σχέσεις.

Στην τηλεφωνική γραμμή παρέμβασης για την αυτοκτονία, 1018, οι οικονομικοί λόγοι ήταν η συνήθης αιτία που άκουγαν οι υπεύθυνοι ψυχολόγοι από το 2007, όταν ξεκίνησε τη λειτουργία του το κέντρο, χρονιά κατά την οποία η κρίση δεν είχε ακόμη εκδηλωθεί στην Ελλάδα.

Από τότε, οι κλήσεις τετραπλασιάστηκαν για να φτάσουν πέρσι τις 2.500.

Σήμερα, όλο και πιο συχνά καταφεύγουν στη γραμμή παρέμβασης άνθρωποι, που αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα.

Σύμφωνα με πρόσφατη μελέτη της επιστημονικής επιθεώρησης "The Lancet", κατά την περίοδο 2007-2009 οι αυτοκτονίες στην Ελλάδα αυξήθηκαν κατά 17%.

Μετά την Αττική, η Κρήτη είναι η περιοχή με τις περισσότερες κλήσεις στην τηλεφωνική γραμμή 1018, ενώ μόνο τον τελευταίο ενάμιση χρόνο περισσότερα από 20 άτομα αυτοκτόνησαν στην Κρήτη.

Πηγή : News247
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
kostasx (17-12-11)
  #4  
Παλιά 16-12-11, 16:00
Το avatar του χρήστη Inka
Inka Ο χρήστης Inka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-03-17 14:42
Σας διαβάζω Στέλιο μου, αν και όχι τακτικά λόγω των προβλημάτων μου. Να ξέρετε όμως ότι είμαι καλά και το παλεύω.

Εγινα εθελοντής εδώ στην Κλίμακα, σε όλες τις δραστηριότητες της βλέποντας άλλους που είναι σε άθλια κατάσταση. Αυτό, μου δίνει σκοπό και δύναμη να συνεχίζω τον προσωπικό μου αγώνα.

Δύναμη που όλοι έχουμε μέσα μας, αλλά πρέπει να την αναγνωρίσουμε και να την εκμεταλλευτούμε σωστά.

Θα επικοινωνήσω Στέλιο μου σύντομα...

Να είστε όλοι πάντα καλά...

Γ.Μπ.
__________________
"Όταν ξυπνήσει αυτός πού μας ονειρεύεται, τότε θα πεθάνουμε."
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Inka For This Useful Post:
Gildor (16-12-11), Qluser (18-12-11)
  #5  
Παλιά 16-12-11, 16:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Inka Εμφάνιση μηνυμάτων
Δύναμη που όλοι έχουμε μέσα μας, αλλά πρέπει να την αναγνωρίσουμε και να την εκμεταλλευτούμε σωστά.
Θα επικοινωνήσω Στέλιο μου σύντομα...
Να είστε όλοι πάντα καλά...
Γ.Μπ.
Τα τηλέφωνα μου τα ξέρεις, θα χαρώ πολύ να τα πούμε από κοντά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:47.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.