Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Κινητή τηλεφωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-11, 11:56
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
iPhone και πρόσβαση internet μέσω USB

Υπάρχει κάποιος τρόπος αντί για WiFi να δώσω πρόσβαση Internet στο iPhone μέσω του καλωδίου USB που το συνδέει στον υπολογιστή; Εννοείται ότι ο υπολογιστής έχει πρόσβαση

Διευκρινίζω (επειδή όλο για αυτό μιλάνε στο νετ) ότι δε θέλω να έχω Internet στον υπολογιστή από το iPhone αλλά το αντίστροφο.

Hardware: winXP, iPhone 3gs (JB), admin rights παντού.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-11, 18:07
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει κάποιος τρόπος αντί για WiFi να δώσω πρόσβαση Internet στο iPhone μέσω του καλωδίου USB που το συνδέει στον υπολογιστή; Εννοείται ότι ο υπολογιστής έχει πρόσβαση

Διευκρινίζω (επειδή όλο για αυτό μιλάνε στο νετ) ότι δε θέλω να έχω Internet στον υπολογιστή από το iPhone αλλά το αντίστροφο.

Hardware: winXP, iPhone 3gs (JB), admin rights παντού.
Προφανώς η όλη ερώτηση είναι κατά πόσον (α) το iOS έχει κάτι σαν usbnet driver (net-over-USB), ή, αφού το κινητό είναι jailbroken, (β) αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που μεταφέρει IP δεδομένα μέσω USB.

Στην (α) περίπτωση, όλο το networking του κινητού μπορεί να περάσει από USB. Στη (β) περίπτωση θα υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί λόγω του ότι το πρόγραμμα θα τρέχει σε user space (όχι σε kernel space). Μπορεί να χρειάζεσαι και ειδικό software στον Η/Υ.

Προφανώς όλη αυτή η συζήτηση είναι παράνομη και μπορούμε να καταδικαστούμε στην εσχάτη των ποινών και μόνο που το συζητάμε σε δημόσιο forum.

Η αντίστροφη συζήτηση μπορεί να είναι κι αυτή χρήσιμη! Αν ξέρεις με τι τρόπο κάνεις USB tether (με το κινητό για router), ξέρεις και αν γίνεται το ανάποδο. Ευτυχώς το κινητό σου είναι αναρχοκομμουνοαναρχικό και μπορείς να το κοιτάξεις άμεσα αυτό. SSH is your friend, citizen.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-01-11, 19:07
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς η όλη ερώτηση είναι κατά πόσον (α) το iOS έχει κάτι σαν usbnet driver (net-over-USB), ή, αφού το κινητό είναι jailbroken, (β) αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που μεταφέρει IP δεδομένα μέσω USB.

Στην (α) περίπτωση, όλο το networking του κινητού μπορεί να περάσει από USB. Στη (β) περίπτωση θα υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί λόγω του ότι το πρόγραμμα θα τρέχει σε user space (όχι σε kernel space). Μπορεί να χρειάζεσαι και ειδικό software στον Η/Υ.
Στο νετ, για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω, έχουν όλοι κολλήσει στο να δίνουν internet access στον υπολογιστή τους από το iPhone. Το αντίστροφο δείχνει πιο.. μυστήριο.

Επί του θέματος λοιπόν, πες ότι είμαι root@iPhone. Πώς θα κάνω και τι;

Συμπληρωματικά, μάλλον θα χρειαστώ και κάποιου είδους ip filtering για το μαραφέτι. Καμμιά ιδέα; Έχω gcc και τα συναφή αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δε χρειάζονται, κάτι πρέπει να έχει από τη μαμά του.. Ή εναλλακτικά να το περάσω μέσα από το home privoxy; Διλήμματα... αλλά τουλάχιστον η όλη ιστορία δε σταματάει ποτέ να έχει ενδιαφέρον με τον ένα ή τον άλλο τρόπο

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς όλη αυτή η συζήτηση είναι παράνομη και μπορούμε να καταδικαστούμε στην εσχάτη των ποινών και μόνο που το συζητάμε σε δημόσιο forum.
Λοιπόν... δεν είναι! Ανακάλυψα ότι το U.S. Copyright Office αποφάσισε τον Ιούλιο του 2010 ότι το σπάσιμο (Jailbreak) του iPhone είναι καθόλα νόμιμο
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-01-11, 20:25
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Επί του θέματος λοιπόν, πες ότι είμαι root@iPhone. Πώς θα κάνω και τι;
Θα σου τη σπάσω, αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου iPhone και δε μπορώ να σε βοηθήσω έμπρακτα πέρα από τη θεωρία του πράγματος (αφού τρέχει BSD, κάποια πράγματα είναι ψιλοστάνταρ)

Σε γενικές γραμμές, δες αν το tethering φτιάχνει κάποιο network interface και routes: netstat -nr ή route -n για να δεις τα routes σου, και ifconfig ή ifconfig -a για να δεις τα ενεργά network interfaces (και όλα τα net interfaces αντίστοιχα)


Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν... δεν είναι! Ανακάλυψα ότι το U.S. Copyright Office αποφάσισε τον Ιούλιο του 2010 ότι το σπάσιμο (Jailbreak) του iPhone είναι καθόλα νόμιμο
Ειρωνικά το έλεγα. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν αγοράζω μια συσκευή (προσοχή: όχι «νοικιάζω»), τότε μου ανήκει, και μου ανήκει το δικαίωμα να την ανοίξω για να δω τι περιέχει, να την εξερευνήσω με κάθε δυνατό τρόπο, και γενικά να της φερθώ ως κτήμα μου (που είναι). Μπορεί ο Jobs και ο όποιος Jobs να μη θέλει να κοιτάνε πολύ προσεκτικά το hardware του (προφανώς γιατί δεν είναι κάτι το εξαιρετικό στην ουσία), αλλά αν δεν προσλάβει παραστρατιωτικούς με AK-47 δε μπορεί να εμποδίσει νόμιμους ιδιοκτήτες να κάνουν ό,τι θέλουν με την ιδιοκτησία τους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:59.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.