Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Μουσική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-03-11, 18:43
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
"Έφυγε" ο Μανώλης Ρασούλης

Νεκρός βρέθηκε το πρωί της Κυριακής από φίλους του ο καλλιτέχνης Μανώλης Ρασούλης, στο σπίτι του στη Θεσσαλονίκη. Σύμφωνα με τα πρώτα στοιχεία του ιατροδικαστή, ο θάνατός του είχε επέλθει πριν από τέσσερις ημέρες.

Ο Μανώλης Ρασούλης γεννήθηκε στο Ηράκλειο της Κρήτης στις 28 Σεπτεμβρίου 1945. Γιός ενός χρυσοχόου, στα παιδικά του χρόνια έψαλε στον Πολιούχο Άγιο Μηνά. Σπούδασε κινηματογράφο στην Αθήνα και ξεκίνησε την καλλιτεχνική του πορεία τραγουδώντας ερασιτεχνικά στην Πλάκα, ενώ παράλληλα δούλευε στην εφημερίδα της αριστεράς «Δημοκρατική Αλλαγή».

Στη διάρκεια της δικτατορίας έφυγε για το Λονδίνο, όπου και παρέμεινε έξι χρόνια. Οργανώνεται στο τροτσκιστικό κίνημα, στο οποίο γνωρίζεται με την Βανέσα Ρεντγκρεϊβ με την οποία δυο φορές συνεργάστηκε σε πολιτικές παραστάσεις. Στο Λονδίνο έγινε και συνεκδότης της εφημερίδας Σοσιαλιστική Αλλαγή.

Τον Μαΐο του '68 πήρε μέρος στην εξέγερση των φοιτητών στο Παρίσι.

Λίγο μετά τα γεγονότα του Πολυτεχνείου έρχεται στην Ελλάδα και η μεταπολίτευση θα τον βρει εργαζόμενο στα ναυπηγεία του Ανδρεάδη.
Τότε είναι που τον καλεί και ο Μάνος Λοϊζος και τραγουδούν μαζί τα «Νέγρικα» με την Μαρία Φαραντούρη.

Η συνεργασία του με το Νίκο Ξυδάκη στα «Δήθεν» είναι που θα τον καθιερώσει ως έναν από τους σημαντικότερους Έλληνες μουσικούς της γενιάς του, με επιτυχίες όπως το «Αχ Ελλάδα», «Οι μάγκες δεν υπάρχουν πια», «Πότε Βούδας, πότε Κούδας», «Το κοτλέ παντελονάκι», «Τίποτα δεν πάει χαμένο».

Πολλές φορές ο Ρασούλης διαφώνησε με το λεγόμενο μουσικό κατεστημένο, όπως και με τις δισκογραφικές εταιρείες και δεν δίστασε να αποχωρήσει, εκφράζοντας ελεύθερα τις απόψεις του. Θεωρήθηκε αιρετικός και εκκεντρικός και τα τελευταία χρόνια σχεδόν αποσύρθηκε από τα καλλιτεχνικά δρώμενα.

Τα τραγούδια του έγιναν γνωστά σε Ισραήλ, Τουρκία, Σερβία μέχρι και την μακρινή Ιαπωνία.

Πηγή

Έτυχε να τον γνωρίσω πριν μερικούς μήνες. Απλός, Ακομπλεξάριστος, Αντικομφορμιστής...
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Naias : 13-03-11 στις 18:51
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-03-11, 19:56
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτυχε να τον γνωρίσω πριν μερικούς μήνες. Απλός, Ακομπλεξάριστος, Αντικομφορμιστής...
... γι' αυτό και
ο θάνατός του είχε επέλθει πριν από τέσσερις ημέρες
Κατάλαβες; Κατάλαβες.


Κρίμα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-03-11, 22:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Όντως κρίμα ....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-03-11, 22:30
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Καλό ταξίδι.



Πολλές φορές βαθιά αναρωτήθηκα
τριγύρω οι άνθρωποι αν μ' αγαπούνε
για ό,τι φαίνομαι ή αν αληθινά
για ό,τι είμαι εγώ, κοντά μου ζούνε.

Κι όμως να που δεν ξέρω
ποιος εγώ, κι υποφέρω
νιώσε με, σώσε με
κι ό,τι θες σ' το προσφέρω.

Είναι στιγμές σιωπής που αναλογίστηκα
τους όρκους που 'δωσα, γλυκιά μου, εσένα
και με τα λόγια μου για μένα πείστηκα
τώρα δεν έχω πια φόβο κανένα.

Κι όμως να που δεν ξέρω...

Πολλοί ορκίστηκαν πως μ' αγαπήσανε
γιατί κατάλαβαν ποιος είμαι τάχα
και σαν τους πίστεψα μ' εγκαταλείψανε,
ανάγκη μ' είχανε, αυτό μονάχα . . .

Νιώσε με - Μανώλης Ρασούλης
Στίχοι: Μανώλης Ρασούλης
Μουσική: Πέτρος Βαγιόπουλος
Πρώτη εκτέλεση: Μανώλης Ρασούλης
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 13-03-11 στις 22:33
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-03-11, 01:02
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Την Τρίτη η κηδεία του Μανώλη Ρασούλη

Πέθανε πριν από δέκα ημέρες, σύμφωνα με τον ιατροδικαστή.


Την Τρίτη, στις 4.30 το απόγευμα, θα κηδευθεί από το Α΄νεκροταφείο της Αθήνας, ο συνθέτης Μανώλης Ρασούλης, ο οποίος βρέθηκε, την Κυριακή, νεκρός στο σπίτι του, στη Θεσσαλονίκη.
Ο θάνατος του Μανώλη Ρασούλη επήλθε τελικά από έμφραγμα, σύμφωνα με τον ιατροδικαστή Ματθαίο Τσούγκα, που έκανε την νεκροψία και νεκροτομή.

Τραγική λεπτομέρεια: Σύμφωνα με τον ιατροδικαστή, ο θάνατος επήλθε πριν από δέκα μέρες Το δεύτερο και θανατηφόρο τελικά έμφραγμα (είχε προηγηθεί, σύμφωνα με τους οικείους του κι άλλο έμφραγμα, καθώς ο ίδιος παραπονιόταν για πόνους στο στήθος προ εικοσαημέρου) το υπέστη ο Μανώλης Ρασούλης το Σάββατο 5 Μαρτίου. Βρισκόταν, δηλαδή, νεκρός στο σπίτι του επί εννέα μέρες, μέχρι το πρωί της Κυριακής, οπότε εντόπισαν τη σορό του φίλοι, που του τηλεφωνούσαν, αλλά δεν απαντούσε.

Χρήματα αντί στεφάνων

Η κόρη του Μανώλη Ρασούλη, Ναταλία, ζητά με σχετική ανακοίνωση προς τον Τύπο, αντί για στεφάνια, τα χρήματα να διατεθούν στον μη Κερδοσκοπικό Οργανισμό ειδικής μέριμνας και προστασίας μητέρας και παιδιού «Κιβωτό του Κόσμου».

Τα έξοδα της κηδείας θα καλυφθούν από την ΑΕΠΠΙ (Ελληνική Εταιρεία προς Προστασίαν της Πνευματικής Ιδιοκτησίας Α.Ε.). Οι τραπεζικοί Λογαριασμοί είναι: EUROBANK: 0026 0178 870100 872073 και Πειραιώς: 5023 - 032595 - 870

Η νεκρώσιμη ακολουθία θα ψαλεί στις 16:30 μμ στον ιερό ναό Αγίων Θεοδώρων.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-03-11, 10:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Μ. Ρασούλης: Είμαι άνεργος, αχρήματος και ηλικιωμένος! Με πέταξαν

Συγκλονίζει όμως το άρθρο του Λευτέρη Παπαδόπουλου στη στήλη του στην εφημερίδα τα ΝΕΑ για το παράπονο του Μανώλη Ρασούλη για την απόλυσή του από το ραδιόφωνο της ΕΡΤ. Είμαι άνεργος, αχρήματος και ηλικιωμένος είχε γράψει μεταξύ άλλων ο δημιουργός στην επιστολή που έδωσε στον Λ. Παπαδόπουλο. Χθες πάντως στην κηδεία του, το νεκροταφείο γέμισε από τα στεφάνια πολλών από αυτών που τον είχαν ξεχάσει όσο ζούσε...

Η συνάντηση έγινε πριν ένα μήνα περίπου.Όπως περιγράφει ο Λευτέρης Παπαδόπουλος βρισκόταν στην ταβέρνα της Μίνας μαζί με τον γιο του και και τον Γιώργο Λιάνη. Μέσα από τις γραμμές του γράμματός του φαίνεται η αγωνία και η στενοχώρια που είχε ο Μανώλης Ρασούλης τόσο για την απόλυσή του όσο και γι' αυτή της κόρης του, Ναταλίας από τον δημοτικό σταθμό του Πειραιά

Έγραψε λοιπόν:

«Αρτι αφιχθείς από την Αυστραλία, όπου πήγα για έναν µήνα ν’ αλλάξω παραστάσεις, να πάρω µια ανάσα γιατί µοιάζω µε µωρό στη φωτιά και αρχαία σκουριά, µε όλα τούτα τα τεκταινόµενα εγχωρίως, πληροφορήθηκα ότι οι ιθύνοντες µου έκοψαν την εκποµπή που είχα στο Α’ πρόγραµµα του ραδιοφώνου (105,8) επί 6 χρόνια, κρατώντας τα µπόσικα στην κατιούσα.

Η αλήθεια είναι ότι στενοχωρήθηκα µε τον τρόπο που µε πέταξαν στον κάδο, γιατί βασικά είµαι ένας απ’ αυτούς που υποστηρίζουν τις αξίες. Είµαι άνεργος και αχρήµατος και ηλικιωµένος. Σύνταξη δεν έχω πάρει ακόµα. Ευελπιστώ. Κι όπως ξέρεις, η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. ∆εν έχω, πάντως, να πληρώνω ούτε και το νοίκι µου. Εδιωξε και την κόρη µου, από το δηµοτικό Κανάλι 1 του Πειραιά, αµέσως µόλις βγήκε δήµαρχος ο µπασκετµπολίστας Φασούλας. Κι ας έκανε το χαρισµατικό και µορφωµένο κορίτσι επί 4 χρόνια εκποµπές πρότυπα. Είµαι στο κουρµπέτι και το ραδιοφωνικό 50 χρόνια και ξέρω τι είναι τι και ποιος είναι ποιος. Η αυτογνωσία µου είναι πολύ ενισχυµένη. Αντί ν’ ακούν εµάς, που περάσαµε από 40 κύµατα και να µαθαίνουν, µόλις πήραν το σκήπτρο άρχισαν µε τη γνωστή εµπάθεια, απάθεια και αµάθεια τις εκκαθαρίσεις.

Νοµίζω ότι µέσα στο γενικό και αποδεδειγµένο µπάχαλο, τέτοιες ανόητες εξουσιαστικότητες είναι καταδικασµένες και τιµωρητέες. Οποιος φοβάται τη γνώµη µου ή όποιος νοµίζει ότι είναι ανώτερος, ας βγει να µετρηθούµε στα φανερά. Η χώρα δεν αντέχει άλλο κυνισµό, σαχλαµάρα, µπαλαφάρα, αµάθεια και αρχοντοχωριατισµό. Το µικρό µου έργο δείχνει ότι είµαι πειθαρχηµένος στα κοινωνικά ιδεώδη και στην παραγωγή κοινωνικής και εθνικής συνείδησης. Ο υπουργός Πολιτισµού Τηλέµαχος Χυτήρης, ο Παπαδηµητρίου και ο Ταγµατάρχης µε ξέρουν χρόνια πολλά. Ποιος ιθύνων έβγαλε την απόφαση να µε διώξουν; Ας βγει να µας πει το σκεπτικό. Με το ίδιο σκεπτικό µε έδιωξαν το ‘84 και από την τότε ΥΕΝΕ∆, όταν είπα µια µαντινάδα που αφορούσε τον Κοσκωτά…».

Σχόλιο : Θα έπρεπε να ντρέπονται, αλλά αυτοί οι πολιτικοί δεν γνωρίζουν τι σημαίνει ντροπή.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-03-11, 02:03
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Οι ύαινες εκδότες έσπευσαν πάνω στο πτώμα για να κατασπαράξουν ό,τι μπορούν και τούτη την Κυριακή, βάζουν (δώρο) στις εφημερίδες τους cd με τραγούδια του εκλιπόντος. Αυτά είναι τα κακά νέα.

Τα καλά νέα είναι ότι η κόρη του αντέδρασε σε αυτή την ανηθικότητα με μια επιστολή, που ωστόσο δε γνωρίζω αν θα καταφέρει να μπλοκάρει το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-03-11, 18:12
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
"Τώρα μετά την αποκάλυψη του θέματος και την αναφορά του CRETALIVE υπάρχει έντονη κινητικότητα στο δήμο Ηρακλείου για να δοθεί λύση στο όλο θέμα.
ΝΤΡΟΠΗ: Ζήτησαν λεφτά για τον τάφο του Μανόλη Ρασούλη!
Το έγγραφο του δήμου Αθηναίων από τη ZOUGLA.GR
Ενημερώθηκε: 22.03.2011 // 09:33

Είναι απίστευτο...είναι ντροπή....Ασέβεια και απαξίωση για το πρόσωπο του εκλιπόντος στιχουργού και τραγουδιστή Μανώλη Ρασούλη, επέδειξε και πάλι η ελληνική Πολιτεία, αυτήν τη φορά «διά στόματος» του Δ.Σ. του Δήμου Αθηναίων, όπως αποκαλύπτει η Zougla.gr...Ο δήμος Ηρακλείου είχε προτείνει να γίνει η ταφή στην Κρήτη δημοσία δαπάνη, αλλά δεν εισακούστηκε....

Η υπόθεση

Μία δυσάρεστη έκπληξη περίμενε την οικογένεια του καλλιτέχνη, όταν η εκπρόσωπος της ΑΕΠΙ (Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Πνευματικής Ιδιοκτησίας), που είχε αναλάβει να διεκπεραιώσει τα διαδικαστικά της κηδείας, έθεσε προφορικό αίτημα στον Δήμο Αθηναίων, για να λάβει άδεια ταφής στο Ά Νεκροταφείο Αθηνών.

Η γραμματέας του δημάρχου Γ. Καμίνη, κα Μπακοβασίλη, πληροφόρησε την εκπρόσωπο κα Μαίρη Φασουλάκη, δικηγόρο και διευθύντρια Πολιτισμού και Επικοινωνίας της ΑΕΠΙ, ότι, για να δοθεί η άδεια, πρέπει να καταβληθεί το ποσό των 1.863,94 ευρώ. Απαντώντας στην εύλογη παρατήρησή της, ότι η απαίτηση αυτή αποτελεί προσβολή στο έργο και στη μνήμη του καλλιτέχνη, η κα Μπακοβασίλη απάντησε ότι μόνο οι άποροι και οι άστεγοι απαλλάσσονται από την υποχρέωση να πληρώνουν για την ταφή.

Στο μεταξύ η επαίσχυντη συμπεριφορά εφημερίδων έναντι της μνήμης του Μανώλη Ρασούλη και του καλλιτεχνικού έργου του, πλην των ηθικών, λαμβάνει και νομικές διαστάσεις, αφού τίθεται ζήτημα ηθικής βλάβης.

Η εκπρόσωπος της ΑΕΠΙ κα Φασουλάκη επεσήμανε στη zougla.gr πως ο νόμος προβλέπει ότι, εφόσον θίγεται το ηθικό δικαίωμα του δημιουργού, το οποίο ασκείται πλέον από τους κληρονόμους, αυτοί μπορούν να ασκήσουν ένδικα μέσα, προκειμένου να ζητήσουν την αποκατάσταση της ηθικής βλάβης τους.

Επίσης, η εκπρόσωπος της ΑΕΠΙ επισημαίνει ότι οι εφημερίδες έχουν δικαίωμα να διανέμουν τα έργα καλλιτεχνών, όμως το ηθικό δικαίωμα των κληρονόμων ισχύει.

Ωστόσο, ουδείς επικοινώνησε με την οικογένεια του Μανώλη Ρασούλη:

«Ουδείς επικοινώνησε μαζί μου και βεβαίως καμία άδεια δεν δόθηκε από εμένα ως προς το ηθικό πλαίσιο και στοιχείο αυτής της επανακυκλοφορίας, ειδικά κάτω από τις συγκεκριμένες συνθήκες οδύνης για μένα προσωπικά και γενικότερα για την οικογένεια του Μανώλη Ρασούλη» τονίζει η Ναταλία Ρασούλη, αναφερόμενη στην ενέργεια των δύο εφημερίδων.

Η Ναταλία Ρασούλη σε επιστολή της αφήνει ξεκάθαρα να εννοηθεί πως η «σπουδή» των δύο εφημερίδων να συμπεριλάβουν στις προσφορές τους CD του αποθανόντος και μάλιστα χωρίς καμία προσυνεννόηση, ούτε με τον ίδιο, όταν ζούσε, ούτε με την οικογένεια του μετά τον θάνατό του, οφείλεται στην απληστία τους, προκειμένου να αποκομίσουν το μεγαλύτερο δυνατό κέρδος, εκμεταλλευόμενες τη συγκίνηση που προκάλεσε ο θάνατος του καλλιτέχνη."

Πηγή : cretalive.gr
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:43.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.