Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-05-08, 17:17
kwnn Ο χρήστης kwnn δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-05-08 21:50
Περίοδος και επιπλοκές

Είμαι 15 χρονών κι έχω έρθει σε σεξουαλική επαφή με το αγόρι μου. Κάποιες φορές δεν χρησιμοποιούμε προφυλακτικό αλλά ποτέ μα ποτέ δεν έχει εξπερματίσει μέσα μου. Είμαι στισ ημέρες τις περιόδου μου, ακόμα δεν έχω καθυστέρηση όμως έχω όλα τα συμπτώματα της περιόδου. Δηλαδή πόνους στην κοιλιακή χώρα και στη μέση, πρίξιμο στο στήθος, ανεπιθύμητα μεγάλα σπυράκια κι νεύρα. Όμως το θέμα είναι ότι δεν αδιαθετώ και έχω αγχωθεί. Ξέρω ότι εαν δεν εξπερματίσει μεσά μου το αγόρι μου και επιπλέον εαν δεν είμαι στις γόνιμες μέρες μου δεν μπορώ να μείνω εγυος. Σωστά? Τέλος, κάτα τη διάρκεια του Πάσχα είχα πάθει ουρολίμοξη. Ίσως φταίει αυτό που δεν έχς αδιαθετίσει ακόμα? Σας παρακαλώ απαντήστε μου άμεσα. Δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ απο το άγχος παρόλο που δεν έχω ακόμα καθυστέρηση. Μη με ξεχάσετε. Σας παρακαλώ.
Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-08, 17:26
kwnn Ο χρήστης kwnn δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-05-08 21:50
episis tha hthela na kserw ean iparxei pithanotita gia anepithimiti egimosini ean to kanume xwris profilakseis alla pote den ekspermatisei mesa mu.sas parakalw voithiste me
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-08, 17:39
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τις απαντήσεις θα τις βρεις σε εναν γυναικολόγο.

Μην τρομάζεις βέβαια, μπορει να ντρέπεσαι να πας, αλλά οταν μια γυναικα ξεκινάει σεξουαλικές επαφές, θα πρέπει να επισκευτεί γυναικολόγο.

Οσο για τις βασικές αρχές του ασφαλούς σεξ: Πάντα προφυλακτικο!
Ο κύκλος "παίζει" και ποτέ δεν μπορεί να εισαι 100% σιγουρη για το ποιες ειναι οι γονιμες μέρες σου. Με αυτο που κανετε, μειώνετε τις πιθανότητες, αλλα δεν εισαι 100% ασφαλής.

Επίσης, το προφυλακτικο ειναι απαραίτητο και για τα ΣΜΝ (Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα). Μην το ξεχνάτε αυτό. εισαι μικρή ακομα αλλά σε αυτό το τομέα θα πρέπει να δείξεις σοβαρότητα και υπευθυνότητα.

Και μην αγχωνεσαι...το αγχος αναστατωνει τον κυκλο σου :-)

Αλλά ΠΑΝΤΑ προφυλακτικο!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-08, 18:15
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από kwnn Εμφάνιση μηνυμάτων
episis tha hthela na kserw ean iparxei pithanotita gia anepithimiti egimosini ean to kanume xwris profilakseis alla pote den ekspermatisei mesa mu.sas parakalw voithiste me
Υπό ορισμένες προϋποθέσεις ναι. Για αυτό ακριβώς το λόγο πρέπει να χρησιμοποιείται το προφυλακτικό.
Για να μην αναφέρω φυσικά και τα νοσήματα που μπορεί να μεταδοθούν που κάνουν τη χρήση του προφυλακτικού ακόμη πιο αναγκαία.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-08, 18:45
kwnn Ο χρήστης kwnn δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-05-08 21:50
vasika den ime etsi den ine?
afu exw ola ta simptomata tis periodu swsta?
apadiste mu ksekathara sas parakalw.
to xw anagi.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-08, 19:01
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Λυπάμαι. Δεν μπορούμε μέσω μηνυμάτων να ξέρουμε τι συμβαίνει...
Το πιο σωστό θα ήταν να επισκευθείς έναν γυναικολόγο, αλλά αν θέλεις μία πιο γρήγορη απάντηση χρησιμοποίησε ένα τεστ εγκυμοσύνης από το φαρμακείο.
Τον γυναικολόγο όμως πρέπει σίγουρα να τον επισκευθείς και για άλλους λόγους.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-08, 19:23
kwnn Ο χρήστης kwnn δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-05-08 21:50
efharistw poli..
mipws paizei rolo to oti epatha urolimoksi prin 3misi vdomades??

ennow epeidi ponaw ipervolika stin koilia mu k stin mesi mu alla den mu katevenei to aima?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 13-05-08 στις 19:28 Αιτία: συνεχόμενα μηνύματα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-08, 19:45
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Ως πατέρας και όχι ως γιατρός (που έτσι κι αλλιώς δεν είμαι) θα σου πρότεινα:

- Να κάνεις υπομονή και να αφήσεις να περάσουν μερικές ημέρες ακόμα (αφού η ίδια λες πως είσαι στις ημέρες της περιόδου σου).

- Εφ' όσον κρίνεις πως το αγόρι σου είναι αρκετά ώριμο, να συζητήσεις μαζί του, τους φόβους σου. Εκτός των άλλων, έχει κι αυτός υποχρέωση αλλά και δικαίωμα να γνωρίζει τί συμβαίνει.

- Να πάρεις από κάποιο φαρμακείο κάποιο από τα σχετικά τεστ. Συζήτησε με τον/την φαρμακοποιό, για τις λεπτομέρειες σε ότι αφορά στον χρόνο και στα αποτελέσματα.

- Εάν είσαι τελικά έγκυος, να συζητήσεις το πρόβλημα με τους γονείς σου. Ίσως αντιδράσουν άσχημα στην αρχή, αλλά είναι οι μόνοι που μπορούν να σε βοηθήσουν αποτελεσματικά. Σε περίπτωση που κρίνεις πως αυτό είναι αδύνατον (φοβάσαι την αντίδρασή τους και τις συνέπειες), να μιλήσεις με κάποιο κοντινό συγγενικό σου πρόσωπο, στο οποίο έχεις εμπιστοσύνη ότι μπορεί να σε βοηθήσει.

Η ουρολοίμωξη είναι πολύ σοβαρή υπόθεση. Πώς την αντιμετώπισες; Δεν πήγες σε γυναικολόγο; Και η δική μου η άποψη, είναι πως πρέπει, έτσι κι αλλιώς, να πάρεις τη γνώμη ειδικού γιατρού.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-05-08, 19:56
kwnn Ο χρήστης kwnn δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-05-08 21:50
vasika ta exete mperdepsei ligo k mallon ftaiw k egw.
egios den eimai me tpt gt exw ola ta simptomata tis periodou mu aplws exw agxothei gt enw ponaw ipervolika den adiathetw.ayto einai olo.
fusika k eixa paei se giatro otan eixa pathei ourolimoksi
k sigekrimena se mikroviologo g geniki k kaliergeia urwn k adiviogramma
k pira mia adiviosi g 10 meres k telos
den eimai sigoura eguos.an einai dinaton.an menane oles oi gunaikes apo to sex XWRIS ekspermatwsi mesa tous egies tote i ellada tha eixe lisei to ipogennitiko tis provlima.apla anarwtieme gt enw ponaw toso den mu erxete.exw akoma 3 hmeres mexri na kleisw mina apo tin proigumeni periodo mu.ton aprilio eixa adiathetisei stis 16 .aplws padote mu erxete 2-3 meres nwritera k ayti tin fora exume 13 tou mhna k akoma den mu exei erthei k anisixw alla kserw pws den eimai gt akoma k xwris profilaktiko pu to exume kanei den exei teleiwsei mesa mu ..k otan vgainei sinexizei k avnanizete ligo akoma g na teleiwsei.to agori mu kserei ta pada k mu leei na min anisixw gt ine ipefthinos k kserei pws den ime egios..iparxei periptosi na ofeilete stin urolimoksi to gegonos oti enw ponaw den adiathetw h apla den einai akoma h hmera mu?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-05-08, 20:12
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Επειδή τυγχάνει να έχω μια κορούλα 13 ετών... κι επειδή φαντάζομαι θα έρθει σύντομα η ώρα που θα τ' ακούσω αυτά...
Εντελώς απλά και στοργικά, θα σε συμβούλευα χωρίς δεύτερη κουβέντα να πας στους γονείς σου. Και μαζί να πάτε σε ένα γιατρό.
Οι γονείς, όσο και να φωνάξουν, και να σε μαλώσουν, και να σε τιμωρήσουν, σίγουρα θα λειτουργήσουν με γνώμονα τελικά το δικό σου καλό και προπάντων την υγεία σου.
Μη μπλέκεις σε περιπέτειες που δεν ξέρεις πού θα σε οδηγήσουν.
Και προφύλαξη βρε παιδιά... στην εποχή της ενημέρωσης που ζούμε, προφύλαξη! Και δεν είναι μόνο η εγκυμοσύνη. Η δική σας γενιά και μπορεί και οφείλει να είναι πιο προσεκτική.
Πάρε βαθιά ανάσα λοιπόν και πήγαινε στη μητέρα σου. Ξέρεις... υπήρξαμε κι εμείς κάποτε 15 χρονών...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-05-08, 21:15
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αγαπητή φίλη,
οι περίοδοι σου είναι ακολουθούν πάντα πιστά τον κύκλο τους ή είναι μη ομαλός ;
Ένας από τους λόγους που μπορούν να καθυστερήσουν την περίοδο είναι το άγχος ή η εξαντλητική δίαιτα κλπ.
H μέθοδος αντισύλληψης που χρησιμοποιείτε έχει 20 % πιθανότητα αποτυχίας κατά μέσο όρο.
Η πρώτη μας κόρη προέκυψε από την συγκεκριμένη μέθοδος και ενώ υπήρχαν τα συμπτώματα περιόδου.
Χωρίς να θέλω να σε ανησυχήσω , περίμενε μερικές ημέρες ακόμα και κάνε ένα τεστ εγκυμοσύνης, δεν χάνεις τίποτα.
Όπως και οι άλλοι θα σου συνέστηνα να χρησιμοποιείς προφυλακτικό όχι μόνο για την αντισύλληψη αλλά και για τα διάφορα νοσήματα , και εφόσον έχεις αρχίσει την σεξουαλική σου ζωή σχετικά νωρίς καλό θα ήταν να το καθιερώσεις.

Πηγές : http://en.wikipedia.org/wiki/Coitus_interruptus
http://en.wikipedia.org/wiki/Compari...ontrol_methods

ΥΓ. Αν μπορείς γράφε Ελληνικά
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 13-05-08 στις 21:19
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-05-08, 21:37
kwnn Ο χρήστης kwnn δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-05-08 21:50
Ναι τις περισσότερες φορές είναι ακόλουθοι. Δηλαδή αδιαθετώ 3-4 ημέρες πριν να κλείσει ο μήνας απο την προηγούμενη περίοδο μου. Σε αυτή την φάση που βρίσκομαι είμαι 3 ημέρες πριν απο την ημερομηνία που είχα αδιαθετήσει τον προηγούμενο μήνα. Σας παρακαλώ μην απαντήσετε ξανά γιατί είμαι πολύ αγχωμένη ειδικά με αυτό που είπατε, ότι το πρώτο σας παιδί προέκυψε έτσι. Επίσης κάτι τελευταίο που θα ήθελα να ρωτήσω θα ήταν εαν παίζει ρόλο η ουρολίμοξη που είχα πάθει πριν 3 εβδομάδες και αν το 20% που έχετε γράψει είναι οι πιθανότητες να έχω μείνει εγγυος? Σας παρακαλώ απαντήστε μου σε αυτές τις 2 ερωτήσεις και μην μου ξαναπαντήσετε. Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-05-08, 21:46
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Επίσης κάτι τελευταίο που θα ήθελα να ρωτήσω θα ήταν εαν παίζει ρόλο η ουρολίμοξη που είχα πάθει πριν 3 εβδομάδες
Πιθανώς δεν παίζει ρόλο



και αν το 20% που έχετε γράψει είναι οι πιθανότητες να έχω μείνει εγγυος?
το 20 % είναι οι στατιστικές πιθανότητες να αποτύχει η παραπάνω μέθοδος αντισύλληψης. Που σημαίνει ότι σε κάποιον μπορεί να συμβεί και με την 1η και σε κάποιον άλλον να συμβεί την 40η φορά ή στα 100 ζευγάρια που την χρησιμοποιούν τα 20 να έχουν εγκυμοσύνη. Αυτός είναι ο γενικός μέσος όρος. Για όσους την χρησιμοποιούν επιτυχώς, δηλαδή ότι σίγουρα η εκσπερμάτωση έγινε εκτός , τότε οι πιθανότητες πέφτουν στο 4 %.

Αν θες κάποιες επιπλέον πληροφορίες στείλε προσωπικό μήνυμα ή σε μένα ή στον Stanley.


Υπευθυνες απαντήσεις για όλα αυτά μπορείς να πάρεις μόνο από τον γυναικολόγο σου.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 13-05-08 στις 21:55
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-05-08, 22:50
Το avatar του χρήστη Turtle
Turtle Ο χρήστης Turtle δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-08 23:57
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα ήθελα να σου πω, πως έτσι και αλλιώς πρέπει να επισκεφτείς γυναικολόγο. Υπάρχουν και γυναίκες γυναικολόγοι αν νοιώθεις κάπως άβολα.
Ο γιατρός είναι ο ειδικός και θα κάνει τη δουλειά του. Εσύ από την πλευρά σου, πιστεύω πως πρέπει να του ζητήσεις να σε ενημερώσει για τα παρακάτω θέματα:
1. Να υπολογίζεις και να παρακολουθείς τον κύκλο της περιόδου σου.
2. Να μάθεις για τις γόνιμες ημέρες.
3. Να μάθεις για τις διάφορες μεθόδους αντισύλληψης.
4. Να μάθεις το ρόλο του προφυλακτικού.
Το προφυλακτικό είναι ένα μέσο αντισύλληψης άλλα πολύ περισσότερο προφυλάσσει από σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα όπως πολύ καλά σου τόνισαν και οι προηγούμενοι που σου απάντησαν εδώ. Αυτό το τελευταίο έχει μεγάλη σημασία διότι, ένας άντρας μπορεί να έχει κάποιο τέτοιο νόσημα χωρίς συμπτώματα και χωρίς να νοσεί. Όμως σε επαφές χωρίς προφυλακτικό, το μεταδίδει στη γυναίκα σύντροφό του η οποία και θα νοσήσει.
Όλα αυτά μάθε τα και ξεκαθάρισέ τα. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
Σου μιλάω από την πλευρά της γυναίκας και θέλω να σου τα μεταδώσω αυτά διότι έπαιξαν μεγάλο ρόλο στη δική μου ζωή.
Επίσης θα σου έλεγα να μιλήσεις με την μητέρα σου. Σιγά σιγά, όπως κα όσο εσύ το νοιώθεις. Η ουσιαστική επικοινωνία με τη μαμά σου θα σε κάνει να νοιώσεις πιο ήρεμα και θα είναι μεγάλη στήριξη όταν θα πας στις πρώτες επισκέψεις στον γιατρό. Γιατί επιμένω: σε γυναικολόγο πρέπει να πας από τη στιγμή που έχεις σεξουαλικές επαφές. Σου το έχουν πει και τονίσει και παραπάνω αυτό.
Φρόντισε το κορμί σου. Μάθε το και ζήσε χωρίς άγχος.
Φιλικά
Μαίρη
__________________
purple turtle
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-08-10, 21:20
pink Ο χρήστης pink δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-06-11 10:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
eimai 17 xronwn k ton teleutaio mhna o suntrofos mou kata thn diarkeia ths sexoualikhs epafhs mphke gia kapoia deuterolepta xwris profulaxh.auto egine 2 fores.twra exw ka8usterhsh molis mias meras alla pe8ainw apo to agxos mou.genika eimai agxwdhs tupos k hdh polu pio prin mou rthei periodoa agxwnomai.o suntrofos mou leei na mhn anushxw alla auto einai adunaton.uparxei periptwsh gia anepi8umhth egumosunh??perimenw me agwnia thn apanthsh sas..euxaristw
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:38.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.