Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Μουσική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-07-10, 19:17
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
BLIND GUARDIAN - "At the Edge of Time"

Εδώ είναι τα αποσπάσματα όλων των κομματιών του αναμενόμενου νέου δίσκου των φρουρών "At the Edge of Time" που σύντομα αναμένεται να κυκλοφορήσει.

Άν και καραμέλα αυτό που θα πώ, δεν ευελπιστώ όμως σε δίσκους όπως το πολυαγαπημενο "Nightfall in Middle-Earth" ή το κλασσικό "Imaginations From the Other Side". Μακάρι όμως να επανακάμψουν γιατί είναι ένα συγκρότημα που πραγματικά λατρεύω!

Ο δίσκος έχει ανακοινωθεί για τις 30 Ιουλίου.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 09-08-10 στις 11:56
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-07-10, 21:58
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Τώρα μένει να τους απολαύσουμε ζωντανά, τραγουδώντας μαζί τους το A Voice in the Dark

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 07-05-11 στις 10:21
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-08-10, 21:09
Το avatar του χρήστη fosi
fosi Ο χρήστης fosi δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-08-10 20:56
Φύλο: Άντρας
Ρε φίλε όλα καλά,αυτό το fossi πως σου ήρθε??? Με ένα s,να είμαστε σωστοί
Όσο για το live,μακάρι να μπορέσουμε να πάμε θέλω πολύ να τους δω!!!
Mirror mirror on the wall !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fosi : 02-08-10 στις 21:34
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-08-10, 21:21
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Ακόμη ένα δυό τραγουδάκια εσείς που τους ξέρετε, για να ακούσουμε κι εμείς και να μην ψάχνουμε στο youtube?
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-08-10, 01:13
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Tι να πώ για το "Sacred World" όπου ξεκινά και κλείνει με μια εκπληκτική ορχηστρική σύνθεση; Για το "Curse My Name", το οποίο σου δίνει μια κέλτικη αισθητική ταξιδεύοντας σε σε μια άλλη εποχή, για το πανέμορφο "War of the Thrones" ή το ανατολίτικο "Wheel of Time"; Δεν αναφέρομαι ένα ένα στα κομμάτια, γιατί είναι βέβαιο πως θα γίνω γραφικός, αφού σε κάθε τραγούδι σχεδόν πρέπει να χρησιμοποιώ λέξεις όπως μαγικό/ταξιδιάρικο/ορχηστρικό κτλ. Όπως διάβασα και αλλού και εστερνίζομαι πλήρως την άποψη αυτή, το άλμπουμ αυτό πραγματικά σε ξεναγεί σε μυθικούς τόπους. Δεν χορταίνω να το ακούω! Καταθέτω με τη σειρά μου, το θαυμασμό μου στους αγαπημένους μου βάρδους!


Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμη ένα δυό τραγουδάκια εσείς που τους ξέρετε, για να ακούσουμε κι εμείς και να μην ψάχνουμε στο youtube?
Θα σου προτείνω λίγες απο τις παλιές επιτυχίες τους:


1)The Bard`s Song (In the Forest): Απλώς ένα αξεπέραστο τραγούδι. Μια εκπληκτική μπαλάντα που σε κάνει να ξεχνάς τα πάντα και να βυθίζεσαι στα λόγια του κομματιού. Ύστερα απο αυτό το κομμάτι, οι Blind Guardian, καθιερώθηκαν και ώς "βάρδοι".
Εδώ η Studio Version, και εδώ το κομμάτι σε ένα live τους, με μία ατμόσφαιρα πραγματικά μαγική!

2)"Mordred's Song": Αφιερωμένο στον ομώνυμο μυθικό αντιήρωα γιο του βασιλιά του Αρθούρου και της αδελφής του μάγισσας Μοργκάνα Λεφέι.
Εδώ είναι η Studio Version και εδώ, η Acoustic Version .

3)Lord of the Rings (Orchestral version): Για όσους δεν το γνωρίζουν, οι Blind Guardian ζήτησαν να αναλάβουν το soundtrack της ομώνυμης τριλογίας, αλλά απορρίφθηκαν επειδή θεωρήθηκε πως δεν ήταν αρκετά γνωστοί (τότε) στο ευρύ κοινό. Μια ακόμα καταπληκτική μπαλάντα που σε μεταφέρει στο κλίμα της ταινίας.

4)Mirror, Mirror: Άν κάποιος ανοίξει ένα λεξικό με σκοπό τη σημασία του όρου "επικό χιτ", μη παραξενευτεί καθόλου αν δεί να αναγράφεται το mirror, mirror. Πρόκειται για ένα θρυλικό κομμάτι, ένα κομμάτι σήμα κατατεθέν των φρουρών, ένα κομμάτι που πραγματικά λατρεύτηκε! Ο ποιητικός και συνθετικός οίστρος έχει φτάσει στο απόγειό του και μια αλληλουχία απο υπέροχες ενορχηστρώσεις σε κάνουν να μεθάς και να παρασύρεσαι στα καταιγιστικά ακούσματά του! Εν κατακλείδι ένα κομμάτι τόσο μοναδικό που απλως δεν θα...ξαναγραφτεί ποτέ κάτι παρόμοιο.
Κάποιοι, λαμβάνοντας υπόψη τον τίτλο μπερδεύουν το νόημα του με τον καθρέπτη της Γκαλάντριελ όμως το τραγούδι είναι αφιερωμένο στον Τούργκον και τη βοήθεια που δέχτηκε από το θεό Ούλμο για να χτίσει την πόλη Γκόντολιν.

5)Nightfall: Ένας ορχηστρικός οργασμός στα αυτιά μας. Το τραγούδι κάνει λόγο περί του όρκου του Φέανορ και των εφτά γιων του προς εκδίκηση για την κλοπή των Σιλμαρίλς από τον Μόργκοθ.


//Όσοι θέλουν να ρίξουν μια ματιά περί αναφοράς στίχων των Blind Guardian, παραθέτω το εξής blog. Aπο εκεί και εγώ άλλωστε έμαθα περί σημασίας των στίχων, μερικές των οποίων τις ανέφερα και εδώ.

//Οι επιλογές μου ήταν ένα κομμάτι/δίσκο και ήταν πολύ δύσκολο για μένα να επιλέξω. Eιδικά ο δίσκος που περιέχει τα "mirror, mirror" και "nightfall" (Nightfall in Middle-Earth), είναι ο πλέον αγαπημένος μου δίσκος των φρουρών και όλα τα κομμάτια που περιέχει, είναι ένα και ένα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 07-05-11 στις 23:04
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-08-10, 14:41
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Respect για την απάντηση!!! Ένα δυο τραγουδάκια ζήτησα, δεν θυμόμουν ότι ήδη είχες δώσει δείγματα γραφής για να περιμένω την παραπάνω απάντηση!*

Ακούω πολλά είδη μουσικής, μπορώ να ακούσω τα πάντα, να απορρίψω αλλά και να επιλέξω τραγούδια που δεν φαντάζεσαι!

Epic Metal δεν ακούω, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να ακούσω και καθόλου! Υπάρχουν τραγούδια απ' αυτή την κατηγορία που μου αρέσουν ιδιαίτερα! Γενικά πολλές φορές τα επικά στοιχεία, τα λυρικά ή τα μέταλ είναι υπερτονισμένα ίσως με σκοπό να προκαλούν πιο έντονα συναισθήματα. Επίσης μου δημιουργούν την αίσθηση του εξωπραγματικού και δεν είναι η πρώτη επιλογή μου.

Ακούω τα παραπάνω, και θα βρω στίχους (σε κάποια τουλάχιστον απ αυτά). Δεν με ενδιέφερε πάντα ο στίχος, όμως από ένα σημείο και μετά τα τραγούδια έπαψαν να είναι μόνο το μουσικό μέρος ή ο ρυθμός. Ο στίχος παίζει μεγάλο ρόλο όχι μόνο σαν αυθύπαρκτο στοιχείο του τραγουδιού, αλλά και του τι μπορεί να σημαίνει για μένα ή γενικά τι μπορεί να σημαίνει για τον κόσμο με τον οποίο μοιράζομαι τη μουσική.

Λοιπόν από τα πρώτα ακούσματα sacred words, curse my name, bard's song (πρώτο έπρεπε να το πω αυτό) μου αρέσουν! Συνεχίζω την ακρόαση.


* Να δούμε τώρα, τι άλλο θέμα να ζητήσω!
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-08-10, 00:16
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Epic Metal δεν ακούω, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να ακούσω και καθόλου! Γενικά πολλές φορές τα επικά στοιχεία, τα λυρικά ή τα μέταλ είναι υπερτονισμένα ίσως με σκοπό να προκαλούν πιο έντονα συναισθήματα. Επίσης μου δημιουργούν την αίσθηση του εξωπραγματικού και δεν είναι η πρώτη επιλογή μου.
Ναι δεν διαφωνώ με το περί "εξωπραγματισμού". Πολλές φορές σε πάνε σε "άλλο κόσμο" που λέμε αλλά νομίζω πως λίγη φαντασία (και το έντονο συναίσθημα ενίοτε που αναφέρεις) δεν βλάπτει. Εξάλλου δεν είναι πολύ όμορφο πράγμα η φαντασία;

Επίσης νομίζω πως ο όρος "epic metal" δεν υφίσταται. Τουλάχιστον όχι όσο αφορά την κατηγοριοποίηση της metal μουσικής σκηνής. Δεν λέω φυσικά πως δεν υπάρχουν επικά μεταλλικά θέματα, αλλά το σωστότερο είναι πως τέτοια ακούσματα εντάσσονται στο power/heavy metal.

Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο στίχος παίζει μεγάλο ρόλο όχι μόνο σαν αυθύπαρκτο στοιχείο του τραγουδιού, αλλά και του τι μπορεί να σημαίνει για μένα ή γενικά τι μπορεί να σημαίνει για τον κόσμο με τον οποίο μοιράζομαι τη μουσική.
Και σε μένα παίζει μεγάλο ρόλο. Πόσα αριστουργήματα συνθετικά υπάρχουν, με στίχους τόσο δυσανάλογους αρνητικά του μουσικού μέρους.

Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν από τα πρώτα ακούσματα sacred words, curse my name, bard's song (πρώτο έπρεπε να το πω αυτό) μου αρέσουν! Συνεχίζω την ακρόαση.
Το "Sacred" είναι κομματάρα! Τέλος!

Το "Curse my Name" είναι το "Bard's Song" του δίσκου. Φυσικά δεν φτάνει το επίπεδο του τελευταίου, αλλά δεν παύει να είναι ένα πολύ όμορφο κομμάτι.
Άμα θέλεις να τσεκάρεις παρόμοια σε αυτό το στύλ κομμάτια των Blind Guardian, έχουμε τα εξής:
-A Past and Future Secret : Aφιερωμένο στον θρυλικό κάτοχο του Excalibur βασιλιά Αρθούρου.
-The Eldar: Ο αποχαιρετισμός και ο θάνατος του Φινροντ που πληγώθηκε για να σώσει τον Μπέρεν (J.R.R Tolkien-Silmarillion).
-Harvest Of Sorrow: Βασισμένο στον Τούριν Τουράμπαρ, ήρωα του Tolkien.
-Skalds and Shadows

Άν έχεις χρόνο και όρεξη δές τα. Το μόνο σίγουρο είναι πως πρόκειται για πολύ όμορφα και λυρικά κομμάτια! (Να φανταστείς άν και τα έχω ακούσει αμέτρητες φορές, τη στιγμή που "έφτιαχνα" τα links για να ποστάρω, έφαγα ώρα γιατί κάθησα και τα άκουσα όλα ξανά)

Πλάκα πλάκα ούτε αφιέρωμα να κάναμε με τόσα που έχω ποστάρει.

Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
* Να δούμε τώρα, τι άλλο θέμα να ζητήσω!
Άμα μπορώ να βοηθήσω κανένα πρόβλημα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 07-05-11 στις 10:23
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-08-10, 23:08
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Τα έχω ήδη ακούσει από την στιγμή που τα πόσταρες, αλλά δεν πρόλαβα να απαντήσω!

Μου αρέσανε ιδιαιτέρως αν και αυτή τη στιγμή θυμάμαι μόνο το Skalds and Shadows

Πραγματικά δεν ξέρω να ξεχωρίζω τα είδη της νέας μεταλ μουσικής σκηνής, αλλά... δεν θέλω να τα μάθω! Να τα ακούσω θέλω! (έτσι για να σου κάνω κ λίγο πλάκα!)

Προς το παρόν, δεν έχω άλλο σχόλιο (δεν προλαβαίνω), καλή η ονειροπόληση και η φαντασία, αλλά παίζει ρόλο και το πως θα κατέβεις απ' αυτήν!!!

Ό,τι άλλο έχεις, πόσταρέ το, θα το ακούσω σίγουρα!!

Υπόψη δε, θα ψάξω για epic metal! Δεν μπορεί να το επινόησα εγώ αυτό και να μην υφίσταται σαν τίτλος!!

Α! Και ανάμεσα στα άλλα λυρικά, μελωδικά ή πιο δυνατά κομμάτια, αυτό το Mirror Mirror, τι γρήγορο ρυθμό που έχει!!! (Κι αυτό power είναι;;; )
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-08-10, 23:37
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
...αλλά καλύτερα "speed metal" ...

To mirror mirror όντως έχει πολύ γρήγορο ρυθμό και κάποιος αμύητος (στο αυτί) ακούγοντάς το πρώτη φορά, αισθάνεται σαν να τσιρίζει μια ομάδα μαζί. Όμως άν το προσέξεις λίγο παραπάνω (το συνηθισεις δηλαδή), θα καταλάβεις πως μιλάμε (αντικειμενικά) για μια φοβερή σύνθεση. Πραγματικά αξίζει.

Το Mirror Mirror έχει απίστευτο ρυθμό!!! Εξαιρετικό!!! Μου αρέσει ποολύ!!!
Ε, speed metal!! Τι άλλο!!

(Για γρήγορους ρυθμούς, θα σου σύστηνα την παλιά καλή Punk για να πάρεις μια ιδέα!! Κομμάτια 2 ή 2 μιση λεπτά, χωρίς ανάσα! Και στη μουσική και στα φωνητικά!! Το Mirror Mirror.. "αργεί" μπροστά τους!)
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-05-11, 10:20
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα μένει να τους απολαύσουμε ζωντανά
Σε έναν σαρδελοποιημένο χώρο με επιεικώς αθλιότατο ήχο (για όσους ήταν τουλάχιστον μπροστά), είχα τη χαρά τουλάχιστον να δώ επιτέλους τους βάρδους απο κοντά.

Άν έλειπαν οι "τρέλες" αρκετών 15-20χρονων που έσπρωχναν λόγω "θερμής" ηλικίας, ίσως ήταν καλύτερα.

Όπως και να χει, ένα όμορφο τραγούδι που περιμέναμε όλοι να παίξουν χθές:


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 07-05-11 στις 10:31
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην dimitrios83 για αυτό το μήνυμα:
Archmage (08-05-11)
  #11  
Παλιά 08-05-11, 19:06
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Το συγκεκριμένο το αφιερώνω στη φρουφρού (christy) με πολύ πολύ αγάπη αφού ξέρω (έτσι λέει τουλάχιστον :Ρ ) ότι το τραγούδι αυτό της αρέσει πολύ!

Κρίς συγχώρα με για την όχι τόσο καλή ποιότητα, αλλά το ταπεινό μου κινητό τηλέφωνο δεν έχει δυνατότητες επαγγελματικής βιντεοκάμερας :Ρ*

Athens it's your turn!




*Το όλο σκηνικό είναι μαύρο για τον απλούστατο λόγο ότι τα φώτα..είχαν σβήσει!! Μην ακούσω απο κανέναν άλλον.. "πολύ μαυρίλα ρε παιδί μου"..το ακούς Ξένιε;; τον οποίο παρεπιπτόντως ευχαριστώ για την βοήθειά του, γιατί είδα και έπαθα να το ανεβάσω το άνωθεν στο τιουμπ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 20-07-11 στις 18:34
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:27.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.