Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-09-09, 21:16
doll Ο χρήστης doll δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-06-10 14:02
Θα θέλατε να κάνετε homeschooling?

Θα θέλατε το παιδί σας να μην πάει σε σχολείο?
Γνωρίζετε για το homeschooling?
Μήπως ήδη κάνετε homeschooling?
Εάν ήδη έχετε ξεκινήσει, με ποιο τρόπο το εφαρμόζετε;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-09, 09:08
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το σύστημα homeschooling δεν είναι αναγνωρισμένο στην Ελλάδα, και δεν υπάρχει Ελληνικό σύστημα homeschooling - κατ' οίκον εκπαίδευση.

Σε γενικές γραμμές είναι σύστημα που ενδείκνυται για παιδιά που έχουν τη δική τους "ταχύτητα" εκμάθησης είτε αυτή είναι βραδύτερη ή ταχύτερη του εκπαιδευτικού συστήματος.
Επίσης ενδείκνυται για περιοχές που η πρόσβαση σε σχολεία είναι δυσχερής έως αδύνατη.
Η επιλογή αυτού του συστήματος θέλει σωστό καθημερινό προγραμματισμό και απόλυτη πειθαρχία, άλλως θα αποτύχει παταγωδώς.
Σε περίπτωση που επιλέγεται για κάποιο λόγο, το παιδί θα πρέπει να έχει άλλες δραστηριότητες που θα του δίνουν τη δυνατότητα να συναναστρέφεται παιδιά της ηλικίας του και να αντιμετωπίζει τον ανταγωνισμό και τις γενικότερες κοινωνικές "προκλήσεις" γιατί καλώς ή κακώς είναι κι αυτά μέρος της ανάπτυξής του.

Πάντως στη χώρα μας δεν υφίσταται και τα ξένα προγράμματα κατ' οίκον εκπαίδευσης δεν είναι αναγνωρισμένα.
Επειδή τυχαίνει να έχω κάποια εμπειρία σχετικά - και άδεια homeschooling - θα μπορούσα πιθανότατα να σου απαντήσω καλύτερα αν έθετες πιο συγκεκριμένα τον προβληματισμό σου.

Με την ευκαιρία, καλώς όρισες.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-09, 10:21
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως στη χώρα μας δεν υφίσταται και τα ξένα προγράμματα κατ' οίκον εκπαίδευσης δεν είναι αναγνωρισμένα.
Πώς συμβαδίζει αυτό με το γεγονός ότι η εκπαίδευση είναι υποχρεωτική;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-09, 10:38
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τουλάχιστον για Αγγλία και Αμερική ξέρω σίγουρα ότι είναι αναγνωρισμένο και αρκετά διαδεδομένο.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-09, 10:43
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Τουλάχιστον για Αγγλία και Αμερική ξέρω σίγουρα ότι είναι αναγνωρισμένο και αρκετά διαδεδομένο.
Επίσης και Αυστραλία και αν θυμάμαι καλά και Βέλγιο. Πιθανότατα και Γαλλία - ή ίσως τότε που θυμάμαι προχωρούσε το θέμα να ενταχθεί.

Προσωπικά η άδειά μου είναι από Αγγλία (κεντρικά Ευρώπης με αρχική βάση στην Αμερική) και καλύπτει ένα αγγλόφωνο σύστημα.
Η ιδιαιτερότητα είναι ότι τα δικά μου παιδιά έχουν την υπηκοότητα και το σύστημα θα τα κάλυπτε στο εξωτερικό, όμως εν Ελλάδι παρουσιάζονται άλλες πρακτικές δυσκολίες (αναγνώριση, εισαγωγή σε Ελληνικό πανεπιστήμιο, κ.ά.)
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-09, 10:39
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Πώς συμβαδίζει αυτό με το γεγονός ότι η εκπαίδευση είναι υποχρεωτική;
Είναι υποχρεωτικό να στείλεις το παιδί σου στο σχολείο, δημοσιο ή ιδιωτικό.
Δεν υπάρχει ούτε πρόγραμμα κατ' οίκον εκπαίδευσης, ούτε βιβλιογραφία, ούτε υποδομή, για να μην αναφέρω ότι άμα πεις τον όρο "κατ' οίκον εκπαίδευση" στους περισσότερους μες στο Υπουργείο θα νομίζουν ότι ήρθες από το σύμπαν του γίλδωρα!
Τώρα Δημήτρη δε θες να σου αναλύσω τη λογική του παραλόγου... ούτε να εξηγήσω το αυτονόητο, δηλαδή πόσες οικογένειες θα "σώζονταν" αν υπήρχε αυτό το σύστημα - οικογένειες ακριτικών περιοχών που ακόμη και σήμερα (και τα βλέπουμε κατά καιρούς σε ρεπορτάζ) αναγκάζονται να στέλνουν τα παιδιά τους ώρα/ες δρόμο κάθε μέρα στις χειρότερες καιρικές συνθήκες για να "μορφωθούν".
Βέβαια από την άλλη, η κατ' οίκον εκπαίδευση απαιτεί και την ανάλογη γνώση από τουλάχιστον τον ένα γονέα που θα αναλάβει να το κάνει, πράγμα που σημαίνει ότι πάλι κάποιοι γονείς δε θα είχαν τη δυνατότητα να πάρουν την άδεια...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-09, 10:47
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το homeschooling δεν το κάνει ο γονέας αλλά εκπαιδευτικός. Στη χώρα μας δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα, παρά μόνο σε μία περίπτωση : στην περίπτωση παιδιών καθηλωμένων στο κρεβάτι από κάποια σοβαρή ασθένεια.

Σ' αυτήν την περίπτωση και αν ο γονέας το γνωρίζει μπορεί να κινήσει τις ανάλογες διαδικασίες ώστε το γραφείο εκπαίδευσης της περιοχής του να του στείλει εκπαιδευτικό στο σπίτι.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-09, 10:57
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Το homeschooling δεν το κάνει ο γονέας αλλά εκπαιδευτικός. Στη χώρα μας δεν υφίσταται τέτοιο πράγμα, παρά μόνο σε μία περίπτωση : στην περίπτωση παιδιών καθηλωμένων στο κρεβάτι από κάποια σοβαρή ασθένεια.
Νομίζω πως ήδη το ανέφερα ότι το σύστημα δεν υφίσταται στην Ελλάδα.
Και θα σε λυπήσω, αλλά στο εξωτερικό το πρόγραμμα το κάνει ο γονέας, αφού αποδειχθεί ότι έχει την ικανότητα και αφού μελετήσει και δώσει και ο ίδιος εξετάσεις επ' αυτού. Αυτό τουλάχιστον είμαι σε θέση να το γνωρίζω αφού το πέρασα.
Επίσης στο εξωτερικό είναι τελείως διαφορετική η βιβλιογραφία του homeschooling για να εξυπηρετεί αντίστοιχα τις δεδομένες συνθήκες εκπαίδευσης.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-09, 13:39
doll Ο χρήστης doll δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-06-10 14:02
Μία ιδέα για ελληνικό homeschooling στις πρώτες τάξεις του δημοτικού:
Πρόγραμμα σπουδών: το κλασσικό του υπουργείου. Από εκεί να αντλείται η ύλη των μαθημάτων.
Μαθήματα το πρωί, λίγες ώρες αποκλειστικά με το γονιό ή μισθωμένο δάσκαλο.
Το απόγευμα να έχει το παιδί την ευκαιρία να κάνει δραστηριότητες έξω από το σπίτι (κέντρα δημιουργικής απασχόλησης, ομαδικά παιχνίδια, επισκέψεις σε διάφορα εργαστήρια επαγγελματιών κλπκλπ), όπου θα του δίδεται η ευκαιρία να κοινωνικοποιηθεί, ενεργήσει ομαδικά, να παίξει, να ζήσει την παιδικότητά του, αναπτύσσοντας παράλληλα κοινωνική συνείδηση και ευαισθησία.

Για μεγαλύτερες ηλικίες θεωρώ ότι είναι πιο απλά τα πράγματα. Για να δώσει κάποιος πανελλαδικές να έχει τη δυνατότητα μη παρακολούθησης του σχολικού προγραμματος. Να κάνει την προετοιμασία όπως νομίζει: προσωπική μελέτη, φροντιστήριο, ιδιαίτερα, επιλεκτική παρακολούθηση μαθητάτων στο σχολείο. Έτσι θα εξοικονομείται χρόνος για την απαραίτητη ξερούραση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη doll : 22-09-09 στις 13:47
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-09-09, 13:49
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από doll Εμφάνιση μηνυμάτων
Μία ιδέα για ελληνικό homeschooling στις πρώτες τάξεις του δημοτικού:
Δεν υπάρχει τέτοια προϋπόθεση στο Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.
Με απλά λόγια... θα είναι "παράνομο" αφού δε θα στέλνεις το παιδί σου στο σχολείο.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-09-09, 21:14
doll Ο χρήστης doll δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-06-10 14:02
Υπήρχε το hs και στην Ελλάδα. Υπάρχει κάποιος που ψάχνει να βρει το νόμο που το απαγόρευσε. Αλλά είναι πολύ παλιός ο νόμος αυτός. Homeschooling έκαναν παλιά οι βασιλιάδες και γενικά οι πλούσιοι. Αν βρίσκαμε αυτόν τον νόμο, θα μπορούσαμε ίσως να ξεκινήσουμε την προσπάθεια για νομιμοποίησή του.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-09-09, 21:31
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από doll Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπήρχε το hs και στην Ελλάδα. Υπάρχει κάποιος που ψάχνει να βρει το νόμο που το απαγόρευσε. Αλλά είναι πολύ παλιός ο νόμος αυτός. Homeschooling έκαναν παλιά οι βασιλιάδες και γενικά οι πλούσιοι. Αν βρίσκαμε αυτόν τον νόμο, θα μπορούσαμε ίσως να ξεκινήσουμε την προσπάθεια για νομιμοποίησή του.
Αναφέρεσαι σε πρίγκιπες και βασιλιάδες τώρα;...

Πίστεψέ με, έχουν γίνει προσπάθειες επ' αυτού και μάλιστα όχι από μεμονωμένους ιδιώτες αλλά πιο "οργανωμένες".
Όταν λες θα "μπορούσαμε" ποιους ακριβώς εννοείς;
Και κάτι ακόμα... Προσπάθησε να πας στο Υπουργείο να εκφράσεις το αίτημά σου κι έλα να μου πεις τ' αποτελέσματα σε παρακαλώ...
Προς Θεού... δεν ειρωνεύομαι. Απλά το έχω ψιλο-ζήσει το θέμα...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-11-09, 14:20
doll Ο χρήστης doll δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-06-10 14:02
Οι homeschoolers στις χώρες που επιτρέπεται το hs (Αγγλία, Γαλλια, Ισπανία, Τσεχία, Ιταλία, Ολλανδία κλπ, Αυστραλία κλπ) είναι δεκτοί σε όλα τα πανεπιστήμια και τα κολλέγια;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-11-09, 00:03
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από doll Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι homeschoolers στις χώρες που επιτρέπεται το hs (Αγγλία, Γαλλια, Ισπανία, Τσεχία, Ιταλία, Ολλανδία κλπ, Αυστραλία κλπ) είναι δεκτοί σε όλα τα πανεπιστήμια και τα κολλέγια;
Στις χώρες που το hs είναι θεσμοθετημένο, ναι είναι δεκτοί! Εννοείται.
Όμως κι αυτό δεν έχει καμία σχέση με τη χώρα μας.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-11-09, 02:42
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οπότε μπορώ να κάνω hs εδώ και αφού μάθει το παιδί μία τουλάχιστον ξένη γλώσσα να κάνει μπατσελορ κάπου στην ευρώπη.Σωστά;Εκτός αν και πάλι σε βρίσκουν τα λαγωνικά του κράτους και σε πάνε με χειροπέδες γιατί δε στέλνεις το παιδί σου στο σχολείο. Μπορεί να στο κάνουν αυτό;

Συγγνώμη για την παράθεση αγαπητή φίλη, αλλά το θέμα μπορεί να ενδιαφέρει κι άλλους, άλλωστε δε μου λες κάτι κακό για να το κρύψουμε.

Λοιπόν... να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά - όσο μπορούμε.

Όχι, δε μπορείς να ΜΗ στείλεις το παιδί σου στο σχολείο, η εκπαίδευση στη χώρα μας είναι υποχρεωτική μέχρι και την 3η γυμνασίου.
Όχι, δεν υπάρχει πρόνοια και υποδομή για κατ' οίκον εκμάθηση στην Ελλάδα. Στις χώρες που υπάρχει δεν είναι απλώς νόμιμο, αλλά υπάρχει ειδική βιβλιογραφία, εκπαίδευση γονέα/ων, εξετάσεις γονέων για τη συγκεκριμένη άδεια, υποστήριξη γονέων, συγκεκριμένες οδηγίες, ομάδες γονέων homeschoolers που καθοδηγούνται από κεντρικό όργανο, εξετάσεις που περνούν τα παιδιά συνεχώς, έξτρα μαθήματα και δραστηριότητες για τα παιδιά που κάνουν homeschooling... τι να σου πω δηλαδή... είναι τεράστια οργάνωση. Το πώς θα φτάσει το παιδί στο Πανεπιστήμιο, το τι μαθήματα επιλογής θα πάρει όσο προχωράει...
ΕΔΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΑ!

Μη σε μπερδεύει το γεγονός ότι εγώ έκανα στα παιδιά μου κατ' οίκον εκπαίδευση, γιατί τα παιδιά μου ξεκίνησαν με Αγγλόφωνη παιδεία, έχουν διπλή υπηκοότητα που τα καλύπτει νομικά, άσε που στη συνέχεια κρατήσαμε το homeschooling ενώ πήγαιναν παράλληλα σε Ελληνικό δημόσιο σχολείο.

Από την άλλη, δε βλέπω για ποιο σοβαρό πραγματικά λόγο θέλεις να κρατήσεις ένα παιδί απομονωμένο να κάνει τα μαθήματα στο σπίτι! Όπως ανέφερε και άλλο μέλος στις αρχές αυτού του θέματος, υπάρχει τέτοια ρύθμιση για παιδιά με αναπηρία (και πάλι, με εκπαιδευτικό) - χτύπα ξύλο, ελπίζω να μην είναι εκεί το θέμα.
Αμφισβητείς το σύστημα εκπαίδευσης; Οκ, όλοι μας! Όμως το παιδί θα επιβιώσει όπως όλα τα παιδιά του κόσμου και θα διαπρέψει όπως όλα τα παιδάκια της ηλικίας του.
Δε βλέπω γιατί - με το όποιο καλό ή κακό εκπαιδευτικό σύστημα έχουμε - θέλεις να καταδικάσεις ένα παιδάκι στη "μοναξιά" - αυτό στο λέω με κάθε καλή προαίρεση και με τη λίγη - έστω - διαδρομή που είχα στο εκπαιδευτικό κομμάτι.
Η επιλογή φυσικά είναι δικό σου θέμα, αυτό ήταν καθαρά συμβουλευτικό.

Εκπαίδευση κατ' οίκον στην Ελλάδα λοιπόν ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ - ξεκαθαρισμένο.
Νομικές συμβουλές δε μπορώ να σου δώσω, δεν είμαι νομικός.
Γνωρίζω το καθεστός homeschooling στην Αγγλία, αλλά αυτό δε βλέπω πού μπορεί να σου είναι χρήσιμο.
Στις χώρες που η κατ' οίκον εκπαίδευση υφίσταται, τα παιδιά πάνε κανονικά και στα Πανεπιστήμιά τους - υπάρχει ειδικό admission από τα Πανεπιστήμια για τα προγράμματα των homeschoolers (δεν είναι μόνο ένα πρόγραμμα)
Αφού λοιπόν δεν υπάρχει πρόγραμμα κατ' οίκον εκπαίδευσης στην Ελλάδα, δε βλέπω και πώς κάτι τέτοιο θα ήταν αποδεκτό από ξένα Πανεπιστήμια.
Κάθε σύστημα homeschooling έχει προσκομίσει τα απαραίτητα για να γίνει αποδεκτό από τα Πανεπιστήμια.
Πώς φαντάζεσαι ότι θα γίνει αποδεκτό ένα "σύστημα" που στη χώρα μας δεν υφίσταται καν;
Δεν υπάρχει εκπαίδευση κατ' οίκον.
Δεν υπάρχουν βιβλία για εκπαίδευση κατ' οίκον.
Δεν υπάρχει οργάνωση για εκπαίδευση κατ' οίκον.
Δεν υπάρχουν εξετάσεις για εκπαίδευση κατ' οίκον.

Η εκπαίδευση που γινόταν κατ' οίκον σε βασιλείς και πρίγκιπες του πάλαι ποτέ γινόταν από εκπαιδευτικούς, όχι από γονείς.

Δεν είναι ότι δε θέλω να σε βοηθήσω, αλλά δεν υπάρχει τρόπος να το κάνω αυτό!
Δεν υφίσταται το είδος της εκπαίδευσης που ζητάς.

Ζητώ συγγνώμη αν τα έγραψα και κάπως ανακατεμένα, αλλά έχω λίγο φόρτο εργασίας τελευταία

Αν έχεις κάποια βάσιμη και χρήσιμη απορία, και πάλι ευχαρίστως να σου τη λύσω στο βαθμό που μπορώ.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:40.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.