Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Κινηματογράφος και Θέατρο
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 19-07-10, 12:30
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
με εμπειρία Trier και Tarkovsky
Α, ναι; Δε σε είχα...

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλά τελικά ήταν από τις μεγαλύτερες @@ριές που έχω δει. Έχω μια ακαθόριστη αίσθηση ότι οι "προδιαγραφές" και οι "απαιτήσεις" ήταν σε μεγάλο βαθμό έξυπνο PR.
Έτσι το αντιμετώπισαν όσοι το διάβασαν κυριολεκτικά.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας κάνουν ταινίες για δυσλειτουργικές οικογένειες αλλά υπάρχει και το American Beauty βρε παιδί μου
Χαχα, έπεσες στην περίπτωση! Το American Beauty μου φάνηκε υπερτιμημένο.
Ο Κυνόδοντας δεν αναφέρεται απλώς σε μια δυσλειτουργική οικογένεια. Πρόκειται περί αλληγορίας. Βάλε στη θέση του πατέρα-ενορχηστρωτή της ανωμαλίας, τους σημερινούς ηνίοχους των θεσμών και των οικονομιών, και στη θέση των παιδιών-υποχειρίων, όλους όσους χειραγωγούνται έχοντας μαύρα μεσάνυχτα.

Οι ευρωπαϊκές προδιαγραφές αφορούν στη σκηνοθετική προσέγγιση και στον τρόπο που εκτυλίσσεται το στόρυ. Είναι μια ταινία ασυνήθιστη για το ελληνικό σινεμά. Μια ταινία που ανεβάζει τον πήχυ.

Πες μου αν θες δυο τρεις αγαπημένες σου ταινίες, για να δω τι σου αρέσει.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-07-10, 14:06
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μελάνωμα της ταινίας (για μένα) η "όμορφη" της ταινίας Jessica Biel. Ποτέ δεν μου άρεσε η συγκεκριμένη.
Για την "ομορφη" του Dark Knight τι να πουμε;

Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο άνθρωπος δεν έπαιζε, ή τ α ν ο Τζόκερ. Μνημειώδης ερμηνεία, ό,τι μου έμεινε από την ταινία.
Βασικα στη συγκεκριμενη ταινια δεν μιλαμε για ΤΟΝ Τζόκερ, αλλα για μια εναλλακτικη εκδοχη του Τζόκερ, αυτη του Νολαν.

Για να παρετε μια ιδεα απο τον πραγματικο Τζοκερ:
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 20-07-10 στις 14:28
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-07-10, 14:36
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Συγγνώμη... βλέπω καλά; Σούπερμαν και Τζόκερ στην ίδια ταινία;! Παρωδία είναι; Μου θυμίζει αυτές τις γελοιότητες τύπου Freddy VS Jason.

Βγήκε και το Inception του Νόλαν, είδα και το πόστερ στο ΑΕΛΛΩ στην Πατησίων, πολύ στυλιζαρισμένο βρε παιδί μου... Ο ΝτιΚάπριο όρθιος, με την πλάτη στο κοινό και ελαφρώς γυρισμένο προς τα δεξιά το κεφάλι, κοστουμαρισμένος με το όπλο στο χέρι... τς τς τς... ταινία σαν το Memento δε νομίζω πως θα ξανακάνει ο Νόλαν. Όποιος δεν το έχει δει, να το δει (κι εσύ, Δημήτρη).
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-07-10, 14:43
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο Σουπερμαν, ο Τζοκερ, ο Μπατμαν και διαφοροι αλλοι, ανηκουν στο ιδιο συμπαν, συναντιουνται και συνεργαζονται

Ο Σπαιντερμαν, ο Χαλκ και οι Χ-μεν, το ιδιο

Γελοιοτητα θα ηταν Σπαιντερμαν μαζι με Σουπερμαν πχ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-07-10, 15:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη... βλέπω καλά; Σούπερμαν και Τζόκερ στην ίδια ταινία;! Παρωδία είναι; Μου θυμίζει αυτές τις γελοιότητες τύπου Freddy VS Jason..
Γιατί σε εκπλήσσει; Εδώ έχουν βγάλει το "Jason (Ιάσων) και ο Αλή Μπαμπάς".
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-07-10, 15:05
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Πες μου αν θες δυο τρεις αγαπημένες σου ταινίες, για να δω τι σου αρέσει
Τώρα τελευταία, για διάφορους λόγους, το έχω ρίξει στα animation, Wall-E και ξερό ψωμί δηλαδή. Πολλοί μπορεί να τα θεωρούν παιδικά αλλά κάπου έχω βαρεθεί το in your face στυλ και τα γραφικά για τα γραφικά (εξαιρείται το Avatar). Άλλωστε Bergman είναι μόνο ένας και υπάρχει τόσος φόβος και κυνήγι εκεί έξω που δε χρειάζομαι κι άλλο Сталкер.

Το Blade Runner που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι πολύ καλό αλλά μοιραία χάνει συγκρινόμενο με το βιβλίο.

Ως δημιουργική συμβολή στο thread θα πρότεινα, ειδικά τώρα το καλοκαίρι, τις Διακοπές στη Ρώμη με τη θεά Audrey και το Υπάρχει και Φιλότιμο, για να μαθαίνουν οι (πολύ) νέοι και να θυμούνται οι παλιοί

υγ: ναι φυσικά έχω δει το Memento..
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-07-10, 20:01
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα στη συγκεκριμενη ταινια δεν μιλαμε για ΤΟΝ Τζόκερ, αλλα για μια εναλλακτικη εκδοχη του Τζόκερ, αυτη του Νολαν.
Διαφωνώ με αυτό το σκεπτικό. Τότε είναι σαν να "εκμηδενίζουμε" και τον τζόκερ του τιμ μπάρτον. Εξάλλου δεν νομίζω πως οι δύο αυτοί τζόκερ, ξέφυγαν ποτέ απο το πρωτότυπο μοντέλο του αυθεντικού δημιουργού.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα τελευταία, για διάφορους λόγους, το έχω ρίξει στα animation, Wall-E και ξερό ψωμί δηλαδή.
Μαζί με αυτό έχω λατρέψει σχεδόν όλα τα animation της pixar εκτός του Up To συγκεκριμένο δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω προς τι οι τόσες διθυραμβικές κριτικές. Highlights της pixar κατά τη δική μου γνώμη τα Finding Nemo, The Incredibles και Ratatouille καθώς και το Toy Story 3, το οποίο όπως έχω αναφέρει ξανά, βάζει κάτω χαλαρά τα δύο πρώτα της σειράς έτσι απλά. Άν δεν το συμπεριλαμβάνω στο προσωπικο μου top, είναι γιατί απλώς δεν με τραβάει ο κόσμος των παιχνιδιών. Καθαρά γούστο δηλαδή. Την ποιότητά του δεν νομίζω πως μπορεί να την αμφισβητήσει κανείς.

Όσο αφορά άλλες εταιρίες υπεύθυνες για animation, ποτέ δεν ενθουσιάστηκα με κάποια ταινία με εξαίρεση το Ιce Age. To πρώτο όμως μέρος της σειράς, διότι τα επόμενα δύο, δεν θεωρώ πως άξιζαν. Άξια επίσης αναφοράς τα σρέκ (Dreamworks). Tώρα θέλω να δώ και How to Train Your Dragon, έχοντας μου αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις απο διάφορα trailers.

@Nelly

To Inception εννοείται πως το έχω στα υπόψη μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 20-07-10 στις 20:29
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-07-10, 22:10
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί σε εκπλήσσει; Εδώ έχουν βγάλει το "Jason (Ιάσων) και ο Αλή Μπαμπάς".

Είναι τόσο Αμερικανοί αυτοί οι Αμερικανοί.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Διακοπές στη Ρώμη με τη θεά Audrey
... και το Θεό Gregory.

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω λατρέψει σχεδόν όλα τα animation της pixar εκτός του Up.
Μαζί σου.

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
To συγκεκριμένο δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω προς τι οι τόσες διθυραμβικές κριτικές.
Μαζί σου ξανά.

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Highlights της pixar κατά τη δική μου γνώμη τα Finding Nemo, The Incredibles και Ratatouille καθώς και το Toy Story 3
Έχω δει τις ιστορίες του Νέμο και του Ρατατούη. Και τα δύο καλά αλλά ο Νέμο κορυφαίο.
Κάτι έχει πάθει η Pixar τώρα τελευταία. Πολύ φοβάμαι πως φταίει η συγχώνευση με τη Walt Disney.

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο αφορά άλλες εταιρίες υπεύθυνες για animation, ποτέ δεν ενθουσιάστηκα με κάποια ταινία με εξαίρεση το Ιce Age. To πρώτο όμως μέρος της σειράς, διότι τα επόμενα δύο, δεν θεωρώ πως άξιζαν.
Έτσι ακριβώς.

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Άξια επίσης αναφοράς τα σρέκ
Μόνο το πρώτο μου άρεσε. Γενικώς, ένα θέμα με τα σήκουελς το έχω.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-07-10, 22:40
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι έχει πάθει η Pixar τώρα τελευταία. Πολύ φοβάμαι πως φταίει η συγχώνευση με τη Walt Disney.
Τι εννοείς βρε συ με το "έχει πάθει..τώρα τελευταία";

H pixar (άν κάνω λάθος διορθώστε με) πάντα ήταν "εν ονόματι" της Disney.

Όσο αφορά τα sequels, μόνο τυχαίο νομίζω δεν είναι, διότι οι παραγωγοί μετά την επιτυχία του πρώτου μέρους, "πετάνε" στην αγορά δεύτερο, με χαμηλό μπάτζετ και δεδομένη (υπολογισμένη) την επιτυχία. Αυτό συνέβει και στο Ice Age, όπου χωρίς να είμαι και κανας ειδικος, ειδικά το τρίτο μέρος (Dawn of the Dinosaurs) ήταν χαμηλής παραγωγής.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 20-07-10 στις 22:43
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-07-10, 22:55
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοείς βρε συ με το "έχει πάθει..τώρα τελευταία";
H pixar (άν κάνω λάθος διορθώστε με) πάντα ήταν "εν ονόματι" της Disney.
Από τη Βικιπαίδεια: Pixar began in 1979 as the Graphics Group, part of the Computer Division of Lucasfilm before it was acquired by Apple co-founder Steve Jobs in 1986. The Walt Disney Company bought Pixar in 2006.
Ο Νέμο, οι Απίθανοι και τα δύο πρώτα Τoy Stories είναι πριν το 2006.

Θεωρώ πως, όταν μια εταιρεία παραγωγής αγοράζει μία άλλη, της υποβάλλει και την αισθητική της, σε όλα τα επίπεδα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-07-10, 23:29
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Oφείλω να ομολογήσω πως δεν το γνώριζα αυτό. 'Eστω όμως και αργότερα η μοναδική ταινία που κατα τη γνώμη μου ήταν μέτρια, ήταν το Up. Όλες οι άλλες ταινίες, είναι μικρά αριστουργήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-07-10, 23:46
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τη Βικιπαίδεια:
Βικιπαίδεια είναι το ονομα της Ελληνικης εκδοσης
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-08-10, 03:10
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Alice in Wonderland: Συνέχεια του κλασσικού παραμυθιού. Άν και τιμ μπάρτον, εν τούτοις δεν υπάρχει η gothic ατμοσφαιρα (που πολλοι περίμεναν) γνώριμο χαρακτηριστικό των ταινιών του εν λόγω σκηνοθέτη (disney γαρ). Προσωπική μου άποψη, ούτε κρύο ούτε ζέστη. Απλώς βλέπεται.

Synecdoche, New York: Πολλοί τη θεώρησαν αριστούργημα. Για μένα απλώς μια δραματική ταινία με ό,τι αυτό συνεπάγεται. (κόψιμο φλεβών, χασμουρητά που η συχνότητά των θυμίζει βαθμούς κελσίου τροπικών περιοχών). Φυσικά και δεν την είδα ολόκληρη. Το πήγαινα μπροστά, μέχρι που βαρέθηκα να κάνω ακόμα και αυτό! Δράμα η κατάσταση.

Shutter Island. To μόνο σίγουρο είναι πως ο σκηνοθέτης [SPOILER] μας βάζει στη διαδικασία (αφού τελειώσει η ταινία) να υποθέσουμε εμείς πως είχε η όλη ιστορία.[SPOILER]

Δεν ήταν του γούστου μου και με κούρασε αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-08-10, 12:58
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Alice in Wonderland: Άν και τιμ μπάρτον
Για πες. Από Μπάρτον τι άλλο έχεις δει και τι σου αρέσει;

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Shutter Island. Δεν ήταν του γούστου μου και με κούρασε αρκετά.
Αν δεν το έβλεπα το 2010 αλλά το 1995, ας πούμε, θα πάθαινα την πλάκα μου.
Ήταν καλό όμως.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-08-10, 14:09
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Ταινία στα υπόψη και την προτείνω ανεπιφύλακτα (χεχε!)είναι μια ταινία που ακόμη δεν έχω δει!!

Θα κυκλοφορήσει 1 Οκτωβρίου στην Αμερική και ο τίτλος της: "The Social Network" ή αλλιώς η ταινία του Facebook και όπως λέει η λεζάντα στο πόστερ της ταινίας "Δεν αποχτάς 500 εκατομύρια φίλους χωρίς να κάνεις και μερικούς εχθρούς."



Η υπόθεση της είναι η ιστορία της δημιουργίας του γνωστού κοινωνικού δικτύου Facebook (με 500 εκατ. μέλη σε όλο τον κόσμο), από τους Mark Zuckerberg και Eduardo Saverin το 2004. Τους δύο ιδρυτές θα υποδυθουν οι Jesse Eisenberg (γνωστός από το Zombieland) και Andrew Garfield ενώ στην ταινία πρωταγωνιστεί και ο Justin Timberlake ο οποίος θα παίξει το ρολο του Sean Parke, εναν εκ των ιδρυτών του Napster και μετέπειτα πρόεδρο του Facebook (2004-2006).

Το σενάριο βασίζεται κατά ένα μέρος στο βιβλίο του Ben Mezrich «The Accidental Billionaires: The Founding of Facebook A Tale of Sex, Money, Genius and Betrayal», ενώ άλλο σχετικό βιβλίο είναι το "The Facebook Effect". Δεν ξέρουμε τελικά πως θα είναι η ταινία και τι απήχηση θα έχει. Όμως με την μεγάλη επίδραση των κοινωνικών δικτύων και τον ταχύτατο τρόπο που έγινε αυτή, το ενδιαφέρον είναι έντονο έστω να δούμε την αρχή της δημιουργίας του Facebook. Θα δούμε μια ιστορία δυο φίλων, νεαρών φοιτητών, γεμάτη όνειρα, προδοσίες αλλά και δικαστικές διαμάχες. Η εφαρμογή που σαν ιδέα συνέλαβαν και υλοποίησαν, αλλάξε το τρόπο με τον οποίο επικοινωνούν οι άνθρωποι. Οι δυο αυτοί φίλοι στο τέλος κατέληξαν να μην ανταλλάσουν ούτε κουβέντα.


Το τρέιλερ της ταινίας


2ο τρέιλερ


σποτάκι για την τηλεόραση



Επίσημη ιστοσελίδα της ταινίας
Σχετικά με την ταινία στο ΙΜDB
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:47.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.