Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Ελληνική παράδοση & Λαογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-10, 12:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Οι εκκλησούλες της γειτονιάς μου

Η Κυψέλη που γεννήθηκα μεγάλωσα και ζω, είναι συνδεδεμένη με τον Ναύαρχο Κωνσταντίνο Κανάρη.
Εδώ έζησε τα τελευταία χρόνια της ζωής του, εδώ ήταν το σπίτι του και εδώ η αγαπημένη εκκλησία, που έκτισε μαζί με την γυναίκα του.

Γι αυτή το εκκλησάκι θα σας μιλήσω και θα ξεκινήσω το αφιέρωμα μου στο νέο Club της Πατριδογνωσίας.

Η εκκλησία κτίστηκε το 1873, όπως λέει και η επιγραφή :



Eίναι αφιερωμένη στους Αγίους Αποστόλους και στην Αγία Βαρβάρα (ήταν και μπουρλοτιέρης ο άνθρωπος )

Σύμφωνα με αναφορές, στον Κανάρη χρωστάει η Κυψέλη, που σχεδόν όλοι οι δρόμοι της έχουν νησιώτικα ονόματα. Κύπρου , Υδρας, Σπετσών, Κερκύρας, Ζακύνθου, Ψαρών κλπ



Κάποιοι ιερόσυλοι, πριν 20-25 χρόνια, έκλεψαν την εκκλησία και για να καλύψουν την ανίερη πράξη τους, της έβαλαν φωτιά. Χάθηκαν πολλά κειμήλια, μεταξύ των οποίων, η γνήσια σημαία ναυτική σημαία του Κανάρη. Ακόμα και το στασίδι του, σχεδόν καταστράφηκε. Οι κάτοικοι της περιοχής, με πραγματική αυτοθυσία, μπήκαν στην φλεγόμενη εκκλησία και πήραν ότι είχε απομείνει, μερικές εικόνες, ιερά σκεύη και μέρος του στασιδιού του Κανάρη.

Με δικά τους λεφτά, έκτισαν πέτρα πέτρα, ξανά την εκκλησία. Μαραγκοί της περιοχής, ανέλαβαν να ξαναστήσουν τα μισοκαμένα στασίδια, μαζί με αυτό του μεγάλου ήρωα μας.



Να και η επιγραφή πάνω στο στασίδη του.






Το καμπαναριό της εκκλησούλας, γραφικό και όμορφο.





Αυτή η εκκλησούλα, είναι ένα από τα καταφύγια μου, με συνδέει θρησκευτικά αλλά και ιστορικά.

Η Ελληνική Πολιτεία, ξεχνάει αυτούς που έδωσαν ότι είχαν, για την πατρίδα τους, όπως κάνει συνήθως.
Θυμάμαι ακόμα το ταπεινό σπίτι του Κανάρη, έως το 1971. Μια μεγάλη μουριά, ήταν στην αυλή, πόσες φορές δεν είχαμε σκαρφαλώσει πάνω της, γυρνώντας από το σχολείο, για να φάμε μούρα.
Δυστυχώς οι εθνοσωτήρες της 21ης Απριλίου, στα πλαίσια της άναρχης ανοικοδόμησης, έδωσαν άδεια ώστε στην θέση της ιστορικής κατοικίας, να γίνει μια άχαρη πολυκατοικία και το μόνο που θυμίζει ότι εκεί έμενα, ένας από τους μεγάλους ήρωες του 1821, είναι μία επιγραφή.



Πραγματικά ντρέπομαι, που την βλέπω κάθε φορά, εκνευρίζομαι και βρίζω.

Η εκκλησία των Αγίων Αποστόλων, είναι ανοικτή όλη ημέρα, θα χαρώ να κανονίσουμε μια μέρα, να πάμε παρέα και να ανάψουμε ένα κεράκι.


Mε μπλέ τόξο είναι η εκκλησία του Κανάρη και με κόκκινο, το σπίτι του.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 18-03-10 στις 13:36
Απάντηση με παράθεση
The Following 4 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
christi (18-03-10), Easty (18-03-10), HelenA (18-03-10), vgiagias (13-07-12)
  #2  
Παλιά 18-03-10, 13:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Άγιος Δημήτριος Κυψέλης

Μια άλλη όμορφη εκκλησούλα της γειτονιάς μου, είναι ο Άγιος Δημήτριος, επί της Κυψέλης και Κεφαλληνίας.

Απέχει μόνο διακόσια μέτρα από τον Ενοριακό Ναό του Αγίου Γεωργίου και ουσιαστικό λειτουργεί σαν παρεκκλήσιο του.

Χαρακτηριστικό που με συγκινεί ιδιαίτερα, είναι ότι ο δεξιός ψάλτης, είναι τυφλός και διαβάζει τα βιβλία ψαλτικής και βυζαντινής μουσικής, με το Σύστημα Μπράιγ.





O Άγιος Δημήτριος, κτίστηκε κοντά στο 1890. Έκτοτε έχει γίνει μια μικρέ επέκταση και πρόσφατα μια γενική ανακαίνιση, εσωτερικά και εξωτερικά.



Έχει όμορφες τοιχογραφίες και ξύλινο σκαλιστό τέμπλο.



Πολύ γραφικό το καμπαναριό του, μου θυμίζει εκκλησία χωριού





Η εικόνα του Αγίου Δημητρίου.

Με την εκκλησούλα αυτή, με συνδέουν μερικά πράγματα.

Εγώ και τα αδέλφια μου, βαπτιστήκαμε στο σπίτι μας, όπως συνήθιζαν να κάνουν τότε. Η κολυμπήθρα που μας βάπτισε, η οικογένεια μου την προσέφερε στον ναό του Αγίου Δημητρίου και υπάρχει μέχρι σήμερα εκεί, με την αφιέρωση. Με συγκινεί κάθε φορά που την βλέπω.

Όμως με συνδέει και με μια άλλη χρονική στιγμή, την 21 Απριλίου 1967, παραμονές Πάσχα, είχαμε εκκλησιασμό και μετάληψη των αχράντων μυστηρίων....
Εκείνη την ημέρα στην εκκλησία είμαστε μόνο 5-6 μαθητές. Ο γλυκός μας Παπά Γιάννης, φοβόταν και βιαζόταν να τελειώσει... Ο νεωκόρος δεν είχε έρθει και ανέλαβα εγω χρέη .... Έκοβα λοιπόν με επιμέλεια το αντίδωρο και ο Παπά Γιάννης, έλεγε την λειτουργία με ταχύτητα αστραπής και ταυτόχρονα γύριζε και με κοίταζε και έλεγε ενδιάμεσα... κόβε γρήγορα βρε Στέλιο, θα μας πιάσουν ....


Με μπλε τόξο σημειώνω την θέση της εκκλησίας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 18-03-10 στις 13:35
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
christi (18-03-10), HelenA (18-03-10), vgiagias (13-07-12)
  #3  
Παλιά 13-07-12, 12:06
pellyal
Guest
 

Smile οι εκκλησουλες της γειτονια ς μου

Πόσα πολλά μου θύμισες σήμερα!!!!
Και 'γω γεννήθηκα & μεγάλωσα στην γειτονιά αυτή! Για την ακρίβεια ακριβώς διπλα στους Αγ. Αποστολους!
Εκει έζησα τα πρώτα & καλύτερα χρόνια μου!
Πολύ όμορφο το αφιέρωμα! Να είσαι καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-07-12, 15:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Να είσαι καλά!
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.