Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Εθελοντισμός
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-10-07, 17:05
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Arrow Ευρωπαική συνεργασία Εθελοντικών Ομάδων Πολιτικής Προστασίας

Οι πολιτικοί μας ακόμα συζητούν για ευρωπαική συνεργασία, σε επιπεδο πολιτικής συνεργασίας ΕΜΕΙΣ θα το κάνουμε πράξη το Σάββατο.
Την στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές είμαι στην γαλλία μέλος τις αντιπροσωπίας που θα υπογράψει Ευρωπαικό Μνημονίο Συνεργασίας Εθελοντικών Ομάδων.

Οι ΟΜΑΔΕΣ Έκτακτης Ανάγκης (Ο.Ε.Α.) της Ένωσης Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών και η Γαλλική Fédération Nationale des RAdiotransmetteurs au service de la SEcurité Civile (FNRASEC) θα υπογράψουν στο Valabre της Νότιας Γαλλίας το Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2007 Διεθνές Μνημόνιο Συνεργασίας παρουσία των τοπικών Γαλλικών Αρχών, του Γαλλικού Υπουργείου Εσωτερικών & αντιπροσωπείας του Ελληνικού Προξενείου της Μασσαλίας.
Η Ένωση Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών (Ε.Ε.Ρ.) είναι ένας μη κερδοσκοπικός Ραδιοερασιτεχνικός Σύλλογος με σκοπό την διάδοση του Ραδιοερασιτεχνισμού, την προαγωγή των συμφερόντων της Υπηρεσίας Ερασιτέχνη και Υπηρεσίας Ερασιτέχνη Μέσω Δορυφόρου, την νομική τους εκπροσώπηση εντός και εκτός της Ελλάδος και τον πειραματισμό με σκοπό την πρόοδο της τέχνης και της τεχνικής των ραδιοεπικοινωνιών.
Στους σκοπούς της είναι ακόμα η εγκατάσταση δικτύων επικοινωνίας ως προσφορά βοηθείας προς το κοινωνικό σύνολο σε περιπτώσεις καταστροφών θεομηνιών και εκτάκτων αναγκών - μέσω των Ομάδων Έκτακτης Ανάγκης - και η προώθηση και διατήρηση των πολιτιστικών σχέσεων, της φιλίας και των υψηλών ιδανικών της ραδιοερασιτεχνικής κοινότητας.
Σαν Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου Μη Κερδοσκοπικού Χαρακτήρα με έδρα την Αθήνα, ιδρύθηκε το 1958 με την 6567/58 απόφαση του Πρωτοδικείου Αθηνών σύμφωνα με τους νόμους του Ελληνικού Κράτους.
Διοικείται από επταμελές Διοικητικό Συμβούλιο που εκλέγεται ανά διετία από την Γενική Συνέλευση των Μελών του.
Έχει σαν μέλη της τους περισσότερους εν ενεργεία ραδιοερασιτέχνες στην Ελλάδα και είναι μέλος και ο επίσημος εκπρόσωπος της χώρας μας στην Διεθνή Ένωση Ραδιοερασιτεχνών I.A.R.U. (INTERNATIONAL AMATEUR RADIO UNION).
Η Ε.Ε.Ρ. διαχειρίζεται το επίσημο ελληνικό QSL Bureau, εκδίδει διμηνιαίο Περιοδικό και υποστηρίζει ένα εκτεταμένο δίκτυο από αναμεταδότες φωνής και ψηφιακών διαμορφώσεων όπως επίσης δορυφορικών και HF πυλών με δυνατότητα επικοινωνίας σε special events και σε περιστατικά εκτάκτων αναγκών.
H Fédération Nationale des RAdiotransmetteurs au service de la SEcurité Civile (FNRASEC) δημιουργήθηκε το 1972, είναι Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου Μη Κερδοσκοπικού Χαρακτήρα με έδρα την Direction de la Défense et de la Sécurite Civiles στο Παρίσι.
Η FNRASEC έχει ως μέλη ραδιοερασιτέχνες από όλη την Γαλλία και έχει ως αντικείμενο την τηλεπικοινωνιακή κάλυψη προς το κοινωνικό σύνολο σε περιπτώσεις καταστροφών θεομηνιών και εκτάκτων αναγκών.

Το μνημόνιο συνεργασίας που θα υπογραφεί αφορά την από κοινού εκπαίδευση των μελών των δύο Ομάδων με θεωρητικά εργαστήρια και ασκήσεις, την ανταλλαγή τεχνογνωσίας και τέλος την αλληλοεπικάλυψη και αλληλοϋποστήριξη σε περιπτώσεις καταστροφών θεομηνιών και εκτάκτων αναγκών που μπορούν να συμβούν στο εσωτερικό των δύο χωρών.
Τα μέλη των Ο.Ε.Α. που θα μεταβούν στην Γαλλία θα λάβουν μέρος σε άσκηση αναζήτησης Μαύρου κουτιού αεροπλάνου, θα εκπαιδευτούν για την αποστολή emails & μηνυμάτων από χώρα σε χώρα με ραδιοερασιτεχνικούς ασύρματους χωρίς να γίνει χρήση του Internet και θα επισκεφτούν τα κέντρα επιχειρήσεων της Νότιας Γαλλίας καθώς και έναν εξομοιωτή πυρκαγιάς.

Η υπογραφή του μνημονίου συνεργασίας θέτει τις βάσεις για την δημιουργία ενός Ευρωπαϊκού Δικτύου Εθελοντικών Ομάδων Πολιτικής Προστασίας.

Για περισσότερες πληροφορίες
www.raag.org
www.hares.gr και
www.fnrasec.org

Το πρόγραμμα περιλαβάνει και εκπαιδευσεις σε πολλά ενδιαφέροντα θέματα που σας παρουσιάσω σύντομα αν ενδιαφέρεστε....
καλησπέρα από την Μασσαλία.....
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
  #2  
Παλιά 04-03-08, 11:55
MESOGEIAKH OMAD
Guest
 

Smile πως μπορούμε να συμμετάσχουμε???

Είμαστε ομάδα εκπαιδευόμενων εθελοντών από τα Μεσόγεια, και θέλουμε να επικοινωνήσουμε και με άλλες ομάδες εθελοντών, να συμμετάσχουμε σε δράσεις καθώς και συμμετάσχουν και άλλοι στην προσπάθεια μας.

Επικοινωνέιστε μαζί μας στο e-mail
mesogeiakh.omada@gmail.com

Δείτε για εμάς στο blog
http://mesogeiakh.blogspot.com/


ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ
  #3  
Παλιά 04-03-08, 19:05
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
η επαφή έγινε τηλεφωνικά ......άλλος.
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
  #4  
Παλιά 05-03-08, 10:37
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ok

Αχ αχ τι μου κάνετε.....

Μετά την τηλεφωνική επικοινωνία υπήρξε και live συνάντηση το ίδιο βράδυ.

Τα παιδιά της ομάδας είναι κεφάτα και γεμάτα δυναμισμό....όποιος είναι από την περιοχή και θέλει να εμπλακεί με εθελοντές πολιτικής προστασίας (και όχι μόνο) τον περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες....

Easty ετοιμάσου.....
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
  #5  
Παλιά 05-03-08, 11:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
Easty ετοιμάσου.....
Μπά πάλι ο Χρήστος θα τραβήξει το κουπί;

Δεν υπάρχει σεβασμός προς τους admins εδώ μέσα
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
  #6  
Παλιά 05-03-08, 11:39
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
εμ μου έβαλες τον <<μικρό>> admin και με απειλεί με ban αν δεν τον πάρω τηλέφωνο το πρωί πριν τις 9 και το βράδυ πριν τις 23:44 ή ζωή μου έχει γίνει κόλαση ....μη κοιτάς που δεν μιλάω.........
(εγώ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΩ admin - κραυγή με το ύφος της παπαδοπούλου που φώναζε εγώ πότε θα γίνω ΜΑΝΑ)
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
  #7  
Παλιά 05-03-08, 11:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
(εγώ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΩ admin - κραυγή με το ύφος της παπαδοπούλου που φώναζε εγώ πότε θα γίνω ΜΑΝΑ)
Μόλις πάρεις την άδεια ταξί (δηλαδή όταν γεννηθεί το τέταρτο σου παιδί)

Πατ πατ πατ

(Πάει το σκίσαμε το θέμα)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
  #8  
Παλιά 05-03-08, 12:26
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
(Πάει το σκίσαμε το θέμα)
Πολύ παρέα με τους Γιώργους έκανες τελευταία μου φαίνεται...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:44.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.