Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Εθελοντισμός
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι οι Εθελοντές <<Δωρεάν>> υπηρετικό προσωπικό.
ΝΑΙ 2 40,00%
ΟΧΙ 3 60,00%
Ψήφισαν: 5. Η δημοσκόπηση είναι κλειστή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-07-06, 12:10
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εθελοντισμός

Ναι υπάρχει ακόμα, δεν θα πούμε εδώ τίποτα για τους Εθελοντές του 2004 (ο καθένας κάνει τις επιλογές του), αλλά για αυτούς τους τελευταίους των μοικανών που 1. δεν είναι <<μισθωτοί>> εθελοντές ΜΚΟ, 2. που δεν αποκτούν μόρια για διορισμό στο δημόσιο, 3. που δεν αποκτούν μόρια για διορισμό στο ΠΣ...
Ποιοί είναι ? που είναι?
Θα τους ανακαλύψουμε - αποκαλύψουμε σιγά σιγά.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 05-12-06 στις 21:36
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-07-06, 12:58
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω ηθελα να ρωτησω κατι

Πριν καμια βδομαδα, τα νεα του Αντ1 ειχαν ενα ρεπορταζ για νεους που συνδυαζουν διακοπες με εθελοντισμο (με δωρεαν διαμονη και φαι βεβαια) και βοηθουν σε αποψιλωσεις κλπ κλπ. Αν καποιος ξερει περισσοτερα για αυτες τις διοργανωσεις, θα ηθελα λεπτομερειες. Επικοινωνησα με το σταθμο αλλα δεν ειχα απαντηση

EDIT: εδω ειναι αυτο που λεγα, http://cvgpeep.gr
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 18-07-06 στις 21:28
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-07-06, 13:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor
Εγω ηθελα να ρωτησω κατι

Πριν καμια βδομαδα, τα νεα του Αντ1 ειχαν ενα ρεπορταζ για νεους που συνδυαζουν διακοπες με εθελοντισμο (με δωρεαν διαμονη και φαι βεβαια) και βοηθουν σε αποψιλωσεις κλπ κλπ. Αν καποιος ξερει περισσοτερα για αυτες τις διοργανωσεις, θα ηθελα λεπτομερειες. Επικοινωνησα με το σταθμο αλλα δεν ειχα απαντηση
Συγνώμη αλλά είχα την εντύπωση ότι η λέξη εθελοντισμός, σημαίνει να δίνεις χωρίς να απαιτείς τίποτα.

Αυτά που αναφέρει ο Οργανωτής στο ξεκίνημα του Club, για μόρια παροχές και τέτοια, δεν είναι βρε παιδιά εθελοντισμός, εργασία με ανταμοιβή είναι!.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-07-06, 15:09
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
τέτοια πραγράμματα νομίζω πως τρέχει ο Αρκτούρος..αλλά οι ημερομηνίες κλείνουν από την άνοιξη...τώρα αν θες να κάνεις τα ίδια στην αθήνα υπάρχει τρόπος..υπάρχουν εθελοντές στον υμητό και στην πάρνηθα πχ η ΕΔΔΚ (Εθελοντική Δασοπροστασία Δήμου Καισαριανής) στον υμητό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-07-06, 15:11
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Συγνώμη αλλά είχα την εντύπωση ότι η λέξη εθελοντισμός, σημαίνει να δίνεις χωρίς να απαιτείς τίποτα.

Αυτά που αναφέρει ο Οργανωτής στο ξεκίνημα του Club, για μόρια παροχές και τέτοια, δεν είναι βρε παιδιά εθελοντισμός, εργασία με ανταμοιβή είναι!.
και όμως οι <<εθελοντές>> στην Ελλάδα έτσι είναι...
φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσης και ΕΔΩ θα μιλάμε για αυτές.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-07-06, 15:39
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι αλλα δε γινεται να ζητας απο ενα φοιτητη/ανεργο να λειπει επι μερες χιλιομετρα απο το σπιτι του χωρις στεγη και φαι για να κανει δουλεια. Η φιλοξενια κατα τη γνωμη μου δεν αποτελει ανταμοιβη.

Δεν περισσευουν λεφτα και χρονος για να τα δωσουμε ΟΛΑ για κατι τετοιο, το αμφισβητει κανενας;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 18-07-06 στις 15:58
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-07-06, 15:54
Το avatar του χρήστη otto
otto Ο χρήστης otto δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-03-24 14:45
Φύλο: Άντρας
Angry

Αρχική Δημοσίευση από Gildor
Ναι αλλα δε γινεται να ζητας απο ενα φοιτητη/ανεργο να λειπει επι μερες χιλιομετρα απο το σπιτι του χωρις στεγη και φαι για να κανει δουλεια. Η φιλοξενια κατα τη γνωμη μου δεν αποτελει ανταμοιβη.

α.. καλα.. δεν θα ήθελα να αναφέρω το όνομα γνωστής οργάνωσης που πήγα εθελοντής πριν μερικά χρόνια.. μιλάμε ΕΠΕΣΕ ΣΚΑΨΙΜΟ (+κουβάλημα χώματα etc..) ..στην κυριολεξία... 2 εβδομάδες !! ..

καλά περάσαμε με τα παιδιά (κι άλλοι εθελοντές).. αλλά οχι βρε σεις να "φαω" 2 βδομάδες άδεια για να σκάβω κι απο πάνω!! ήμαρτον..
μετά βέβαια πήρα και άλλη μια εβδομάδα γιατί ήμουν ΠΤΩΜΑ...
__________________
READY.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-07-06, 16:02
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 17:46
Φύλο: Άντρας
Να με συγχωρείτε αλλά από εθελοντισμό έχω χορτάσει (ήμουν στην περιβόητη εθελοντική ομάδα δασοπροστασίας του δήμου Βύρωνα) το αποτέλεσμα ήταν ενώ προστατεύαμε τα δάση της περιοχής να μην μας δίνουν ούτε άδεια για τα που μάς είχε δώσει ο ίδιος ο δήμος VHF και τα είχαμε παράνομα όπως τα CB για να μπορούμε να μιλάμε εκτός των κινητών τηλεφώνων.

Μετά από αυτό το πάθημα με είχαν ζητήσει λόγω επαγγέλματος να πάω στον τομέα πληροφορικής τις Athens 2004 φυσικά αρνήθηκα το μάθημα μου το έμαθα στο μόνο το οποίο είμαι εθελοντής και δεν το μετανιώνω είναι στην αιμοδοσία (εθελοντής αιμοδότης και εγώ και η οικογένεια μου)

Κατά τα αλλά μακριά και αγαπημένοι...

εθελοντισμός = δωρεάν εργασία = αυτή η λέξη στο λεξιλόγιο μου δεν υπάρχει πλέον.

προς θεού είναι η προσωπική μου άποψη μην παρεξηγηθώ.
__________________
Life its...so simple

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zerocool : 18-07-06 στις 17:15
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-07-06, 16:11
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ελπίδα 2006

Κάθε 2 χρόνια το Σώμα Ελλήνων Προσκόπων διοργανώνει την άσκηση Ελπίδα.
Σκοπός της άσκησης είναι η διάσχιση κάποιων ορεινών όγκων της πατρίδας μας, καθώς και η διαβίωση έξω στη φύση από τους πρόσκοπους, και τους βαθμοφόρους τους.

Φέτος η άσκηση θα διεξαχθεί στο όρος Παγγαίο, και στο ποταμό Νέστο, με τη συμμετοχή περίπου 1000 ατόμων, στο διάστημα από 11 έως 21 Αυγούστου.
χρειάζονται οχήματα 4χ4 για να τα επανδρώσουν με προσωπικό και να μπορέσουν να βοηθήσουν σε περίπτωση ατυχήματος

Στην Ελπίδα θα βοηθήσουν και Εθελοντές από το Δίκτυο Εθελοντικών Οργανώσεων Πολιτικής Προστασίας.

¨Οποιος νομίζει πως μπορεί να βοηθήσει ας επικοινωνήσει μαζί μου...(σύντομα γιατί οι ημερομηνίες τρέχουν)...Η οργάνωση παρέχει :

Δωρεάν διαμονή , Φαγητό , Πληρωμένες τις Βενζίνες πληρωμένα εισιτήρια (αν τυχόν τα αυτοκίνητα πανε με τρένο στη Θεσ/κη...)
Επίσης θα παρέχει ασυρμάτους και ότι άλλο χρειαστούν τα οχήματα...
Το μόνο που θα χρειαστεί να έχουμε μαζί μας θα είναι ο ατομικός μας υπνόσακος ...και η καλή διάθεση.

Επείσης ζητούνται εθελοντές Γιατροί και νοσιλευτές που θα επανδρώσουν τα ιατρεία της εκδήλωσης, οι παροχές είναι οι ίδιες.

Για περισσότερες πληροφορίες ρίξτε μία ματιά στο http://www.elpida2006.gr/elpida2006/index.htm , ή επικοινωνήστε μαζί μου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-07-06, 16:15
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Zerocool
με συγχωρειτε αλλα απο εθελοντισμο εχω χορτασει (ημουν στην περιβοητη εθελοντικη ομαδα δασοπροστασιας του δημου βυρωνα) το αποτελεσμα ηταν ενω προστατευαμε τα δαση της περιοχης να μην μας δινουν ουτε αδεια για VHF και ειχαμε και παρανομα CB για να μπορουμε να μιλαμε εκτος των κινητων τηλεφωνων.

μετα απο αυτο με ειχαν ζητησει λογω επαγγελματος να παω στην πληροφορικη στην αθηνα 2004 φυσικα αρνηθηκα το μαθημα μου το εμαθα στο μονο το οποιο ειμαι εθελοντης και δεν το μετανοιωνω ειναι στην αιμοδοσια (εθελοντης αιμοδοτης και εγω και η οικογενεια μου)

κατα τα αλλα μακρια και αγαπημενοι...

εθελοντισμος = δωρεαν εργασια = αυτη η λεξη στο λεξιλογιο μου δεν υπαρχει πλεον.

προς θεου ειναι η προσωπικη μου αποψη μην παρεξηγηθω.
δεν ξέρω πριν πόσο καιρό ήσουν στην δασοπροστασία του Βύρωνα αλλά τα πράγματα τρέχουν και αλλάζουν, όσο αφορά τις άδειες VHF αυτές τις δίνει το κράτος (YME) και όχι οι εθελοντικές ομάδες, αν θέλεις να μαθεις πως βγαίνει μία άδεια για VHF επικοινωνίσε μαζί μου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-07-06, 17:09
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 17:46
Φύλο: Άντρας
φίλε μου γνωρίζω ποιός δίνει τις άδειες γιατι ενδιαφέρομαι να γίνω ραδιοερασιτέχνης και το εχω ψάξει.

απλά οι συγκεκριμένες άδειες αφορούσαν τα μηχανήματα του δήμου που μας τα είχε δώσει "χωρίς άδεια" και επειδή η συγκεκριμένη υπηρεσία υπαγόταν στόν δήμο και στήν πυροσβεστική μπορούσαν να τις βγάλουν και να δηλώσουν κάτοχο τον δήμο οπως το έχουν κάνει άλλοι δήμοι απλά δέν ήθελαν να το κάνουν και φυσικά οι περισσότεροι που συμμετέχαμε σε αυτήν την ομάδα τα παρατήσαμε εντελώς.
__________________
Life its...so simple

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zerocool : 18-07-06 στις 17:16
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-07-06, 13:14
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Zerocool
φίλε μου γνωρίζω ποιός δίνει τις άδειες γιατι ενδιαφέρομαι να γίνω ραδιοερασιτέχνης και το εχω ψάξει.

απλά οι συγκεκριμένες άδειες αφορούσαν τα μηχανήματα του δήμου που μας τα είχε δώσει "χωρίς άδεια" και επειδή η συγκεκριμένη υπηρεσία υπαγόταν στόν δήμο και στήν πυροσβεστική μπορούσαν να τις βγάλουν και να δηλώσουν κάτοχο τον δήμο οπως το έχουν κάνει άλλοι δήμοι απλά δέν ήθελαν να το κάνουν και φυσικά οι περισσότεροι που συμμετέχαμε σε αυτήν την ομάδα τα παρατήσαμε εντελώς.
Α κατάλαβα, πλέον έχει γίνει..
Υπάρχουν όμως και άλλες ομάδες με ενδιαφέροντα αντικείμενα για εθελοντές.
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-12-06, 21:35
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εξαγγέλθηκε η σύσταση Εθνικού Δικτύου Κοινωνικού Εθελοντισμού

Ο Υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Δημήτρης Αβραμόπουλος, με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας του Εθελοντισμού, απένειμε βραβεία σε εθελοντές πολίτες και οργανώσεις, στο πλαίσιο ειδικής εκδήλωσης, και εξήγγειλε τη σύσταση τον Μάρτιο του Εθνικού Δικτύου Κοινωνικού Εθελοντισμού, υπό την αιγίδα του οποίου θα τεθούν όλες οι Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις, καθώς και οι εθελοντικές Οργανώσεις της Ελλάδας.

Πηγή : Ναυτεμπορική
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-12-06, 09:58
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
άλλα κόλπα!!!!!!!
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-12-06, 10:04
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για την ακρίβεια είπε για τη δημιουργία database που θα γραφτούν όσοι εθελοντές θέλουν να προσφέρουν.
Και η σύγχρονη τεχνολογία (...) στην υπηρεσία του εθελοντισμού
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:32.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.