Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1606  
Παλιά 15-02-14, 11:00
Valeria_8 Ο χρήστης Valeria_8 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-02-14 11:44
Φύλο: Γυναίκα
Καλή επιτυχία Smarnel στα αποτελέσματα σου!!
Παρεμπιπτόντως, πόσα δίνει η αναπηρική σύνταξη;
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Valeria_8 για αυτό το μήνυμα:
smarnel (18-02-14)
  #1607  
Παλιά 15-02-14, 16:19
smarnel Ο χρήστης smarnel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-22 19:58
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Valeria_8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή επιτυχία Smarnel στα αποτελέσματα σου!!
Παρεμπιπτόντως, πόσα δίνει η αναπηρική σύνταξη;
ευχαριστώ!

δυστυχώς δεν υπάρχει fix ποσό ανάλογα το ποσοστό.
αν δεν έχεις ένσημα και βγάλεις ποσοστό >67%,η Πρόνοια σου δίνει περίπου 310 ευρώ το μήνα.
αν έχεις ένσημα παίρνεις επίδομα-σύνταξη από το ΙΚΑ αλλά παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες...πάθηση,ηλικία, νσημα,αν έχεις ασφαλιστεί πριν ή μετά το '93,κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #1608  
Παλιά 15-02-14, 22:43
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Valeria_8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή επιτυχία Smarnel στα αποτελέσματα σου!!
Παρεμπιπτόντως, πόσα δίνει η αναπηρική σύνταξη;
Καλησπερα.Εγω βγηκα με 84% και περιμενω να πληρωθω τελος του μηνα.Απο οτι μου ειπαν θα παρω γυρω στα 600 ευρω
Απάντηση με παράθεση
  #1609  
Παλιά 15-02-14, 22:45
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από smarnel Εμφάνιση μηνυμάτων
εμένα μου το είπε χειρούργος που ήταν πρόεδρος σε επιτροπές μέχρι που ξεκίνησε η απεργία.
αφού δεν μπήκε η Κρον στις 43 παθήσεις που παίρνουν με μία εξέταση αναπηρική σύνταξη,είναι το αμέσως καλύτερο πράγμα.
γιατί για μένα είναι καλύτερα να παίρνω σίγουρα κάποια (λίγα) χρήματα κάθε μήνα και να έχω σίγουρη ιατρική κάλυψη,παρά να σκέφτομαι αν θα δουλέψω,πόσα θα πάρω,αν θα τα πάρω,αν θα έχω ΙΚΑ και να με τρώει το άγχος που όλοι ξέρουμε τι κάνει στην Κρον...
και όλα αυτά σε περίπτωση που δεν με ενοχλεί πολύ η νόσος στην καθημερινότητά μου γιατί αν με ενοχλεί ξεχνάω και δουλειές και βόλτες και πολλά πράγματα...

προσωπικά πέρασα προχθές για πρώτη φορά επιτροπή και τώρα είμαι σε αναμονή για το ποσοστό που θα λάβω...
Καλη επιτυχια.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην sasa1 για αυτό το μήνυμα:
smarnel (16-02-14)
  #1610  
Παλιά 16-02-14, 12:01
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από smarnel Εμφάνιση μηνυμάτων
εμένα μου το είπε χειρούργος που ήταν πρόεδρος σε επιτροπές μέχρι που ξεκίνησε η απεργία.
αφού δεν μπήκε η Κρον στις 43 παθήσεις που παίρνουν με μία εξέταση αναπηρική σύνταξη,είναι το αμέσως καλύτερο πράγμα.
γιατί για μένα είναι καλύτερα να παίρνω σίγουρα κάποια (λίγα) χρήματα κάθε μήνα και να έχω σίγουρη ιατρική κάλυψη,παρά να σκέφτομαι αν θα δουλέψω,πόσα θα πάρω,αν θα τα πάρω,αν θα έχω ΙΚΑ και να με τρώει το άγχος που όλοι ξέρουμε τι κάνει στην Κρον...
και όλα αυτά σε περίπτωση που δεν με ενοχλεί πολύ η νόσος στην καθημερινότητά μου γιατί αν με ενοχλεί ξεχνάω και δουλειές και βόλτες και πολλά πράγματα...

προσωπικά πέρασα προχθές για πρώτη φορά επιτροπή και τώρα είμαι σε αναμονή για το ποσοστό που θα λάβω...
γεια σου!δλδ στις 43 αυτες παθησεις περνανε με την πρωτη ενω στην crohn θελει τουλαχιστον 3 αν καταλαβα καλα.οσο γι αυτο που λες με τα λιγα χρηματα και την στανταρ ιατρικη καλυψη συμφωνω απολυτα μαζι σου!καλη επιτυχια και απο μενα για το αποτελεσμα τις επιτροπης.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην captain.k για αυτό το μήνυμα:
smarnel (16-02-14)
  #1611  
Παλιά 16-02-14, 12:38
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
γεια σας!μετα απο καιρο ξανα με περιεδρικο αποστημα.εχει πρηστει και ο πονος ειναι αφορητος σε καποιες συγκεκριμενες κινησεις ειδικα.ξερεις κανεις να μου πει τι εχω να αντιμετωπισω αν δεν φυγει απο μονο του?
Απάντηση με παράθεση
  #1612  
Παλιά 16-02-14, 13:48
smarnel Ο χρήστης smarnel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-22 19:58
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου!δλδ στις 43 αυτες παθησεις περνανε με την πρωτη ενω στην crohn θελει τουλαχιστον 3 αν καταλαβα καλα.οσο γι αυτο που λες με τα λιγα χρηματα και την στανταρ ιατρικη καλυψη συμφωνω απολυτα μαζι σου!καλη επιτυχια και απο μενα για το αποτελεσμα τις επιτροπης.
εδώ είναι οι 43 παθήσεις για απ'ευθείας σύνταξη με μία επίσκεψη στην επιτροπή ΚΕΠΑ.

http://www.kesoiaa.gr/%CE%BF%CE%B9-4...1%CE%BD%CE%B5/

όλες οι υπόλοιπες παθήσεις περνάνε τουλάχιστον 3 επιτροπές και πρέπει να είναι σταθερό το ποσοστό απ'ότι γνωρίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #1613  
Παλιά 16-02-14, 13:50
smarnel Ο χρήστης smarnel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-22 19:58
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας!μετα απο καιρο ξανα με περιεδρικο αποστημα.εχει πρηστει και ο πονος ειναι αφορητος σε καποιες συγκεκριμενες κινησεις ειδικα.ξερεις κανεις να μου πει τι εχω να αντιμετωπισω αν δεν φυγει απο μονο του?
αν δεν φύγει με φαρμακευτική αγωγή θα φύγει χειρουργικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη smarnel : 16-02-14 στις 16:05
Απάντηση με παράθεση
  #1614  
Παλιά 16-02-14, 17:53
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
[QUOTE=smarnel;650901]αν δεν φύγει με φαρμακευτική αγωγή θα φύγει χειρουργικά. [/QUO μαλιστα θα μιλησω με τον γιατρο μου αυριο τυχαινει να ειναι και το ραντεβου για το r.... οποτε βλεπουμε.ας μην ειναι αντιβιωση η αγωγη που θα μου δωσει..τωρα τελευταια πηρα αρκετη και το αποστημα καταλαβα οτι το εβγαλα περνοντας flag....μου προκαλεσε καταλαβα δυαρροια και πιθανον να ξεκινησε απο κει.και σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου!
Απάντηση με παράθεση
  #1615  
Παλιά 17-02-14, 12:28
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
http://www.giatros-in.gr/%CE%B4%CE%B...%CE%B9-%CE%BD/ οχι οτι δεν τα γνωριζουμε απλα μια επαναληψη
Απάντηση με παράθεση
  #1616  
Παλιά 17-02-14, 12:44
smarnel Ο χρήστης smarnel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-22 19:58
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.giatros-in.gr/%CE%B4%CE%B...%CE%B9-%CE%BD/ οχι οτι δεν τα γνωριζουμε απλα μια επαναληψη
γενικά να ξέρεις ότι δεν υπάρχει μπούσουλας στην διατροφή...
κάτι που πειράζει εμένα μπορεί εσένα να σε αφήνει αδιάφορο κι ας έχουμε και οι δύο Κρον.
trial and error είναι η όλη διαδικασία.
π.χ. ο διατροφολόγος "έφριξε" όταν άκουσε ότι για πρωινό τρώω γάλα με δημητριακά ενώ ο γαστρεντερολόγος ούτε που το άκουσε...κι εμένα δεν με πειράζει το συγκεκριμένο πρωινό!οπότε..?
όπως άλλος έχει την νόσο και δεν έχει περάσει ούτε απ'έξω από νοσοκομείο και άλλος μπαίνει 1-2 φορές τον χρόνο και έχει κάρτα μέλους!
αυτά έχω μάθει μετά από 3 χρόνια ψαξίματος με το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #1617  
Παλιά 17-02-14, 13:41
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από smarnel Εμφάνιση μηνυμάτων
γενικά να ξέρεις ότι δεν υπάρχει μπούσουλας στην διατροφή...
κάτι που πειράζει εμένα μπορεί εσένα να σε αφήνει αδιάφορο κι ας έχουμε και οι δύο Κρον.
trial and error είναι η όλη διαδικασία.
π.χ. ο διατροφολόγος "έφριξε" όταν άκουσε ότι για πρωινό τρώω γάλα με δημητριακά ενώ ο γαστρεντερολόγος ούτε που το άκουσε...κι εμένα δεν με πειράζει το συγκεκριμένο πρωινό!οπότε..?
όπως άλλος έχει την νόσο και δεν έχει περάσει ούτε απ'έξω από νοσοκομείο και άλλος μπαίνει 1-2 φορές τον χρόνο και έχει κάρτα μέλους!
αυτά έχω μάθει μετά από 3 χρόνια ψαξίματος με το θέμα.
ετσι ειναι απλα το link δειχνει τις ποιο πιθανες τροφες που δεν πειραζουν και τοσο.οσο για το γαλα εχω να πιω χρονια και σε (ζηλευω) γι αυτο .απο κει και περα ο καθενας γνωριζει καλυτερα. εγω τελικα το r... δεν το εκανα σημερα λογο αποστηματος με φουσκωσε με αντιβιωση ξανα μηπως και παροχετευτει απο μονο του
Απάντηση με παράθεση
  #1618  
Παλιά 17-02-14, 16:00
smarnel Ο χρήστης smarnel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-22 19:58
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
ετσι ειναι απλα το link δειχνει τις ποιο πιθανες τροφες που δεν πειραζουν και τοσο.οσο για το γαλα εχω να πιω χρονια και σε (ζηλευω) γι αυτο .απο κει και περα ο καθενας γνωριζει καλυτερα. εγω τελικα το r... δεν το εκανα σημερα λογο αποστηματος με φουσκωσε με αντιβιωση ξανα μηπως και παροχετευτει απο μονο του
δοκίμασε κάποιο γάλα χωρίς λακτόζη.
ίσως αυτό να είναι το συστατικό που παίζει αρνητικό ρόλο,ίσως είναι και ψυχολογικό!
Απάντηση με παράθεση
  #1619  
Παλιά 17-02-14, 19:04
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από smarnel Εμφάνιση μηνυμάτων
δοκίμασε κάποιο γάλα χωρίς λακτόζη.
ίσως αυτό να είναι το συστατικό που παίζει αρνητικό ρόλο,ίσως είναι και ψυχολογικό!
βασικα εδω και λιγους μηνες πινω ροφημα σογιας βαζω και δημητριακα. ενταξει σαν το γαλα δεν ειναι αλλα με ξεγελαει καπως.παντος ο γιατρος μου ειπε να μην βαζω ουτε στον καφε.
Απάντηση με παράθεση
  #1620  
Παλιά 21-02-14, 11:56
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
γεια σας!προχθες μου παροχετευσε το αποστημα χειρουργος μου εκανε επισκληριδιο.το θεμα ειναι οτι εχω παρει πολυ αντιβιωση και +10 μερες ακομα.και η συγκεκριμενη αντιβιωση μου χαλαει πολυ την γευση το στομαχι.μπορει να κανει καπου κακο η τοση αντιβιωση?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 10 (0 μέλη και 10 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:13.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.