Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Εθελοντισμός
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-04-08, 12:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από giannis.@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Που πηγαν? αφου κανεις δεν πηρε απολυτως τιποτα? Εκτος απο τα 3000 ευρο...
Η απάντηση του Xenios στην παραπάνω φράση του giannis.@, μεταφέρθηκε εδώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Easty : 24-04-08 στις 12:46 Αιτία: Παρακαλώ, ας μένουμε όσο μπορούμε στο θέμα μας :p
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-05-08, 06:44
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαφώς, ανάλογα με τον τομέα δραστηριοποίησης της ομάδας, αλλά και το ρόλο που θέλουμε εμείς να έχουμε σ' αυτή, διαφοροποιούνται οι προϋποθέσεις, τα καθήκοντα, οι υποχρεώσεις...
...αρκετά κατατοπιστική απάντηση. Ρίχνοντας μία ματιά σε διάφορα site περί εθελοντισμού (ίσως όχι και τόσο πληροφοριακά για τους γνώστες του θέματος) δημιουργήθηκαν συνειρμοί, (σε μένα που μου είναι άγνωστο το θέμα) για το πως μπορεί να "λειτουργούν" αυτές οι ομάδες. A! ναι είδα και το site που έχει ο mimo στο tagline του. (ε ναι εγώ τώρα το πρόσεξα)

Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αυτές οι ομάδες, όσο "βαρύ" κι αν μπορεί να "ακούγεται" το "Πολιτική Προστασία", έχουν ανάγκη από εθελοντές σε πολλούς, διαφορετικούς, αλλά εξ' ίσου σημαντικούς για την επίτευξη του κοινού στόχου, ρόλους.
Το καταλαβαίνω, συχνά το λέω: "ακόμα και ο πιο ψηλός πύργος έχει τα θεμέλια του στη γη"...

Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο κοινός παρονομαστής σε όλους αυτούς τους εθελοντές είναι η αγάπη τους για ...
...τα `παμε αυτά, είναι πράγματα που είναι "εδώ" (στην καρδιά) και όπως έχω ξαναπεί: η τελεία (.) μπαίνει ακριβώς σε αυτό το σημείο.

Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποχρέωση;
Να ασκείς τα καθήκοντα που έχεις αναλάβει, με υπευθυνότητα και ευσυνειδησία. Δεν είναι "δουλειά", ούτε "αγγαρεία".
ναι...

Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Τζενού, δεν είναι κάτι "τρομακτικό".
όχι, άγνωστο είναι που ξεδιπλώνεται σιγά σιγά.

Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά καλά κάνεις και αναρωτιέσαι...
...έτσι τρώω εγώ τα μούτρα μου, το ξέρω δεν το ξέρω;

Σε προηγούμενη απάντηση μου, ανέφερα ότι είμαι επιφυλλακτική όσο αφορά στις μικρές, κλειστές, "κοινωνίες-ομάδες". Αναμφισβήτητα ένα σύνολο από ανομοιογενής προσωπικότητες, προκειμένου να κατευθυνθεί προς ένα κοινό στόχο, θα πρέπει να διέπεται από μία μορφή...δεν θα το πω διοίκησης, αλλά συντονισμού. Αυτό θα κάνει την ομάδα υγιή και αποτελεσματική. Ο προβληματισμός μου ξεκινά από αυτό που αναφέρει ο mimo σε επόμενο thread: "το κείμενο στο καταστατικό μίας <<εθελοντικής>> παγκόσμιας οργάνωσης λέει: H XXXXXXXXX είναι μία οργάνωση που βασίζεται σε ένα παγκόσμιο εθελοντικό σύνολο μελών. Αυτό την κάνει εθελοντική?" Έτσι λοιπόν , θα παρακολουθώ τις απαντήσεις στο ερώτημα αυτό. Πιστεύω όμως ότι κάποια πράγματα, όταν θες να τα κάνεις, τα κάνεις "ούτως ή άλλως" .
  • Διάβασα, ότι στις 17/05/08 στον πεζόδρομο του Αγ.Παύλου στο Θησείο θα πραγματοποιηθεί η 7η γιορτή Εθελοντισμού. Δεν έχω παρευρεθεί ποτέ σε κάτι τέτοιο, σκοπεύω όμως να πάω για να σχηματίσω σαφέστερη εικόνα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oasis : 09-05-08 στις 07:02 Αιτία: ...κάτι ξέχασα :-)
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-05-08, 17:52
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Talking

Αρχική Δημοσίευση από Oasis Εμφάνιση μηνυμάτων
[*]Διάβασα, ότι στις 17/05/08 στον πεζόδρομο του Αγ.Παύλου στο Θησείο θα πραγματοποιηθεί η 7η γιορτή Εθελοντισμού. Δεν έχω παρευρεθεί ποτέ σε κάτι τέτοιο, σκοπεύω όμως να πάω για να σχηματίσω σαφέστερη εικόνα.[/LIST]
Διάβασες και ποιος την οργανώνει?
Η ανακοίνωση λέει ....
O Διεθνής Πολιτιστικός και Φιλοσοφικός Οργανισμός Νέα Ακρόπολη, διοργανώνει την 7η γιορτή Εθελοντισμού, στις 17 Μαΐου, με τη συμμετοχή εθελοντικών οργανώσεων και στόχο την προώθηση του εθελοντισμού.......
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ......(το γράφω για να μη με ρωτάτε)....απλά μου κάνει λίγο ''αστείο'' το ....Πολιτιστικός και Φιλοσοφικός Οργανισμός ..
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-05-08, 21:20
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασες και ποιος την οργανώνει?
Η ανακοίνωση λέει ....
O Διεθνής Πολιτιστικός και Φιλοσοφικός Οργανισμός Νέα Ακρόπολη, διοργανώνει την 7η γιορτή Εθελοντισμού, στις 17 Μαΐου, με τη συμμετοχή εθελοντικών οργανώσεων και στόχο την προώθηση του εθελοντισμού.......
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ......(το γράφω για να μη με ρωτάτε)....απλά μου κάνει λίγο ''αστείο'' το ....Πολιτιστικός και Φιλοσοφικός Οργανισμός ..
Ναι το διάβασα...και για "Νέα Ακρόπολη" καθώς και άλλες παρόμοιες Διεθνής... οργανώσεις με επιτηδευμένους συνδυασμούς τίτλων που επικαλούνται φιλοσοφία και πολιτισμό κλπ κλπ έχω κατασταλαγμένη άποψη... ... ( η επιφυλλακτικότητα που έλεγα...)
Θα πάω όμως, και αν είναι πράγματι μαζεμένοι οι "καθαρά πολιτιστικοί και φιλοσοφικοί οργανισμοί", εεε έχει και πολλά καφέ το Θησείο ή εκεί τριγύρω τέλος πάντων, δεν θα με χαλάσει
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-05-08, 13:39
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
τι έγινε με τον καφέ στο θησείο?
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-05-08, 19:01
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
τι έγινε με τον καφέ στο θησείο?
εεε μετά το ξενέρωμα στο "πανηγύρι-παζάρι"... κάθισα για ένα καφεδάκι στο Θησείο, και ξεφύλλιζα κάτι μαρκετίστικα διαφημιστικά έντυπα...

Ε, μετά έκθεση βιβλίου, με τα acroβασανάκια, μετά κατηφορίσαμε πάλι για Θησείο για ουζάκι κλπ κλπ. Μετά επέστρεψα σπίτι, χάζεψα στον ιντερνετ, ψευτοδιάβασα κάτι mafaldες που αγόρασα από την έκθεση, ήπια μπόλικο νεράκι (λύσσαξα), και μετά τούφεν!

Εσύ;
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-05-08, 03:37
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εαν θελετε να κανετε ενα καλο, χωρις καν να κουραστειτε....γιατι δεν μπαινετε να κανετε κλικ τσαμπα μια φορα την ημερα στο http://www.thehungersite.com/clickTo...?siteId=1#main
Εχει 5 σημαντικα μερη που μπορειτε να κανετε μια διαφορα....εγω τα εβαλα στo webpage μου...αλλα σιχαθηκα να με ρωτανε τι ΚΕΡΔΙΖΩ εγω....οποτε αντε πηγαινετε στην πυγη....μπορειτε να βοηθησετε περισσοτερα απο τι νομιζετε και ΟΝΤΩΣ...ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΣΑΜΠΑ ΚΛΙΚ....

μερσι
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-05-08, 08:13
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας

καλό, xymox!
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.