Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-11-08, 09:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Συμβουλή για αγορά υπολογιστή

Δικός μου άνθρωπος υπολογίζει μια αγορά υπολογιστή μέχρι τα Χριστούγεννα. Έχει βρει τα εξής χαρακτηριστικά από γνωστή μεγάλη παραδοσιακή εταιρεία ΗΥ.

Intel Core 2 Quad Q8200
Μνήμη Ram 2GB
Μητρική G31
Κάρτα γραφικών Νvidia 9600GT με 512MB
Οθόνη 19" με την υπογραφή των προιόντων που προσφέρει η αλυσίδα καταστημάτων και σύνδεση και DVI
Δύο σκληροί δίσκοι SATA 1,28 TerraByte (2x 640GB)
Windows Vista Premium GR
DVD-RW
Πληκτρολόγιο ποντίκι

Τιμή 849 ευρώ

Αν υπάρχει καμιά συμβουλή ή βοήθεια είναι καλοδεχούμενη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-11-08, 09:17
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Είμαι ψιλοάσχετη σε αυτά, αλλά καλά θα κάνει να αποφύγει τα Windows Vista...

Διορθώνω: είμαι άσχετη :Ρ
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-11-08, 09:30
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ακούγεται καλή η σύνθεση και συμφέρουσα η τιμή. Δεν ξέρω αν κάποιος από τους ειδικότερους έχιε να παρατηρήσει κάτι.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-11-08, 11:19
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Δε γραφεις για ποιο λόγο τον θέλει

Εγώ πάντως θα έπαιρνα 1 δίσκο, 4 gb, οθόνη 21" και πιθανόν όχι vista.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-11-08, 11:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε γραφεις για ποιο λόγο τον θέλει
Είναι για νέο παιδί μαθητή γυμνασίου. Θέλει να έχει και γραφικά καλά για τα παιγνίδια. Πιστεύω ότι θα έχει απαιτήσεις αργότερα διαφορετικές.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως θα έπαιρνα 1 δίσκο, 4 gb, οθόνη 21" και πιθανόν όχι vista.
Για τα 4gb μνήμη θα συμφωνήσα και εγώ, για τους δίσκους όμως όχι, είναι καλό να έχεις δύο αυτόνομους.

Όσο για τα vista δεν θα τα προτιμούσα και εγώ, αλλά σε 4-5 χρόνια θα υποστηριζονται τα XP;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-11-08, 11:32
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τα vista δεν θα τα προτιμούσα και εγώ, αλλά σε 4-5 χρόνια θα υποστηριζονται τα XP;
Τα Vista παντως φαινεται να εχουν αποτυχει. Μου ελεγε ο ανδρας μου οτι εχει βγει το Downgrade των Vista...
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-11-08, 12:10
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι για νέο παιδί μαθητή γυμνασίου. Θέλει να έχει και γραφικά καλά για τα παιγνίδια. Πιστεύω ότι θα έχει απαιτήσεις αργότερα διαφορετικές.
Αν και περί ορέξεως δε γίνεται λόγος, θεωρώ λίγο αποπροσανατολιστικό να ασχολείται με το "αργότερα". Σε 2 χρόνια δε θα παίζει τα τότε παιχνίδια.

Επίσης, από όσο ξέρω τα παιχνίδια δε θέλουν 2 δίσκους 1.2 terabyte, ενώ η μεγάλη οθόνη βοηθά σαφώς πιο πολύ. Επίσης μπορεί να πάρει διάφορα χαριτωμένα, όπως καλύτερα ηχεία, gaming keyboards/controllers. Κι ας πάρει και τα vista, αφού τα παιχνίδια δουλεύουν σε αυτά!

Εννοείται πως εφαρμογές "να τον βοηθούν στο σχολείο" (που έλεγαν κάποτε...) είναι εντελώς αδιάφορες, παίζουν σε οποιοδήποτε μηχάνημα
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-11-08, 12:18
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Αν κανείς επιλέξει Windows, για καινούργιο Η/Υ νομίζω πως τα Vista είναι σωστή λύση διότι είναι το πιο σταθερό σύστημα της Microsoft.
Το γεγονός πως είναι ποροβόρα καλύπτεται με επάρκεια από το γεγονός πως αγοράζεται με καινούργιο Η/Υ.
Για κάποιους είναι σπαστική η συνεχής υπενθύμιση για κάθε αλλαγή στο Control Panel ή σε σημεία που το λειτουργικό θεωρεί κρίσιμα, αλλά και σωτήριο μέσο αυτοπροστασίας από την πλειονότητα των χρηστών.
Τέλος ακόμα υπάρχουν πολλά παιχνίδια που δεν παίζουν στα Vista, παίζουν όμως όλα τα καινούργια και όσα θα βγαίνουν από εδώ και πέρα και βέβαια η παρατήρηση του Στέλιου πως δεν ξέρουμε πότε θα πάψει η υποστήριξη στα XP.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν οι Linux λύσεις, (π.χ. Fedora) οι οποίες και σταθερές είναι και ένας μέσος χρήστης δεν πρόκειται να δυσκολευθεί καθόλου να πλοηγηθεί με τέτοιο λειτουργικό. Office θα έχει μια χαρά και δωρεάν και νόμιμα. Δεν θα έχει όμως το πλήθος των παιχνιδιών που υπάρχουν στα windows ακόμα και στα Vista, και τυχόν εξειδικευμένες εφαρμογές αν έχει σκοπό να κάνει και τίποτε άλλο θα δυσκολευτεί πιθανά να τις βρει (ο μέσος χρήστης πάντα) σε σχέση με αντίστοιχες για windows.
Συνήθως όμως τέτοιες λύσεις τις θεωρούν πολλοί δεύτερης κατηγορίας και δεν τις συζητούν με τίποτε κι αν τις έχουν αισθάνονται μειονεκτικά.

Για όλους τους παραπάνω λόγους, χωρίς να αποκλείοω λύση linux, θα πρότεινα VISTA
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-11-08, 12:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και περί ορέξεως δε γίνεται λόγος, θεωρώ λίγο αποπροσανατολιστικό να ασχολείται με το "αργότερα". Σε 2 χρόνια δε θα παίζει τα τότε παιχνίδια.
Δημήτρη για μένα είναι πονεμένη ιστορία το μετά.

Πήραμε υπολογιστή το 2003 νομίζω, με 512 ddr1. To 2008 ηδη κυκλοφορεί το ddr3 που τα 4 gb κάνουν όσο το 1 gb στον δικό μου υπολογιστή.
Ήδη δεν μπορώ να αλλάξω κάρτα ή να κάνω οτιδήποτε χωρίς να χρειαστεί να αντικαταστήσω όλον τον υπολογιστή ή να τα σκάσω χοντρά. Λες γιατί να δώσω 150 για μνήμη και να μην περιμένω να πάρω νέο υπολογιστή.

Όποτε αναγκαστώ να τον αλλάξω, θα του βάλω μέσα ότι μπορώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-11-08, 20:15
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη για μένα είναι πονεμένη ιστορία το μετά.

Ήδη δεν μπορώ να αλλάξω κάρτα ή να κάνω οτιδήποτε χωρίς να χρειαστεί να αντικαταστήσω όλον τον υπολογιστή ή να τα σκάσω χοντρά. Λες γιατί να δώσω 150 για μνήμη και να μην περιμένω να πάρω νέο υπολογιστή.

Όποτε αναγκαστώ να τον αλλάξω, θα του βάλω μέσα ότι μπορώ.
Η αλήθεια είναι οτι η αναβάθμιση έχει νόημα μόνο αν ασχολείσαι συχνά με το σπορ. Όπως λες, 5 χρόνια μετά δε θα μπαίνει τίποτα. Αντίθετα, εγώ άλλαξα μνήμη 2 -> 4 -> 8 γίγα, επεξεργαστή 2πύρηνο σε 4πύρηνο, 4 κάρτες γραφικών PCIe, 2 οθόνες, 3 σκληρούς, 2 ποντίκια, 2 σετ ηχείων και 3 DVDRW σε 3 χρόνια στο ίδιο μηχάνημα (σε αντίθεση με άλλους που κάνουν upgrade το αυτοκίνητο, εγώ κάνω upgrade το pc που κοστίζει φτηνότερα!).

Για αυτούς που θυμούνται να κάνουν αναβάθμιση κάθε 3 χρόνια καλύτερα μια και έξω. Με την εξαίρεση ίσως της μνήμης RAM...

Για το μηχάνημα που ανέφερες πάντως θα πρότεινα καλύτερα μια κάρτα ATI 4850 και 4 γίγα. Μιλάμε για επιβάρυνση κανα 100Ε αλλά τεράστια διαφορά...

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-11-08, 21:03
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τα vista δεν θα τα προτιμούσα και εγώ, αλλά σε 4-5 χρόνια θα υποστηριζονται τα XP;
Γιατί, σε 4-5 χρόνια θα υποστηρίζεται ο υπολογιστής;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-11-08, 23:51
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε γραφεις για ποιο λόγο τον θέλει

Εγώ πάντως θα έπαιρνα 1 δίσκο, 4 gb, οθόνη 21" και πιθανόν όχι vista.
Συμφωνώ με όλα εκτός από το δίσκο. Πλέον δεν προτείνω σε κανέναν να αγοράζει μηχάνημα με ένα δίσκο. Οπωσδήποτε δύο δίσκους σε RAID1 (ο ένας αντίγραφο του άλλου). Είναι πανεύκολο να γίνει σε όλα τα σύγχρονα motherboards.

Ο σκληρός δίσκος είναι το εξάρτημα ενός PC που χαλάει πιο εύκολα και πιο συχνά απ' ό,τιδήποτε άλλο. Αν η συναισθηματική ή πραγματική αξία των δεδομένων (φωτογραφίες, μουσική, email, κλπ) είναι €100 ή παραπάνω, τότε θέλεις δύο δίσκους.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-11-08, 01:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Παρακάλεσα να μου πείτε αν είναι καλό το μηχάνημα και η σχέση τιμής απόδοσης. Υπάρχει καμιά αντιπρόταση ή άλλο πακέτο;

Η μνήμη θα γίνει 4 gb ηταν το μόνο που πρότεινα
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-11-08, 01:19
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι δυο δισκοι εχουν νοημα αν κανη κανεις RaiD...Aν οχι οι δυο δισκοι ειναι αφελεια ή ιδιοτροπια....Αν τωρα κανει RaiD 1.. τα 650 GB ειναι λιγα!Ας δωση αλλα 50 για 2 χ1 GB.Για το θεμα VGA οι NVidia 9600 GT εχουνe 70- 100 ευρω περιπου.....και οι ATI 4850 ξεκινανε απο 150...ας το κρινη μονος του...εγω θα προτιμουσα ΑΤΙ εστω και μικροτερο μοντελο....για το θεμα μεγεθους μνημης..τα 32 BIT λειτουργηκα βλεπουν μεχρι 3.2 GB ...αρα προτiμω 2χ1 GB συν 2 χ512 ΜΒ = 3 GB...Για το θεμα λειτουργηκου....Vista σιγουρα . Οσο παιρναη ο καιρος δειχνουν πιο καλα και Σταθεροτερα των προηγουμενων...αυτοι που δεν τα αλλαζουν ειναι ανθρωποι που εχουν μαθει παλαιωτερα προγραμματα οπως οι χρηστες σε τραπεζες κτλ...παραμετροποιουντε σε σημειο που δεν φανταζεσαι και οταν τα σηνηθηση ο χρηστης κανει θαυματα....Θυμησου Στελιο ποσο αβολα ενοιωσες την πρωτη φορα μπροστα σε Win XP....
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-11-08, 03:07
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας δωση αλλα 50 για 2 χ1 GB.
Χαμοδρακίζεις επικίνδυνα. 2x 1 TB Εννοείς.

Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
για το θεμα μεγεθους μνημης..τα 32 BIT λειτουργηκα βλεπουν μεχρι 3.2 GB
Διόρθωση, τα 32-bit Windows. Ασχέτως, υπάρχει λόγος να έχεις 64-bit CPU και να τρέχεις 32-bit λειτουργικό σύστημα;


Στέλιο, επειδή σε βλέπω και ψιλοχάνεις την υπομονή σου: είναι δύσκολο να κρίνει κανείς αν το πακέτο είναι καλό γιατί λείπουν πολλές σημαντικές λεπτομέρειες (πχ κατασκευάστρια και μοντέλο μητρικής, κατασκευάστρια δίσκων, κλπ κλπ) που καθορίζουν την τιμή αλλά και την ποιότητα. Μην περιμένεις hardware που θα αντέξει δεκαετία. Αν ο χρήστης του προτίθεται να το αναβαθμίσει/διορθώσει, είναι καλό μηχάνημα εκκίνησης.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:34.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.