Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-06-08, 11:38
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ηχοι απο τα βαθη του πισι!

Δυο ερωτησεις:

1. Οταν ξεκινω το πισι, ο ανεμιστηρας κανει ενα αρκετα δυνατο και ενοχλητικο ηχο, κατι σαν να γκαζωνει! Συντομα ομως, περιπου οταν φτασει στο σταδιο του Grub, ομαλοποιειται στο γνωστο φυσημα. Νομιζω δεν συμπεριφεροταν ετσι παλια, αλλα εδω και σχετικα προσφατα. Ειναι φυσιολογικο; και γιατι γινεται;

2. Οταν κανω κατι που εχει να κανει με 'βαρια' γραφικα, οπως Γοογλε Εαρτη, Βλενδερ σε υψηλη αναλυση κλπ, οταν διαχειριζομαι το γραφικο (πχ κανω rotate καποιο τρισδιαστατο μοντελο), ακουω απο το πισι αλλεπαλληλα γρηγορα τριξιματακια. Οσο πιο γρηγορες κινησεις κανω, τοσο πιο συχνα θα ειναι. Σταματανε ακριβως οταν σταματαω τις κινησεις μου. Εντυπωση μου ειναι πως ερχονται απο το σκληρο (κατι σαν cache), αλλα φοβαμαι να δουλεψω πολυ οταν ακουγεται αυτος ο ηχος. Φυσικα οταν ελαττωνω τον αριθμο πολυγωνων, δε συμβαινει κατι τετοιο... Να τα φοβαμαι η οχι;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 25-06-08 στις 12:09
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-06-08, 13:08
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
1. Ο ανεμιστήρας σου ετοιμάζεται να αποδημήσει. Τώρα με τις ζέστες, ώρα να τον αλλάξεις (επειγόντως — ο θόρυβος υποδηλώνει ότι έχεις αυξημένες τριβές μέσα, άρα μειωμένη ταχύτητα). Μπορείς να αυξήσεις σημαντικά τη διάρκεια ζωής του αν τον καθαρίζεις κάθε τόσο, ειδικά για τους πολύ ακριβούς ανεμιστήρες των επεξεργαστών.

Για το καθάρισμα του εσωτερικού, δες αν μπορείς να βρεις ένα «Rocket» σε κάποιο κατάστημα φωτογραφικών ειδών. Έχω το μεσαίο για φωτογραφική χρήση, αλλά βγάζει τη σκόνη από τα πάντα, ακόμα και μέσα από το πληκτρολόγιο. Διαφέρει από τις συνηθισμένες φούσκες με τα βουρτσάκια στο ότι δεν έχει βουρτσάκι, και βγάζει απίστευτη πίεση (ούτε με spray αέρα δεν την πετυχαίνεις). Σου κάνει και τρελή γυμναστική στα χέρια.

(προς admins: αν αυτό είναι γκρίζα διαφήμιση, παρακαλώ να διαγραφεί το μήνυμά μου).

2. Οι ήχοι που παρατήρησες να βγαίνουν από το PC είναι συνήθως φαινόμενα συντονισμού, είτε από το τροφοδοτικό (που μάλλον είναι κοντά στο δίσκο), είτε από άλλους μετασχηματιστές μέσα στον Η/Υ. Ο βαθύς βόμβος που βγάζουν οι μετασχηματιστές στους υποσταθμούς της ΔΕΗ είναι το ίδιο ακριβώς φαινόμενο. Δεν αποτελούν λόγο ανησυχίας, εκτός κι αν χειροτερέψουν. Οι κάρτες γραφικών, ειδικά σε 3D acceleration, τραβάνε απότομα τεράστιες ποσότητες ενέργειας, όπως κάνει και ο επεξεργαστής σου όταν επεξεργάζεται κάτι βαρύ.

Ένα από τα παλιά server που είχα στο Εδιμβούργο έκανε τόσο θόρυβο από το 1.2kW τροφοδοτικό του (δεν ήταν σχεδιασμένο για ησυχία) που μπορούσες να καταλάβεις αν το μηχάνημα ήταν στο ρελαντί, αν έκανε boot, σε ποιο σημείο του boot ήταν, κλπ. Όταν, δε, το SunOS έκανε calibrate τα delay loops του, το άκουγες να παίζει και (πολύ φάλτσες) κλίμακες.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-06-08, 13:15
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν, δε, το SunOS έκανε calibrate τα delay loops του, το άκουγες να παίζει και (πολύ φάλτσες) κλίμακες.
Μετασχηματιστές εξόδου λαμπάτων ενισχυτών έχεις ακούσει ποτέ;
Σε φτηνές κατασκευές που το πηνιόσυρμα είναι χαλαρό δεν χρειάζεσαι καν ηχεία!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-06-08, 13:19
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Οι ήχοι που παρατήρησες να βγαίνουν από το PC είναι συνήθως φαινόμενα συντονισμού, είτε από το τροφοδοτικό (που μάλλον είναι κοντά στο δίσκο), είτε από άλλους μετασχηματιστές μέσα στον Η/Υ. Ο βαθύς βόμβος που βγάζουν οι μετασχηματιστές στους υποσταθμούς της ΔΕΗ είναι το ίδιο ακριβώς φαινόμενο. Δεν αποτελούν λόγο ανησυχίας, εκτός κι αν χειροτερέψουν. Οι κάρτες γραφικών, ειδικά σε 3D acceleration, τραβάνε απότομα τεράστιες ποσότητες ενέργειας, όπως κάνει και ο επεξεργαστής σου όταν επεξεργάζεται κάτι βαρύ.
Δηλαδη πως εξηγειται (βαση φυσικης) ο ηχος; Προκαλειται απο ενεργεια; οχι απο καποια μηχανικη κινηση; Μου φαινεται δυσκολο να συνδυασω το 'τριξιμο' αυτο με κατι μη μηχανικο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-06-08, 13:52
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη πως εξηγειται (βαση φυσικης) ο ηχος; Προκαλειται απο ενεργεια; οχι απο καποια μηχανικη κινηση; Μου φαινεται δυσκολο να συνδυασω το 'τριξιμο' αυτο με κατι μη μηχανικο
Μηχανικό είναι. Τα μαγνητικό πεδίο κάνει τους αγωγούς του μετασχηματιστή να μετακινούνται και να αλλάζουν ελαφρά σχήμα, και το τρίψιμο προκαλεί το θόρυβο. Σχετική πηγή εδώ.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-06-08, 14:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το καθάρισμα του εσωτερικού, δες αν μπορείς να βρεις ένα «Rocket» σε κάποιο κατάστημα φωτογραφικών ειδών.
Σαν πύραυλος είναι

Εγώ επειδή βαρέθηκα να κάνω γυμναστική στα δάκτυλα , πήρα ένα ηλεκτρικό φυσητήρα με 15 ευρώ και κάνει εξαιρετική δουλειά.

Φυσικά επειδή είχα πολύ αυστηρούς δασκάλους (γκουχ γκουχ), καθαρίζω το pc, μία φορά τον μήνα. Αφαίρεση ψύχτρας και cooler, καθαρισμός επεξεργαστή, δέυτερου ανεμιστήρα, αεραγωγών και τροφοδοτικού.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-06-08, 20:46
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
πήρα ένα ηλεκτρικό φυσητήρα με 15 ευρώ και κάνει εξαιρετική δουλειά.
Μέχρι ο στατικός ηλεκτρισμός από το μοτέρ να σου κάψει το motherboard. Αναρωτιέμαι αν έτσι πέθανε και ο κούρκουλος :-(

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-06-08, 21:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι ο στατικός ηλεκτρισμός από το μοτέρ να σου κάψει το motherboard. Αναρωτιέμαι αν έτσι πέθανε και ο κούρκουλος :-(

Λ.
Τσκ τσκ. Ο Κούρκουλος δουλεύει ακόμα
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-06-08, 03:48
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τσκ τσκ. Ο Κούρκουλος δουλεύει ακόμα
Μιλάμε για τον ίδιο Κούρκουλο που βρίσκεται σπίτι μου με ψόφια motherboard;

Άλλωστε θυμάμαι χαρακτηριστικά και μια άλλη motherboard που είχες σκουπίσει με το περίφημο Black & Decker σκουπάκι σου και πώς καταστράφηκε άμεσα.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-07-08, 13:02
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ και εχτές συνέβη αυτό που απευχόμουν! Η οθόνη έγινε μαύρη-έσβησε και ο δίσκος έπαψε να λειτουργεί – η ενδεικτική του λυχνία σβηστή. Ο ανεμιστήρας όμως του επεξεργαστή δούλευε στο φουλ με ήχο που παρέπεμπε σε ελικόπτερο!!!

Πριν συμβούν όλα αυτά το μηχάνημα ζεσταινόταν πάρα πολύ και ο ανεμιστήρας του βούιζε πολύ δυνατά...

Τώρα έχω ανοίξει το κουτί και έχω βάλει έναν ανεμιστήρα να ρίχνει αέρα απ’ έξω και πραγματικά δεν έχει ανεβάσει θερμοκρασία ούτε θόρυβος ακούγεται!!

Τις γνώσεις και τις συμβουλές σας θα ήθελα.. Φταίει μόνο η ζέστη ή κρύβεται και άλλο πρόβλημα? πχ στον ανεμιστήρα του επεξεργαστή…
Να κάνω κάτι πιο δραστικό; Να αλλάξω ανεμιστήρα στον επεξεργαστή ή τι άλλο;
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-07-08, 14:53
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ και εχτές συνέβη αυτό που απευχόμουν! Η οθόνη έγινε μαύρη-έσβησε και ο δίσκος έπαψε να λειτουργεί – η ενδεικτική του λυχνία σβηστή. Ο ανεμιστήρας όμως του επεξεργαστή δούλευε στο φουλ με ήχο που παρέπεμπε σε ελικόπτερο!!!
Αν υπερθερμανθεί το μηχάνημα τότε (στην καλή περίπτωση) μπλοκάρει ο επεξεργαστής και .. κολλάνε όλα. Αυτό είχε συμβεί σε μηχάνημα ηλίθιας δημόσιας υπαλλήλου, που είχε σκεπάσει τις γρίλιες εξαερισμού με χαρτάκια.

Επίσης, αν η ψύκτρα έχει μαζέψει σκόνη μεταξύ του ανεμιστηρακίου και των μεταλλικών ελασμάτων, πάλι μπορεί να υπερ-ζεσταθεί και θέλει καθάρισμα.

Μια ένδειξη για πρόβλημα υπερθέρμανσης είναι ότι το μηχάνημα αρχικά δουλεύει κανονικά, αλλά κολλάει μετά από κάποιο χρόνο λειτουργίας και δεν ξεκινά αν δεν περάσει κάποιος χρόνος.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:37.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.