Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-11-08, 19:50
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Παραμένοντα είδωλα σε οθόνες TFT («κάψιμο»)

Αυτή την εποχή η κάρτα γραφικών μου δυσλειτουργεί, με κωμικοτραγικά αποτελέσματα για τον υπόλοιπο υπολογιστή.

Την Παρασκευή έφυγα για το σαββατοκύριακο, έχοντας αφήσει τον Η/Υ σε κατάσταση suspend. Λίγο αφού έφυγα, το μηχάνημα ξύπνησε και κράσαρε θεαματικά, αφήνοντας ένα stack dump στην οθόνη.

...η οποία, χωρίς βοήθεια από το κατά τ'άλλα νεκρό σύστημα, έμεινε αναμμένη για τέσσερεις μέρες, δείχνοντας ακριβώς την ίδια εικόνα.

Όταν γύρισα, και μετά από ένα reboot, ανακάλυψα ότι το stack dump είχε «καεί» στην επιφάνεια της οθόνης:



Στο προσωρινά γκρίζο μου background (συνήθως είναι ένα απλό μαύρο) διακρίνονται οι τρεις πρώτες γραμμές από το 80x25 είδωλο του stack dump (ώρες και 64-bit διευθύνσεις — τα ffffffff...). Αυτό το είδωλο φαίνεται μόνο κάτω από συγκεκριμένους συνδυασμούς χρωμάτων. Το γκρίζο το δείχνει καθαρά. Εξαφανίζεται τελείως σε άσπρο/μαύρο (σε αντίθεση με τα dead/stuck pixels και τον καμμένο φώσφορο CRT).

Μια συμβουλή για όσους πάθουν κάτι αντίστοιχο:

ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΕΣΤΕ!

Σε αντίθεση με τα καμμένα ή κολλημένα pixel στις οθόνες TFT, και το burn-in στις οθόνες CRT, αυτό το φαινόμενο είναι προσωρινό!

Το μόνο που χρειάζεται να κάνετε είναι να αφήσετε την οθόνη σβηστή για αρκετό χρονικό διάστημα.

Η πιο πάνω φωτογραφία είναι αφού η οθόνη έμεινε σβηστή όλο το βράδυ. Όταν πρωτοσυνάντησα το πρόβλημα, το είδωλο ήταν πολύ πιο έντονο. Τώρα δείχνει να έχει «φλουτάρει», σα να απλώνεται στα γειτονικά pixel χάνοντας contrast.

Επαρκής επιστημονική εξήγηση για το φαινόμενο δεν υπάρχει (ακόμα), αλλά υπάρχουν αρκετές θεωρίες.

Το ουσιαστικό είναι ότι είναι μια κατάσταση που θεραπεύεται σχετικά εύκολα (όσο πιο πολύ μένει σβηστή η οθόνη, τόσο το καλύτερο).

Πρόληψη

Καλό το προλαμβάνειν, άλλωστε...
  1. Ενεργοποιήστε το power management στην οθόνη και φροντίστε να σβήνει όταν δεν χρησιμοποιείται.
  2. Τα screen savers είναι κακή ιδέα: καταναλώνουν ρεύμα, και προλαμβάνουν μια κατάσταση (CRT burn-in) που δεν υφίσταται σε TFT οθόνες. Χρησιμοποιήστε ένα απλό μαύρο screen saver (blank). Κάνει και οικονομία στο ρεύμα, μια και πολλά screen savers χρησιμοποιούν το 3D acceleration της κάρτας γραφικών (και όλα κάνουν τον επεξεργαστή να δουλέψει χωρίς αντίκρισμα).
  3. Αν χρησιμοποιείτε σταθερό background, αντικαταστήστε το με ένα απλό μαύρο χρώμα, ή ενεργοποιήστε την επιλογή αυτόματης αλλαγής του background (μια αλλαγή τη μέρα θα πρέπει να είναι αρκετή).
  4. Σβήνετε την οθόνη όταν λείπετε, μη βασίζεστε στο power saving.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Morgul For This Useful Post:
papa (04-11-08), pazo (04-11-08), Xenios (04-11-08)
  #2  
Παλιά 04-11-08, 20:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Σβήνετε την οθόνη όταν λείπετε, μη βασίζεστε στο power saving.
Αυτό το κάνω πάντα, ακόμα και αν λείψω για λίγο.

Να μου επιτρέψεις να αναφέρω το πρόβλημα που δημιουργείται στις tft τηλεοράσεις, με το σήμα των σταθμών.

Η παλιά μου crt είχε χαραγμένο το σήμα του mega (επειδή είναι σε bold και άσπρο). Έχω ακούσει ότι τον ίδιο κίνδυνο έχουν και οι tft τηλεοράσεις.
Υπάρχει τρόπος άμυνας; Σε πολλές τηλεοράσεις του εξωτερικού το σήμα των σταθμών μετακινείται στις διάφορες γωνίες, αυτό στην Ελλάδα είναι άγνωστο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-11-08, 21:13
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το κάνω πάντα, ακόμα και αν λείψω για λίγο.

Να μου επιτρέψεις να αναφέρω το πρόβλημα που δημιουργείται στις tft τηλεοράσεις, με το σήμα των σταθμών.

Η παλιά μου crt είχε χαραγμένο το σήμα του mega (επειδή είναι σε bold και άσπρο). Έχω ακούσει ότι τον ίδιο κίνδυνο έχουν και οι tft τηλεοράσεις.
Υπάρχει τρόπος άμυνας; Σε πολλές τηλεοράσεις του εξωτερικού το σήμα των σταθμών μετακινείται στις διάφορες γωνίες, αυτό στην Ελλάδα είναι άγνωστο.
Στις CRT το burn-in είναι μόνιμο. Ο φώσφορος καταστρέφεται (καίγεται κυριολεκτικά) από το συνεχή βομβαρδισμό ηλεκτρονίων, με αποτέλεσμα να έχεις ένα σκοτεινό είδωλο.

Στις TFT, το αντίστοιχο φαινόμενο είναι προσωρινό, αλλά απ'ότι έχω καταλάβει μια και μόλις χτες έκανα τη σχετική έρευνα online, όσο περισσότερο παραμείνει η στατική εικόνα, τόσο περισσότερο πρέπει να μείνει η οθόνη σβηστή για να «ηρεμήσουν» τα τρανζίστορ ή οι κρύσταλλοι σ'εκείνο το σημείο.

Αν βλέπεις MEGA 8 ώρες την ημέρα και τις υπόλοιπες 16 βλέπεις κάτι άλλο ή έχεις σβηστή την οθόνη, δε θα πρέπει να έχεις πρόβλημα burn-in.

Ενδεικτικά, εγώ γενικά δεν έχω τίποτα μόνιμο στην οθόνη μου (τα πάντα εξαφανίζονται όταν δεν τα χρησιμοποιώ, αφήνοντας τελείως μαύρη οθόνη), εκτός από ένα panel με μετρητές κίνησης, θερμοκρασίας, κλπ. Παρ'ότι αυτό εμφανίζεται σχεδόν 100% του χρόνου λειτουργίας της οθόνης, δε μου έχει αφήσει είδωλα (το έλεγξα το πρωί).

Δεν ξέρω ποια ακριβώς είναι τα κριτήρια, αλλά μιλάμε για λειτουργία σε πλήρη στατικότητα επί μέρες. Οι μόνες οθόνες που κάνουν το ίδιο είναι οι οθόνες στα αεροδρόμια.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-11-08, 22:31
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Επαρκής επιστημονική εξήγηση για το φαινόμενο δεν υπάρχει (ακόμα), αλλά υπάρχουν αρκετές θεωρίες.

Το ουσιαστικό είναι ότι είναι μια κατάσταση που θεραπεύεται σχετικά εύκολα (όσο πιο πολύ μένει σβηστή η οθόνη, τόσο το καλύτερο).
Δοκίμασε επίσης να την αναποδογυρίσεις και να την κουνήσεις στον 3d χώρο (αν μπορείς και σε περισσότερες διαστάσεις ακόμα καλύτερα)
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-11-08, 23:13
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δοκίμασε επίσης να την αναποδογυρίσεις και να την κουνήσεις στον 3d χώρο (αν μπορείς και σε περισσότερες διαστάσεις ακόμα καλύτερα)
Το άσπρο background και screen saver έχει δουλέψει καλύτερα ως τώρα. Η μηχανική λύση είναι κι αυτή καλή ιδέα γιατί καταναλώνει λιγότερη ενέργεια (βέβαια η οθόνη μου είναι βαριά, και μετά θα πρέπει να πάω να φάω σουβλάκια για να καλύψω τη δική μου χαμένη ενέργεια).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-11-08, 00:22
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στις LCD (ακόμη και στις οικιακές) δεν τίθεται θέμα burn in λόγω τεχνολογίας (τρομάρα τους).
Από την άλλη, στις οθόνες Plasma και ειδικά όταν είναι καινούργιες το Burn in είναι ένα σοβαρό πρόβλημα, το οποίο φυσικά ξεπερνιέται με αίμα δάκρυα και ιδρώτα (κυκλοφορούν DVD για το burn in της οθόνης και άλλα χαριτωμένα).
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-11-08, 01:23
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις LCD (ακόμη και στις οικιακές) δεν τίθεται θέμα burn in λόγω τεχνολογίας (τρομάρα τους).
Όχι μόνιμου burn-in τουλάχιστον. Γιατί η δική μου οθόνη είναι TFT (άρα LCD) και μπορώ ακόμα να διαβάσω το stack dump του σαββατοκύριακου.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-11-08, 11:06
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι μόνιμου burn-in τουλάχιστον.
Ε ναι... Νομίζω αυτό το φαινόμενο δεν ονομάζεται καν burn in...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-11-08, 11:54
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε ναι... Νομίζω αυτό το φαινόμενο δεν ονομάζεται καν burn in...
Ναι... Image Persistence ονομάζεται (κυρίως επειδή δεν ξέρουν ακόμα τι το προκαλεί). Αλλά online θα βρεις ό,τι όνομα θες, μια και οι συνήθεις έξυπνοι χρήστες δυσκολεύονται να βρουν το power button, οπότε δυσκολεύονται να ονομάσουν και τα συμπτώματα της ασθενούς οθόνης τους.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-11-08, 11:58
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
μαλλον προς τατουαζ φερνει αλλα τεσπα....

εκει εσεις να με χαζεψετε τελειως...

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.