Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Κινητή τηλεφωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Δημοσκόπηση: Εχει πέσει το κινητό σας σε νερό;
Θα πρέπει να γνωρίζετε ότι η δημοσκόπηση αυτή είναι δημόσια. Αυτό σημαίνει ότι οι άλλοι χρήστες μπορούν να δουν τις επιλογές σας.
Επιλογές Δημοσκόπησης
Εχει πέσει το κινητό σας σε νερό;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-07-11, 12:47
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Kινητό στο νερό; Yπάρχει λύση;

Καλοκαίρι, διακοπές, μπάνια στη θάλασσα ή στην πισίνα και γενικότερα πολύ υδάτινο στοιχείο. Μήπως σου έχει τύχει να
πέσει το κινητό σου στο νερό; Σίγουρα δεν είναι από τις πιο ευχάριστες εμπειρίες, κυρίως επειδή δεν ξέρεις ούτε πώς
να αντιδράσεις εκείνη τη στιγμή ούτε αν θα επιζήσει εν τέλει η συσκευή.

Ας δούμε λοιπόν με ποιές απλές κινήσεις μπορείς να του δώσεις το "φιλί της ζωής", ξεκινώντας, όμως, από το τι δεν
κάνεις σε καμία περίπτωση. Με το που βγάλεις τη συσκευή από το νερό, δεν την ανοίγεις για να δεις αν εξακολουθεί
να δουλεύει γιατί το μόνο που θα πετύχεις είναι τα ηλεκτρικά κυκλώματά της να υποστούν ζημιά.



Η πρώτη κίνησή σου θα είναι να βγάλεις την μπαταρία, την κάρτα SIM κι εφόσον το κινητό σου έχει κάρτα μνήμης,
δεν την ξεχνάς ούτε αυτή. Σε περίπτωση που έχεις iPhone και δεν μπορείς να αφαιρέσεις την μπαταρία, αναγκαστικά
την αφήνεις μέσα.

Εάν τώρα η συσκευή σου έπεσε στη θάλασσα, την κάνεις ένα "δεύτερο μπάνιο" με κανονικό νερό, ώστε να φύγει το
αλάτι. Αυτό το ξέβγαλμα είναι απαραίτητο γιατί διαφορετικά, το αλάτι θα τη διαβρώσει.

Στη συνέχεια πρέπει να στεγνώσεις το τηλέφωνό σου. Η ιδανική λύση είναι να το φυσήξεις με συμπιεσμένο αέρα,
έχοντας αφαιρέσει το πίσω κάλυμμα. Τώρα αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε
συσκευή, η οποία φυσάει αέρα, αρκεί αυτός να μην είναι ζεστός και καταστρέψει τα κυκλώματά του. Ακόμη κι ένας
ανεμιστήρας μπορεί να φανεί χρήσιμος, αλλά σε καμία περίπτωση φούρνος, είτε κανονικός είτε μικροκυμάτων, ακόμη
και σε χαμηλή θερμοκρασία.

Τέλος, βάλε το κινητό σου σε ένα κουτί ή δοχείο και ρίξε από πάνω ρύζι -καστανό ή λευκό δεν έχει σημασία, αρκεί να
μην είναι μαγειρεμένο, προφανώς-, σε τόση ποσότητα, ώστε να το σκεπάσεις ολόκληρο. Το ρύζι αποδεικνύεται χρήσιμος
σύμμαχός σου, μιας και πάντα απορροφά την υγρασία. Στη συνέχεια σφραγίζεις το κουτί ή το δοχείο και το αφήνεις έτσι
τουλάχιστον για 24 ώρες.

Όταν περάσει το εν λόγω χρονικό διάστημα, έχει φτάσει η ώρα της Αποκάλυψης. Επανατοποθετείς τα εξαρτήματα που είχες
αφαιρέσει, το φορτίζεις, το βάζεις σε λειτουργία κι ο Θεός να βάλει το χέρι του.

Άλλωστε, κακά τα ψέματα, οι καινούριες συσκευές όσο εξελιγμένες είναι, άλλο τόσο είναι κι ευαίσθητες σε τέτοια θέματα.
Τώρα όσον αφορά το τι θα κάνεις 24 ώρες χωρίς συσκευή, αν δεν έχεις μία εφεδρική, η επιστήμη όσο κι αν νιώθει τον πόνο
σου, δεν μπορεί παρά να σηκώσει τα χέρια ψηλά.

πηγη: e-go

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 28-07-11 στις 12:51
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-07-11, 12:53
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αν έχεις iPhone και σου πέσει σε νερό, έχεις πρόβλημα. Όπως μετέφερες προφανώς δε μπορείς να βγάλεις τη μπαταρία, αλλά έχεις ακυρώσει και την εγγύησή σου. Τα iPhones έχουν εσωτερικούς αισθητήρες υγρασίας και οι τεχνικοί τους ελέγχουν πάντα.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-07-11, 17:48
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Ένα θέμα που θα έπρεπε να απαντήσει ένας φίλος μου.

Πριν απο χρόνια αποφασίσαμε με παρέα να πάμε εκδρομή-βόλτα στην Πάρνηθα. Χειμώνας τότε και (πολύ) χιόνι συνέθεταν το όλο σκηνικό. Σε κάποια φάση ύστερα απο ξύλο που παίζαμε (μικρά παιδιά ήμασταν τότε ) έπεσε το κινητό του μέσα στο χιόνια. Φυσικά δεν βρέθηκε ποτέ. Το πρόβλημα του ήταν πέρα απο την απώλεια της συσκευής, ότι το κινητό ήταν πανάκριβο (απο τα top της αγοράς τότε), δεν το είχε ξεχρεώσει-του το είχε αγοράσει ο πατέρας του τότε δεν εργαζόταν-καθώς και είχε την "ατυχία" να έχει έναν πολύ αυστηρό πατέρα. Το τι μούτρα είχε στο γυρισμό (κυρίως πως θα αντικρύσει τον πατέρα του) και πόσο τον "λυπόμασταν" δεν περιγράφεται.

Αφού μάθαμε ότι σπίτι του σημειώθηκε μίνι πυρινική έκρηξη, ο πατέρας του, του αγόρασε ένα άλλο (εξίσου ακριβό αλλά πλέον συνέβαλε και στο κόστος και ο φίλος μου απο οικονομίες του) και-προφανώς-του είπε να προσέχει αυτή τη φορά (σίγουρα το "προσέχει" αποτελεί μια πολύ "ευγενική" ερμηνεία. Το τι μπινελίκια-απειλές θα του χωσε...η καρδούλα του το ξέρει).

Anyway μη τα πολυλογώ, χαρούμενος που όλα πλέον έλαβαν "αίσιο" τέλος (τουλάχιστον βγήκε ζωντανός απο τα χέρια του αιμοδιψή πατέρα του), καθώς και χαρούμενος με την καινούργια του συσκευή, αποφάσισε να έχει πλέον τα μάτια του δεκατέσσερα! Πέρασαν αρκετοί μήνες και μια μέρα ο μεγάλος του αδελφός του είπε να πάνε μαζί για μπάνιο (είχε φτάσει καλοκαίρι πλέον) και ο φίλος μου φόρεσε το μαγιώ απο το σπίτι του. Στην τσέπη του είχε το καινούργιο κινητό του. Την συνέχεια καλά τη φαντάζεστε...μπήκε στη θάλασσα με το κινητό στην τσέπη! Φυσικά..αχρηστεύτηκε τελείως!

Μιλάμε για κατάσταση...άκρατου γέλιου και "οίκτου" μαζί..


Για να απαντήσω και στην ερώτηση του θέματος:

"Δεν το έχω πάθει. Μακριά από εμένα τέτοια ατυχία!"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 28-07-11 στις 17:56
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-07-11, 18:26
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω παλι ατην ικαρια δεν εχω πουθενα σημα, οποτε αν βραχει, θα κανω παρτυ. Υγ. Λυωνω στα ουζα, οποτε μην με λαμβανετε σοβαρα υποψη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-07-11, 19:01
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από zefuros Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυωνω στα ουζα, οποτε μην με λαμβανετε σοβαρα υποψη

Το καταλάβαμε.. :-Ρ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-07-11, 19:18
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Το προπροηγούμενο κινητό μου 6128, είχε μπανιαριστεί κανονικά σε γλυκό νερό όμως. Το άνοιξα όσο πιο πολύ μπορούσα και το άφησα ένα μερόνυχτο μπροστά σε ανεμιστήρα και ω του θαύματος επανήλθε πλήρως.

Αμφιβάλω αν αυτό γίνεται με τα νέα κινητά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:24.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.